1. Cenzúra Facebooku vo Venezuele
V máji spoločnosť Facebook spolupracovala s Atlantickou radou v snahe odstrániť “neoprávnený obsah” na platforme. Táto organizácia je financovaná rôznymi vládami NATO a niekoľkými výrobcami zbraní ako Raytheon, Lockheed Martin a Northrop Grumman. V rade sa pohybujú mená ako Henry Kissinger a generál a bývalý šéf CIA Michael Hayden, ktorý dlho loboval za zmenu režimu v Sýrii ako aj vo Venezuele. Dodajme, že Atlantická rada dlhodobo podporuje viaceré venezuelské pro-opozičné skupiny.
Nie je preto žiadnym prekvapením, že Facebook spolupracovala s touto skupinou a odstránil zo svojej platformy stránku Telesur, ktorá patrila medzi špičkové latinskoamerické informačné servery v angličtine bez akéhokoľvek vysvetlenia. Stránka bola obnovená o dva dni neskôr, pričom spoločnosť Facebook uviedla ako príčinu zablokovania údajnú “nestabilitu na platforme”.
Telesur je jedným z posledných veľkých médií, ktoré informujú o udalostiach vo Venezuele spôsobom, ktorý je v rozpore s americkou vládnou pozíciou a americkým hlavným prúdom.
Nebol to však len Telesur. Spoločnosť Facebook odstránila stránky patriace nezávislým analytikom vo Venezuela a Haiti, ktorí sú tiež známi ľavicovými postojmi kritickými voči americkej zahraničnej politike v Latinskej Amerike a karibskej oblasti.
2. Facebook plní izraelské príkazy
Minulý rok novinár Glenn Greenwald uviedol, že zástupcovia Facebooku sa stretli s izraelskými vládnymi predstaviteľmi, aby určili, ktoré účty palestínskych aktivistov by mali byť vymazané. Izraelská vláda sa vyhrážala, že prijme zákony, ktoré prinútia Facebook, aby dodržiaval vládne príkazy na vymazanie problémových kont, ak to neurobil dobrovoľne.
Samozrejme, spoločnosť Facebook okamžite kapitulovala a zrušila požadované účty. Z približne 158 žiadostí, ktoré Tel Aviv predložil Facebooku (len za štyri mesiace), aby odstránil nechcený palestínsky obsah, bolo 95 % z nich v krátkom čase zablokovaných. Napriek mnohým protestom používateľov Facebook pokračoval v mazaní politicky neprípustných účtov, no často nemorálny, neakceptovateľný a nebezpečný obsah ako výzvy k vraždám a podobne ponechal nezmazaný.
3. Cenzúra Google a Facebooku na ľavicových či socialistických webových stránkach
Portál World Socialist Web Site zverejnil minulý rok, že zmeny algoritmov spoločnosti Google vážne negatívne ovplyvnili ľavicové socialistické a protivojnové webové stránky. Analýza spoločnosti WSWS zistila, že 13 takýchto webových stránok bolo zmazaných v priebehu šiestich mesiacov po tom, čo spoločnosť Google zmenila svoje algoritmy, ide o nárast o 55 percent. Spoločnosť WSWS zaznamenala v apríli až júli minulého roka 74-percentný pokles prevádzky. Zmeny tiež ovplyvnili servery ako Alternet, ktoré v období od apríla do septembra zaznamenali pokles návštevnosti o 71 %, Democracy Now (50 % pokles) a Truth-out.org (49 % pokles).
Podobne aj stránka Police the Police (venovaná odhaľovaniu americkej policajnej brutality) a Free Thought Project (ktorý sa zameriava na transparentnosť vlády) tiež zaznamenali, že v roku 2018 ich Facebook stránka zaznamenala výrazný pokles zobrazení po tom, čo Facebook urobil zmeny v jeho “newsfeed” a zavedení algoritmov vyhľadávania v snahe bojovať proti “falošným správam”. Návštevnosť stránky klesla z 12-15 miliónov ľudí týždenne na približne 4 milióny – a internetová stránka musela v dôsledku toho prepustiť niekoľkých pracovníkov.
4. Cielenie na ľavicové protesty?
Zvláštny príklad záväzku Facebooku blokovať “falošné správy” a podporovať priaznivú online atmosféru pre všetkých predstavuje rozhodnutie zrušiť stránky o udalostiach proti rasizmu a stránku antifašistických protestov vo Washingtone D.C.
Podujatie “No Unite the Right 2-DC” (zhromaždenie proti predchádzajúce akcii “bielych” nacionalistov vo Washingtone) bolo zrušená po tom, čo Facebook rozhodol, že ide o “koordinované nežiaduce správanie”. Takáto formulácia by pri tom mohla byť použitá na všetky druhy zhromaždení.
Nešlo pritom o žiadny výnimočný či potenciálne nebezpečný protest. Organizátor podujatia uviedol vo vyhlásení: “Toto je skutočný protest vo Washingtone D.C. Nie je to George Soros. Nie je to Rusko. Sme to len my. ”
5. Twitter zakazuje protivojnových aktivistov
Twitter si vyslúžil vlnu kritiku za to, že zablokoval alebo obmedzil konzervatívne účty tak, aby bolo ťažšie nájsť na platforme ich tweety. Navyše, Twitter nedávno zablokoval účty Daniela McAdamsa, výkonného riaditeľa protivojnového Ron Paul Institute a Scotta Hortona, editora internetovej stránky AntiWar.com. McAdams uviedol, že on a Horton boli zablokovaní po tom, ako obhajovali bývalého amerického diplomata Petra Van Burena, ktorý bol po stretnutí s novinárom Jonathanom M. Katzom v jednom z jeho tweetov reagoval sarkasticky. Katz oznámil, že “propaguje násilie” a Twitter neskôr odstránil celý Burenov účet.