NR SR schválila zákon, ktorým sa zriadi národný HTA inštitút

NR SR schválila zákon, ktorým sa zriadi národný HTA inštitút

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Ján Krošlák, Pavel Neubauer, Facebook, Pixabay, SITA-Jana Birošová)

 

Nový Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve má fungovať od roku 2022. Majú sa mu zveriť poradenské úlohy spojené s hodnotením zdravotníckych technológií, ktoré sa majú hradiť z verejného zdravotného poistenia. Má sa zaoberať tými, ktorých dosah na rozpočet je viac ako 1,5 milióna eur ročne. Zriadi sa na základe zákona z dielne rezortu zdravotníctva, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR

Vladimír Lengvarský
Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)

“Kľúčový prínos inštitútu spočíva v tom, že dokáže zodpovedať politické otázky na základe vedeckých poznatkov v reálnom čase,” konštatuje sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Reklama

Oddelenie inštitútu od ministerstva má prispieť k politickej nezávislosti a zjednodušiť medzinárodnú integráciu a spoluprácu so zahraničnými inštitútmi pre HTA, ktoré sú spravidla nezávislými inštitúciami. Sídlo inštitútu má byť v Bratislave. V začiatku fungovania má mať 15 zamestnancov.

Hlavným zdrojom príjmu má byť príspevok zo zdravotných poistení. Poslanci zároveň schválili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého sa bude financovanie inštitútu viazať na jeho výsledky. Dozorná rada bude mať povinnosť hodnotiť plnenie úloh inštitútu cez ukazovatele výkonnosti inštitútu. Prvýkrát to bude možné v roku 2024, a to za rok 2023, keď už bude inštitút v plnom počte. Ak by si inštitút neplnil zverené úlohy, mohol by sa mu znížiť príspevok.

Reklama

Hodnotenie zdravotníckych technológií (Health Technology Assessment – HTA) je multidisciplinárny nástroj na hodnotenie kategorizácie liekov, testov, očkovacích látok, zdravotných výkonov či prístrojov. HTA hodnotí klinický prínos a ekonomické, etické, organizačné a sociálne aspekty nových, ale aj už hradených technológií, ozrejmuje sa v materiáli. Úlohou inštitútu má byť aj sledovať trendy vo vývoji nových technológií. Medzi hodnotené technológie majú patriť aj tie, ktoré ešte nežiadajú o kategorizáciu, ale v budúcnosti môžu o ňu žiadať.

Ministerstvo zdravotníctva poukazuje na to, že schválenie zdravotníckych technológií regulačnými orgánmi Európskej únie nie je zárukou, že technológia je vhodná pre jednotlivé európske krajiny a má byť hradená z ich prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Prax ukazuje, že rezortu zdravotníctva aktuálne chýbajú dostatočné analytické kapacity na hodnotenie klinického prínosu a ďalších aspektov hodnoty prichádzajúcich technológií.

Riaditeľ inštitútu by mal mať päťročné funkčné obdobie. Ministerstvo chce, aby nedochádzalo k prekrývaniu s volebnými obdobiami orgánov štátnej moci. Prvého riaditeľa má poveriť riadením inštitútu minister až do vybratia kandidáta vo výberovom konaní, ktoré sa má zorganizovať do dvoch rokov od založenia inštitútu. V prípade podpísania prezidentkou má byť zákon účinný od 1. januára 2022.

Ministerstvo už skôr avizovalo, že chce vytvoriť HTA agentúru najneskôr do konca roka 2021. Od júla 2020 preto vznikol na ministerstve zdravotníctva odbor agentúry pre HTA, ktorý má pripraviť základy na vytvorenie neziskovej a nezávislej agentúry. Vznikom inštitútu sa má tento odbor zrušiť a zamestnanci odboru majú prejsť do inštitútu.

 

Reklama
Odmietla návrh Smeru, aby malo Múzeum SNP status verejnoprávnej inštitúcie

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu z dielne Smeru-SD, ktorá mala za cieľ urobiť z Múzea SNP v Banskej Bystrici verejnoprávnu inštitúciu. Návrh zákona hovoril o Múzeu SNP ako o právnickej osobe, inštitúcii so samostatným štatútom. Jeho orgánmi mali byť správna rada a dozorná rada. Novelu podporilo 47 poslancov zo 137 prítomných

muzeum SNP
Ilustračné foto

“Verejnoprávne múzeum je verejnoprávna, odborná inštitúcia s celonárodnou pôsobnosťou a celoštátne špecializované múzeum. Základným poslaním verejnoprávneho múzea je zhromažďovať, vedeckým výskumom zhodnocovať, ochraňovať, odborne spracúvať, využívať a sprístupňovať zbierkové predmety a dokumentárne a archívne materiály viažuce sa k dejinám slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 – 1945 s dôrazom na dokumentáciu protifašistického odboja, národnooslobodzovacieho boja a SNP ako významnej súčasti európskej antifašistickej rezistencie v rokoch druhej svetovej vojny, dokumentovať povojnové súdne procesy, rehabilitácie povstalcov a súčasné prejavy neofašizmu, rasovej neznášanlivosti a intolerancie,” uviedli poslanci v návrhu zákona.

Smer-SD zámer zmeniť status štátnej príspevkovej organizácie na verejnoprávnu inštitúciu s podobným postavením ako Ústav pamäti národa vysvetľoval záberom činnosti Múzea SNP.

“Medzi svojimi úlohami má aj aktivity, ktoré vysoko prekračujú zameranie kultúrne (hoci patrí pod ministerstvo kultúry) i vojenské (ak by patrilo pod ministerstvo obrany). Má totiž okrem iného aj dokumentovať povojnové súdne procesy či rehabilitácie povstalcov,” upozornila strana a pripomenula i národnoštátny rozmer povstania.

 

Reklama
Odmietla návrh opozície umožňujúci skoršie rokovanie o zmene pri referende

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli návrh nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho na zmeny v rokovacom poriadku, ktoré mali umožniť skoršie rokovanie o zmenách pri referende o predčasných voľbách

Peter Pellegrini
Na snímke uprostred predseda strany Hlas – SD Peter Pellegrini

Ak by navrhovaná zmena rokovacieho poriadku prešla, predseda parlamentu by vo výnimočných situáciách mohol zaradiť na schôdzu aj taký návrh, od ktorého predchádzajúceho odmietnutia neuplynula stanovená šesťmesačná lehota na jeho opätovné prerokovanie.

Poistkou pred prípadnou svojvôľou šéfa NRSR malo byť schvaľovanie návrhu na zaradenie tohto bodu do programu schôdze poslancami.

 

Plénum odmietlo viacero návrhov noviel z dielne ĽSNS

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredajšom hlasovaní odmietli viacero noviel zákonov, ktoré predložili poslanci z opozičnej ĽSNS

Marian Kotleba
Na snímke Marian Kotleba

Poslanci navrhovali napríklad zaradiť do Trestného zákona nový trestný čin diskriminácie v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Umožnil by trestnoprávne postihovať každého, kto iného diskriminuje z dôvodu, že sa nepodrobil očkovaniu, alebo ho odmieta. Strana tiež navrhovala v Zákonníku práce explicitne stanoviť, že zamestnávateľ nemôže očkovanie proti COVID-19 určiť ako požiadavku na riadny výkon dohodnutej práce, a teda nepodrobenie sa tomuto očkovaniu, alebo jeho odmietanie klasifikovať ako dôvod na podanie výpovede zamestnancovi. Poslanci tento návrh neschválili.

Plénum odmietlo aj návrh ĽSNS, ktorý sa zaoberal predĺžením platnosti lehôt technickej kontroly kategórie L (motocykle a štvorkolky) pri prvom prihlásení do evidencie vozidiel zo štyroch na šesť rokov, a potom periodicky v štvorročných lehotách. Ďalšou novelou zákona chceli odbremeniť občanov od poplatku za odborný posudok o kontrole originality vozidla, a tým súčasne zjednodušiť proces vývozu vozidiel do zahraničia. Ani tento návrh však neprešiel.

Poslanci neschválili ani novelu zákona o dani z príjmov z dielne ĽSNS. Plánovali ňou rozšíriť možnosti pre daňovníkov – fyzické osoby poukázať ďalšie 2 % zo zaplatenej dane pre prijímateľov, ktorí poskytujú verejne prospešné aktivity. Podľa návrhu mal mať každý možnosť vybrať si najviac dvoch prijímateľov a každému poukázať do 2 % zo zaplatenej dane, spolu teda do 4 %.

 

Vrátila návrh minimálnej vzdialenosti obchádzania cyklistov na dopracovanie

Národná rada (NR) SR vrátila poslancom Smeru-SD na dopracovanie návrh novely zákona o cestnej premávke. Týka sa stanovenia minimálnej vzdialenosti  obchádzania cyklistov na cestách. Poslanci Smeru-SD chcú novelou stanoviť v zákone odstup áut od cyklistov pri ich obchádzaní na “najmenej 1,5 metra pri predchádzaní na cestách mimo zastavaného územia obce a najmenej 1 meter pri predchádzaní na cestách v zastavanom území obce”. Koalícia namieta, že návrh nie je odkonzultovaný z kompetentnými rezortmi

Reklama
cyklotrasa
Ilustračné foto

Autori novely argumentovali nárastom počtu nehôd s účasťou cyklistov a potrebou zvýšenia ich ochrany aj legislatívou.

“Najčastejšou príčinou smrteľných nehôd cyklistov je zrážka zozadu, zachytenie z bočnej strany, a to pri nedodržaní dostatočného bezpečného odstupu pri predchádzaní cyklistu. V súčasnej právnej úprave zákona o cestnej premávke nie je dostatočne definovaná tzv. bezpečná vzdialenosť obchádzania cyklistov. Zachovanie pojmu ‘dostatočný bočný odstup’ pri predchádzaní cyklistu v súčasnosti zlyháva,” skonštatovali.

Zároveň navrhovali, aby bolo nedodržanie minimálneho bočného odstupu vozidla od predchádzaného cyklistu porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Zároveň chceli, aby sa za závažné porušenie považovalo nie len ohrozenie, ale aj obmedzenie cyklistu pri predchádzaní alebo obchádzaní.

Autori novely už informovali, že návrh predložia opakovane aj na ďalšiu schôdzu. Chcú tak podľa vlastných slov tlačiť na koalíciu, aby svoj návrh s týmto zámerom predložila do NRSR čo najskôr. Romana Tabák totiž počas diskusie informovala, že na podobnom návrhu pracuje, diskutovala o ňom aj s ministerstvami i ďalšími inštitúciami a chce ho predložiť.

 

Reklama
Postih za neoprávnené zaobchádzanie s anabolikami sa má sprísniť

Postihovanie neoprávneného zaobchádzania s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom (LAHU) sa má sprísniť a rozšíriť. Vyplýva to z novely Trestného poriadku, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR

lieky
Ilustračné foto

Novou legislatívou chcú poslanci znížiť doterajšiu náročnosť preukazovania trestnej činnosti týkajúcej sa neoprávneného zaobchádzania s LAHU, čo podľa nich komplikovalo trestnoprávne postihovanie tejto závažnej trestnej činnosti.

Upustiť sa má od objektívneho stanovovania rozsahu neoprávneného zaobchádzania s LAHU.

“Naproti tomu bude pre posudzovanie trestnosti činu rozhodujúce množstvo LAHU určené podľa počtu tabletiek, injekcií, ampuliek alebo podobne nedeliteľných balení prípravku obsahujúceho LAHU,” uviedli koaliční poslanci v dôvodovej správe návrhu.

Predkladatelia návrhu tvrdili, že v súčasnosti je podľa Trestného zákona potrebné určiť, v akom rozsahu boli zneužité tieto látky, s ktorými páchateľ neoprávnene zaobchádzal.

Reklama

“Bolo preto treba zistiť ich zloženie a následne aj cenu, čo vzhľadom na skutočnosť, že išlo o látky z rôznych presne nezistiteľných zahraničných zdrojov, bolo veľmi komplikované,” skonštatovali.

Za nedostatočne prísne v doterajšom ustanovení Trestného zákona považujú poslanci aj to, že na prekročenie hranice trestnosti je potrebné, aby hodnota LAHU presahovala 2660 eur, “čo zjavne nedostatočne odzrkadľuje nebezpečenstvo neoprávneného zaobchádzania s LAHU”.

Sprísnenie hranice trestnosti protiprávneho konania a postihu za takéto konanie bude mať podľa poslancov pozitívny účinok z pohľadu prevencie pri tejto trestnej činnosti.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. januára 2022.

 

 Poslanci schválili uznesenie Smeru-SD k 100. výročiu narodenia Alexandra Dubčeka

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili návrh uznesenia z dielne Smeru-SD k 100. výročiu narodenia Alexandra Dubčeka. Zo 134 prítomných poslancov uznesenie podporilo 71 z nich

fico
Na snímke Robert Fico (v popredí)

Poslanci Smeru-SD v návrhu uznesenia pripomenuli osobnosť Dubčeka a jeho zásluhy. Vyzdvihli odkaz humanizmu, sociálnej rovnosti a spravodlivosti v pôsobení Dubčeka. Uznesením tiež vyzvali inštitúcie na Slovensku, aby si ho počas roka výročia jeho narodenia vhodným spôsobom pripomenuli.

Reklama

Uznesenie podporili okrem opozície všetci poslanci hnutia Sme rodina, ako aj niekoľkí poslanci z klubu OĽANO.

 

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:54

Turecká letecká spoločnosť Turkish Airlines obnovila lety do líbyjskej metropoly Tripolis po takmer desiatich rokoch od ich pozastavenia. Informovala agentúra AFP.

Spoločnosť Turkish Airlines lety do tejto vojnou zmietanej severoafrickej krajiny pozastavila pre bezpečnostné obavy.

13:53

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei dosiahol v minulom roku silný rast napriek technologickým sankciám zo strany USA. Výrazne sa zvýšil obchod so súkromnými zákazníkmi, v oblasti cloud computingu aj v automobilovom sektore. Informovali agentúry Reuters a DPA.

Celkovo dosiahla juhočínska spoločnosť v roku 2023 tržby vo výške približne 97,8 miliardy amerických dolárov (90,46 miliardy eur), čo predstavuje nárast o 9,63 % v porovnaní s predminulým rokom.

12:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stretne so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom 9. mája v Bielom dome. Agentúre AFP to v piatok povedal nemenovaný turecký predstaviteľ.

Za predpokladu, že dôjde k oficiálnemu potvrdeniu návštevy, by išlo o prvé stretnutie medzi Erdoganom a Bidenom v Bielom dome.

12:47

Na Filipínach sa na Veľký piatok nechalo niekoľko najradikálnejších veriacich po vzore Ježiša Krista ukrižovať. Iní sa v extrémnych prejavoch náboženskej oddanosti sebabičovali až do krvi. Informovala agentúra AFP.

Filipíny sú najväčšou rímskokatolíckou krajinou v Ázii a ku katolíckej viere sa hlási viac ako 85 percent obyvateľov. Zatiaľ čo väčšina si pripomínala ukrižovanie Krista v kostole počas pašií alebo trávila sviatky s rodinou, množstvo zvedavcov a turistov sa zhromaždilo v dedinách v okolí mesta San Fernando severne od Manily.

Na Filipínach sa najradikálnejší veriaci na Veľký piatok sebabičovali a nechali ukrižovať
Na snímke radikálny filipínsky veriaci sa necháva ukrižovať počas pašie na Veľký piatok v meste San Pedro Cutud, severne od Manily
12:35

Dva byty vyhoreli v piatok nadránom po výbuchu v bytovke v budapeštianskej mestskej časti Lágymányos. V jednom z bytov našli hasiči mŕtve telo staršej ženy, dve osoby boli zranené a 50 ľudí museli evakuovať. Pre agentúru MTI to uviedol hovorca maďarského Riaditeľstva úradu civilnej ochrany Dániel Mukics.

12:00

Pri izraelskom útoku v sýrskej provincii Aleppo zahynulo najmenej 42 ľudí vrátane šiestich militantov z libanonského hnutia Hizballáh, uviedlo v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Podľa sýrskej agentúry SANA došlo k útoku približne o 01.45 h miestneho času.

10:37

Daňové licencie, ktoré od budúceho roka prinesú minimálne zdanenie firiem bez ohľadu na ich hospodársky výsledok, ovplyvnia viac než 43 % slovenských spoločností. Komplikácie vzniknú predovšetkým malým a neaktívnym firmám. Ich majitelia by si preto mali zvážiť, ako ďalej postupovať, upozornil zakladateľ účtovno-poradenskej spoločnosti Bonitax Patrik Kasáš.

Daňové licencie majú byť podľa odborníka pákou na právnické osoby, ktoré sa daňovej povinnosti doteraz vyhýbali. Zasiahnu však aj podnikateľov, ktorí majú neaktívne spoločnosti.

09:48

Čím vyšší príjem a úroveň vzdelania, tým ochotnejší sú ľudia presťahovať sa za prácou do zahraničia. Urobilo by tak 22 % ľudí, pričom 69 % takúto možnosť odmieta. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Alma Career, ktorý sa uskutočnil na viac ako 76.000 respondentoch z 13 krajín.

V strednej Európe, na Balkáne a v regiónoch Pobaltia a Fínska je vyhliadka na lepší plat najpresvedčivejším dôvodom na zváženie zamestnania v zahraničí. Ako kľúčový motivačný faktor ju uviedlo približne 60 percent respondentov.

09:05

Srbský tenista Novak Djokovič stále nevie, kto bude jeho nový tréner. Prvý muž svetového rebríčka ukončil v stredu spoluprácu s Goranom Ivaniševičom, ktorý nahradil na prelome rokov 2021 a 2022 Slováka Mariána Vajdu.

Djokovič ukončil spoluprácu s Ivaniševičom
Na snímke z januára 2023 srbský tenista Novak Djokovič (vľavo) a jeho vtedajší tréner Goran Ivaniševič počas tréningu pred grandslamovým turnajom Australian Open v Melbourne
08:51

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali