Nositeľom Nobelovej ceny za mier sa stalo tuniské kvarteto pre národný dialóg. Arabi si vydýchli: Merkelová by si to nezaslúžila

Svet 09. októbra 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR/AP)

 

Nositeľom Nobelovej ceny mieru za rok 2015 sa stalo kvarteto pre národný dialóg v Tunisku za svoj príspevok k budovaniu pluralitnej demokracie. Oznámil to dnes v Osle nórsky Nobelov. Ako informovali médiá, Nobelov výbor dostal pre tento rok tipy na udelenie prestížnej ceny 273 kandidátom, z toho 68 boli organizácie a 205 fyzické osoby

Nová predsedníčka nórskeho Nobelovho výboru Kaci Kullmanová Fiveová vyhlasuje nositeľa Nobelovej ceny mieru za rok 2015. AP - Heiko Junge/NTB scanpix via A
Nová predsedníčka nórskeho Nobelovho výboru Kaci Kullmanová Fiveová vyhlasuje nositeľa Nobelovej ceny mieru za rok 2015. AP – Heiko Junge/NTB scanpix via A

Predsedníčka Nobelovho výboru Kaci Kullmannová-Fiveová vyjadrila nádej, že udelenie Nobelovej ceny tuniskému kvartetu bude inšpiráciou a povzbudením pre tých, ktorí chcú pracovať v prospech mieru.

V zdôvodnení Nobelovho výboru sa uvádza, že kvarteto vzniklo v lete roku 2013, keď bol demokratizačný proces v Tunisku ohrozený sociálnymi nepokojmi a sériou vrážd.

„Vznikol ako alternatíva v čase, keď sa krajina ocitla na pokraji občianskej vojny. Táto iniciatíva viedla k tomu, že Tunisko o niekoľko rokov vytvorilo a prijalo ústavu zaručujúcu základné práva pre všetkých jeho obyvateľov, rovnosť pohlaví a právo na politický názor a vierovyznanie,“ konštatuje sa v texte.

Výbor spresnil, že zakladajúcimi členmi kvarteta boli štyri organizácie: tuniská odborová organizácia UGTT, Tuniská konfederácia priemyslu, obchodu a remesiel (UTICA), Tuniská liga pre ľudské práva (LTDH) a Tuniská komora advokátov.

Tieto organizácie predstavujú rozličné sektory a hodnoty a práve na základe toho kvarteto na seba zobralo rolu sprostredkovateľa a pomohlo priviesť tento severoafrický štát k mierovému vývoju, pričom malo vysoký morálny kredit.

Výbor upozornil, že tohtoročná Nobelova cena je udelená kvartetu ako takému, nie jeho jednotlivým zložkám.

Nobelov výbor tiež pripomenul, že revolúcie tzv. arabskej jari sa v roku 2011 zrodili práve v Tunisku a rozšírili do krajín severnej Afriky a Blízkeho východu.

V Tunisku sa potom začal prechod k demokracii založený na aktívnej občianskej spoločnosti a rešpekte k základným ľudským právam.

Výbor poukázal na to, že skúsenosť Tuniska dokazuje, že občianske spoločnosti a inštitúcie môžu hrať kľúčovú rolu pri demokratizácii krajiny – dokonca aj v zložitej politickej situácii – a môžu pomôcť krajinu priviesť k slobodným voľbám a pokojnému odovzdaniu moci.

Nobelov výbor poukázal na to, že Tunisko čelí zásadným politickým, ekonomickým a bezpečnostným výzvam. Vyjadril však nádej, že práve ocenenie kvarteta bude príspevkom pre zachovanie demokracie v Tunisku a bude inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa na Blízkom východe, v severnej Afrike i v iných častiach sveta snažia šíriť mier a demokraciu.

Nobelovu cenu za mier, dotovanú sumou osem miliónov švédskych korún (972.000 dolárov), odovzdajú 10. decembra v Osle.

Za veľkých favoritov boli považovaní nemecká kancelárka Angela Merkelová, pápež František, eritrejský kňaz Mussi Zerai, saudskoarabský bloger Ráif Badáwí, či strojcovia významných dohôd – americký minister zahraničných vecí John Kerry a jeho iránsky kolega Mohammad Džavád Zaríf za dosiahnutie dohody o kontroverznom iránskom jadrovom programe či kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a vodca povstalcov Rodrigo Londono za predbežnú dohodu o ukončení najdlhšie trvajúceho ozbrojeného konfliktu v Latinskej Amerike.

Nobelova cena za mier sa udeľuje „osobe alebo organizácii, ktorá vykonala najviac pre bratstvo medzi národmi, pre zrušenie alebo zmenšenie existujúcich armád či usporiadanie a propagáciu mierových kongresov“.

Na rozdiel od ostatných Nobelových cien ju neudeľuje Švédska akadémia vied, ale nórskym parlamentom vymenovaný Nobelov výbor. Je súčasne jedinou Nobelovou cenou, ktorej laureáta neoznámia v Štokholme, ale v Osle.

Nositeľom Nobelovej ceny mieru v roku 2014 sa stali Kajláš Satjárthí – bojovník za práva detí z Indie – a školáčka a blogerka Malála Júsafzajová z Pakistanu, ktorá sa zasadzuje za prístup dievčat a žien k vzdelávaniu a bola za to terčom útoku ozbrojencov hnutia Taliban, pri ktorom utrpela vážne zranenia.

 

Nomináciu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej na Nobelovu cenu za mier vníma celý arabský svet kriticky: aktívni politici by podľa Arabov nemali dostať túto cenu. Merkelová presadzovala zlú politiku (nielen) v prípade Grécka

Na snímke pápež František a nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Na snímke pápež František a nemecká kancelárka Angela Merkelová. AP-Gregorio Borgia, Pool

Washingtonská novinárka arabského denníku AL Hayat, Joyce Karamov, sa domnieva, že nie je dobrý nápad, aby aktívni politici dostávali Nobelovu cenu za mier. Politici sú, aj keď môžu preukázať skutočné prínosy, vždy zapojení do vojen a konfliktov, a preto v zásade nie je vhodné, aby dostali takúto cenu. Karamová uviedla pre arabskú televíziu Al-Arabíja, že americký minister zahraničia John Kerry a iránsky minister zahraničia Javad Zarif sú teda rovnako nevhodní, ako aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá kvôli svojim politickým ekonomickým rozhodnutiam spôsobila v Grécku utrpenie miliónom ľudí. Hoci má Merkelová zásluhu za prichýlenie 800.000 utečencov v Nemecku – ale to podľa arabskej novinárky nestačí.

Karamová tiež upozorňuje na absurdnú situáciu, kedy jeden z nositeľov Nobelovej ceny za mier (Barack Obama) zhodil bomby na iného (Lekári bez hraníc).

Prekvapivo, podľa arabských novinárov by bol vhodným kandidátom na toto ocenenie pápež František: ten je nominovaný za odvahu, ktorá ho sprevádza po celý jeho život. „Pápež František so svojim vyhlásením na adresu homosexuálov („Kto som ja, aby som mohol súdiť iných ľudí?“) nasadil úplne nový pohľad na skupinu, ktorá je katolíckou cirkvou diskriminovaná po celé stáročia,“ tvrdia prekvapivo arabské noviny. František ako prostredník v Iráne výrazne pomohol tomu, že došlo k jadrovej dohode medzi Iránom a Spojenými štátmi. Svojou návštevou na Blízkom východe vyslal silný signál pre potrebu mierového spolužitia.

Je zvláštne, že Arabi takto podporujú pápeža kresťanskej cirkvi a ešte zvláštnejšie je, že vyzdvihujú práve jeho vyjadrenie voči homosexuálom.

 

AKTUALIZOVANÉ

Hovorca Organizácie Spojených národov v Ženeve uvítal dnes udelenie Nobelovej ceny mieru kvartetu pre národný dialóg v Tunisku, pretože, ako uviedol, „potrebujeme občianske spoločnosti, aby pomohli napredovať mierovým procesom“.

Hovorca ženevského sídla OSN Ahmad Fawzí dnes na brífingu uviedol, že „ide o skvelý príklad: Tunisko je jednou z tých arabských krajín, ktoré vyšli z tzv. arabskej jari a otrasov v tejto časti sveta najlepšie“.

Husajn Abásí, generálny tajomník tuniskej odborovej organizácie UGTT – jedného z ocenených subjektov – dnes pre agentúru Reuters v reakcii na udelenie Nobelovej ceny uviedol, že „pre región je to posolstvo o sile rokovaní a dialógu“.

„Je to veľká radosť a dôvod na pýchu pre Tunisko, ale aj nádej pre arabský svet,“ spresnil Abásí. Dodal, že je to odkaz pre „náš región, aby zložil zbrane, sadol si a hovoril za rokovacím stolom“.

Kvarteto vzniklo v lete roku 2013, keď bol demokratizačný proces v Tunisku ohrozený sociálnymi nepokojmi a sériou vrážd, ktoré boli negatívnymi dôsledkami tzv. jazmínovej revolúcie z roku 2011. Udelenie Nobelovej ceny podľa Abásího „korunuje viac ako dva roky úsilia vynaloženého kvartetom, keď bola krajina ohrozená na všetkých frontoch.“ „Som šťastný,“ povedal a dodal, že členovia kvarteta nečakali, že získajú Nobelovu cenu.

Dodal, že UGTT, Tuniská konfederácia priemyslu, obchodu a remesiel (UTICA), Tuniská liga pre ľudské práva (LTDH) a Tuniská komora advokátov sa spojili, aby sa pokúsili „dostať krajinu z krízy“.

Udelenie prestížnej nobelovky práve tuniskému kvartetu ocenila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá bola favoritkou na túto cenu za svoju ústretovosť voči migrantom prichádzajúcim do EÚ z krajín zmietaných vojnou. Jej hovorca Steffen Seibert uviedol, že voľba Nobelovho výboru je „excelentná“.

Pozitívne už medzičasom voľbu Nobelovho výboru ohodnotili aj švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová a bývalý poľský prezident a nositeľ Nobelovej cena mieru Lech Walesa.

Nórsky Nobelov výbor dnes v Osle v zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že organizácie združené v kvartete pre národný dialóg v Tunisku predstavujú rozličné sektory a hodnoty a práve na základe toho kvarteto na seba zobralo rolu sprostredkovateľa a pomohlo priviesť krajinu k mierovému vývoju, pričom malo vysoký morálny kredit.

Výbor poukázal na to, že skúsenosť Tuniska dokazuje, že občianske spoločnosti a inštitúcie môžu hrať kľúčovú rolu pri demokratizácii krajiny – dokonca aj v zložitej politickej situácii – a môžu pomôcť krajinu priviesť k slobodným voľbám a pokojnému odovzdaniu moci.

Nobelov výbor upozornil, že Tunisko čelí zásadným politickým, ekonomickým a bezpečnostným výzvam. Vyjadril však nádej, že práve ocenenie kvarteta bude príspevkom pre zachovanie demokracie v Tunisku a bude inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa na Blízkom východe, v severnej Afrike i v iných častiach sveta snažia šíriť mier a demokraciu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Conte žiada pred hlasovaním o dôvere poslancov o podporu

0 icon

Rím 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Roberto Monaldo/Lapresse via AP)   Taliansky premiér Giuseppe Conte vyzval v pondelok parlament, aby neprekazil plány vlády na boj proti epidémii koronavírusu. Vyjadril sa len niekoľko hodín pred hlasovaním o dôvere, ktoré neskôr v priebehu dňa jeho vládu čaká v Poslaneckej snemovni, informuje agentúra DPA Conte…

Chodorkovskij: Putinov režim prechádza k stredoázijskému despotizmu

0 icon

Moskva 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-David Azia)   Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij si myslí, že zatknutie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného znamená, že režim prezidenta Vladimira Putina prechádza k demonštratívnym represiám v štýle stredoázijského despotizmu Chodorkovskij vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter napísal, že politici a spoločnosti, ktoré…

Obeh jedno a dvojcentových mincí sa má na Slovensku významne obmedziť

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Obeh jedno a dvojcentových mincí sa má na Slovensku významne obmedziť. Umožniť to má návrh novely zákona o cenách, ktorú predkladá Ministerstvo financií SR. Cieľom návrhu je zavedenie možnosti zaokrúhľovania hodnoty nákupov Ako v tlačovej správe uviedol rezort financií, matematický spôsob zaokrúhľovania má byť…

Polícia opätovne vyvracia hoax o možnom poškodení mozgu pri testovaní na COVID-19

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Polícia opätovne vyvracia hoax o údajnom možnom poškodení nosohltana a mozgu paličkou pri testovaní na koronavírus. Ako policajti uvádzajú na stránke „Hoaxy a podvody - Polícia SR” na sociálnej sieti, podobné tvrdenia vyvrátili už v auguste 2020 Momentálne sa však na sociálnych sieťach…

Ministerstvo žiadali o výnimky najmä televízne a filmové štáby

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo kultúry SR (MK SR) žiadali o výnimky zväčša televízne a filmové štáby. Ako pre agentúru SITA uviedol Michal Hajtol z Oddelenie komunikácie a protokolu MK SR, výnimky však žiadali aj individuálni umelci. Dodal, že pri všetkých žiadostiach bolo podmienkou, aby mali žiadatelia…

S vakcínami sa medzi členskými krajinami EÚ obchoduje po miliónoch, tvrdí predseda európskeho výboru

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Miroslava Mlynárová)   S vakcínami sa medzi členskými krajinami Európskej únie (EÚ) obchoduje po miliónoch. Na sociálnej sieti to uviedol poslanec a predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí) Odvoláva sa pritom na portál Politico, podľa ktorého si Bulharsko, Portugalsko, Grécko…

Kollár k manažovaniu zo strany vlády: Všetky naše predchádzajúce prípravy na testovanie si môžeme strčiť za klobúk. „Hráte sa na cukrového“, odkazuje Matovič

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Starosta mesta Hlohovec a poslanec Národnej rady za stranu Za ľudí Miroslav Kollár sa od minulého pondelka chystal na testovanie a myslel si, že už len dotiahnu detaily. Preto čakal na bližšie informácie od vlády. Tie prišli až v nedeľu večer a podľa…

Klus: „Slovensko podporuje zavedenie COVID-19 certifikátov, ktoré umožnia voľný pohyb v rámci EÚ“. Nejde skôr o jeho obmedzenie? Veď ten bol do pandémie voľný…

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko podporuje skoré zavedenie COVID-19 certifikátu, ktorý by umožnil čo najvyššiu mieru voľného pohybu v Európskej únii (EÚ) pri zachovaní potrebnej bezpečnosti. Počas dnešnej neformálnej videokonferencie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín EÚ to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí…

Politici upozorňujú: Hrozia nám kilometrové rady, skolabovalo elektronické objednávanie na testy. Čísla sa zlepšujú a Matovič to chce využiť

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, SITA-Branislav Bibel, TASR-Pavel Neubauer, SITA-Alexandra Čunderlíková, TASR - Jakub Kotian, TASR-Jaroslav Novák)   Myšlienku opätovného spustenia „dobrovoľného“ celoplošného testovania skritizoval na sociálnej sieti podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. Podľa neho si opäť vláda niečo vymyslela, ale celú zodpovednosť hodila na samosprávy a firmy.…

Raši: Spôsob testovania, ktorý navrhla vláda, je medicínsky nezmysel

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Celonárodné plošné testovanie a jeho výsledky, ktoré budú priepustkou do prírody či do práce, je medicínsky nezmysel. Skonštatoval to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši, ktorý pôsobí v mimoparlamentnej strane Hlas-SD "Je to ako keby sme povedali, že ak sa dám…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Spojené kráľovstvo zavádza ,,spoločensky dištančné" obojky. Ďalší krok k otroctvu !

0icon

Správy sú samozrejme pochmúrne, ale celkom očakávané. Mnohí na začiatku koronového  besnenia premýšľali, kedy budú všetci povinní nosiť obojky?! A už sa tak deje ! Je nutné upriamiť pozornosť na výber minimálnej povolenej vzdialenosti: 2 metre. Prečo práve 2 m ? V nedávnych publikáciách bolo uvedené  že akčný rádius určitého poľa…

Dušan Hirjak

Čo má spoločného autoritatívne riadenie spoločnosti v čase organizovanej „pandémie“ koronavírusu s fašistickým Nemeckom ? Časť I.

0icon

Prijatie ideológie globálnej moci ako základ štátnej ideológie. Vládna moc nedodržiava Ústavu SR, pretože od vstupu SR do EÚ si nemôže zvyknú a dovoliť si neviazať sa na žiadnu ideológiu. Deklarácia SNR o zvrchovanosti SR z roku 1992 tak nemôže byť naplnená, pretože vládna moc nemá záujem

Ivan Malý

Ďalší odborný pohľad

0icon

Bývalý šéf vyšetrovateľov Jozef Šátek o Lučanského samovražde: ,,Takým operatívcom ako bol aj generál Lučanský som hovoril „kovboji“. Žili vo vlastnom svete, v ktorom mali svoje pravidlá, svoje „zákony“, v ňom sa cítili doma, bol to svet pre silných vlkov a každý sa pokúšal byť vodcom svorky. Je to boj…

Gustáv Murín

Kolíková v "Žumpe"

0icon

   Už vieme, že ministerka na jedno použitie (krytie kriminálnych káuz jej tútora Kisku) sa rozhodla robiť politickú plienku, čo vlastným telom zakryje všetok ten puch a smrad, ktorý sa vyvalil po tragickej smrti generála Lučanského a odhalil zločinné metódy Matovičovho režimu. Už sa dokonca stalo neblahým pravidlom, že Kolíková ignoruje

Rastislav Slovák

Na tom nehygienickom nebezpečnom celoplošnom testovaní nepresnými testami sa mnohí z vás nakazili alebo nakazia, kvôli tomu že ste sa zúčastnili alebo sa zúčastníte toho nezmyselného celoplošného testovania

0icon

Vy čo sa zúčastníte toho nezmyselného celoplošného testovania, budete tam stáť v nejakom rade koncentrovaní vo veľkom počte na malom mieste v chladnom počasí, kde sa bude šíriť ten vírus. Budete si tam pred testovaním musieť všetci odkašliavať a vysmrkávať sa na rovnakom mieste, kde sa bude usadzovať a šíriť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Halley a záhady vesmírnych telies: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku našej trojdielnej série s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. O E. Halleymu sme si povedali v rámci prvej časti a v druhej časti sa budeme venovať predovšetkým počiatkom kozmológie. Nezabudneme sa však pozrieť aj na racionálny prístup. Poďme na to. V staroveku existovalo presvedčenie, že na základe vzájomnej polohy Slnka, Mesiaca, planét…

Chudnutie: Osvoj si tieto návyky a bude to hračka!

0 icon

Účastníci štúdie o dôležitosti stravovacích návykov stratili po 12 týždňoch v priemere 3,1 kg svojej váhy. Najdôležitejšie však je, že znížili riziko cukrovky a srdcových chorôb, chudnutie je len príjemný bonus. Všetci môžeme dodržiavať zdravé stravovacie návyky bez toho, aby sme sa obmedzovali na konkrétny druh jedla. Ako na to? Vypi 9 pohárov vody…

Chutia ti mušle a morské plody? Pravdepodobne konzumuješ mikroplasty

0 icon

Mikroplasty plávajú všade navôkol - aj v našich oceánoch, a stále viac a viac si razia svoju cestu do zvierat, ktoré hovoria oceánu svoj domov. Vedci dokonca nedávno objavili v ľade z Antarktídy mikroplasty , ktoré naznačujú, že ani najodľahlejšie oblasti Zeme nie sú imúnne voči ich znečisteniu. Toto neustále sa rozširovanie mikroplastov si pomaly…

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Vo svete IT

Nastavte si na Androide gesto dvojitého poklepania po chrbte smartfónu pomocou tejto aplikácie

0 icon

Operačný systém Android je vo všeobecnosti pokladaný za jeden z najflexibilnejších operačných systémov, ktoré si môžete prispôsobiť podľa svojvôle. V minulosti sme vám napríklad ukázali, ako si môžete pridať odkazy na aplikácie do notifikačnej lišty, alebo ako môžete využiť plochu uzamknutej obrazovky na vytvorenie poznámok. Dnes by sme vám chceli…

V Google Play pribudol indikátor, pomocou ktorého zistíte, či záujem o aplikácie rastie, resp. klesá

0 icon

Google postupne vylepšuje nielen samotný operačný systém Android, ale aj ďalšie služby. Jednou z nich je napríklad aj obchod s aplikáciami a hrami, Google Play. Najnovšie portál AndroidPolice upozorňuje na ďalšiu funkciu obchodu, ktorá už mimochodom pribudla aj v slovenskej mutácii.  Google Play vám prezradí trend záujmu o aplikácie a hry Ikona, ktorá…

Podpredseda Samsung Electronics, Lee Jae-yong, putuje za mreže. Súd mu vymeral trest na 30 mesiacov

0 icon

Dlhoročná kauza, v ktorej vystupoval jeden z predstaviteľov spoločnosti Samsung Electronics a viaceré vládne špičky Južnej Kórey, je definitívne na konci. Podpredsedovi spoločnosti Samsung Electronics, Lee Jae-yong, vymeral najvyšší súd v hlavnom meste Soul trest odňatia slobody na celých 30 mesiacov. Bývalého popredného predstaviteľa technologického giganta z Južnej Kórey uznal…

Fopá politických špičiek? Registrácia na celoplošné testovanie prostredníctvom korona.gov.sk aktuálne nefunguje

0 icon

Uplynulý víkend mnohí z nás netrpezlivo čakali na rozhodnutie vlády, ako bude vyzerať celoplošné testovanie. Budeme opäť stáť v dlhých radoch, alebo nie? Tak to bola jedna z najčastejších otázok, ktoré verejnosť trápili. Vláda prišla však s alternatívnym riešením, ktoré bezpochyby uvítali mnohí z nás. Testovanie bude prebiehať pomocou existujúcich…

Prečo je Mars pre vesmírne agentúry tak dôležitý?

0 icon

Túžba navštíviť Mars, červenú planétu, existuje už pomerne dlhú dobu. Zaujímavé je, že sa neviaže len na jednu krajinu, či kultúru. Zmienku o Marse môžeme nájsť aj v literatúre 17. storočia. Lenže prečo Mars? Čím nás tá planéta tak fascinuje? Téme sa venuje aj YouTube kanál Vsauce3. Na Mars sa ľudstvo chcelo dostať…

Armádny Magazín

Video: Americký Kapitol je uzamknutý kvôli ohrozeniu - z budovy stúpa dym

0 icon

USA, 19. január 2021 (AM) - Kapitol vo Washingtone je uzamknutý kvôli údajnej „vonkajšej bezpečnostnej hrozbe“, z oblasti stúpal dym. V budove prebiehala skúška inaugurácie Joea Bidena:     https://twitter

„Kolaps kresťanskej civilizácie bude hrozný“: Ako to, čo sa deje v USA, ovplyvní celý svet

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Elena Čudinová, autorka slávneho anti-utopického románu „Mešita Notre Dame“, ktorý vyšiel v 8 krajinách vrátane USA, s obavou komentuje udalosti, ktoré sa konajú v zámorí.   - Čo sa deje teraz v USA - predzvesť zrútenia kresťanskej civilizácie, ktoré ste predpovedali vo svojich dielach zameraných…

Poľsko vyhlásilo vojnu americkým sociálnym gigantom

0 icon

Poľsko, 18. január 2021 (AM) - Poľské ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh zákona, ktorý zakáže sociálnym sieťam mazať správy a blokovať používateľov, ak neporušujú národné právne predpisy. Toto rozhodnutie priamo súvisí s rozsiahlymi informáciami prebiehajúcimi v USA proti Donaldovi Trumpovi a jeho podporovateľom.  

Štáty, ktoré môžu začať jadrovú vojnu

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Počet jadrových zbraní sa začiatkom roka 2019 v porovnaní s minulým rokom znížil. Podľa správy, ktorú v pondelok 17. júna zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (Sipri), majú krajiny vlastniace jadrové sily 13 865 hlavíc, čo je o 600 menej ako na začiatku roka…

Viete, že bývalý prezident ZSSR Michail Gorbačov v detstve šklbal nemeckým okupantom husi a čistil im čižmy? Že Roosevelt chcel spacifikovať nielen ZS

0 icon

Slovensko, 18. január 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...v prvom období vojny boli nemecké lietadlá zo 60 % zostrelené obyčajnými ruskými pešiakmi? V prvé mesiace Červená armáda nemala dostatok ani lietadiel, ani protilietadlových zbraní. Vďaka tomu nemecké letectvo takmer beztrestne bombardovalo všetko, čo s

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali