Svet 13. marca 2015 (HSP/ Foto:Brožúra TTIP)
Petícia proti TTIP
Viac ako 1,5 milióna Európanov podpísalo petíciu, ktorej cieľom je zabrániť Európskej únii vstúpiť do tajomného spojenectva so Spojenými štátmi, zverejnil jeden z aktivistov. Informáciu publikovala agentúra Sputnik.
TTIP je obchodnou dohodou medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktorej oficiálnym cieľom je liberizácia obchodných vzťahov tým, že dôjde k odstráneniu prekážok v rôznych druhoch ekonomických odvetví, čo by malo uľahčiť nakupovanie a predávanie tovarov i služieb.
Európska občianska iniciatíva, ktorá petíciu organizuje, však tvrdí, že Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) je hrozbou pre demokraciu, životné prostredie, spotrebiteľov i pracovné normy.
Petíciu bude možné podpísať do oktróbra 2015
Aktivisti proti TTIP tiež tvrdia, že rokovania prebiehajú bez štandardného dohľadu vlád. Namietajú tiež, že dohoda je navrhnutá tak, aby bola prospešné pre organizácie, nie však pre občanov.
Aktivisti vyzvali Európsku úniu, aby zároveň neratifikovala podobnú dohodu s Kanadou.
Podľa informácii agentúry Sputnik nedávna štúdia univerzity Tufts v Spojených štátoch preukázala, že ratifikácie TTIP by v Európskej únii pravdepodobne viedla k strate 600.000 pracovných miest.
Agentúra tiež uvádza, že najviac zasiahnutou krajinou by mohlo byť Francúzsko, pričom každý francúzsky zamestnaný by prišiel potenciálne o 5.800 dolárov ročne.
Aktivisti chcú podľa zverejnených informácií pokračovať v zbere podpisov proti ratifikácii TTIP až do konca októbra 2015.
ru