Francúzska dráma: Hollande potvrdil štyroch mŕtvych

Paríž 9. januára 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Twitter)

 

Požiadavky páchateľov nie sú zatiaľ známe

Bratia Chérif a Said Kouachioví, ktorí sú prenasledovaní kvôli útoku na parížsky satirický týždenník Charlie Habdo, ukradli ďalšie auto a opäť sú na úteku. Podľa zverejnených informácií majú jedného rukojemníka. Operácia sa odohráva severne od Paríža v meste Dammartin-en-Goële, kde bolo počuť streľbu

O začatí operácie novinárov informoval minister vnútra Bernard Cazeneuve. Minister povedal, že im polícia odrezala všetky únikové cesty, na mieste je špeciálna jednotka, policajti vyzvali miestnych občanov, aby nevychádzali. 

O požiadavkách útočníkov nie sú bližšie informácie.

 

20:11: Prezident Francois Hollande vystúpil v televízii s prejavom. V prejave potvrdil štyri obete dnešných tragických udalostí, zároveň ocenil odvahu policajtov a všetkých, ktorí sa operácie zúčastnili. Incident v židovskej štvrti Porte de Vincennes označil za otrasný prejav antisemitizmu. Prezident v prejave ďalej uviedol, že hrozby pre Francúzsko ešte nepominuli a doplnil, že ochrana verejnosti v krajine bude aj naďalej posilňovaná. 

19:40: Televízia BFMTV zverejnila telefoické interview s Amedym Coulibalym, v ktorom uvádza, že útoky synchronizoval s útočníkmi v redakcii Charlie Hebdo a prihlásil sa k Islamskému štátu.

19:30: Minister vnútra Bernard Cazeneuve v televíznom vystúpení pochválil prácu polície a bezpečnostných zložiek. Polícia stále pátra po Hayat Boumeddieneovej.

19:25: Anonymus vo videu na YouTube uvádza, že sa pomstí vypnutím džihádistických webstránok. Video s odkazom si môžete pozrieť tu:

 

19:20:  Sky News informuje, že polícia našla telo, ktoré môže patriť štvrtému útočníkovi.

19:15: V meste Montpeiller v klenotníctve trvá ďalšia rukojemnícka dráma, no média zatiaľ nevedia, či súvisí s dnešnými udalosťami. Prípadne, či nejde o nevydarenú lúpež.

18:55: Minister vnútra Bernard Cazeneuve vyjadril ľútosť nad obeťami tragických udalostí posledných dní odohrávajúcich sa v Paríži.

18:50: Televízia Sky News uviedla, že druhým človekom, ktorý zadržiaval rukojemníkov v kóšer obchode bol muž. Vyvrátila tak informáciu, že druhou útočníčkou bola žena.

18:40:  AFP informovala, že počet obetí stúpol na päť.

18:35: Televízia Sky News informovala, že z obchodu ušiel ďalší podozrivý muž a Hayat Boumeddieneová na mieste počas policajného zásahu nebola.

18:25: Televízia CNN priniesla informáciu, že podozrivá Hayat Boumeddieneová polícii unikla počas oslobodzovacej akcie rukojemníkov v obchode. Podľa BBC podozrivú ženu pravdepodobne hľadajú.

18:20: Prezident Francois Hollande dnes večer v súvislosti s rukojemnickými drámami prehovorí k národu.

18:10: Zdroj blízky Le Figaro uviedol, že štyria zranení sú v kritickom stave.

18:00: Česká ČT24 uvádza, že medzi zranenými je aj niekoľko členov komanda.

17:55: Podľa informácii televízie France24, pričom sa odvoláva na policajné zdroje, počas zásahu v supermarkete v židovskej štvrti Porte de Vincennes zomreli najmenej štyria ľudia.

17:50: Zásah protiteroristických jednotiek bol podľa francúzskych médii profesionálny. 

17:45: Podľa spravodajskej stanica BFM TV niekoľko členov zasahujúceho policajného komanda v obchode utrpelo zranenia

17:35: Podľa policajného zdroja zomrel aj útočník z obchodu s kóšer potravinami v Paríži, niekoľko rukojemníkov vyšlo z obchodu, nie je však známe, či sú všetci rukojemníci v poriadku 

17:30: Le Monde informuje, že obidvaja islamisti, kterí zadržiavali rukojníkov v tlačiarni sú mŕtvi

17:05: Podľa Le Monde Z okolia tlačiarne v Danmartin-en-Goele je počuť výstrely, nie je však jasné, či výstrely boli iba na jednej strane alebo boli z obidvoch strán

16:55: Podľa najnovších informácií francúzske ministerstvo vnútra vyvrátilo správy o dvoch mŕtvych, ktorých si údajne podľa médií vyžiadala prestrelka a následná rukojemnícka dráma v predajni. Ako informuje ministerstvo v supermarkete bol postrelený len jeden človek, a utrpel pritom vážne zranenia. Túto informáciu potvrdila agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z polície. Presný počet rukojemníkov nie je známy

16:35: Útočník, ktorý prepadol obchod v Paríži, sa vyhrážal, že zabije všetkych rukojemníkov, ak sa polícia odhodlá zaútočiť na dvoch islamistov ktorých obkľúčili v tlačiarni severne od Paríža. Túto informáciu priniesol portál AP

15:55: Televízia iTelé priniesla informáciu, že ešte 6. januára varovala Paríž alžírska tajná služba.

15:50: Amedy Coulibaly údajne požaduje, aby francúzska polícia nechala ísť bratov Kouachiovcov

15:45: Polícia informovala, že na Tracadero išlo o falošný poplach.

15:44: Televízia Sky News informovala o zásahu polície na mieste ďalšieho incidentu, neďaleko Eiffelovej veže na Trocadero.

15:40: Podľa médii odkázal útočník z obchodu polícii: “Vy veľmi dobre viete, kto som”.

15:22: Podľa francúzskej polície  muž a žena, ktorí útočili v židovskom obchode s kóšer potravinami pravdepodobne tvoria pár.  Ide o 32-ročného Amedyho Coulibalyho a 26-ročná Hayat Boumeddieneová.

15:20: Nemocnica nachádzajúca sa v blízkosti rukojemníckej drámy je pripravená na príliv obetí a na mieste sa nachádza aj viacero sanitiek.

15:13: Spoločnosť MAFRA na svojej budove vyvesila nápis “Je suis Charlie”, čím vyjadrila solidaritu s obeťami stredajšieho útoku.

15:10: Špeciálne zásahové jednotky spolupracujú s miestnou políciou, od ktorej získavajú informácie

15:07: Podľa slovenského policajného vyjednávača, ktorý urobil analýzu súčasnej situácie uviedol, že francúzski policajti sú v extrémne ťažkej situácii, pretože majú dočinenia s fanatikmi

15:05: Podľa informácii Le Pont sú medzi rukojemníkmi dvaja muži, dve ženy a dokonca štvormesačné dieťa.

14:50: V potravinách útočili muž a žena. Polícia zverejnila ich fotky.

 

14:40: Rukojemnícka dráma sa podľa informácií televízie RTL dobre nevyvíja. Na portáli Reuters hlásia dvoch mŕtvych. 

14:25: Podľa viacerých informácií na Twitter polícia nariadila evakuáciu blízkeho okolia obsadeného obchodu ako aj uzavrela stanice metra. Na tvar miesta smeruje aj  minister vnútra Bernard Cazeneuve.

13:57: Zverejnené informácie uvádzajú, že medzi rukojemníkmi v Paríži sa nachádzajú ženy aj deti.

13:44: Francúzske média informovali, že v obchode s košér potravinami boli zajatí rukojemníci. Útočník je spájaný s vraždou policajtky z juhoparížskeho predmestia Montrouge.

13:38: Z východnej časti Paríža v obchode s košér potravinami hlásia streľbu.

13:34: Prioritou pre francúzske bezpečnostné zložky nie je útok, ale nadviazanie dialógu s útočníkmi, zverejnil hovorca francúzskeho ministerstva vnútra.

13:25: Podľa BBC dorazilo na miesto 12 školských autobusov s cieľom evakuovať deti z budovy materskej a základnej školy, ktorá sa nachádza v blízkosti policajnej akcie proti parížskym útočníkom. 

13:19: V okolí budovy tlačiarne sa nachádzajú skupinky policajtov, ktorí sú vyzbrojení samopalmi.

13:28: Kvôli útočníkom je v pohotovostii 88 000 policajtov a vojakov.

13:10: Francúzsky premiér Manuel Valls vyhlásil, že ide o vojnu proti terorizmu, ale nie proti náboženstvu, ani civilizácii. Zároveň avizoval prijatie nových opatrení, ktoré sú nutné ako reakcia na teroristické hrozby.

12:55: Klerik abú sad al-Ansarz z irackého Mosulu vyhlásil, že za útok na redakciu Charlie Hebdo je zodpovedná teroristická skupina Islamský štát.

12:46: Podľa francúzskych médií strelec z juhoparížskeho predmestia Montrouge, kde po streľbe  zomrela jedna policajtka a jeden policajt bol vážne zranený, bol v kontakte so Chérifom a Saidom Kouachiovcami, ktorí sú podozriví zo stredajšieho útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo.

12:35: Len približne 300 až 500 metrov od tlačiarne, kde sa sú útočníci, sa nachádza budova, kde sídli materská a základná škola, v ktorej je okolo 200 detí. Objekt je uzavretý, strážia ho policajti.

12:30: Fotograf britského denníka The Daily Telegraph zverejnil na Twitteri forografiu policajta z miesta rukojemníckej drámy, za ktorého chrbtom sa nachádza na ceste tank.

12:10: Útočníci počas telefonického rozhovoru s políciou uviedli, že chcú zomrieť ako múčeníci.

11:56: Najnovšie informácia tvrdia, že rukojemníkom je 28-ročný muž, pracovník tlačiarne.

11:50: Podľa informácií BBC predavač obchodu vo francúzskom meste, kde sa odohráva rukojemnícka dráma, si s jedným z útočníkov potriasol ruku a ten mu povedal, aby odišiel a zavolal políciu, pretože civilistov nezabije.

11:39: François Hollande na tlačovej konferencii zároveň pripustil, že existovali isté náznaky o možnosti takého útoku. Dodal tiež, že vo Francúzsku je aktuálne najvyšší stupeň bezpečnostných opatrení.

11:34: Podľa niektorých zdrojov prestala v Dammartin-en-Goele fungovať mobilná sieť, zverejnil portál L’Obs.

11:30: Francúzsky prezident François Hollande počas tlačovej konferencie varoval pred stigmatizáciou moslimov.

11:25: Polícia opätovne požiadala média, aby prestali vysielať zábery na policajtov, ktorí sa rozmiestňujú na streche budovy.

11:22: Z miesta zásahu boli odvolané vrtuľníky, zverejnila Česká televize.

11:20: Podľa Daily Mirror a iTélé je rukojemníkom žena.

11:19: Francúzska polícia požiadala médiá, aby prestali vysielať zábery z protiteroristickej operácie proti ozbrojencom.

11:15: Francúzsky minister Bernard Cazeneuve počas tlačovej konferencie novinárom uviedol, že teroristov sa budú snažiť zatknúť v čo najbližšej dobe. Opatrenia podľa neho umožňujú konať veľmi rýchlo.

11:10: Francúzska polícia povolala ďalších 1500 príslušníkov policajného zboru ako aj tímy záchranárov.

11:08: Vyjednávanie s útočníkmi prebieha prostredníctvom telefónu. Obaja sú údajne ochotní zomrieť ako múčeníci.

11:04: Francúzska prokuratúra zverejnila informáciu, že útočníci zajali jedného rukojemníka. Podľa dohadov ide o majiteľa auta značky Peugeot, ktoré útočníci ukradli.

11:02: Polícia po bratoch Kouachiových pátra severne od Paríža od štvrtka. Jeden z nich prešiel výcvikom al-Káidy v Jemene. Rodičia bratov pochádzajú z Alžírska. Muži vo veku 32 a 34 rokov sú ozbrojení a veľmi nebezpeční.

10:55: Podľa nateraz zverejnených informácií v priľahlých nemocniciach zatiaľ neevidujú žiadne obete.

10:50: Elyzejský palác avizoval tlačovú konferenciu, ktorá by mala začať o 11.00 hodine.

10:40: Nad oblasťou, kde sa uskutočňuje policajná operácia, boli odklonené lety, keďže v blízkosti sa nachádza medzinárodné letisko Charlese de Gaulla (Roissy). Letisko uzatvorilo dve zo štyroch prístavacích plôch. Dôvodom je prelet vrtuľníkov.

10:31: Niektoré informácie tvrdia, že boli zajatí až štyria rukojemníci.

10:30: Polícia obkľúčila unikajúcich útočníkov, ktorí sa zabarikádovali v tlačiarni Création Tendance Découverte v meste Dammartin-en-Goele.

10:15: Francúzske médiá zverejnili informácie o dvoch mŕtvych a dvoch zranených v meste Dammartin-en-Goele, ktorých majú mať na svedomí unikajúci páchatelia. Avšak úrad parížskeho prokurátora informácie o mŕtvych poprel.

10:00: Le Figaro zverejnil, že polícia začala s útočníkmi vyjednávať.

“Tri vrtuľníky protiteroristickej jednotky francúzskej Gendarmerie, alebo jednotky špeciálneho určenia francúzskej polície krúžia nado mnou a odlietajú na Dammarten en Goele” – napísal na svojom Twitterovom účte priamo z miesta novinár Roman Tamburrino.

 

ad

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Minimálny vek na získanie vodičského preukazu typu C, CE, D, DE sa má znížiť

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vodičské preukazy skupín C, CE, D a DE by mohli získavať aj mladší vodiči. Pri skupinách C a CE by sa mohol minimálny vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri vozidlách skupín D a DE z 24 na 21 rokov, ako to…

Maroko pozastavilo na dva týždne lety do krajiny

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Maroko na dva týždne s platnosťou od pondelka 29. novembra pozastavuje všetky priame lety do krajiny. Dôvodom sú obavy zo šírenia nového variantu koronavírusu z Južnej Afriky. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke Podmienky…

Rusko by novým vojenským konfliktom nič nezískalo, tvrdí Lebduška

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ruská federácia v posledných dňoch zhromaždila na hraniciach s Ukrajinou desaťtisíce vojakov a rôznych kusov vojenskej techniky. Viaceré západné krajiny poukázali na možnosť, že Moskva môže pripravovať ďalšiu ofenzívu. Politológ Michal Lebduška z českej Asociácie pre medzinárodné otázky pre agentúru SITA skonštatoval, že Rusko…

Vo Fínsku rastú obavy, že migranti budú prichádzať na spoločnú hranicu s Ruskom

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V čase napätia na poľsko-bieloruskej hranici spôsobeného migrantmi z Blízkeho východu sa na podobný scenár sústredia v severnejšie položenom Fínsku. Ako uvádza web euronews.com, tamojší opoziční predstavitelia sa obávajú, že migranti by sa mohli pokúšať o vstup do Európskej únie cez rusko-fínsku hranicu Opozičné…

Robert Sermek: Myšlienka diskusie o smerovaní Európskej únie nie je nová

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Myšlienka diskusie o budúcom smerovaní Európskej únie (EÚ) nie je nová. Tentoraz s iniciatívou Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) prišiel ako jeden z prvých francúzsky prezident Emmanuel Macron. V rozhovore pre TASR TV to uviedol vedúci kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert…

Kate Middletonová bola v rámci kampane proti domácemu násiliu vyobrazená s pomliaždeninami na tvári

0 icon

Londýn 29. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Instagram)   Domáce násilie tu bolo vždy, ale ešte viac aktuálnou sa táto otázka stala počas pandémie koronavírusu. Podľa údajov Populačného fondu OSN od začiatku pandémie evidujú 900 miliónov obetí domáceho násilia. „Obeťou domáceho násilia“ sa v jednej zo sociálnych kampaní venovanej tejto téme stala aj…

Prezident Vučič: Srbsko nikdy neskončí svoje priateľstvo s Ruskom. Nikdy sme sa našim priateľom neotočili chrbtom

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/tass/Foto:TASR/AP-Shamil Zhumatov)   Srbsko nikdy neukončí svoje priateľstvo s Ruskom a Čínou, povedal rozhodne srbský prezident Aleksandar Vučič v sobotu vo svojom príhovore k národu pri príležitosti 13. výročia vládnej Srbskej pokrokovej strany "Srbsko je na európskej ceste, čo je pre nás dôležité, ale Srbsko si…

Toto tajomstvo poznali už Aztékovia: potraviny, ktoré obsahujú vitamín A

0 icon

Londýn 29. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Vitamín A plní v tele mnoho dôležitých funkcií, okrem iného podporuje imunitný systém, zlepšuje pleť a zrak. Web RBC Style objasnil, ktoré potraviny obsahujú tento pre zdravie nevyhnutný prvok V roku 1913 vedci zistili, že žĺtok slepačieho vajca a oleja obsahujú látky nevyhnutné pre…

ŠÚKL sťahuje z trhu liek na vysoký krvný tlak

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu liek Losartan/Hydrochlorothiazid Stada. Ten sa používa na liečbu esenciálnej hypertenzie, čiže vysokého krvného tlaku. Dôvodom stiahnutia z trhu je prítomnosť azidovej nečistoty v účinnej látke losartan nad povolený limit. Ústav o tom informoval na svojom…

ÚMS: Rada Európy odporúča posilniť územnú samosprávu na Slovensku

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Rady Európy odporúča Slovensku posilniť územnú samosprávu. V tlačovej správe o tom informuje Únia miest Slovenska (ÚMS) s tým, že odporúčanie vítajú. Na druhej strane je podľa únie zarážajúce, že už dávno v tejto oblasti nepracuje odborná komisia v gescii predsedu alebo podpredsedu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

Boris Mesár

Katasonov: Nadácia Gatesovcov a finančné megaholdingy Veľkej trojky: ako ovládnuť planétu

0icon

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov sa považuje za najväčšiu charitatívnu nadáciu v USA. Podľa poslednej výročnej správy nadácie ku koncu roka 2020 predstavoval jej majetok necelých 52 miliárd USD. Slávne Rockefellerove, Fordove, Carnegieho a podobné nadácie, ktoré vznikli začiatkom minulého storočia, majú majetok mnohonásobne alebo rádovo men&sca

Ivan Lehotský st.

Dubček a pokrytectvo

0icon

Pred pár dňami bolo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Naši politici si o neho „obtierali hubu“, síce korektne vyzdvihli jeho humánnosť, ale pre svoju zadubenosť nemohli uviesť, že svetoznámym politikom sa nestal pre túto jeho vlastnosť, ale pre jeho víziu, ktorú formuloval ako túžbu väčšiny ľudí na celom svete…

Dalimír Solčanský

(Texaský) Trnavský masaker motorovou pílou alebo predstava Igora Matoviča o tom, ako sa robia daňové reformy...

0icon

Tento týždeň sme mali možnosť si vypočuť poslednú časť koncepcie plánovanej daňovej reformy z úst Igora Matoviča – a síce zdanenie živnostníkov a gastro sektora. Tento politik predstavil reformu v tejto časti spôsobom, ktorý je mu vlastný – nech už si pod tým predstavíte hocičo. Symbolom reformy zdaňovania gastro sektora už asi…

Marián Moravčík

JFK – vojnový hrdina a rodený vodca

0icon

Pred pár dňami (22. 11.) uplynulo 28. výročie (1963) atentátu na Johna F. Kennedyho, vtedy prezidenta USA. Na portáli Belobog.sk týmto otvárame novú trvalú rubriku – „História – učiteľka“. To, že prvý článok je venovaný práve príbehu JFK, je (povedzme) náhoda. No na jeho životnom príbehu z mladých rokov, z…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke príroda v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Minimálny vek na získanie vodičského preukazu typu C, CE, D, DE sa má znížiť

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vodičské preukazy skupín C, CE, D a DE by mohli získavať aj mladší vodiči. Pri skupinách C a CE by sa mohol minimálny vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri vozidlách skupín D a DE z 24 na 21 rokov, ako to…

Maroko pozastavilo na dva týždne lety do krajiny

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Maroko na dva týždne s platnosťou od pondelka 29. novembra pozastavuje všetky priame lety do krajiny. Dôvodom sú obavy zo šírenia nového variantu koronavírusu z Južnej Afriky. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke Podmienky…

Rusko by novým vojenským konfliktom nič nezískalo, tvrdí Lebduška

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ruská federácia v posledných dňoch zhromaždila na hraniciach s Ukrajinou desaťtisíce vojakov a rôznych kusov vojenskej techniky. Viaceré západné krajiny poukázali na možnosť, že Moskva môže pripravovať ďalšiu ofenzívu. Politológ Michal Lebduška z českej Asociácie pre medzinárodné otázky pre agentúru SITA skonštatoval, že Rusko…

Vo Fínsku rastú obavy, že migranti budú prichádzať na spoločnú hranicu s Ruskom

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V čase napätia na poľsko-bieloruskej hranici spôsobeného migrantmi z Blízkeho východu sa na podobný scenár sústredia v severnejšie položenom Fínsku. Ako uvádza web euronews.com, tamojší opoziční predstavitelia sa obávajú, že migranti by sa mohli pokúšať o vstup do Európskej únie cez rusko-fínsku hranicu Opozičné…

Robert Sermek: Myšlienka diskusie o smerovaní Európskej únie nie je nová

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Myšlienka diskusie o budúcom smerovaní Európskej únie (EÚ) nie je nová. Tentoraz s iniciatívou Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) prišiel ako jeden z prvých francúzsky prezident Emmanuel Macron. V rozhovore pre TASR TV to uviedol vedúci kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert…

Kate Middletonová bola v rámci kampane proti domácemu násiliu vyobrazená s pomliaždeninami na tvári

0 icon

Londýn 29. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Instagram)   Domáce násilie tu bolo vždy, ale ešte viac aktuálnou sa táto otázka stala počas pandémie koronavírusu. Podľa údajov Populačného fondu OSN od začiatku pandémie evidujú 900 miliónov obetí domáceho násilia. „Obeťou domáceho násilia“ sa v jednej zo sociálnych kampaní venovanej tejto téme stala aj…

Prezident Vučič: Srbsko nikdy neskončí svoje priateľstvo s Ruskom. Nikdy sme sa našim priateľom neotočili chrbtom

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/tass/Foto:TASR/AP-Shamil Zhumatov)   Srbsko nikdy neukončí svoje priateľstvo s Ruskom a Čínou, povedal rozhodne srbský prezident Aleksandar Vučič v sobotu vo svojom príhovore k národu pri príležitosti 13. výročia vládnej Srbskej pokrokovej strany "Srbsko je na európskej ceste, čo je pre nás dôležité, ale Srbsko si…

Toto tajomstvo poznali už Aztékovia: potraviny, ktoré obsahujú vitamín A

0 icon

Londýn 29. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Vitamín A plní v tele mnoho dôležitých funkcií, okrem iného podporuje imunitný systém, zlepšuje pleť a zrak. Web RBC Style objasnil, ktoré potraviny obsahujú tento pre zdravie nevyhnutný prvok V roku 1913 vedci zistili, že žĺtok slepačieho vajca a oleja obsahujú látky nevyhnutné pre…

ŠÚKL sťahuje z trhu liek na vysoký krvný tlak

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu liek Losartan/Hydrochlorothiazid Stada. Ten sa používa na liečbu esenciálnej hypertenzie, čiže vysokého krvného tlaku. Dôvodom stiahnutia z trhu je prítomnosť azidovej nečistoty v účinnej látke losartan nad povolený limit. Ústav o tom informoval na svojom…

ÚMS: Rada Európy odporúča posilniť územnú samosprávu na Slovensku

0 icon

Bratislava 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Rady Európy odporúča Slovensku posilniť územnú samosprávu. V tlačovej správe o tom informuje Únia miest Slovenska (ÚMS) s tým, že odporúčanie vítajú. Na druhej strane je podľa únie zarážajúce, že už dávno v tejto oblasti nepracuje odborná komisia v gescii predsedu alebo podpredsedu…

Podkasty

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Prečo píšu Slovenskí katolíci svojim biskupom? Pýtame sa predsedu Správnej rady OZ Slovenskí katolíci Miroslava Vetríka

icon

Bratislava 24. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Katolíci píšu list svojim biskupom. Zaznievajú v ňom vážne výčitky, týkajúce sa výzvy, aby sa veriaci dali zaočkovať proti Covidu 19. Naliehajú na kňazov, aby šírili správnu osvetu, aby nabádali v prospech očkovania, lebo to je „v čase šíriacej sa choroby konkrétnym a zrelým prejavom našej viery v Boha.“ V...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

Boris Mesár

Katasonov: Nadácia Gatesovcov a finančné megaholdingy Veľkej trojky: ako ovládnuť planétu

0icon

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov sa považuje za najväčšiu charitatívnu nadáciu v USA. Podľa poslednej výročnej správy nadácie ku koncu roka 2020 predstavoval jej majetok necelých 52 miliárd USD. Slávne Rockefellerove, Fordove, Carnegieho a podobné nadácie, ktoré vznikli začiatkom minulého storočia, majú majetok mnohonásobne alebo rádovo men&sca

Ivan Lehotský st.

Dubček a pokrytectvo

0icon

Pred pár dňami bolo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Naši politici si o neho „obtierali hubu“, síce korektne vyzdvihli jeho humánnosť, ale pre svoju zadubenosť nemohli uviesť, že svetoznámym politikom sa nestal pre túto jeho vlastnosť, ale pre jeho víziu, ktorú formuloval ako túžbu väčšiny ľudí na celom svete…

Dalimír Solčanský

(Texaský) Trnavský masaker motorovou pílou alebo predstava Igora Matoviča o tom, ako sa robia daňové reformy...

0icon

Tento týždeň sme mali možnosť si vypočuť poslednú časť koncepcie plánovanej daňovej reformy z úst Igora Matoviča – a síce zdanenie živnostníkov a gastro sektora. Tento politik predstavil reformu v tejto časti spôsobom, ktorý je mu vlastný – nech už si pod tým predstavíte hocičo. Symbolom reformy zdaňovania gastro sektora už asi…

Marián Moravčík

JFK – vojnový hrdina a rodený vodca

0icon

Pred pár dňami (22. 11.) uplynulo 28. výročie (1963) atentátu na Johna F. Kennedyho, vtedy prezidenta USA. Na portáli Belobog.sk týmto otvárame novú trvalú rubriku – „História – učiteľka“. To, že prvý článok je venovaný práve príbehu JFK, je (povedzme) náhoda. No na jeho životnom príbehu z mladých rokov, z…

TopDesať

Máme šancu prežiť nukleárny výbuch?

0 icon

Častice rádioaktívneho spádu v malom množstve nám nedokážu nijak ublížiť. V súčasnosti je rádioaktivita všade okolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Avšak ak by došlo k nuklárnemu útoku, obrovské množstvo týchto častíc rádioaktívneho spádu by padali na zem a spôsobovali by choroby a smrť v oblasti spádu. Vedci odhadujú, že na svete je v súčasnosti viac…

TOP 7 fráz, ktoré nepoužívajú úspešní ľudia

0 icon

Úspech sa nikdy nedostaví z dňa na deň. Zahŕňa to roky tvrdej práce, postupne po maličkých krokoch vpred. Úspech vyžaduje flexibilitu a starostlivú analýzu toho, čo sa deje v našich životoch. Preto ti dnes prinášame zopár fráz, ktoré by si určite mal odstrániť zo svojho slovníka, aby si tak urýchlil svoju cestu k úspechu.…

Stratený v dunách piesku západného ergu: 1. časť

0 icon

Pod žeravým slnkom púšte sa po obrovskej ploche Sahary nepozorovateľne presúvajú ohromné polkruhové duny - pripomínajú more zlatého piesku, ktoré siaha až po obzor. Prinášame ďalší dvojdielny článok o našej planéte Zem.ss Pusté piesočné duny Veľkého západného ergu opísal francúzsky spisovateľ Albert Camus, ktorý sa narodil v Alžírsku a v…

TOP 10 najkrajších zámkov a hradov na svete

0 icon

Minimálne každé jedno dievča snívalo, že bude bývať na zámku alebo hrade. Zámky a hrady sú tajomné a zároveň tak krásne, tým nám pripomínajú históriu v mnohých rôznych érach. Nie je prekvapením, že zámky otvorené pre verejnosť sú populárnymi turistickými atrakciami. Tieto miesta sa hodne využívajú vo filmovom priemysle. Avšak, nie každý ma…

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 1. časť

0 icon

Neprístupné africké Mesačné hory zabaľujú mraky, takže ich asi 300 dní v roku z úpätia vôbec nevidieť. Keď sa oblaky konečne zdvihnú, objavia sa impozantné zasnežené štíty, pod ktorými aj bežné rastliny dorastajú do obrovských rozmerov. Počas svojej poslednej expedície do Afriky v roku 1888 táboril angloamerický novinár a cestovateľ…

Armádny Magazín

Zoznam zbraní dodávaných z USA Ukrajine rastie, vyhlásil ruský veľvyslanec vo Washingtone

0 icon

Rusko, 29. november 2021 (AM, Sputnik) – Ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov informoval, že zoznam zbraní dodávaných USA na Ukrajinu rastie. „… Zoznam zb

"Je čas využiť izraelské skúsenosti" - Satanovskij navrhuje rýchle vyriešenie konfliktu na Donbase

0 icon

Ukrajina, 29. november 2021 (AM) – Politológ Jevgenij Satanovskij pomenoval spôsob, ako efektívne ukončiť vojenský konflikt a ukrajinské provokácie na Donbase. Satanovskij verí, že konflikt na Donbase sa dá vyriešiť v priebehu niekoľkých dní. Zdôrazňuje, že Ukrajina po štátnom prevrate v roku 2014 vedie

Syruček: Prečo sa Alexander Dubček nemohol riadiť odkazom generála de Gaulle

0 icon

Česko, 29. november 2021 (AM, Sputnik) – Zatiaľ sú medzi nami. Ale nastane doba, kedy budú hovoriť: poznal som človeka, ktorý poznal Dubčeka, preto si vypočujeme Milana Syručka,

Objavili sa prvé zábery nových tankov T-14 na platforme Armata

0 icon

Rusko, 29. november 2021 (AM) – Ruské ministerstvo obrany oznámilo vojakom začatie dodávok nových tankov T-14 na platforme Armata. Podľa povereného náčelníka 47. vojenskej misie majora Dmitrija Repina bude prvá šarža tankov odovzdaná armáde do konca roka.  

Politológ Starikov predpovedá aký bude nový nemecký kancelár smerom k Rusku

0 icon

Nemecko, 29. november 2021 (AM) – "Budúci kancelár Nemecka Olaf Scholz odvráti krajinu od Spojených štátov smerom k Rusku, hovorí nemecký analytik Alexander Rahr." V rozhovore pre PolitRussia sa k tejto prognóze vyjadril politológ Nikolaj Starikov .   Nemecký expert uviedol, že líder SPD a budúci nemecký kance

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke príroda v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali