“O čom je vlastne súčasný spor chrípkarov a karanténistov? Ani jedna strana si predsa nemyslí, že zostaneme až do konca života zamknutí v bytoch,”,píše autor na sociálnej sieti.
Podľa jeho slov karanténisti, ku ktorým počíta aj seba, majú za to, že opatrenia majú byť uvoľnované na základe dát o priebehu epidémie.
“Že tam, kde dáta nie sú, sa má postupovať s opatrnosťou. A že v tom všetkom je dôležité správať sa disciplinovane,” uvádza Hampl.
Ďalej poznamenáva, že tí, čo sú za uvoľňovanie opatrení, tak ich presadzujú bez ohľadu na štatistické údaje, bez ohľadu na riziká a bez ohľadu na následky.
“Väčšinou je za tým predstava, že epidémia buď v skutočnosti neexistuje, alebo na ňu tie opatrenia rovnako nemajú vplyv. Alebo že to neprekáža, keď bude veľa ľudí umierať,” podotýka sociológ.
Potom prichádza s prirovnaním súčasnej situácie s rokom 2015 v Nemecku.
“Každý, kto nechcel prijímať migračné hordy, si musel pripadať ako magor a musel mať pocit, že on je úplne jediný. Teraz je verejný priestor zaplavený uvolňovacou propagandou. V skutočnosti nevieme, aký je názor väčšiny. Môj osobný odhad je, že viac ľudí bude preferovať zodpovedný prístup. Ale môžem sa mýliť, “vyslovuje svoj názor Hampl.
V nadväznosti na toto prirovnanie sa publicista snaží pozerať na súčasné dianie z viacerých stránok, o čom píše vo svojej novšej poznámke.
“Takmer každá chyba je nahraditeľná,” vyjadruje svoje presvedčenie Hampl.
Zdôrazňuje, že zničenú ekonomiku sa raz dá opraviť, korporácie raz možno vyvlastniť, namiesto zomrelých ľudí sa narodia noví a po zdecimovanej morálke príde nejaké morálne či náboženské obrodenie.
“To je železný zákon dejín. Nikto nezostane na dne už navždy, “stojí v komentári autora.
Potom prichádza s myšlienkou, čo sa napraviť nedá.
“Iba islamizácia a výmena obyvateľstva je nevratná. Navždy. Bez akejkoľvek nádeje na zmenu, ” podotýka.
V Hamplovom príspevku nechýba ani výzva k ľuďom.
“Nenechajme si teda pokaziť náladu. Škoda každej hodiny, kedy sa zbytočne zožierame. A riešme skôr, ako zabrániť ešte horšiemu, “uviedol.
Na druhej strane Hampl ale neopúšťa pozície objektivity a uznáva, že súčasný stav ho poškodzuje. Podľa jeho slov sotva možno predávať knihy, keď nemôžete zasiahnuť ľudí mimo internetu.
Zdôrazňuje, že má zmysel pre zodpovednosť a úctu k miliónom ľudí, ktorí “priniesli značné obete a, ktorých obete teraz hodili do záchodu”.
“Pre niektorých to znamenalo, len ‘protivnú karanténu, pre niektoré veľkú finančnú stratu, pre niektorých tiež nevratné zničenie živnosti,” poznamenáva sociológ.