PAHREBA. Prečo Turci zostrelili ruské lietadlo?

Bratislava 29. novembra 2015 (HSP/Foto:Facebook)

 

Politici, analytici a médiá sa po celom svete predbiehajú v predpovediach, ako sa zmení situácia vo svete po tom, čo Turci zostrelili v Sýrii ruský Su-24. Vznikne konflikt medzi Tureckom a Ruskom alebo medzi NATO a Ruskom a čo s bojom proti terorizmu?

Zdroj: RIA Novosti
Zdroj: RIA Novosti

 

Ahoj, Jožo. Asi sa teba ani nemusím pýtať, ktorá téma je dnes najhorúcejšia…

A asi ti ani nemusím prezrádzať, ktorá. Je to jasné. Turci zostrelili v Sýrii ruský Su-24 a mimoriadne zamotali situáciu – vo všetkom: vzťahy Rusko – Turecko sú na bode mrazu, NATO nevie, ako na to má reagovať, Rusi pripravujú tvrdú odvetu – samozrejme, zatiaľ nebude to vojenská odveta, ale ak Turci budú pokračovať vo svojich bláznovstvách – neviem-neviem… Rusi dotiahli do Sýrie šikovnú „mucholapku“ na lietadlá a ak ich Turci vyprovokujú, tak môžu im vrátiť požičané… Kto by sa potom čudoval… No a viacerí už pochopili, že Rusi nežartujú: hneď v Sýrii prestali lietať turecké a americké lietadla – pre každý prípad…

Stále nie som presvedčený, či Turci konali adekvátne. Porušenie hranice je to dosť závažná záležitosť, ale museli to riešiť takto? Nemohli to zariadiť inak?

Nuž, na rozdiel od teba presne viem, že konali, jemne povedané, nesprávne. Nebudem tvrdiť, či ruské lietadlo sa dostalo na turecké územie alebo nie. To presne neviem. V tomto prípade je to akurát najmenej podstatné. Rusi tvrdia, že turecké hranice neprekročilo. Ale keby aj – Turci mali… nie – museli konať inak. Existujú presné medzinárodné pravidlá, ako v takýchto prípadoch má postupovať domáce letectvo, protivzdušná obrana, veliteľstvo armády a samotná vláda. Turci porušili všetky medzinárodné pravidla – všetky, ktoré len existujú.

Turci stále opakujú, že Rusov varovali, že sa približujú ku hranici.

A keby aj. Všeličo sa stáva. Možno zlyhalo spojenie, možno im Rusi nerozumeli, mohol zlyhať systém riadenia lietadla – hocičo. Na to sú tie medzinárodné pravidla, ktoré mimoriadne presne definujú, ako v podobných prípadoch musí postupovať „domáca“ strana. Existujú desiatky spôsobov, ako domáci mohli nadviazať kontakt s cudzím lietadlom a vysvetliť mu, že sa dostalo na cudzie územie. Keď už všetky možnosti budú pase, domáca stíhačka môže sa ukázať pred votrelcom, mávať krídlami, zahájiť varovnú paľbu z guľometu alebo vypustiť raketu – je viac spôsobov, ako mohli upozorniť na porušovanie hranice. Mohli pritlačiť cudzinca k zemi, donútiť ho pristať a pod. Opakujem, je mnoho spôsobov. Turci nevyužili ani jeden z nich. Zakradli sa ako vrah z nožom od chrbta a zaútočili. Úmysel bol jasný – za každú cenu chceli zostreliť ruské lietadlo. Normálne vybudovali pascu a striehli z „úkrytu“… Nepamätám si ani jeden podobný prípad v ostatných rokoch.

Nie som odborník v tejto oblasti. Ale asi Turci nemali celkom pravdu. Svedčí o tom reakcia ich najväčších kamarátov – USA, Anglicka, Nemecka a pod. Neponáhľajú sa obhajovať Turkov. Asi ozaj tam niečo nesedí… Prekvapila ma reakcia Turecka hneď po tomto incidente. Hneď požiadali o zvolanie porady NATO. Hľadali podporu – aby ich niekto chránil. Logicky by to mali urobiť Rusi: predsa bolo zostrelené ich lietadlo, oni museli požiadať o poradu, posťažovať sa a požiadať, aby vinník bol potrestaný.

Ale všetko bolo práve naopak. Turci vedeli, že spáchali zločin a hneď sa chceli skryť za chrbtom mocného partnera. Obávali sa ruskej odvety. Hneď utekali plakať a prosíkať, aby ich ochránili. Chovali sa ako hnusné malé decko, ktoré rozbilo vázu a tuší, že dostane zaucho.  Lenže to, čo spáchali, to nie sú už detské somariny… Najväčšie tureckí kamaráti – USA a spol. uznávajú, že keď ruské lietadlo aj zablúdilo na turecké územie, tak bolo tam najviac nešťastných 17 sekúnd. A za to ho mali zrúbať?..  Bola by to trochu iná situácia – ale, podčiarkujem, iba trochu iná – keby to bola nejaká taká rovná hranica, akú máme napríklad s Maďarskom. Keď s tej alebo druhej strany niekto prekročí hranicu – tak len asi hluchý alebo slepý. Ale v tej časti turecko-sýrskej hranice to vyzerá ako vrchol ľadovca. Aj keby ruské lietadlo zachytilo vrchol tohto ľadovca – zjavne nešlo do vnútrozemia, preletelo okolo a odchádzalo preč. V žiadnom prípade nesmerovalo do vnútrozemia – bolo to očividné. Ale Turci striehli a čakali na príležitosť – bola to zjavne naplánovaná akcia. Je to jasné.

Ale prečo? Vyzeralo, že Turci a Rusi sú kamaráti, idú stavať spoločný plynovod, majú množstvo projektov, všetko bolo v poriadku. Nerozumiem – prečo to urobili?   

No a toto je ten druhý vrchol ľadovca. Tieto všetky ekonomické veci sú na povrchu, na vrchole ľadovca, ale málo kto si všíma, čo je tam dole… Rusi podporujú Asada, Turci ho nenávidia, Rusi sa kamarátia s Kurdmi, Turci s nimi bojujú už desaťročia, Rusi bojujú proti „umiernenej opozícii“ v Sýrii, ale to sú najlepší priatelia Turecka. Turkom sa zjavne nepáčilo, keď sa Rusi zamontovali do vojny v Sýrii, dlhšie to znášali s obrovskou nevoľou, čušali a  škrípali zubami, ale už nevydržali… Predsa, nazvi to ako chceš, ale súčasné vedenie Turecka je islamistické a s Islamským štátom a inými „milými skupinkami“ ho spája obrovské množstvo pevných nití. A Rusi hodili palicu do mraveniska… To je iba prvá príčina.

Tiež si myslím, že je to oveľa zložitejšie a komplikovanejšie a sú za tým viaceré príčiny. Niečo som počul, že vraj Turci obchodujú s ropou Islamského štátu. 

Jasné. A nie „vraj obchodujú“, ale určite obchodujú. A nielen nejakí tam Turci, ale najväčším hráčom je synček samotného prezidenta Erdogana. A Rusi mu pokazili všetky kšefty. No nenaštve to človeka? A preto Erdogan už nekoná ako politik, ale ako obyčajný zlodejský kšeftár. Čomu by si sa potom čudoval? Rusi bombardujú ropné polia Islamského štátu a kazia synčekovi prezidenta všetky jeho kšefty. Za to sa zabíja… Taká malá otázka: v ktorom momente bolo zostrelené ruské lietadlo? No predsa sa vracalo z bombardovania karavány nákladných áut, ktoré prepravovali ropu Islamského štátu do Turecka. Ničilo podnik prezidenta Erdogana! A turecký prezident by rád zabil každého, kto mu likviduje kšefty.

Prečo potom Turci neprotestovali, keď Spojené štáty a celá západná koalícia už vyše roka bombardujú Sýriu? Rusi sa iba pred mesiacom zamontovali do diania v Sýrii.

V tom je celý fígeľ. Američania a spol. už rok bombardujú Sýriu. Ale – koho konkrétne? Sýrsku vládnu armádu, Asada a tak propagačne aj Islamský štát. Ale ani jedno ropné pole, ktoré sa nachádza v rukách islamistov, nezlikvidovali a v žiadnom prípade neprekážali ilegálnym dodávkam ropy do Turecka. Pozor! Je tu ešte jedna zaujímavosť. Rusi iba prednedávnom začali prekážať ropnému priemyslu klanu Erdoganovcov. Ale ako prví to urobili Francúzi. A čo sa stalo? Hneď boli teroristické útoky v Paríži. Aká náhoda!!..

Myslíš si, že hlavnou príčinou útokov v Paríži boli práve tie ropné kšefty v Sýrii?

Rozmýšľaj! Čím sa potom Francúzsko najviac previnilo pred islamistami, keď začali práve Francúzskom? Nezačali Spojenými štátmi, Anglickom či Nemeckom. Prečo? Ropa to sú peniaze, peniaze to sú zbrane a takto môžeme pokračovať. Francúzi ohrozili toto „podnikanie“ a hneď na to veľmi tvrdo doplatili. Ako druhí ropné kšefty spoločnému podniku Erdogan – Islamský štát  začali kaziť Rusi. Moskva však bezpečnosť má trochu na inej úrovni, v Rusku majú väčšie skúsenosti a zatiaľ žiadne teroristické útoky na svojom území nepripustili. Netvrdím, že sa to nestane – islamisti sa neprestanú snažiť podkúriť aj Rusom. Tak Erdogan si počkal na dôvod a zaútočil – aby ukázal Rusom, že sa nemajú montovať do jeho kšeftov. Presviedčať armádu, aby zaútočila, nebolo treba. Samozrejme, dôvod pre armádu Erdogan musel uviesť iný… V Turecku viacerým sa nepáči, že Rusko podporuje Asada a Kurdov – takže Rusko je nepriateľ! Niet o čom diskutovať. A preto turecké F-16 zrúbali ruský Su-24. Aspoň vieme, prečo sa to stalo.

No vidíš! A všetci tu chvália ruskú armádu, letectvo – a Turci zrúbali ruskú stíhačku! Tak potom možno Rusi nie sú celkom dobrí, keď ich zostreľujú Turci?

Ježiš, ty si expert! Ak chceš byť objektívny, porovnávaj porovnateľné veci. Ani na chvíľu nepochybujem, že keby to bola bitka rovnocenných súperov, Rusi rozprášia Turkov ako kŕdeľ sliepok. Ale v tomto prípade… Turecká, teda americká F-16 je to celkom moderná stíhačka. Američania ju síce začali využívať v r. 1979 – teda iba o 5 rokov neskôr, ako Rusi svoj Su-24, ale americký stroj prežil viac modernizácií – v tom čase, čo Rusi radšej vyrábali úplne nové stroje a starý Su-24 sa príliš nezmenil. Ale ani to nie je to najpodstatnejšie. F-16 je stíhačka určená pre vzdušný boj. Ale Su-24 je to frontový bombardér, má úplne iné úlohy a nie je vhodný pre boj v oblakoch. Má úplne iné taktické a technické parametre. Pozor! Ale dokonca ani toto nie je to najpodstatnejšie. Turci, ako profesionálni zabijaci, sa zakradli potichu a zákerne zaútočili zozadu. Rusi v žiadnom prípade neočakávali útok smerom od tureckej hranice. Popritom išli vo dvojici a jeden nemotorný bombardér Su-24 sa predsa stihol vyhnúť rakete z tureckej F-16. Druhý to nestihol… Turci zaútočili ako sa patrí na pravých islamistov –  zákerne, zozadu… Nuž, horšiu špinavosť v tejto situácii si ani nevedeli vymyslieť…

Máš pravdu. Situácia je patová. Utečenci, islamisti, teroristi, útoky v Paríži… A navyše aj toto… Prelistoval som si viaceré média a je to takmer isté: Turci nestihli vystreliť na Su-24 vtedy, keď tých nešťastných 17 sekúnd bol na ich území – ak, samozrejme, bol… Určite ho zrúbali na sýrskom území. A na 99 percent je jasné, že aj Turci vtedy už boli na sýrskom území, pretože strieľali zblízka. Už boli mimo svojho územia. Je to tak?

Presne tak. A teraz sme zasa ocitli pri obľúbených západných dvojitých metroch a trojitých štandardoch. To, čo môže Západ, NATO a spojenci, iní si nemôžu dovoliť – ani z polovice. Turci boli nahnevaní, že MOŽNO ruský SU-24 na 17 sekúnd zablúdil na ich územie, keď išiel okolo a smeroval preč. To je kriminál! Ale Turci si môžu pokojne priletieť na územie cudzieho štátu a zostreliť tam cudzie lietadlo. A myslia si, že je to v poriadku. A toto si akosi nevšímajú vo svete – ani politici, ani analytici, ani média. Fakt, nemám slov, iba bodky…

Čítal som komentáre viacerých odborníkov – anglických, amerických, nemeckých. Väčšina prízvukuje, že aj keby išlo o chybu ruského pilota – predsa za také niečo lietadla nezostreľujú. Domnievajú sa, že zo strany Turecka to bola naplánovaná akcia a provokácia. Zasmial by som sa, keby to nebolo také smutné: Gréci uviedli, že turecké vojenské letectvo v priebehu roka viac ako 200 krát porušilo hranicu s Gréckom a že, ak by Gréci konali tak, ako Turci, tí istí Turci by dnes už nemali ani jedno lietadlo… Nuž, len aby sa Rusi nerozhodli podobným spôsobom pomstiť Turkom…

Nečudoval by som sa. A vieš. V tomto prípade by sa mi ťažko hovorilo o pomste. Prečo pomsta? Nazval by som to odvetným úderom – nie za účelom pomsty, ale preto, aby sa Turci spamätali, pochopili, že za podobné zločiny budú potrestaní a aby podobný čin už nikdy nezopakovali. Bohužiaľ, niektorí civilizovaní občania sa nespamätajú a nereagujú na rozumné argumenty, ale svoje správanie zmenia až vtedy, keď dostanú po papuli… Samozrejme, nechcem, aby k tomu došlo. Dúfam, Rusi nájdu aj mierumilovnejšie spôsoby, ako uzemniť Turkov. Tretiu svetovú vojnu nepotrebujeme. Ale občas sa oplatí poklepkať debilovi po hlave – aby sa mu mozgy vrátili do tej správnej polohy…

No, nebuď taký, ako tí Turci. Tvrdili, že nevedeli, že je to ruské lietadlo…

Aha, a čo lietajú na Trabantoch?  Hneď sú hluchí a slepí? Som zvedavý, či by takto naslepo  zrúbali aj nejaké to americké, francúzske či kanadské lietadielko. Hádam by si partnerov z NATO rozoznali… Nuž, hneď sa to zistí, kto je kamarát iba na slovách. Uvidíme, čo bude nasledovať. Mám zimomriavky, keď počúvam, že niektorí by radi videli Turecko v Európskej únii. Akurát už iba to nám chýba. Síce… Ak to tak pôjde s tými utečencami, Európska únia sa rozpadne skôr, ako sem pustia Turkov. To sú časy! Aké ešte prekvapenia nás čakajú?…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

119. časť Neznámych slovenských dejín: Slovenský a český záujem nebol jedno a to isté

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Pracoval som na pozíciách, kde som sa pomerne často stretával s Čechmi, či už na úrovni riaditeľov odborov štátneho rozpočtu, námestníkov ministrov financií, necelé tri mesiace v pozícii člena Bankovej rady ŠBČS, v čase delenia ČSFR v rôznych komisiách Došiel som k záveru,…

Za vraždou vedca sú podľa Rúháního USA a ich žoldnier Izrael. Chameneí vyzval na potrestanie vrahov

0 icon

Teherán 28. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Iranian Presidency Office via AP, Office of the Iranian Supreme Leader)   Iránsky prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že s podporou Spojených štátov zavraždil popredného iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího "Imperializmus a jeho sionistický žoldnier opäť raz stoja za krviprelievaním a smrťou iránskeho vedca," cituje…

Krajniak: Nepretestované deti by mali pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Tomáš oponuje: Deti na prvom stupni do školy chodia a ja nejakú zvýšenú nákazu nebadám

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Deti rodičov, ktorí by nesúhlasili s ich otestovaním na prítomnosť nového koronavírusu, by mohli vo vzdelávaní pokračovať naďalej dištančnou formou. V relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) Systém výučby by sa…

Pred Matovičovým domom sa konala demonštrácia

0 icon

Trnava 28. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/SITA/ Foto: Screenshot video)   Pred Matovičovom domom v Trnave sa uskutočnila demonštrácia, na ktorej sa zúčastnilo okolo tisíc ľudí. Najčastejšie pokriky, ktoré zaznievali z davu boli "Matovič do basy!" "Vlastizradca" a "Slovensko si nedáme" Demonštranti kričali aj, že nemajú čaj, lebo Matovič počas rôznych…

V kamióne v Prešove sa ukrývali mladí muži z Afganistanu, o veku klamali

0 icon

Prešov 28. novembra (TASR/HSP/Foto:Facebook Polícia SR)   Mladí muži z Afganistanu sa ukrývali v kamióne na Jurkovičovej ulici v Prešove, polícia to zistila počas štvrtkového (26.11.) preverovania tohto nákladného vozidla, ktoré viedol Bulhar. Ako informuje na sociálnej sieti, keďže uviedli dátumy narodenia maloletých osôb, odviezli ich na lekárske vyšetrenie kostného…

Primár Kulkovský: „Napriek proticovidovej atómovke sa situácia začala opätovne zhoršovať.“ Upozornil na podstatné problémy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Primár a lekár Interného oddelenia NsP v Považskej Bystrici Milan Kulkovský na sociálnej sieti upozornil, že z vyjadrení ministra zdravotníctva Mareka Krajčího vyplýva, že napriek proticovidovej atómovke sa situácia začala opätovne zhoršovať Lekár Milan Kulkovský pripomína, že testovanie antigénovými rýchlotestami pravdaže má svoje…

Berlín sa obáva eskalácie v Perzskom zálive po atentáte na fyzika. Irán sľubuje, že sa pomstí

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Office of the Iranian Presidency, SITA/AP/Office of the Iranian Supreme Leader)   Nemecko sa obáva novej eskalácie v oblasti Perzského zálivu po atentáte na fyzika Mohsena Fakhrizadehom v Iráne, oznámila tlačová služba nemeckého ministerstva zahraničia agentúre Sputnik "Sme veľmi znepokojení správami z Iránu, že Mohsena Fakhrizadehoma…

Ku koncu roka požiadalo o ukončenie služobného pomeru 962 policajtov

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   O ukončenie služobného pomeru ku koncu roka požiadalo doteraz 962 policajtov. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast, na vlastnú žiadosť vtedy skončilo 620 príslušníkov Policajného zboru Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. V služobnom pomere…

Vláda sa snaží obrať Ústavný súd o jeho základnú právomoc a úplne poprieť právny štát. Dostali by sme sa na úroveň Indie 80-tých rokov

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   V súčasnosti sa rozhoduje v skrátenom legislatívnom konaní aj o tom, či sa poprie právomoc Ústavného súdu SR rozhodovať o súlade ústavných zákonov s Ústavou SR K uvedenému najskôr poznamenávam, že takýto zásadný návrh mal byť predložený v rámci riadneho pripomienkového konania a…

V Paríži sa koná rozsiahla protestná akcia

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   V Paríži sa koná masová demonštrácia na podporu slobody médií, informuje korešpondent Sputnika Akcia organizovaná s podporou najväčších odborových zväzov vo Francúzsku prilákala obrovské množstvo účastníkov. Námestie Republiky, východiskový bod trasy, je úplne zaplnená ľuďmi. Sprievod zaplnil bulvár Temple a začal sa pohybovať…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Matovič sa chce očkovať posledný, ako kapitán (potápajúcej sa?) lode.

0icon

Drahí priatelia, v príručkách pre kapitánov lietadiel je napísané, že v prípade ohrozenia výpadkom kyslíka si musí kapitán nasadiť masku ako prvý, aby bol pripravený zvládnuť kritickú situáciu. Až potom druhý pilot, posádka a tak ďalej. V predletovej príprave ukazujú stevardi a letušky cestujúcim postup v prípade nebezpečenstva. Najprv si…

Viktor Pondělík

Konečně je (ne)jasno

0icon

V České republice se můžeme pochlubit nejednou zajímavostí. A kuriozitou, jaká se jinde ve světě zřejmě jenom těžko hledá, je i česká vláda. Je tomu tak dlouhodobě a ani poslední dny nejsou výjimkou. Již před skoro dvěma týdny se tu například vědělo, že je situace stran Covidu natolik příznivá, že mohou…

Pavel Pakoš

Adventné deviácie made in Slovakia

0icon

Hoci nám Pán Ježiš zdôraznil, aby sme strážili jeho prikázanie o vzájomnej láske s oveľa väčším dôrazom než iné jeho rady, my sme to pochopili úplne svojsky. Miesto nenávidenia hriechu a milovania hriešnika ho čakáme tak, že hriešnikov nenávidíme a svoje hriechy  čušania, neriešenia problému, ignorovania, odpisovania a hádzania sa…

Boris Mesár

Ako to Fuhrer Matovič dáva na ,,Hitlera"!

0icon

Od 2SV sa veľa ľudí zamýšľa  nad tým, ako sa dá vysvetliť fenomén nacistického štátu - hitlerovské Nemecko ? Prečo milióny ľudí po nástupe Hitlera k moci vykonávali hrozné, neľudské a trestné príkazy? Pokiaľ však do roku 2020, bolo možné študovať iba historické materiály a zamyslieť sa nad fenoménom nacistického…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vražda Malcolma X: 1. časť

0 icon

Počuli ste už o Malcolmovi X? Možno áno, možno nie. Určite ste však počuli o Martinovi Lutherovi Kingovi, ktorý bol zavraždený. Malcolm bol vedúcou osobnosťou černošských politických postáv, avšak oproti Lutherovi bol oveľa viac radikálnejší. Zavraždili ho ešte skôr, ako Luthera. V rámci trojdielnej série článkov s názvom Vražda Malcolma X sa pozrieme na…

Ako žuvačka spôsobí, že budeš bacuľatý?

0 icon

Žuvačka existuje vedľa ľudskej rasy už asi 10 000 rokov. Dnes nám pomáha starať o naše zuby a dokonca schudnúť! Neponáhľaj sa však zjesť celé balenie na jedno posedenie. Pri žutí žuvačiek musíš mať na pamäti toto... Nadmerné žuvanie môže zväčšiť svaly čeľuste

Záchrana planéty: Aj ty môžeš priložiť ruku k dielu

0 icon

V posledných desaťročiach sa k nám dostavil ekologický životný štýl, ktorý nie je na škodu. Záchrana planéty teda započala. Každý deň viac a viac ľudí v spoločnosti odmieta používať plastové jednorázové obaly a predmety. Napríklad portugalská spoločnosť Hi Fly Airlines kompletne odmietla používanie jednorazových plastov na palube svojich lietadiel.  Práve…

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Vo svete IT

Prečítajte si príbeh kapitána, ktorý visel za nohy z lietadla, 5-tisíc metrov nad zemou

0 icon

V roku 1990 došlo k nehode na palube lietadla British Airlines. Jedno z okien v pilotnej kabíne sa uvoľnilo a jeden z pilotov bol vytiahnutý cez okno von z lietadla. Šťastím bolo, že nohy ostali v kabíne, a tak ho mohla posádka držať, kým sa kopilot pokúsil o núdzové pristátie, píše portál IFLScience. Konkrétne išlo o let s číslom 5390,…

Teória veľkého tresku ukrýva veľa nejasností: Britský astrofyzik si dokonca myslí, že je nesprávna

0 icon

Jeden z teoretických fyzikov inštitútu MIT, Alan Guth, tvrdí, že teória veľkého tresku mnohé veci nevysvetľuje. Nevieme čo explodovalo, prečo to explodovalo, alebo čo sa dialo pred veľkým treskom, píše portál DailyGalaxy. Teória veľkého tresku je tou najpopulárnejšou teóriou od čias Einsteinovej teórie relativity. Aj astronóm Carl Sagan tvrdil, že ak…

Objav života na Marse by bola pre ľudstvo zlá správa, kvôli teórii veľkého filtra

0 icon

Ak nás čítate, určite ste si všimli sériu článkov, ktoré vysvetľujú Fermiho paradox a jeho možné riešenia. V skratke, Fermiho paradox tvrdí, že vo vesmíre existuje veľká pravdepodobnosť existencie života. Paradox je v tom, že doteraz sme nenašli žiadne dôkazy o jeho existencii. Portál IFLScience píše, že ak by sa nám podarilo objaviť život…

Kuriózna aplikácia MeowTalk od ex-vývojárky Amazonu hovorí, že dokáže preložiť mňaukanie mačiek do ľudskej reči

0 icon

Ak v domácnosti máte zviera, tak bezpochyby ste si už mnohokrát povedali: „Kiež by som vedel, čo mi chceš povedať…“. Nuž, mačkám by sme mohli už čoskoro porozumieť, minimálne to sľubuje aplikácia MeowTalk. Na tému upozorňuje spravodajský kanál bbc.com. Preložte mňaukanie do ľudskej reči Bývalá inžinierka spoločnosti Amazon, Juliette Jones,…

Ako môžete skontrolovať, či váš Android smartfón má aktívne RCS správy? A čo to vlastne je?

0 icon

Spoločnosť Google len niekoľko dní dozadu informovala verejnosť, že sprístupňuje nový štandard SMS správ naprieč celý svetom. Ide o takzvané RCS správe, ktoré sú dostupnými prostredníctvom aplikácie Správy. V našom regióne boli mimochodom dostupnými už aj predtým. Čo sú to RCS správy? RCS je skratkou pre „Rich Communication Services“, teda bohatšie…

Armádny Magazín

Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúš

Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

0 icon

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj pr

Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretin

Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Prezident Zeman podporil Česko - Nemeckú zbrojársku kooperáciu

0 icon

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktický

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA