PAHREBA: Totálny teror alebo prečo islamisti z Jakarty urobili druhý Paríž?

PAHREBA: Totálny teror alebo prečo islamisti z Jakarty urobili druhý Paríž?

Bratislava 24. januára 2016 (HSP/Foto: TASR/AP-Dita Alangkara)

 

Teroristické útoky sa konajú nielen v Európe, ale aj v Ázii. Najmenej 7 ľudí vrátane štyroch útočníkov zahynulo pri sérii bombových útokov a streľbe pred týždňom v centre indonézskej metropoly Jakarta. Prečo práve tam a čo to všetko znamená?

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Nazdar, Jožo, čo sa to deje? Takmer každý deň sa dozvieme o nejakom teroristickom čine. Svet sa úplne zbláznil? „Bombardujú“ v Paríži, v Turecku, vo viacerých arabských krajinách a najnovšie v Indonézii, v Jakarte. To už vôbec nechápem. Čím sa previnila tá nešťastná Indonézia? Čím tak nahnevala teroristov, že aj tam zaútočili?

Reklama

O-o, tak to je dosť komplikované. To by sme museli dlhšie hľadať, kde je pes zakopaný. Jednoducho, aj tam sa skrížili záujmy viacerých politických, náboženských, mocenských a iných skupín. Indonézia sa tiež nachádza v dosť výbušnom regióne.

Ozaj? Doposiaľ sa o tom nejako nehovorilo…  No dobre. V arabských krajinách to vrie. Chápem. Islamisti sa snažia pomstiť Európanom za to, že sa miešajú do ich záležitostí na Blízkom Východe a v Afrike a útočia na Európu – je to jasné. Turecko je celkovo sud s pušným prachom – rozumiem. A čo tá nešťastná Indonézia? Komu už vadila? To už pomaly teroristi budú útočiť všade a je im to jedno, kde umiestňovať bomby?

Reklama

Trochu si na omyle, bratu. Indonézia sa nachádza na strategickom mieste, je to dosť veľká krajina a viaceré skupiny by tam chceli nastoliť svoj poriadok. Vôbec nie je bezvýznamná.

Ale čo. Tak potom nech „bombardujú“ všetkých a všade – bez rozdielu? No porovnaj – Francúzsko, Anglicko, Turecko, Spojené štáty a nejaké tam Mongolsko, Luxembursko,  Mjanmarsko či Bhután. Sú predsa krajiny menšie a menej významnejšie…

Sú, ale… Veď ti hovorím: Indonézia nie je až taká malá a bezvýznamná krajina, ako tu, v Európe, si viacerí myslia. Je to dosť veľká a dostatočne významná krajina. Pozor!

Prosím ťa, Indonézia? Keď teroristi útočia niekde vo Francúzsku či v Turecku, má to ohlas v celom svete. A čo taká Indonézia? Veď sa nedá porovnať s Francúzskom!

Akože sa nedá? Čo si mal na základnej školy zo zemepisu? Indonézia je dosť veľká. Podľa teba je to trpaslík v porovnaní s Francúzskom? Kdeže? To len mnohí Európania si myslia, že sme takí veľkí a významní. V Ázii máš veľa štátov, ktoré sú oveľa väčšie, ako tie najvýznamnejšie a najväčšie v Európe. Samozrejme, ak nejaké regióny či štáty sú mimo priemyselného, turistického alebo iného biznisu, hlavne, čo sa týka ropy a plynu, tak si hneď myslíme, že sú malé a bezvýznamné. Ale to vôbec nie je pravda. To je iba naša európska trápna povýšeneckosť… To je niečo také, ako u Američanov: myslia si, že majú právo  komandovať celý svet a že ostatní musia byť iba ich poskokmi. Je to podobná hlúposť.

Reklama

No dobre. Možno máš pravdu. Ale predsa neporovnávaj Francúzsko a Indonéziu! 

Ale prečo? Veď ti hovorím, že Indonézia je neporovnateľne väčšia ako Francúzsko. Aha, tu mám turistický časopis. Vidíš tú mapku? Tu máš Francúzsko a toto je Indonézia – čo je väčšie? Žeby to bol optický klam? Ale nie je. Pozri sa. Rozloha Francúzska je 668 763 kilometrov štvorcových – samozrejme, je to veľký štát, to je fakt. Ale Indonézia je trikrát väčšia – má rozlohu až 1 904 569 km². Čo ty na to? Vo Francúzsku žije 60,6 miliónov ľudí, ale v Indonézii takmer štvornásobok – takmer 240 miliónov! Tak čo, už ti dochádza? A čo veľký Paríž? Má rozlohu 105,4 km2, je to 10 540 hektárov. Ale Jakarta je sedemkrát väčšia – má rozlohu 740 km2 – 74 tisíc hektárov! Tam sa zmestí 7 Parížov! V hlavnom meste Francúzska žije 2,25 milióna ľudí, ale v Jakarte – takmer päťnásobok – 10,2 milióna. Aj teraz budeš hovoriť, že v porovnaní s Parížom je Jakarta malé provinčné mestečko?

No dobre. Tak Jakarta je veľká, preľudnená a krásna. Fajn. No a čo? Ale opäť, nedá sa porovnať jej význam s Parížom. V tomto prípade je to ozaj nepodstatné a provinčné mestečko. Koho už zaujíma, čo sa tam deje? Možno iba domácich obyvateľov…

Zasa sa mýliš. Je to dosť veľké strategické centrum vo svojom regióne. A má vplyv na oveľa širšie územie. Čítal som nejaké komentáre a analytici tvrdia, že v súčasnosti je Indonézia jedným z kľúčových bodov v plánoch islamských fundamentalistov. Ten, kto ovláda Indonéziu, má obrovský vplyv na gigantický región. Takže Indonézia vôbec nie je bezvýznamná, ako si tu mnohí v Európe myslia. Preto tam islamisti útočia. Vedia, čo robia…

Neviem. Ak islamisti útočia v arabských krajinách, v Turecku či v najmocnejších štátoch Európy, všetci vieme, prečo a načo to robia. Ale čo taká Indonézia, prečo ju potrebujú? Islamisti útočia v Európe, pretože chcú sa pomstiť za útoky Európanov v Afrike a na Blízkom východe. Je to na jednej strane pomsta a na druhej snaha nastoliť šaríu po celom svete. Je to komplikované, ale dá sa to pochopiť. A čo nejaká tam Indonézia? Veď je to tiež moslimská krajina, však?

Reklama

Áno. Takmer 90 percent jej obyvateľov sa hlási k moslimskej viere. Ale predsa je to moderný rýchlo sa rozvíjajúci štát. Preto je stredobodom pozornosti pre moslimských radikálov. Snažia sa tu vybudovať svoju ďalšiu pevnosť, baštu fundamentalizmu. A keďže mnohí obyvatelia a politici s tým nesúhlasia, tak sa ich snažia vystrašiť, demoralizovať, prípadne fyzicky odstrániť. To isté robia vo viacerých krajinách. Ale Indonézia má ozaj strategickú polohu. Je to takmer 15 tisíc ostrovov medzi Tichým a Indickým oceánom.

Keďže je to moslimská krajina, tak čo ešte chcú? Prečo útočia na svojich?

A prečo útočia na svojich v iných moslimských krajinách? Podľa nich sú „správni“ a „nesprávni“ moslimovia. Tak v tom robia „poriadok“. A navyše v Indonézii dosť veľký vplyv majú aj iné náboženstva, aj keď ich preferuje menšia časť obyvateľstva. Sú tam, pochopiteľne, hinduisti a budhisti a dokonca aj kresťania – protestanti a katolíci. Je to dosť pomiešané. Ale islamisti tu mienia nastoliť šaríu, takže konkurenciu likvidujú…

Presne ako v iných arabských krajinách. Je to jasné. Takže fundamentalisti chcú aj v Indonézii vytvoriť vládu tých „správnych“ islamistov a potlačiť tých „nesprávnych“?

Samozrejme. Medzitým v Indonézii, podľa expertov, je iba minimálny počet moslimských radikálov. Včera som si napríklad prečítal, že v radoch Islamského štátu bojuje iba asi 150 ozbrojencov, ktorí prišli z Indonézie. A čuduj sa svete, z toho istého Francúzska pod zástavou Islamského štátu bojuje niekoľkonásobne viac ozbrojencov. Preto islamisti súrne potrebujú „dať Indonéziu do poriadku“.  A ak to tam vybuchne, ako na Blízkom východe, môžeme v Európskej únii čakať utečencov aj z Indonézie. Akurát to nám ešte chýbalo… Zasa budeš hovoriť, že Indonézia je bezvýznamný štát a nech sa tam deje hocičo? Bohužiaľ, táto planéta je príliš malá a dotýka sa nás prakticky všetko, čo sa stane v hociktorom jej kútiku, v hociktorej „provincii“ a akože bezvýznamnom štáte. Je to smutné, ale teroristi hneď zvýšia „význam“ každého štátu, kde zaútočia. A útočia už takmer všade…

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali