“Človek má telefón stále v ruke, na jeho povrchu sa zhromažďujú baktérie, potenciálna infekcia, pritom sa pravidelne dotýka tváre a uší užívateľa,“ povedal.
V situácii šírenia veľmi nákazlivej vírusovej infekcie je potrebné neustále dezinfikovať mobil, pripomenul odborník. Je to možné robiť s pomocou špeciálnych obrúskov s isopropylovým alkoholom, ktoré nepoškodia povrch obrazovky.
Veľké škody môže tiež spôsobiť nekontrolované používanie smartfónov, tabletov a počítačov. Škodí to predovšetkým zraku a tiež chrbtici, predovšetkým u detí.
Pandémia Covid-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie covid–19. Dňa 11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie covid–19.
Pandémia koronavírusu covid–19 zachvátila prakticky celý svet. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa nakazilo vyše 2,9 milióna ľudí, zomrelo vyše 205 tisíc.
Najťažšia situácia je v USA, Španielsku a Taliansku. V Číne, z ktorej sa začala šíriť epidémia, informovali pred niekoľkými dňami o jej skončení. Čínska vláda otvorila 7. apríla Wu–chan, kde koncom decembra došlo k prvým prípadom choroby.