Pellegrini: Elektronickú schránku si musia aktivovať firmy, živnostníci nie

Bratislava 21. septembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Od 1. januára budúceho roka budú právnické osoby povinné aktivovať si elektronické schránky na doručovanie pošty od orgánov verejnej správy.

Je preto dôležité, aby občania, ktorých sa táto povinnosť týka, neodkladali jej aktiváciu na poslednú chvíľu. O tom, koho sa povinnosť týka, aké sú ciele tejto zmeny, ale aj o nových kompetenciách a úlohách úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a budúcnosti eurofondov diskutoval v TABLET.TV podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Na snímke podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Peter Pellegrini
Na snímke podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Peter Pellegrini

Elektronické doručovanie oficiálnej pošty podľa neho môže výrazne zjednodušiť prácu podnikateľom aj štátnym orgánom. Schránky je možné aktivovať prostredníctvom portálu Slovensko.sk. „Živnostníka ani bežnej fyzickej osoby sa takáto povinnosť netýka.

Týka sa primárne firiem zapísaných v Obchodnom registri, teda eseročiek, akciových spoločností, družstiev, atď,“ upozornil Pellegrini. Pre živnostníkov možnosť aktivovať si schránku existuje tiež, na rozdiel od firiem je však dobrovoľná.

„Nie je to typická emailová schránka, ale schránka na ústrednom portáli Slovensko.sk, kde vám orgány štátnej moci môžu oficiálne doručovať rozhodnutia. Teda už nemusíte ísť na poštu s tým žltým papierikom,“ vysvetľuje Pellegrini. „Napríklad pani ministerka Žitňanská má projekt, ktorý má zlepšiť situáciu s neplatičmi v rámci obchodných vzťahov.

Bude centralizované pracovisko v Banskej Bystrici, ktoré bude veľmi rýchlo vydávať platobné rozkazy,“ poznamenal. „Ak vám ako živnostníkovi niekto nezaplatí, dáte faktúru, dáte naňho žiadosť o platobný príkaz. Tej eseročke alebo akciovej spoločnosti úrad okamžite zašle elektronicky do schránky platobný rozkaz. A firma sa už nebude môcť vyhovárať, že im nič neprišlo. Bude platiť fikcia doručenia,“ dodal. Ak si firma schránku neotvorí, po 15 dňoch bude zásielka aj tak považovaná za doručenú.

„Na druhej strane, aby to bolo užívateľsky pohodlné, ak si to zadáte, tak vám schránka na ľubovoľnú e-mailovú adresu alebo mail pošle upozornenie, že vám niečo prišlo,“ dodal Pellegrini.

Jeho úrad plní v tomto projekte úlohu koordinátora medzi ministerstvom vnútra, ktoré vydáva občianske preukazy s čipom, na základe ktorých sa dá schránka aktivovať, a Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá má na starosti technickú prípravu schránok.

„V tomto projekte fungujú dva subjekty. Jeden je Úrad vlády so svojou spoločnosťou NASES, ktorá poskytuje sieťové služby a ktorá zo zákona mala zriadiť tieto schránky. A ktorá ich v zmysle zákona a podľa informácií, ktoré máme, zriadila. Technicky sú pripravené. Na druhej strane je ministerstvo vnútra, ktoré má občanov vybaviť občianskym preukazom s čipom a bezpečným osobným kódom, dalo by sa povedať, PIN kódom k tomu občianskemu. Aby človek mohol vstúpiť do tejto schránky,“ vysvetľuje Pellegrini. „Ministerstvo tieto preukazy vydáva, otázka je, koľko ľudí už má tento PIN vydaný a koľkí si ho ešte budú musieť urobiť. Ale my sa musíme pozrieť na to, či sa 1. januára 2017 všetko stretne. Prevzali sme na seba veľkú zodpovednosť,“ dodal.

Takáto veľká zmena vždy v začiatkoch implementácie naráža na problémy. Dá sa napríklad očakávať, že si splnenie povinnosti veľa ľudí nechá na poslednú chvíľu.

„Ministerstvo vnútra sa pripravuje na predĺženie otváracích hodín. Chceme v najbližších dňoch spustiť informačnú kampaň, aby každý, ak môže, si už išiel vybaviť ten nový občiansky. A tí, ktorí ho už majú, si išli vybaviť bezpečnostný osobný kód,“ reaguje Pellegrini.

„Je to pripravené tak, aby to užívateľsky fungovalo. Aj tak očakávam problémy, aj najlepšie pripravené veci nie vždy nabehnú. Verím, že budeme vedieť nájsť riešenie.

Nesmieme ľudí stresovať, ako štát musíme pripraviť službu tak, aby nábeh bol fajn a ľudia nemali zlú skúsenosť s nábehom elektronických služieb. Aj v januári budeme reagovať podľa aktuálnej situácie. Ale už dnes vyzývam všetkých, aby využili čas a nečakali až do decembra,“ zdôraznil.

 

Úrad pre investície má od júna posilnené kompetencie

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý Pellegrini vedie, získal od 1. júna zákonom výrazne posilnené kompetencie. „Už to nie je len pozícia podpredsedu vlády pre investície, ale je tu aj samostatný úrad. Boli tam presunutí pracovníci, ktorí mali zodpovednosť za jednotlivé agendy. Z Úradu vlády tam prešli ľudia, ktorí sa starali o koordináciu eurofondov, z ministerstva financií ľudia, ktorí mali na starosti informatizáciu spoločnosti,“ vysvetľuje Pellegrini.

V porovnaní s ministerstvami sú úlohy úradu špecifické. „Doba ukázala, že v štáte máme určitý typ politík, ktoré treba koordinovať a nie je vždy efektívne, keď je nejaká politika koordinovaná ministerstvom. Ministri sú si rovní a nie vždy to fungovalo, keď jedno ministerstvo mohlo koordinovať politiku ostatných ministerstiev,“ povedal. Preto podľa neho vznikol dopyt po novom type autority, ktorá by niektoré agendy koordinovala.

„Úrad vykonáva svoje povinnosti v oblasti troch kompetencií, to je informatizácia spoločnosti, koordinácia a riadenie čerpania štrukturálnych fondov a tretia je strategické plánovanie investícií na Slovensku,“ konštatuje Pellegrini.

Samotná informatizácia je podľa neho veľkou výzvou a zaostávanie v tejto oblasti by sa v budúcnosti Slovensku mohlo vypomstiť. „Vôbec to nie je jednoduché prostredie, do ktorého v tejto oblasti vstupujem. Je tam veľa práce, je to veľká výzva aj zodpovednosť.

Do budúcna budem konfrontovaný s tým, či sa mi podarí veci zlepšiť, alebo budú stagnovať,“ priznáva podpredseda vlády.

Jednou z úloh je aj informatizácia verejnej správy. „Musí platiť, že na Slovensku musí obiehať po úradoch informácia, a nie občan. Musí platiť pravidlo jedenkrát a dosť, ktoré zatiaľ nie je samozrejmosťou ani v Európskej únii. Ak o vás raz už vieme, kde bývate, či máte čistý register trestov a podobne, tak by to už od vás žiadny verejný orgán nemal pýtať, pretože si to má pozrieť v našich databázach, ktoré majú byť aktualizované,“ povedal Pellegrini.

„Jednou z veľkých priorít je urobiť digitálne služby viac zákaznícky, proklientsky orientované,“ dodal s tým, že často je to, čo vidí človek na stránke, skôr výsledkom práce programátora ako testovania, čo ľudia intuitívne potrebujú. „Nemôže sa stať, že primerane zdatný občan je dnes schopný objednať si hotel v USA, k tomu letenku a ešte si aj objednať prenájom vozidla a zaplatiť to svojou kreditnou kartou, ale keď si má vybaviť nejakú úradnú agendu cez Slovensko.sk, zrazu vidíte, že po určitých krokoch začína byť stratený,“ uviedol. „Človek chce všetko vybaviť ľahko a rýchlo. Ak má ísť cez veľa krokov, často v polovici rezignuje, zoberie radšej papier do ruky a ide na úrad,“ poznamenal.

Dôležitou otázkou je aj budúcnosť eurofondov. Suma približne 15 mld. eur, ktoré môže Slovensko vyčerpať v programovacom období 2014 – 2020, je takáto vysoká zrejme naposledy. „Práve teraz vedieme veľkú debatu. Som veľmi rád, že aj v predvečer bratislavského summitu lídrov EÚ, sme v rámci nášho predsedníctva hostili veľkú konferenciu o budúcnosti kohéznej politiky, teda aj o budúcnosti eurofondov,“ reagoval Pellegrini na otázku, čo očakáva v tejto oblasti po skončení aktuálneho programovacieho obdobia.

„Začína sa diskusia, ako by mala vyzerať táto politika po roku 2020. Je množstvo krajín a ich predstaviteľov, ktoré sú za jej pokračovanie, ale máme, samozrejme, aj odporcov, ktorí hovoria, že nevieme čerpať ani to, čo k dispozícii máme,“ konštatuje Pellegrini.

„Naša pozícia, aj v rámci predsedníctva, je nedopustiť diskusiu o tom, či eurofondy pre menej rozvinuté krajiny ‚áno alebo nie‘, ale v akej podobe a objeme. Po roku 2020 pravdepodobne nebudeme mať k dispozícii 15 miliárd, mali by sme však urobiť všetko pre to, aby suma bola možno nižšia, ale aby sme ju mali. Nie sme ešte pripravení na to, aby sme vedeli všetky investície nahradiť nejakými inovatívnymi finančnými nástrojmi alebo z rozpočtu,“ dodal.

 

Podľa Pellegriniho je dôležité, aby sa eurofondy čerpali efektívne a rýchlo

Aj preto je podľa neho dôležité, aby sme v tomto programovom období dokázali eurofondy čerpať efektívne a rýchlo. „Na to, že sme už takmer v polovici programovacieho obdobia 2014-2020, sme vyčerpali minimum a to nehovorím špeciálne o Slovensku, ale o všetkých príjemcoch,“ povedal Pellegrini.

Na jednej strane je to logické, keďže sa na začiatku nového programovacieho obdobia ešte dočerpávali zdroje zo starého a zároveň sa začali pripravovať nové projekty. Zároveň to ale dáva kritikom pokračovania kohéznej politiky argument a slabom čerpaní.

„Ukončujeme predchádzajúce obdobie, ešte dnes sa predkladajú posledné faktúry. A tí istí ľudia, ktorí museli uzatvárať predchádzajúce obdobie, museli pripraviť nové. Ale v týchto dňoch už putuje na Slovensko prvých reálnych 100 miliónov z nového programovacieho obdobia. Zároveň už máme vyhlásené výzvy na viac ako 50 percent celkového objemu,“ povedal Pellegrini, ktorý preto očakáva, že v druhej polovici obdobia bude krivka čerpania stúpať „strmo hore“.

Prispieť by k tomu mal aj jeho úrad. „Získali sme nové kompetencie. Každú výzvu a každé národné vyzvanie musíme odobriť. Náš úrad sa pozrie, či je správne stanovená suma, či správne stanovené priority výzvy, či tam nie sú zakomponované diskriminačné veci. Že by sa niekto nemohol prihlásiť účelovo. Či nie sú príliš nakrátko stanovené termíny, takže by platilo, že ‚pripraveným patrí svet‘ a tí, ktorí ešte nie sú pripravení, nemajú ani šancu zareagovať, lebo na predloženie projektu majú mesiac,“ vysvetľuje.

„Jednotlivé operačné programy nám musia dať odsúhlasiť svoje akčné plány čerpania, ktoré budeme pravidelne vyhodnocovať. A zákon hovorí, že ak by sa operačný program odchýlil vo svojom čerpaní o viac ako 80 percent, tretia právomoc nám udeľuje možnosť akoby prebrať nútenú správu nad dotyčným operačným programom, kedy by musel rešpektovať naše príkazy a usmernenia,“ uviedol. „A keď by sme ho znovu vrátili na krivku čerpania, tak by sme to vrátili opäť do rúk konkrétneho ministerstva. Naším záujmom nie je nikdy takto prevziať správu nad operačným programom, dúfame, že to bude pôsobiť dostatočne motivačne, aby pracovali ako treba,“ zdôraznil. Úrad podľa neho nemá pôsobiť len represívne, mal by jednotlivým ministerstvám v prípade problémov s čerpaním eurofondov ponúkať aj odbornú pomoc.

Spolu s ministerstvom financií, zdravotníctva a dopravy sa úrad zapojil aj do projektu Hodnota za peniaze, ktorého ambíciou je efektívnejšie prerozdelenie až 400 miliónov eur v tomto volebnom období.

„Veľmi radi sme sa pripojili k tejto iniciatíve ministerstva financií. Ide o to, aby sme sa správali ako dobrý správca majetku a peňazí. A vždy si pri investovaní prostriedkov vedeli povedať, čo za to krajina a občan dostane. Platí to aj v oblasti IT. Hodnotu za peniaze by sme nemali vnímať len ako čisté škrtanie. Treba ju vnímať aj tak, že buď za tie isté peniaze výrazne zlepším službu alebo si dodatočnou investíciou do budúcich rokov šetrím náklady,“ vysvetľuje Pellegrini.

„Na našom úrade vzniká v rámci sekcie strategických investícií tzv. Národná implementačná jednotka. Bude tam tím ľudí, ktorí budú sledovať, ako budú napĺňané jednotlivé záväzky, aj v prípade Hodnoty za peniaze,“ doplnil podpredseda vlády.

V niektorých prípadoch sa však efektivita investície môže dostať do rozporu s potrebou riešiť nejaký problém občanov. Napríklad budovať infraštruktúru pre malú obec. V takom prípade má podľa Pellegriniho prednosť záujem ľudí.

„Musí platiť jedno, musíme napĺňať potreby ľudí. Takto budeme postupovať aj pri odstraňovaní ‚bielych miest‘. Dnes má mať každý občan právo prístupu na internet bez ohľadu na to, kde býva. Aby nemohol byť diskriminovaný tým, že mu niekto napríklad povie: Vo vašej obci žije len 50 ľudí a pre nás ako veľkého operátora to nie je biznis,“ povedal. „Vtedy musí prijať rozhodnutie štát a povedať, že tam optický kábel spravíme na náklady štátu,“ dodal Pellegrini.

V takom prípade podľa neho, paradoxne, hrozia protesty veľkých operátorov, aké zazneli napríklad v prípade zavádzania širokopásmového internetu do škôl. „Neverili by ste, aký rozruch spôsobil náš projekt, keď sme sa rozhodli, že budeme na širokopásmový internet postupne pripájať naše školy. Veď to dáva logiku, ak do škôl dávame tablety a digitalizujeme učivo. To sme mali čakať, kým to spraví niektorý z operátorov?“ pýta sa Pellegrini. „Pokiaľ telekomunikační operátori nezagarantujú, že do x-tého roku bude mať na Slovensku každý občan prístup k internetu bez ohľadu na to, kde býva a všetky školy budú do nejakého roku pripojené na širokopásmový internet, spravíme to my ako štát. A ja si to s nimi veľmi rád rozdám tu na regionálnej úrovni alebo pôjdem za našu pravdu bojovať do Bruselu,“ zdôraznil.

Dvoma kľúčovými prioritami úradu je kybernetická bezpečnosť a digitálny trh. Hoci jednotný digitálny trh je aj prioritou Európskej únie, stále sa stáva, že sa napríklad nášmu občanovi nepodarí elektronicky nakúpiť v inom štáte EÚ kvôli geoblokácii predávajúceho, prípadne nie je ochotný akceptovať niektoré platobné karty.

Ešte dôležitejšia je bezpečnosť. „Postupne, či sa nám to páči, alebo nie, život občanov sa presúva do digitálnej sféry. Aj kriminalita bude v budúcnosti stále viac smerovať do týchto oblastí,“ upozornil Pellegrini.

„Preto štáty, únia aj my musíme robiť na tom, aby sme garantovali čo najvyššiu bezpečnosť. Práve teraz v spolupráci s Národným bezpečnostným úradom finalizujeme nový zákon o kybernetickej bezpečnosti Slovenskej republiky. Jedna vec je ochrana dát v bankách či lekárskych záznamov, ale musíme sa rozprávať aj o tom, ako bude krajina reagovať, ak bude kyberneticky napadnutá rozvodná sieť energie alebo vody,“ povedal.

„Do tejto sféry musíme vtiahnuť aj ministerstvo obrany. Nový zákon, ktorý predstavíme v najbližších týždňoch, bude definovať jasné roly každého štátneho orgánu v oblasti kybernetickej bezpečnosti,“ uzavrel podpredseda vlády.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Tisícom autodopravcov sa zníži cestná daň, novelu už podpísala prezidentka

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Kancelária prezidentky SR, TASR-Pavel Neubauer   Vyše 10-tisíc autodopravcom prevádzkujúcim kamiónovú a autobusovú dopravu sa už za tento rok znížia sadzby cestnej dane Zavedie sa výhodnejšia percentuálna úprava ročnej sadzby dane pre úžitkové vozidlá kategórie M2, M3 a N3 v rozsahu od 10 do 50 percent…

Ministerstvo dopravy od štvrtka spúšťa verejné obstarávanie na kľúčový komponent nového mýtneho systému

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ministerstvo dopravy a výstavby od štvrtka spúšťa verejné obstarávanie na kľúčový komponent nového mýtneho systému Vyhlásil to na tlačovej besede šéf rezortu dopravy Andrej Doležal s tým, že nový mýtny systém bude prevádzkovať štát. Ďalšie časti mýtneho systémy budú predmetom ďalších, samostatných tendrov.…

Ján Mikas nepovažuje návštevu Borisa Kollára za šťastné riešenie

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Facebook)   Návšteva predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) v nemocnici s cieľom koaličnej rady nebola šťastným riešením Uviedol to hlavný hygienik Ján Mikas pred stredajším rokovaním ústredného krízového štábu. "Pokiaľ viem, máme zákaz návštev s výnimkou vážnych stavov, keď je na návšteve kňaz…

Koaliční politici vítajú priznanie Moniky Jankovskej a hovoria o návrate spravodlivosti na Slovensko

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, SITA-Úrad vlády SR, TASR-Martin Baumann)   Spravodlivosť a očista Slovenska od korupcie musí dôsledne pokračovať až do konca. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla predsedníčka strany Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová Reagovala tak na medializované…

Kto sa odváži? Krajčí chce do konca roka zaočkovať proti koronavírusu 150 tisíc ľudí

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (HSP/TASR/Foto: TASR-Martin Baumann)   Minister zdravotníctva Marek Krajčí informuje, že na Slovensko dorazia prvé vakcíny proti Covid-19 už v decembri. Budú to vakcíny od firmy Pfizer. Do konca roka chce nimi zaočkovať 150 tisíc ľudí Krajčí chce následne ešte do konca roka zaočkovať aspoň 150 tisíc…

Reakcia strany Sloboda a Solidarita (SaS) na priznanie Moniky Jankovskej

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Priznanie Moniky Jankovskej je jasným dôkazom, aké špinavosti a rozkrádania sa tu diali za vlády Smeru Ak jej Robert Fico ďakoval za kus dobre odvedenej práce, je teraz namieste, aby sa postavil pred verejnosť a s hanbou priznal všetky svinstvá, ktoré tu kryl…

Vyhlásenie KDH: Jednoeurová pomoc pre zdravotníkov v prvej línii je neadekvátna

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rezort zdravotníctva zasiela neštátnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti odmeny pre zdravotníkov, ktorí pracovali počas prvej vlny pandémie v prvej línii alebo v červených zónach “Konečne nastal deň, keď MZ SR zasiela 25 miliónov eur našim zdravotníkom na odmeny. Deje sa tak však po dlhých mesiacoch…

Vytvorenie väčších súdov je krok správnym smerom

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-František Iván)   Vytvorenie väčších súdov, na ktorých má pôsobiť väčšie množstvo sudcov, je krok správnym smerom. Pre TASR to uviedla výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková v reakcii na reformu súdnej mapy, ktorú v pondelok (23. 11.) predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za…

Ombudsmanka: Je potrebný rešpekt, slušnosť a nulová tolerancia k násilným prejavom voči ženám

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pixabay)   V spoločnosti je potrebný rešpekt, slušnosť a nulová tolerancia k násilným prejavom. Dnes začína 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách Pri tejto príležitosti Kancelária verejného ochrancu práv podporuje kampaň Zastavme násilie na ženách (KMC), ktorá sa pridáva k celosvetovej kampani…

Borrell: Konflikt v Etiópii destabilizuje celý východoafrický región

0 icon

Addis Abeba 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Lenoir)   Konflikt medzi etiópskou vládou a protivládnymi milíciami v odštiepeneckom štáte Tigraj vážne destabilizuje celý východoafrický región, preto by sa mal ukončiť. Konštatoval to v stredu šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell "Vyjadril som veľké znepokojenie v súvislosti s nárastom etnického násilia, mnohými…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Fašisti Matovič a Naď začali u nás zavádzať čínsky Sociálny kredit

0icon

Počas Norimberských procesov sa žalobca spýtal Hermana Göringa: "Ako ste Nemcov prinútili k poslušnosti?" A Göring povedal: "Nejde len o Nemecko. Toto funguje v akejkoľvek krajine, nech je to fašistická krajina, komunistická krajina, alebo monarchia či demokracia. To, čo vládcovia musia urobiť, je povedať ľuďom, že je tu niečo, čoho…

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 1.)

0icon

ROZHODNUTIE   Vždy som sa snažil zmeniť svet k lepšiemu, no zatiaľ bez výrazných výsledkov. Žijeme príliš materiálnu dobu na to, aby ľudia vnímali vyššie hodnotové posolstvá. Úspech je v spoločnosti nekompromisne určovaný len výškou bankového konta. A tak, prehliadajúc samotný zmysel života, ľudia prežívajú v zlatistej bubline spoločenského zriadenia.…

Peter Štrba

Vyzývam RTVS, aby zorganizovala a odvysielala diskusiu na tému celoplošné testovanie!

0icon

Otvorený list RTVS: Vážený pán/vážená pani, na začiatku novembra a o týždeň neskôr boli občania Slovenskej republiky svedkami „operácie“, ktorá dostala pomenovanie „celoplošné testovanie“. V rámci príprav na túto akciu boli zo strany predsedu vlády ignorované pripomienky a výzvy jednotlivcov, ale aj celých združení kompetentných vyjadriť sa k zmysluplnosti takejto…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako dlho by padal kamienok na dno Mariánskej priekopy?

0 icon

Mariánska priekopa je najhlbšou časťou oceánu. Ak ti teda niekedy omylom dačo vypadlo cez palubu, ako dlho by trvalo kým by sa napríklad kamienok dostal na morské dno? Mariánsky priekop, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne zhruba na polceste medzi Japonskom a Novou Guineou, je najhlbšou časťou oceánu a ponára…

10+ vtipných foto s psíkmi v hlavnej úlohe, ktoré ti zaručenie zlepšia náladu

0 icon

Mnoho ľudí považuje pondelky za tie najnáročnejšie dni v týždni. Ak si jedným z tých ľudí aj ty alebo ak dnes jednoducho len nemáš svoj deň, si na správnej adrese. V tomto článku sa ti pokusíme zdvihnúť náladu pomocou vtipných fotografií so psíkmi v hlavnej úlohe. :) Zvieratá majú na…

Koľko pozemských oceánov už bolo preskúmaných?

0 icon

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že už bola zmapovaná celá planéta, ale rozlíšenie údajov pre väčšinu oceánov je oveľa nižšie v porovnaní s pevninou. V skutočnosti bolo zmapovaných iba asi 5 % oceánskeho dna. Jedná sa pritom o ekvivalent mapy v mierke 1 : 50 000. Radar ale nepreniká dobre cez vodu a preto musia…

Aj policajti majú zmysel pre humor a tu sú dôkazy!

0 icon

Policajti to v dnešných dňoch majú naozaj ťažké. Negatívne príbehy sa šíria z každej strany a škvrnia tak povesť celého policajného kolektívu, aj tých, ktorí berú heslo "Pomáhať a chrániť" naozaj vážne. Na druhej strane, malé, každodenné hrdinské akty, ktorými sa policajti snažia udržať bežných občanov v bezpečí, sú často považované za samozrejmosť. Niekedy zabúdame na to,…

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Vo svete IT

Niektoré „mŕtve hviezdy“ chladnú pomalšie a astronómovia nevedia prečo

0 icon

Hviezdy ako naše Slnko končia svoje životy premenou na bieleho trpaslíka. Ide o obnažené jadro hviezdy, ktoré už nie je ďalej schopné jadrových reakcií. Biele trpaslíky žiaria, no ide prevažne o zvyškové teplo, ktoré po premene ostalo. Hviezda potom pomaly chladne, dokým úplne nezhasne, píše portál Science Alert. Nie všetky…

Využívate potenciál rýchleho nabíjania Vášho Android smartfónu naplno? Pozrite sa, ako to to zistíte

0 icon

Výdrž našich smartfónov je čoraz viac skúšanou. V smartfónoch nám pribúdajú nové funkcie, ktoré sú častokrát energeticky náročnejšími, alebo k ním pripájame externé zariadenia, ktoré chceme mať neustále prepojenými a aktualizovanými. Na druhej strane zas zariadenia zostávajú veľkostne približne rovnakými.  Vzhľadom na to, že aktuálne nie je dostupná technológia, ktorá…

Xiaomi ťaží hlavne zo sankcií voči Huawei. V 3. kvartáli 2020 dodalo o +45 percent smartfónov viac

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosti Xiaomi sa v posledných mesiacoch náramne darí. Obzvlášť 3. kvartál tohto roka bol nesmierne úspešným. Odhalili to dáta rôznych analytických spoločností, ktoré monitorujú trh so smartfónmi a ďalšou elektronikou. Najnovšie však tieto odhady potvrdzujú oficiálne dokumenty z hongkonskej burzy cenných papierov. Na informácie poukazuje…

Hozodo KP-601SA-1 – kompaktný odšťavovač citrusov z nehrdzavejúcej ocele aktuálne za neodolateľne nízku cenu

0 icon

Kvalitný odšťavovač by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Nič nenahradí čerstvo vyšťavený džús z dobre vychladených pomarančov či iných citrusov. Tak prečo ešte váhaš nad jeho kúpou? Kvalitný odšťavovač citrusov už nie je dlho veľkou investíciou, o čom ťa presvedčí aj náš dnešný tip na kúpu. Odšťavovač Hozodo KP-601SA-1 sa…

V temnote vesmíru môže vzniknúť jeden zo základných stavebných kameňov života

0 icon

Ak sa pozrieme na hviezdy vo vesmíre, zistíme, že svojim spôsobom ide o akési obrovské pece. V tých vznikajú látky, potrebné pre život. Ich energia poháňa veľké množstvo rozličných procesov, a preto si vedci dlhú dobu mysleli, že radiácia hviezdy je potrebná na vytvorenie životu dôležitých látok, akou je napríklad…

Armádny Magazín

Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

0 icon

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké méd

Putin vyzval krajiny po celom svete, aby preklenuli rozdiely a posunuli sa vpred

0 icon

Rusko, 25. november 2020 (AM) - Ruský prezident sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli odovzdania poverovacích listín veľvyslancom cudzích štátov.   Ruský prezident Vladimir Putin predniesol niekoľko vyhlásení pri odovzdávaní poverovacích listín zahraničným veľvyslancom v Kremli. Ruský vodca poznamenal, že sa napriek pandém

Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

0 icon

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazs

Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

0 icon

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či

Rusko - Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

0 icon

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.  

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA