Pellegrini: V parlamente chýba odbornosť, niektorí poslanci radšej útočia

Bratislava 29. decembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Predseda Národnej rady sa v rozhovore venoval viacerým témam 

V budúcom parlamente by si želal štandardné politické strany. Chcel by, aby sa snemovni vrátil punc najvyššieho zákonodarného orgánu. Bulvarizácia politiky mu prekáža. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) hovoril v koncoročnom rozhovore pre TASR aj o protiteroristickom balíčku či digitalizácii. Digitálny líder ešte portál www.slovensko.sk (ústredný portál verejných služieb ľuďom) neskúšal.

Na snímke predseda NRSR Peter Pellegrini
Na snímke predseda NRSR Peter Pellegrini

Ako hodnotíte uplynulý rok?

Minulý rok bol celkom turbulentný. Často sme museli riešiť aj to, čo nevzniklo u nás a museli sme na tie výzvy reagovať. Narážam na migračnú krízu, keď Slovensko muselo zásadne reagovať.

Čo považujete za najväčší úspech vo svojej funkcii?

Ťažko povedať, ale asi najviac sa teším z toho, že sa mi podarilo do úspešného konca doviesť úsilie všetkých športovcov a že dnes máme na svete úplne nový zákon o športe. A že sa mi podarilo presvedčiť ministra financií, aby im zvýšil rozpočet. Toto mňa osobne najviac teší.

Keď ste nastupovali do funkcie, mali ste plán zlepšiť politickú kultúru a náladu v parlamente. Podarilo sa vám to?

Minimálne ja som sa snažil správať čo najkultúrnejšie. Myslím si, že ten rok fungoval parlament štandardne. Na politických grémiách sa vieme vždy dohodnúť, a tie rokovania boli vždy konštruktívne. Žiaľ, to, čo predvádzajú niektorí kolegovia v rokovacej sále, je iné. A tam by som nemohol byť spokojný s tým, ako niektoré rokovania vyzerali.

Prekážajú vám krik a nadávky? Veď aj v iných parlamentoch sa objavujú, nie je to nezvyčajné…

Určite áno, ale nepáči sa mi, keď sa poslanci správajú tak, že porušujú rokovací poriadok, sústavne ho zneužívajú, prekrikujú sa. A možno viac mi prekáža, keď sa to deje tým, ktorí to robia, a tí sú potom veľmi podráždení. Tak keď to chcú robiť, nech potom aspoň strpia reakciu. Keď aj na nich niekto zakričí, nech sú ticho a nech nevykrikujú, že im je ubližované.

Nie je to nič nové, dialo sa to aj v minulosti. Opozícia vždy útočila na vládnych poslancov. Navyše aj premiér Robert Fico si nedáva servítku pred ústa. Premiérku Radičovú označoval za klamárku, obviňoval ju z korupcie, niektorých opozičných poslancov volá pošahanci…

K politike tie výrazy niekedy patria. Ale keď už sme dospeli k tomu, že sa v parlamente poslanec vrhne na druhého poslanca, tak neviem, či nám v tomto majú byť príkladom krajiny v Ázii alebo Ukrajina, kde si občas strihnú po papuli, ak to tak môžem povedať. Myslím si, že sme civilizovaná krajina a v našom parlamente by sa takéto veci nemali diať. Skôr si myslím, že mnohí sa k útokom uchyľujú pre nedostatok argumentov a odbornosti. A máme tu nový fenomén, ktorý som nazval bulvarizácia politiky – poslanci povedia v snahe zaujať médiá čo najväčšiu blbosť, alebo používajú čo najexpresívnejšie výrazy a ešte sa pri tom aj divne oblečú. A to podľa mňa už do politiky nepatrí. Ak chcete riadiť krajinu, musíte diskutovať vecne, odborne a snažiť sa presvedčiť voličov, že máte na niečo rozumný pohľad a viete ponúknuť lepšie riešenia.

Takže po voľbách by ste si želali v parlamente „štandardné strany“…

Určite áno. Slovensko aj na najbližšie štyri roky bude potrebovať stabilnú vládu. Vláda sa bude musieť opierať o koaličnú väčšinu, pri ktorej nebude každý polrok tŕpnuť, či sa niekoľko poslancov rozhodne opustiť kluby. Neštandardné politické strany, ktoré tu sú, a možno aj nové strany, ktoré sem prídu, sú teraz pre mňa nečitateľné. Budúca vláda bude potrebovať konštruktívnych partnerov. Bol by som rád, keby sa budúca vládna koalícia čo najmenej zaoberala sama sebou a čo najviac času venovala práci pre krajinu.

S kým si ju viete predstaviť?

V tom výraze štandardné politické strany, ktoré majú svoju históriu a u ktorých vieme predvídať ich konanie, sú asi tie, s ktorými by sme začali rokovať ako s prvými.

Tiež ste po nástupe do funkcie sľubovali prísnejšie majetkové priznania. Tie v parlamente neprešli, keďže ide o ústavný zákon. Opozícia ho nepodporila, lebo bol podľa nej vykrátený a chýbali v ňom reálne opatrenia na kontrolu majetku verejných činiteľov. Pritom na stole bola podrobnejšia a prísnejšia verzia z dielne pracovnej skupiny…

Toto ma mrzí, pretože keď som nastupoval do funkcie, dal som si niektoré ciele vrátane tohto. Myslím si, že ak je po tom dopyt, mali sme vyhovieť. Je pravda, že sme napokon nedosiahli konsenzus. Pri rozhodovaní sme už boli poznačení blízkosťou volieb a už sme sa hrali kto z koho. Pri rokovacom poriadku boli rokovania o niečo konštruktívnejšie a som rád, že tam sme urobili niektoré zmeny. Zakázali sme prílepky do zákonov, o pozmeňujúcich návrhoch z rozpravy sa bude môcť hlasovať až po 48 hodinách, aby mala verejnosť možnosť na ne reagovať. Takže tu bola debata konštruktívnejšia, pri majetkových priznaniach, sa mi zdá, opäť prevládla politika. Myslím si ale, že nový parlament to bude musieť spraviť. Ja osobne zmenu podporujem.

Čiže ak vytvoríte novú vládu, tak opäť otvoríte tému prísnejších majetkových priznaní?

Myslím si, že áno. Ale otázka je, do akej miery. Mali by byť viditeľné majetkové prírastky. Mali by sme z majetkových priznaní vedieť posúdiť, či zodpovedajú príjmu verejného funkcionára.

-Chceli ste prijať aj etický kódex, ale ten napokon z rokovacieho poriadku vypadol…-

Áno. Aj etický kódex by podľa mňa mohol prijať nový parlament. Nový rokovací poriadok mu dáva splnomocnenie. Myslím si, že si taký kódex zaslúžime. Majú ho aj iné parlamenty, dokonca nedávno prijala kódex správania sudcov aj Súdna rada.

Keďže viaceré vaše plány nevyšli, ako hodnotíte svoje pôsobenie?

Niečo sa mi podarilo naplniť a myslím si, že som sa snažil parlament viac otvoriť verejnosti a vrátiť mu život aj mimo politiky. Konalo sa tu mnoho podujatí, výstav. A schôdze som sa snažil viesť čo najspravodlivejšie. Ale keď niekto prekračuje hranicu únosnosti, nemôžem sa už len usmievať a byť za dobrého, musím aj rázne zakročiť. To sa nie každému páči, ale poriadok musí byť všade.

Parlament je nadriadený vláde. Ale v poslednom období sa zdá, akoby vláda parlament trochu ignorovala. Viacerí členovia vlády sa neunúvajú ani vypočuť si a zodpovedať otázky poslancov na Hodine otázok…

Nepovedal by som, že nemajú záujem. Pán premiér chodil na Hodinu otázok veľmi pravidelne a vždy, keď nemohol, vopred sa ospravedlnil a to bolo zväčša, keď nebol na Slovensku. A snažili sme sa aj mať čo najviac členov vlády na Hodine otázok. Ministrom ich program nie vždy dovolí zúčastniť sa na Hodine otázok, ale verím, že aj do budúcna si dodržíme disciplínu a aj ministri budú chodiť do parlamentu, ako treba. Ale musím povedať, že sme sa aj Hodinu otázok rozhodli zatraktívniť. Do rokovacieho poriadku sme ustanovili, že odpoveď na jednu otázku bude trvať päť minút, tzn. že predseda vlády bude odpovedať aspoň na dve či tri otázky a aj ministri budú odpovedať aspoň na 10 či 15 otázok. Opäť to bude také živšie.

Tento rok dominovali utečenecká kríza a teroristické útoky. Aj utečenci, aj terorizmus tu boli oveľa skôr, ako ste prijímali protiteroristický balík. Čo sa zmenilo, že ste ho museli prijať v zrýchlenom režime? Opozícia hovorí, že to robíte len kvôli blížiacim sa voľbám.

Keď sa nič nedeje, tak si všetci povedia, že nič netreba a máme čas. Keby sme nič neprijali a niečo by sa stalo, tak by sme boli kritizovaní, že sme nič nerobili a neboli pripravení. Takže nepripúšťam kritické hlasy opozície, že išlo zas len o marketingový ťah. Som presvedčený, že tak ako reagujú iné krajiny, tak aj u nás je povinnosť reagovať. Nemôžeme sa spoliehať na to, že u nás je pokoj a nehrozí bezpečnostné riziko. Je v poriadku, že je tu pokoj, ale musíme byť pripravení na prípadné zhoršenie situácie. Nikdy neviete. V januári sme nevedeli, čo všetko sa bude do konca roka v Európe diať. Nesmieme zaspať na vavrínoch.

Teroristické útoky boli v Európe skôr ako tento rok a protiteroristický balík sme neprijímali. Pristupujeme k nemu až teraz, pár mesiacov pred voľbami…

Áno, boli. Ale vtedy sme nemali pocit, že v rámci celej skupiny migrantov prišlo na územie Európy veľké množstvo ľudí, o ktorých nič nevieme a u ktorých je podozrenie, že sú to extrémisti napojení na Islamský štát. Takže bezpečnostná situácia v Európe sa výrazne zhoršila. Keď by ste napríklad vy chceli cestovať so svojím domácim miláčikom do zahraničia, musíte mu pomaly vybaviť pas, čip, a tu zrazu sa nám stalo, že milión ľudí vošlo na územie Európy, nevieme, kde sú, kto sú. My ako krajina musíme mať pocit, že sme dobre pripravení, že naše zložky majú právomoci, ktoré majú mať. Takže legislatívu prijatú máme.

Opozícia však varuje pred narúšaním slobody jednotlivca.-

Zásahom do súkromia sa straší. Ten, kto sa správa slušne, na neho ani služby, ani policajný zbor nebudú používať represívne nástroje.

Prezident vrátil Trestný zákon, takže parlament o ňom musel znovu rozhodovať. Prečo ste zvolali schôdzu skôr, ako prezident zákon vrátil? Na rozhodnutie má prezident 15 dní, tie mu v tom čase ešte neuplynuli. Keby chcel, nemusel zákon vrátiť v pondelok (21.12.). Prečo ste mimoriadnu schôdzu zvolali skôr, ako zákon vrátil a teda skôr, ako bolo o čom rokovať?

My s pánom prezidentom máme priamu linku a konštruktívne vzťahy. Takže sme boli v spojení a oficiálne ma informoval, že zákon vráti a kedy to urobí. A preto som sa rozhodol v piatok na základe dohody s pánom prezidentom zvolať schôdzu s tým, že dokumenty budú od neho doručené ráno v pondelok. Nerobil som nič nekalé či podozrivé. Tak, ako sme sa dohodli, tak sa aj stalo.

V súvislosti s utečeneckou krízou sa prijali povinné kvóty. Vláda SR podala pre ich prijatie žalobu. Aký výsledok očakávate? Opozícia hovorí, že to je zas len marketingový ťah Smeru-SD.

Ja žalobu vnímam ako žalobu na spôsob, akým boli kvóty prijaté. Myslím si, že je našou povinnosťou takto zareagovať. Bol by som nerád, keby si únia zvykla na takýto spôsob rozhodovania. Nebol by som rád, keby sme zas museli rozhodovať o zásadnej veci, bol by potrebný konsenzus, ale predstavitelia väčších krajín si povedia, že nie je možné dosiahnuť konsenzus, a tak opäť to dajú na úroveň ministrov, kde väčšina prehlasuje menšinu. Vnímam teda žalobu aj ako jasné nie z našej strany voči takémuto spôsobu rozhodovania. Väčšie krajiny si nesmú zvykať takto rozhodovať, všetci sme si v únii rovní.

Nemôže nám žaloba poškodiť pri vzťahoch aj v budúcom roku, kedy preberieme predsedníctvo v Rade EÚ?

Nemyslím si. Pripájajú sa k nej ďalšie krajiny. Uvidíme, čo urobí Poľsko, kde má vláda jasný postoj k tejto otázke. Nerobíme nič protizákonné. Umožňujú nám to dokumenty, na ktorých je postavená EÚ. Kolegovia z ostatných krajín musia rešpektovať, že konáme v zmysle európskej legislatívy. Myslím, že také vážne narušenie vzťahov to nebude.

Čo sa bude počas predsedníctva riešiť? Aké budú priority Národnej rady SR?

Budeme musieť čeliť rôznym výzvam. Napríklad aj výsledku referenda v Británii, uvidíme, ako bude pokračovať utečenecká kríza. Trochu akoby sme pozabudli na Ukrajinu, tam je tiež situácia stále nestabilná. Ako NR SR máme aj parlamentný rozmer predsedníctva. Musíme absolvovať päť alebo šesť povinných eventov. Bude rezonovať najmä medzinárodná politika, parlamentná diplomacia a pohľad na dianie. Bude rezonovať aj diskusia o úlohe národných parlamentov vo vzťahu k EP. Či je dostatočná interakcia, či sa dostatočne prenášajú národné záujmy na úroveň EÚ, alebo je únia odtrhnutá od reality a žije si vo vlastnom svete.

Máte na starosti aj rekonštrukciu Bratislavského hradu. Chceli ste ju stihnúť dokončiť do nášho predsedníctva v Rade EÚ. Stihnete?

Robíme všetko, čo môžeme. Mrzí ma, že nemôžeme ešte urobiť kryciu stavbu, ktorá zakryje a sprístupní nájdený múr, pamiatky.

Prečo to nestihnete?

Nechcel som pristúpiť na podpis dodatku so spoločnosťou, ktorá realizuje hrad, aj keď by sme to legálne a v zmysle zákona mohli urobiť, pretože ide o dodatočné dostavanie. Ale rozhodol som sa, že vypíšem aj na tú časť stavby verejné obstarávanie, nech je to transparentné. Takže to bude trochu neskôr. Ale je to krycia stavba za Zimnou jazdiarňou, takže neovplyvní funkčnosť celého priestoru. Som presvedčený, že hrad, Baroková záhrada a Zimná jazdiareň budú k dispozícii pre predsedníctvo.

Ste digitálny líder. Nedávno sa konala predražená konferencia TechMatch. NAKA začala trestné stíhanie. Vyšetrí sa prípad, alebo po voľbách zhasne ako zvyčajne?

Dúfam, že áno. Ale je to na orgánoch činných v trestnom konaní. Ak došlo k predraženiu a defraudácii prostriedkov, tak to musí byť vyšetrené a musí byť potrestaná zodpovedná osoba.

Ako hodnotíte digitalizáciu na Slovensku? Prezident Kiska ju kritizoval, hovoril, že Estónsko to zvládlo podstatne lacnejšie.

Treba sa pozrieť aj na to, ako dlho v Estónsku tieto procesy prebiehajú. Estónsko je dávané za príklad mnohým krajinám. Na Slovensku sa v rámci operačného programu Informatizácia spoločnosti realizovalo veľa projektov, mnohé boli robustné. Výsledkom mnohých je niečo, čo občan ani neuvidí. Nemali sme základné registre, register obyvateľov, adries a podobne. Z nich potom budú čerpať systémy, s ktorými budeme ako občania pracovať. Verím, že tie projekty jeden do druhého dobre zapadnú a uvidíme dobrý výsledok. Je pravda, že dnes ešte sú mnohé systémy solitérne a ešte to dobre do seba nezapadlo. Verím, že nové programovacie obdobie využijeme aj na doladenie niektorých vecí.

A tá cena?

Pokiaľ ide o cenu, či to bolo lacnejšie alebo drahšie, ja osobne neviem posúdiť. IT je také komplikované, že je mi ťažké to hodnotiť. Máme tam rezervy a asi by som klamal, keby som povedal, že všetko je to úplne super.

Vy používate web slovensko.sk?

Ešte nie. Ešte som nepotreboval nič urobiť. Ale plánujem vyskúšať ako občan, čo by som mohol vybaviť. Aby som z toho nadobudol pocit. Lebo to, čo som kritizoval v našej spoločnosti, je, že naši „ítečkári“ sa správajú veľmi technicky. Zadanie splnia do bodky, ale akoby niekedy zabudli vyjsť zo svojej budovy a pozrieť sa na svoje dielo ako budúci užívateľ. Že je neprehľadná stránka, že na tlačidle je taký nápis, že nikto nevie, čo to urobí, keď na to kliknete. Takže trochu vyčítam našej IT komunite, že väčšinou ten výsledok je relatívne komplikovaný, nie vždy prehľadný a pre bežného občana, ktorý nie je expert na IT, možno niekedy nie ľahko pochopiteľný. A tu máme ešte čo zlepšovať. Ale to sa dá zlepšiť za nie veľa peňazí.

Parlamentné voľby budú v marci. Ako odhadujete ich výsledok?

Chcel by som povzbudiť ľudí, aby využili svoje volebné právo. Želal by som si, aby sa do parlamentu dostali ľudia, ktorým bude záležať na našej krajine. Chcel by som, aby sme sa vrátili k parlamentu, ktorý si ešte ja pamätám ako vtedajší asistent. Že sa tu diskutovalo odborne, poslanci si naštudovali problematiku, malo to šmrnc a z diskusie vznikli dobré nápady. Želal by som našej krajine aj parlamentu, aby sem prišli ľudia, ktorým sa chce pracovať pre našu krajinu a ktorí vrátia parlamentu punc toho, že je to najvyšší zákonodarný orgán a tak by mal aj vyzerať. A kto sa s kým spojí, to je na voličovi, ako rozhodne. Verím ale, že Smer-SD dostane taký mandát, že sa bude môcť uchádzať o zloženie vlády.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dôležitý článok akcie Sputnik V, Jaroslav Naď, prelomil mlčanie. „Ivan sa pomýlil,“ reaguje na Korčokovu kritiku

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mnohí už pár dní netrpezlivo čakali na to, ako sa ku dovozu ruskej očkovacej látky Sputnik V na Slovensko postaví súčasný minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý pred nástupom do politiky pracoval v proamerických mimovládkach a prezentoval často rusfóbne názory. Nakoniec však…

Lesy a lesné druhy sú v centre mnohých svetových kríz

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Lesy a lesné druhy rastlín a živočíchov sú v centre mnohých svetových kríz. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Podľa Budaja je s lesmi spojená…

Matovič nedovolí akúkoľvek diskrimináciu našich občanov Bruselom. Bude vetovať vakcinačné pasy?

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR, Screenshot/ec.europa.eu)   Údajne hrozí, že Európska komisia neuzná Sputnik pre vydanie vakcinačných pasov. Premiér reagoval, ako ináč, vo svojom FB statuse: "Osobne nedovolím, aby boli naši ľudia akokoľvek v rámci EÚ diskriminovaní". Ak to myslí doslova, mal by vetovať vakcinačné pasy Európska komisia…

Marian Kotleba radí, ako sa správať počas kontroly policajtom v civile. „Nenechajte sa nakaziť, žiadajte covidový test. Každého snaživého štbáka si odfoťte a natočte na video“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Facebook)   Polícia Slovenskej republiky oznámila, že od dnešného dňa, t.j. stredy 3. marca, budú protiepidemiologické opatrenie kontrolovať okrem policajtov v služobnej rovnošate aj policajti v civilnom odeve. Na túto informáciu zareagoval predseda opozičnej strany ĽSNS Marian Kotleba, ktorý ľuďom radí, ako majú pri…

Blinken v telefonáte s Guaidóom vyzval na obnovu demokracie vo Venezuele

0 icon

Washington 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)   Na návrat k demokracii vo Venezuele, ktorý majú zaistiť slobodné a spravodlivé voľby, vyzval minister zahraničných vecí USA Antony Blinken v utorňajšom telefonickom rozhovore s venezuelským opozičným lídrom Juanom Guaidóom. Informovala o tom agentúra DPA Blinken s Guaidóom hovoril o úsilí Washingtonu a…

Sprísňuje sa zákaz vychádzania, od 20.00 do 1.00 sa obmedzujú výnimky. Uhrík upozorňuje: Ľudia s pozitívnym testom oddnes môžu umrieť hladom

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:flickr)   Od stredy 3. marca sa menia podmienky zákazu vychádzania. Od 20.00 do 1.00 h budú pravidlá prísnejšie. V danom čase budú zakázané napríklad akékoľvek nákupy či využívanie služieb. Tí, ktorým povaha práce neumožňuje pracovať z domu, budú potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej…

Biskup Paul Hinder varuje: Jemen je jednou nohou v hrobe

0 icon

Jemen 3. marca 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   Hlad, neistota a rastúca beznádej. To je situácia v Jemene, ktorú opísal biskup Paul Hinder, ktorý je apoštolským vikárom pre Južnú Arábiu. Apeluje na medzinárodné spoločenstvo, aby nenechalo obyvateľov tejto krajiny napospas osudu V Ženeve je konferencia darcovských štátov OSN. Očakávania sú…

Sputnik V odhalil prisluhovačov a vlastizradcov v slovenskej politike, ktorým nezáleží na životoch občanov, ale na presadzovaní amerických záujmov

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Marek Lukáč, TASR/AP-Nicolae Dumitrache)   Na Slovensku sa zo strany liberálnej kaviarne spustila štvavá antikampaň voči ruským vakcínam Sputnik V. Všetko zlé je však na niečo dobré. Už nie je potrebné hľadať amerických prisluhovačov a možno aj agentov. Oni sa prihlásili sami - svojim vreskotom a hystériou,…

Obraz, ktorý namaľoval Churchill, vydražili za sedem miliónov libier

0 icon

Londýn 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TARS/AP-Frank Augstein)   Obraz, ktorý namaľoval bývalý britský premiér Winston Churchil, aukčný dom Christie's v pondelok predal za sedem miliónov libier (viac ako 8.098.700 eur), informovala v utorok na svojej webovej stránke stanica BBC. Obraz dala do dražby jeho predošlá majiteľka, americká herečka Angelina Jolieová Krajinomaľba…

Na očkovanie sa budú môcť aj naďalej prihlasovať profesionáli, ktorí sa starajú o seniorov

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Na očkovanie sa budú môcť aj naďalej prihlasovať profesionáli, ktorí sa starajú o seniorov. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako dodal, pri očkovaní bude platiť priorizácia prezentovaná na utorňajšej tlačovej konferencii. Osoby do 70 rokov sa tak budú očkovať…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Diplomatický idiotizmus EÚ vo vzťahu k Rusku. Prečo Rusko ohrozuje EÚ. Sputnik V.

0icon

Západné mocenské  „špičky“ boli zvyknuté, že si môžu voči Rusku dovoľovať čokoľvek, organizovať prevraty a provokácie pod falošnou zástavou (Ukrajina, Skripaľovci, Bielorusko, Náhorný Karabach, Navaľnyj, ....), priamo zasahovať do vnútorných záležitostí organizovaním protivládnych protestov, cítiac, že v ruskej vlastizradnej oligarchii a nimi štedro dotovanej piatej kolóny majú oporu, cez ktorú môžu…

Boris Mesár

Matovičova fašistická chunta používa proti obyvateľstvu psychologickú metódu vypracovanú na vypočúvanie vojnových zajatcov

0icon

David Icke - Dnešní život každého z nás je podriaďovaný vplyvom akéhosi  vírusu, ktorý ešte nikto nevidel, nikto neizoloval, hovorí David Icke. Je to v skutočnosti akási minulosť, do ktorej sme sa všetci chytili a kvôli nej nevidíme skutočnosť. Z tejto pasci sledujeme ,,ako vlády robia všetko pre to", aby zastavili…

Ivan Štubňa

Minister zahraničných vecí by mal okamžite odstúpiť

0icon

Na dnešnej tlačovej besede na TA3 povedal minister zahraničných vecí SR, že: ak sa niekto dá zaočkovať vakcínou Sputnik V, nedostane sa ku covid pasu, ktorá BUDE JEHO PRIEPUSTKOU z územia Slovenskej republiky. Inými slovami, kto sa nedá zaočkovať vôbec, bude mu odopreté právo na slobodu pohybu v zmysle čl.…

Ivan Lehotský st.

Pán Valášek, bravóóó!

0icon

Určite je nás aspoň milión, ktorí sme s veľkým porozumením prijali vaše rozhodnutie vzdať sa funkcie predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Mali ste to však doviesť do konca a odísť aj z parlamentu. Ak s počínaním Matoviča nesúhlasíte, to znamená, že ste sa rozišli názorovo s hlavnou vládnou…

Marián Tkáč

Igor, a čo keď nás zato ako pricucnuté sirôtky vykopnú z EÚ?

0icon

Zľakol som sa, bola to po celoplošnom testovaní skutočná atómová bomba. Na košickom letisku pristálo lietadlo s ruskou vakcínou Sputnik V, a pred zadkom lietadla – Matovič! A Marek a Paľo Jarčuška! Zľakol som sa: veď, veď... ktovie, či z Ruska nám neposlali otravu na potkany... No nech za mňa hovoria iní. Ivan Korčok:…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Y2K - najväčší podvod v dejinách? Tí, ktorí čítali prvú časť tohto podvodu, kvôli ktorému štáty v roku investovali 1999 investovali odhadom až 308 miliárd amerických dolárov, už vedia, že išlo o softvérový problém. Pozrite sa spoločne s nami na nešťastnú noc. So zatajeným dychom odrátavame údery…

Ako si zločinec vyberá obeť a čo robiť, aby si sa ňou nestal?

0 icon

Zločinec potrebuje iba 7 sekúnd, aby si vybral svoju potenciálnu obeť. Počas tohto obdobia posúdi osobu, ktorá kráča smerom k nemu a vyhodnotí všetky možné riziká. Nie každá osoba sa stane obeťou. Poďme zistiť, aký je rozdiel medzi ľuďmi, ktorých zločinci neohrozia a tými, ktorí sa stanú ich cieľom. Ktorým veciam teda kriminálnici…

Dizajnéri nemali svoj deň. Na ich chyby doplatili obyčajní ľudia

0 icon

Ešte stále existujú ľudia, ktorí neberú svoju prácu dostatočne vážne a hľadajú "skratky". Ich majstrovské diela potom vyzerajú prinajmenšom zaujímavo. Niektoré sú natoľko epické, že sme neodolali a rozhodli sme sa ich ukázať aj tebe. Možno sa budeš diviť, že niekto na tejto planéte môže zlyhať takýmto smiešnym spôsobom. Títo dizajnéri to…

TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

0 icon

Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

Vo svete IT

Téma UFO opäť raz zapĺňa plátky médií. Tentokrát o neznámom objekte hovorí posádka komerčného letu

0 icon

Fenomén UFO (Unidentified Flying Object – neidentifikovaný lietajúci objekt) opäť raz zapĺňa plátky viacerých médií. Dôvodom je, že piloti letu spoločnosti American Airlines č. 2292 z 21.2.2021 približne vo výške 10-kilometrov nad morom na ceste z do Phoenixu z Cincinnati na oblohe zaevidovala objekt neznámeho pôvodu, ktorý bol dlhého valcovitého…

Akčná kamera so 4K rozlíšením a vodotesnosťou do 30 metrov za takúto nízku cenu sa jednoducho neodmieta

0 icon

Kúpa akčnej kamery už nie je roky tak drahou záležitosťou, ako tomu bolo v minulosti. Veľká časť výrobca už roky prináša na trh viacero zaujímavých akčných kamier, ktoré častokrát disponujú špecifikáciami a technológiami, ako nájdeme pri násobne drahších značkových modeloch. Na bežné zábery zo zimnej či letnej dovolenky však bohate…

Vedci vytvorili v laboratóriu čiernu dieru, aby si overili Hawkingove teórie. Podarilo sa?

0 icon

V roku 1974 fyzik Stephen Hawking tvrdil, že čierne diery nie sú čierno-čiernymi gravitačnými monštrami, aké si v tej dobe vedci predstavovali. V určitých prípadoch môžu vyžarovať svetlo, ktoré sa dnes nazýva Hawkingovo žiarenie, píše portál Live Science. Lenže Hawkingovo žiarenie je veľmi slabé a doteraz nebolo v prípade čiernych…

Objavili sme v roku 2019 čiernu dieru strednej hmotnosti, alebo niečo úplne iné? Záhadný prípad dostáva nové vysvetlenie

0 icon

V máji 2019 pozorovali observatóriá LIGO a Virgo, ktoré sa špecializujú na detekciu gravitačných vĺn zlúčenie dvoch čiernych dier. Jedna mala hmotnosť 85-Sĺnk a tá druhá 66-Sĺnk. Udalosť nazvali GW190521 a doteraz ide o jedno z najväčších zlúčení, aké sme mohli pozorovať, píše portál Universe today. Výsledkom bola čierna diera,…

Ako môžete zistiť, ktoré Android aplikácie neprimerane zaťažujú batériu vášho smartfónu?

0 icon

V prípade, ak máte pocit, že vaša batéria smartfónu „nestíha“ to, čo by mala, tak to nemusí byť hneď dôvod na jej výmenu. Dôvodom je, že batéria sama o sebe nemusí byť automaticky opotrebovanou, ale niektoré aplikácie môžu neprimerane využívať energiu. Môžu napríklad bežať na pozadí bez toho, aby dochádzalo…

Armádny Magazín

Špeciálne sily Delta dorazili na veľvyslanectvo USA v Jerevane

0 icon

Arménsko, 3.marec 2021 (AM) – \"Vojaci amerických špeciálnych síl sú umiestnení na území veľvyslanectva USA v Jerevane\", oznámil to vojenský analytik Alexej Leonkov. Podľa jeho slov sa v súčasnosti v Jerevane nachádzajú štyri oddiely Delta.   \"Američanov možno použiť počas masových protestov na zvýšenie stupňa konfrontácie. Táto tec

Súťažná športová brokovnica Savage Arms Renegauge

0 icon

USA, 3.marec 2021 (AM) – Savage Arms rozširuje sériu poloautomatických brokovníc Renegauge v kalibri 12, uvedením modelu Renegauge Competition, ide o vysokorýchlostný variant so zväčšenou kapacitou zásobníka určený špeciálne pre súťažné streľby.   Poloautomat

Duterte tvrdo Američanom: "Nedopustím, aby sa jadrové zbrane USA nachádzali na území Filipín"

0 icon

Filipíny, 3.marec 2021 (AM) - Minulý mesiac Rodrigo Duterte zdôraznil nevyhnutnosť posilniť "vlastnú obranu" Filipín, keď nariadil vláde, aby zvážila zrušenie dohody o hosťujúcich silách, ktorá povoľuje pohyb amerických vojakov na území Filipín. Prezident Rodrigo Duterte uviedol, že okamžite zruší doh

Ruskí ženisti objavili v sýrskej jaskyni modernú nemocnicu pre teroristov

0 icon

Sýria, 3.marec 2021 (AM) - Ženisti z ruských ozbrojených síl zlikvidovali v sýrskej provincii Idlib jaskyňu, v ktorej si teroristi zriadili poľnú nemocnicu prispôsobenú dokonca pre zložité operácie.   Táto nemocnica je jedna z najlepšie zariadených z tých, ktoré ruskí vojaci na

V USA priznali neúspech projektu stíhačiek F-35. Začnú nový projekt?

0 icon

USA, 3.marec 2021 (AM) - Americké letectvo sa zmierilo s neúspechom projektu stíhačiek F-35, ktorý bol počas celého desaťročia jediným pokusom nahradiť hlavné americké stíhačky F-16, uvádza Forbes.   V publikácii je 

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali