Pellegrini: Poslanec Jobbiku reagoval negatívne, ideme zmeniť zákon

Bratislava 18. októbra AKTUALIZOVANÉ 13:36 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrej Galica)

 

Slovenský parlament by si mal brať pri riadení diskusií príklad od švajčiarskeho parlamentu. Myslí si to predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, ktorému sa páči, že Švajčiari majú časovo regulovanú rozpravu

Na snímke predseda NRSR Peter Pellegrini
Na snímke predseda NRSR Peter Pellegrini

“Nikto z nás nepochybuje, že Švajčiarsko je vyspelá parlamentná demokracia a má regulovanú dĺžku rozpravy poslancov. Myslím si, že by sme sa tým mali inšpirovať, aby sme v budúcnosti zefektívnili priebeh parlamentných schôdzí,” povedal Pellegrini s úsmevom po rokovaní s predsedom Národnej rady Spolkového zhromaždenia Švajčiarskej konfederácie Stéphanom Rossinim.

“Švajčiarsky parlament funguje ako švajčiarske hodinky. Presne vieme, kedy začneme, kedy skončíme a aký je cieľ, čiže o čom rozprávame,” nenechal na reakciu čakať pobavený Rossini. Švajčiarsky parlament má podľa neho vypracovanú štruktúru priebehu zasadnutí.

“Každé rozhodnutie má presný čas stanovený na to, koľko má zabrať a jediné rozhodnutie, ktoré trvá dlhšie, je rozhodnutie ohľadom ľudovej iniciatívy, kde sa môže každý poslanec vyjadriť. A potom je hlasovanie,” opísal bližšie Rossini. Čas meria časovač na stole predsedu aj rečníkov. “Každému presne meria, koľko môže hovoriť, výnimkou sú len členovia vlády,” doplnil.

Otázka časovej regulácie sa už v slovenskom parlamente objavila. Zatiaľ však nikto toto obmedzenie nezaviedol. Naposledy sa regulácia spomínala v súvislosti s novelou rokovacieho poriadku. Tá je v druhom čítaní a schválená by mala byť na novembrovej schôdzi. Nateraz však v návrhu časová regulácia nie je. Ak by poslanci o ňu mali záujem, mohli by ju do zákona dostať už na najbližšej schôdzi pomocou pozmeňujúcich návrhov.

 

AKTUALIZOVANÉ 12:07

Keďže podpredseda maďarskej extrémistickej opozičnej strany Jobbik István Szávay odmietol po výzve slovenských predstaviteľov zatvoriť svoju poslaneckú kanceláriu v Dunajskej Strede, slovenský parlament zmení zákon. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to avizoval predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

“Som pripravený na najbližšej schôdzi NR SR predstaviť novelizáciu zákona napríklad o činnosti politických strán cez pozmeňujúci návrh, ktorý zadefinuje, kto môže na Slovensku vykonávať politickú činnosť s tým, že to môžu robiť len predstavitelia strán zaregistrovaných na Slovensku,” povedal Pellegrini. Keďže Szávay jeho výzvu na zatvorenie kancelárie odmietol, podľa predsedu parlamentu ide o jasnú provokáciu.

“Určite mu nejde o nažívanie maďarskej menšiny na Slovensku, ale o prezentovanie seba samého. Odkazujem mu, že naša krajina má čo ponúknuť a ak príde ako hosť či turista, bude o neho postarané. Ak to robí takto, dávame najavo, že to nestrpíme,” zdôraznil Pellegrini. On sám by si podľa svojich slov nikdy nedovolil provokovať iný štát zriadením kancelárie. “Dnes je to Jobbik, zajtra to môže byť extrémistická strana z Francúzska. Nie je to normálne. Som presvedčený, že poslaneckú kanceláriu na Slovensku si môže otvoriť len poslanec NR SR,” povedal.

Podľa Pellegriniho sa Szávay možno snaží narušiť veľmi dobré vzájomné vzťahy medzi SR a Maďarskom. “Je dôležité, aby sme sa nedali vyprovokovať. Naďalej budeme pokračovať v konštruktívnom dialógu s Maďarskom, ale ja nebudem tolerovať, aby na Slovensku vznikali kancelárie cudzích poslancov,” odkázal.

Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan uviedol, že jeho hnutie je pripravené o zmene zákona rokovať. Szávayov počin totiž považuje za neštandardný a narúšajúci susedské vzťahy. “Základná otázka je motivácia. On tu nemá svojich voličov, aká je teda jeho motivácia? Ak Szávay niekomu pomôže, tak SNS, ktorá na tom môže získavať preferencie. Nikomu inému to nepomôže, naopak, skôr ublíži,” myslí si.

Na otázku, či to považuje za zásah do suverenity SR, Abrhan odvetil, že tu je dôležité, kto tu kanceláriu platí. “Ak sú to peniaze maďarského parlamentu, tak je to zásah do suverenity. Ak sú to súkromné peniaze Jobbiku alebo jeho samého, potom nie. Ale neviem detaily,” priznal.

Na margo vzájomných vzťahov Slovenska a Maďarska obaja diskutéri vyzdvihli, že SR pomáha Maďarsku s ochranou maďarsko-srbskej schengenskej hranice. “Schengen musí fungovať, aby sem neprichádzali ľudia, o ktorých nič nevieme. Preto to podporujeme, lebo inak nevieme zaistiť bezpečnosť našich občanov,” zdôraznil Abrhan.

V súvislosti s kvótami na prerozdelenie utečencov obaja politici zopakovali odmietavé stanovisko svojich strán. “Je to veľmi zlé riešenie, ktoré neprináša nič na zmiernenie tejto humanitárnej krízy. Konečne došlo na naše slová. Premiér Robert Fico (Smer-SD) ešte pred letom vyzýval na mimoriadny summit, aby sa riešili príčiny migračnej krízy. Nedialo sa tak, minul sa asi pol rok na debatu o povinných kvótach. Preto som rád, že konečne začali konštruktívne debaty,” uviedol Pellegrini. Aj podľa Abrhana tak, ako prvé kolo kvót, ani úmysel zaviesť trvalý mechanizmus nič nevyrieši.

Diskutéri sa nevyhli ani aktuálnej vnútropolitickej situácii. Pellegrini opozícii adresoval kritiku, že ide krátko pred voľbami odvolávať ministrov školstva a zdravotníctva. “Tie odvolávania asi budú pred voľbami štandardom a folklórom opozície, ako preniesť niektoré témy do parlamentu,” myslí si. Podľa jeho slov medzi sebou KDH a SaS urobili kšeft, aby si vzájomne pomohli s podpismi potrebnými na iniciovanie schôdze. SaS je totiž lídrom odvolávania ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD), KDH zase príde s návrhom odvolať ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD). “Nebol to žiaden kšeft,” kontroval Abrhan, podľa ktorého sú dôvody na odvolanie oboch ministrov reálne.

 

AKTUALIZOVANÉ 12:30

O správe o výsledkoch kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v jadrovej elektrárni Mochovce by mali poslanci rokovať priamo v pléne. Myslí si to strana SKOK, podľa ktorej je správa v utajenom režime bezdôvodne. Pripomína, že väčšina poslancov sa s ňou tak neoboznámi, hoci o vykonaní kontroly rozhodli hlasovaním všetkých. Líder strany Juraj Miškov preto žiada predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, aby ju na rokovanie pléna Národnej rady (NR) SR predložil.

Podľa poslanca za stranu SKOK Martina Chrena, ktorý sa so správou oboznámil, nie je dôvod, aby o nej nemohol rokovať celý parlament. “Žiaľ, nemôžem hovoriť o detailoch, ale pre mňa bola správa potvrdením toho, čo sme už v minulosti dôrazne kritizovali – vrátane nezrovnalostí pri určení privatizačnej ceny,” uviedol Chren s tým, že už počas pôsobenia Juraja Miškova na poste ministra hospodárstva audit ukázal, že Enel by mal Slovensku doplatiť takmer 240 miliónov eur. “A je nepochopiteľné, prečo za štyri roky v tomto smere vláda neurobila žiadne kroky,” podotkol Chren.

Správa je aktuálne pridelená finančnému a rozpočtovému výboru parlamentu. Tlačový odbor NR SR podľa strany tvrdí, že keď sa s ňou oboznámia všetci jeho členovia, rozhodne sa o ďalšom postupe. “Nie je mi jasné, prečo je správa v utajenom režime a nepredložia ju do pléna. Všetci majú právo vedieť výsledky hĺbkovej kontroly Slovenských elektrární,” myslí si Miškov.

Podľa Chrena je nemysliteľné utajovať správu, ktorá by mala definitívne zhodnotiť využitie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. “Potreba verejnej diskusie v pléne na túto tému je evidentná, ide o miliardy eur, preto žiadame predsedu NR SR Petra Pellegriniho o odtajnenie správy,” uzavrel Chren.

Strana tiež pripomína, že NR SR bežne rokuje o materiáloch v režime vyhradené a dôverné a je na to technicky zabezpečená.

 

AKTUALIZOVANÉ 13:36

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je zároveň digitálnym lídrom Slovenska, sa konferencie na podporu startupov TechMatch nezúčastnil osobne, aby nevyvolal dojem, že ju legitimizuje. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 s tým, že pôvodne mal na konferencii byť a  veľmi sa na to tešil.

“Začala ma mrzieť situácia, mediálny tlak a bojkot a vzhľadom na to, že som nemal a doteraz nemám kompletné informácie, nechcel som svojou prítomnosťou vyvolať dojem, že konferenciu v plnej miere legitimizujem,” povedal Pellegrini. Podľa jeho slov je správne, že minister hospodárstva Vazil Hudák (nominant Smeru-SD) obmedzil kompetencie generálnemu riaditeľovi Slovak Business Agency (SBA) Branislavovi Šafárikovi, ktorý podujatie organizoval. Údajne predraženú konferenciu za 1,4 milióna eur má preveriť audit, ktorý podľa Pellegriniho začne v pondelok (19.10.).

Na otázku, či je nutné, aby takéto konferencie organizoval štát, Pellegrini odvetil, že štát má na takéto veci prispievať. “Počul som, že len honorár hostí sa hýbe v státisícoch eur. Ak chceme našim startupistom poskytnúť možnosť sa s nimi stretnúť, tak to asi musíme zaplatiť. Ale ja tie položky neobhajujem,” uistil.

Pellegrini tiež upozornil, že Slovensko sa nemôže prezentovať len haluškami, valaškami a bábikami zo šúpolia, ale musí ukázať, že krajina má veľký potenciál. “Máme lietajúce auto, ESET, máme čo ukázať,” deklaroval.

Podpredsedníčke NR SR Erike Jurinovej (OĽaNO) sa nepozdával najmä proces verejného obstarávania. “Je dôležité, aby sa Slovensko malo čím prezentovať a je dobré vytvárať programy na podporu startupov. Vyzerá to však tak, že to bolo vopred dohodnuté a verejné obstarávanie bolo len zásterkou. Je mi to ľúto, lebo to hádže zlé svetlo na všetky verejné obstarávania,” povedala.

Jurinová súhlasí, že štát vlastní v SBA len tretinu, podľa jej slov má však väčšinu v Dozornej rade SBA. “Kontrolný mechanizmus mohol byť účinnejší,” myslí si.

Pellegrini však napriek tomu pripúšťa druhý ročník konferencie a vidí v nej potenciál, aby sa stala druhým Globsecom. “Preto si želám, aby tá príprava prebiehala trochu inak, aby sa do nej zapojilo viac domácich subjektov a aby medzi spíkrami boli aj naši najúspešnejší. Možno to by bol recept, aby tá konferencia v roku 2016 mala cveng a nevyvolávala toľko pochybností,” uzavrel.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Peter Pčolinský: Ak by padla vláda, jediné riešenie sú predčasné voľby

0 icon

Bratislava 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pokiaľ by padla vláda, jediné riešenie vidí podpredseda parlamentu a Sme rodina Peter Pčolinský v predčasných voľbách. Úradnícku vládu odmieta. Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Podpredseda SaS a poslanec parlamentu Branislav Gröhling považuje predčasné voľby za lepšiu alternatívu ako to,…

Ukrajine dochádzajú vojaci. Vo vrcholových orgánoch Kyjeva vládne silná politická panika

0 icon

Kyjev 3. decembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:Twitter)   Západ trvá na tom, že v radoch AFU je už 100 000 až 402 000 mŕtvych. Kyjev vystrašene klame: Čo ste, desaťkrát menej! Situáciu so stratami ukrajinskej armády analyzujú v svojom článku ruské noviny Svobodnaja Pressa Vo vrcholových orgánoch Kyjeva vládne silná politická panika.…

Prezidentka: Pre rodičov s deťmi so zdravotným znevýhodnením nerobíme dosť

0 icon

Bratislava 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ako spoločnosť zďaleka nerobíme dosť, aby rodičia s deťmi so zdravotným znevýhodnením mali podporu, akú potrebujú. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím "Je veľmi potrebné dotiahnuť už začaté reformy vzdelávania detí so…

V najvyšších polohách Tatier trvá prvý stupeň lavínovej hrozby

0 icon

Liptovský Hrádok 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   V najvyšších polohách Západných a Vysokých Tatier nad 1900 metrov nad morom pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Upozornil, že nebezpečné sú vysoko položené žľaby, muldy…

Hwang potešil Kórejčanov, Suarez dopozeral zápas v slzách

0 icon

Dauha 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lee Jin-man)   Hviezdou futbalistov Kórejskej republiky v ich záverečnom zápase H-skupiny na MS bol striedajúci Hwang Hee-chan. Ten rozhodol v 90.+1. minúte duel proti Portugalsku (2:1) a posunul svoje mužstvo do osemfinále. Ázijský tím sledoval po stretnutí záver duelu medzi Ghanou a Uruguajom (0:2) na…

V Dunaji možno objavili most, ktorý za sebou spálili rímski vojaci

0 icon

Iža/Trnava 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Archeológovia našli opracované kamene a drevené koly pravdepodobne mosta cez Dunaj zo začiatku tohto tisícročia pod hladinou Dunaja v lokalite Iža pri Komárne. Dlhodobo tam skúmajú bývalý rímsky vojenský tábor. Na výskume spolupracujú archeológovia z Trnavskej univerzity (TU) a Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied…

Americkí senátori budú mať tajnú poradu o Ukrajine. Unikli detaily

0 icon

Washington 3. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   Americkí senátori budú mať budúcu stredu 7. decembra tajnú poradu o pomoci Ukrajine, uviedla CNN s odvolaním sa na svoje zdroje v Senáte Bidenova administratíva presadzuje pomoc pre Ukrajinu vo výške 37 miliárd dolárov. Tie by mohli byť zahrnuté do celkového návrhu…

Vulgarizmy a správanie nehodné ministra. Unikla komunikácia medzi Mikulcom a Tabák

0 icon

Bratislava 3. decembra 2022 (HSP/Foto: FB- Romana Tabák)   Portál topky.sk vo štvrtok zverejnil komunikáciu, v ktorej sa na istého ministra mala obrátiť poslankyňa parlamentu s prosbou, či by nemohol prednostne riešiť situáciu jednej zo slovenských obcí, ktorá čelí problémom s migrantmi. Denník Plus jeden deň v sobotu upresnil, že ide o komunikáciu…

Rozhodujúca bitka o Donbas sa začala: Ukrajina vrhá vojakov na smrť, aby zastavila ruskú ofenzívu

0 icon

Kyjev 3. decembra 2022 (HSP/komi.kp.ru/Foto:Ukrainian Presidential Press Office)   Vojenský spravodajca Dmitrij Stešin pre ruské noviny Komsomoľskaja pravda informuje: Pozícia AFU pri Artemovsku sa čochvíľa stane kritickou Podľa viacerých signálov je pozícia AFU pri Artemovsku (Bachmut) takmer kritická. Zároveň sa v západnej tlači objavilo množstvo žalostných správ, fámy o evakuácii…

Chmelár po slovách šéfa RTVS: “V Európe je opäť dusno”

0 icon

Bratislava 3. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   "Pevne verím, že RTVS poskytne divákom také informácie, aby vedeli, kde je pravda a kde je objektivita," povedal v hlavnej spravodajskej relácii generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Na tieto slová vo svojom statuse reaguje politicky komentátor Eduard Chmelár Chmelár tvrdí, že za takúto absurdnú…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Brazílski fanúšikovia si dávajú bozk pred zápasom základnej G-skupiny Kamerun - Brazília na majstrovstvách sveta vo futbale v katarskom meste Lúsajl

Autor: TASR/AP-Frank Augstein)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Peter Pčolinský: Ak by padla vláda, jediné riešenie sú predčasné voľby

0 icon

Bratislava 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pokiaľ by padla vláda, jediné riešenie vidí podpredseda parlamentu a Sme rodina Peter Pčolinský v predčasných voľbách. Úradnícku vládu odmieta. Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Podpredseda SaS a poslanec parlamentu Branislav Gröhling považuje predčasné voľby za lepšiu alternatívu ako to,…

Ukrajine dochádzajú vojaci. Vo vrcholových orgánoch Kyjeva vládne silná politická panika

0 icon

Kyjev 3. decembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:Twitter)   Západ trvá na tom, že v radoch AFU je už 100 000 až 402 000 mŕtvych. Kyjev vystrašene klame: Čo ste, desaťkrát menej! Situáciu so stratami ukrajinskej armády analyzujú v svojom článku ruské noviny Svobodnaja Pressa Vo vrcholových orgánoch Kyjeva vládne silná politická panika.…

Prezidentka: Pre rodičov s deťmi so zdravotným znevýhodnením nerobíme dosť

0 icon

Bratislava 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ako spoločnosť zďaleka nerobíme dosť, aby rodičia s deťmi so zdravotným znevýhodnením mali podporu, akú potrebujú. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím "Je veľmi potrebné dotiahnuť už začaté reformy vzdelávania detí so…

V najvyšších polohách Tatier trvá prvý stupeň lavínovej hrozby

0 icon

Liptovský Hrádok 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   V najvyšších polohách Západných a Vysokých Tatier nad 1900 metrov nad morom pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Upozornil, že nebezpečné sú vysoko položené žľaby, muldy…

Hwang potešil Kórejčanov, Suarez dopozeral zápas v slzách

0 icon

Dauha 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lee Jin-man)   Hviezdou futbalistov Kórejskej republiky v ich záverečnom zápase H-skupiny na MS bol striedajúci Hwang Hee-chan. Ten rozhodol v 90.+1. minúte duel proti Portugalsku (2:1) a posunul svoje mužstvo do osemfinále. Ázijský tím sledoval po stretnutí záver duelu medzi Ghanou a Uruguajom (0:2) na…

V Dunaji možno objavili most, ktorý za sebou spálili rímski vojaci

0 icon

Iža/Trnava 3. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Archeológovia našli opracované kamene a drevené koly pravdepodobne mosta cez Dunaj zo začiatku tohto tisícročia pod hladinou Dunaja v lokalite Iža pri Komárne. Dlhodobo tam skúmajú bývalý rímsky vojenský tábor. Na výskume spolupracujú archeológovia z Trnavskej univerzity (TU) a Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied…

Americkí senátori budú mať tajnú poradu o Ukrajine. Unikli detaily

0 icon

Washington 3. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   Americkí senátori budú mať budúcu stredu 7. decembra tajnú poradu o pomoci Ukrajine, uviedla CNN s odvolaním sa na svoje zdroje v Senáte Bidenova administratíva presadzuje pomoc pre Ukrajinu vo výške 37 miliárd dolárov. Tie by mohli byť zahrnuté do celkového návrhu…

Vulgarizmy a správanie nehodné ministra. Unikla komunikácia medzi Mikulcom a Tabák

0 icon

Bratislava 3. decembra 2022 (HSP/Foto: FB- Romana Tabák)   Portál topky.sk vo štvrtok zverejnil komunikáciu, v ktorej sa na istého ministra mala obrátiť poslankyňa parlamentu s prosbou, či by nemohol prednostne riešiť situáciu jednej zo slovenských obcí, ktorá čelí problémom s migrantmi. Denník Plus jeden deň v sobotu upresnil, že ide o komunikáciu…

Rozhodujúca bitka o Donbas sa začala: Ukrajina vrhá vojakov na smrť, aby zastavila ruskú ofenzívu

0 icon

Kyjev 3. decembra 2022 (HSP/komi.kp.ru/Foto:Ukrainian Presidential Press Office)   Vojenský spravodajca Dmitrij Stešin pre ruské noviny Komsomoľskaja pravda informuje: Pozícia AFU pri Artemovsku sa čochvíľa stane kritickou Podľa viacerých signálov je pozícia AFU pri Artemovsku (Bachmut) takmer kritická. Zároveň sa v západnej tlači objavilo množstvo žalostných správ, fámy o evakuácii…

Chmelár po slovách šéfa RTVS: “V Európe je opäť dusno”

0 icon

Bratislava 3. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   "Pevne verím, že RTVS poskytne divákom také informácie, aby vedeli, kde je pravda a kde je objektivita," povedal v hlavnej spravodajskej relácii generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Na tieto slová vo svojom statuse reaguje politicky komentátor Eduard Chmelár Chmelár tvrdí, že za takúto absurdnú…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

0 icon

Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

0 icon

Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

Budíte sa vy alebo vaše deti o 3.00 ráno? Spozornite!

0 icon

Spánok je veľmi dôležitý fyziologický proces, vďaka ktorému môže telo správne fungovať, regenerovať a naberať silu. Preto by ste nemali ignorovať vznik problémov súvisiacich s nespavosťou. Ak sa v noci často budíte, môže to ovplyvniť vaše zdravie.To, koľko spánku potrebujeme, závisí najmä od nášho veku. Najviac ho potrebujú novorodenci, ktorí spia…

Harry a Meghan rozpútali vojnu proti Williamovi a Kate? Vojvoda zo Sussexu: „Nikto nevidí, čo sa deje za zatvorenými dverami“

0 icon

Prvého decembra Netflix zverejnil trailer na dokument o milostnom živote Harryho a jeho manželky Meghan. Názov dokumentu je jednoduchý - Harry a Meghan. S videom sa však spájajú viaceré negatíva. Film by mal vyjsť 8. decembra. Pripravuje sa aj kniha, ktorej vydanie sa očakáva 10. januára. Na povrch sa však dostávajú nové informácie.…

Hubku na riad posypte soľou a zalejte octom. Počkajte 10 minút a uvidíte, čo sa stane

0 icon

Toto je skutočný biotop pre baktérie a mikróby. Možno vás to (ne)prekvapí, ale jedným z najšpinavších predmetov, ktoré máte v kuchyni, je hubka na riad. Hubka na riad je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia. Avšak, veľmi rýchlo sa zašpiní. Preto sa považuje za živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Je preto nevyhnutné…

Armádny Magazín

Izraelský analytik Jakov Kedmi vysvetlil či Poľsko bude môcť anektovať časť Ukrajiny

0 icon

Izrael, 3.december 2022 (AM) – V poľských politických a odborných kruhoch nepochybujú, že z popola ukrajinskej krízy vzíde „Veľké Poľsko“. Dôvodom sú historické práva a podľa ich názoru aj hlavný prínos k ochrane kyjevského režimu, ako aj prijímanie miliónov ukrajinských utečencov na ich území. Očakávania sú také veľké, že v Poľsku…

Nový krok Ruska vo vývoji hypersonických zbraní. Mobilné odpaľovacie zariadenie pre „Cirkon“ ho urobí nezraniteľným

0 icon

Rusko, 3. december 2022 (AM) – Pozemné mobilné zariadenie dodá „Cirkonom“ celý rad predností, vrátane utajenia. Takýto názor vyslovili počas rozhovoru s novinami Vzgljad vojenskí experti Aleksandr Bartoš a Konstantin Sivkov.   „Mobilné odpaľovacie zariadenie umožňuje presúvať túto zbroj čo najbližšie k objektom zásahu. Skracuje to

Hrozí útok na Užhorod. Putin vysvetlil Scholzovi že sa dlho zdržiavali ničenia infraštruktúry Ukrajiny. Šéfka EK demoralizovala Ukrajincov

0 icon

Rusko, 3.december 2022 (AM) – Vladimir Putin v rámci telefonických rozhovorov medzi prezidentom Ruska a nemeckým kancelárom vyzval Olafa Scholza, aby prehodnotil svoj pohľad na ukrajinský konflikt. Ruský líder opäť podrobne vysvetlil prístup k vedeniu operácie a osobitne upozornil nemeckého koleg

Ruská opozícia nenápadne formuje exilovú vládu. Kasparov otvoril Tretiu protivojnovú konferenciu vo Vilniuse

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Predvčerom sa vo vysielaní lotyšského televízneho kanála Lietus (v Rusku známy ako televízia „Dožď“) stalo niečo neobvyklé . Vo vydaní programu „Tu a teraz“ povedal moderátor Alexej Korostelev, ktorý sa zaoberá témou čiastočnej mobilizácie v Rusku, nasledujúcu frázu: "Dúfame, že sa nám podarilo pomôcť mnohým [ruským] voj

Georges Guynemer, druhé najúspešnejšie francúzsske stíhacie eso

0 icon

Franúzsko, 3.december 2022 (AM) – Georges Guynemer (24.12. 1894, Paríž – 11. september 1917, Západné Flámsko) bol druhým najúspešnejším francúzskym stíhačom po René Fonckovi. Na svojom účte má 53 zostrelených nemeckých lietadiel. Bojoval nesmierne odvážne, sám bol zostrelený sedemkrát.   [caption id="attachment_49286" align="

TopDesať

Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

0 icon

Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Tieto fotografie ti ukážu, že malé zázraky sa dejú každý deň

0 icon

Veríš v zázraky? Možno je nasledujúce fotografie nazvať malými zázrakmi silným tvrdením, no ak sa naladíš na tú správnu vlnu, pochopíš skutočný význam týchto malých "zázrakov". Existuje sedem divov sveta a aj tak nás občas dokážu prekvapiť a nadchnúť maličkosti, s ktorými sa náhodne stretneme počas obyčajného dňa. Tieto maličkosti…

Iba 1 z 10 ľudí dokáže nájsť chybu na tomto obrázku. A čo ty?

0 icon

Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre teba pripravili jeden obrázok, na ktorom sa budeš pokúšať nájsť chybu. Budeš musieť preskúmať všetky detaily, aby si sa dopracoval k správnej odpovedi. Ak by ti to nešlo podľa plánov tak nezúfaj, pripravili sme ti aj…

Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

0 icon

Dnes si ukážeme fotografie budov, ktorých majitelia sú zrejme tými najtvrdohlavejšími obyvateľmi sveta, pretože sa odmietli odsťahovať zo svojich domov. Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam.…

FOTO DŇA

Brazílski fanúšikovia si dávajú bozk pred zápasom základnej G-skupiny Kamerun - Brazília na majstrovstvách sveta vo futbale v katarskom meste Lúsajl

Autor: TASR/AP-Frank Augstein)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali