Francúzska dráma: Hollande potvrdil štyroch mŕtvych

Paríž 9. januára 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Twitter)

 

Požiadavky páchateľov nie sú zatiaľ známe

Bratia Chérif a Said Kouachioví, ktorí sú prenasledovaní kvôli útoku na parížsky satirický týždenník Charlie Habdo, ukradli ďalšie auto a opäť sú na úteku. Podľa zverejnených informácií majú jedného rukojemníka. Operácia sa odohráva severne od Paríža v meste Dammartin-en-Goële, kde bolo počuť streľbu

O začatí operácie novinárov informoval minister vnútra Bernard Cazeneuve. Minister povedal, že im polícia odrezala všetky únikové cesty, na mieste je špeciálna jednotka, policajti vyzvali miestnych občanov, aby nevychádzali. 

O požiadavkách útočníkov nie sú bližšie informácie.

 

20:11: Prezident Francois Hollande vystúpil v televízii s prejavom. V prejave potvrdil štyri obete dnešných tragických udalostí, zároveň ocenil odvahu policajtov a všetkých, ktorí sa operácie zúčastnili. Incident v židovskej štvrti Porte de Vincennes označil za otrasný prejav antisemitizmu. Prezident v prejave ďalej uviedol, že hrozby pre Francúzsko ešte nepominuli a doplnil, že ochrana verejnosti v krajine bude aj naďalej posilňovaná. 

19:40: Televízia BFMTV zverejnila telefoické interview s Amedym Coulibalym, v ktorom uvádza, že útoky synchronizoval s útočníkmi v redakcii Charlie Hebdo a prihlásil sa k Islamskému štátu.

19:30: Minister vnútra Bernard Cazeneuve v televíznom vystúpení pochválil prácu polície a bezpečnostných zložiek. Polícia stále pátra po Hayat Boumeddieneovej.

19:25: Anonymus vo videu na YouTube uvádza, že sa pomstí vypnutím džihádistických webstránok. Video s odkazom si môžete pozrieť tu:

 

19:20:  Sky News informuje, že polícia našla telo, ktoré môže patriť štvrtému útočníkovi.

19:15: V meste Montpeiller v klenotníctve trvá ďalšia rukojemnícka dráma, no média zatiaľ nevedia, či súvisí s dnešnými udalosťami. Prípadne, či nejde o nevydarenú lúpež.

18:55: Minister vnútra Bernard Cazeneuve vyjadril ľútosť nad obeťami tragických udalostí posledných dní odohrávajúcich sa v Paríži.

18:50: Televízia Sky News uviedla, že druhým človekom, ktorý zadržiaval rukojemníkov v kóšer obchode bol muž. Vyvrátila tak informáciu, že druhou útočníčkou bola žena.

18:40:  AFP informovala, že počet obetí stúpol na päť.

18:35: Televízia Sky News informovala, že z obchodu ušiel ďalší podozrivý muž a Hayat Boumeddieneová na mieste počas policajného zásahu nebola.

18:25: Televízia CNN priniesla informáciu, že podozrivá Hayat Boumeddieneová polícii unikla počas oslobodzovacej akcie rukojemníkov v obchode. Podľa BBC podozrivú ženu pravdepodobne hľadajú.

18:20: Prezident Francois Hollande dnes večer v súvislosti s rukojemnickými drámami prehovorí k národu.

18:10: Zdroj blízky Le Figaro uviedol, že štyria zranení sú v kritickom stave.

18:00: Česká ČT24 uvádza, že medzi zranenými je aj niekoľko členov komanda.

17:55: Podľa informácii televízie France24, pričom sa odvoláva na policajné zdroje, počas zásahu v supermarkete v židovskej štvrti Porte de Vincennes zomreli najmenej štyria ľudia.

17:50: Zásah protiteroristických jednotiek bol podľa francúzskych médii profesionálny. 

17:45: Podľa spravodajskej stanica BFM TV niekoľko členov zasahujúceho policajného komanda v obchode utrpelo zranenia

17:35: Podľa policajného zdroja zomrel aj útočník z obchodu s kóšer potravinami v Paríži, niekoľko rukojemníkov vyšlo z obchodu, nie je však známe, či sú všetci rukojemníci v poriadku 

17:30: Le Monde informuje, že obidvaja islamisti, kterí zadržiavali rukojníkov v tlačiarni sú mŕtvi

17:05: Podľa Le Monde Z okolia tlačiarne v Danmartin-en-Goele je počuť výstrely, nie je však jasné, či výstrely boli iba na jednej strane alebo boli z obidvoch strán

16:55: Podľa najnovších informácií francúzske ministerstvo vnútra vyvrátilo správy o dvoch mŕtvych, ktorých si údajne podľa médií vyžiadala prestrelka a následná rukojemnícka dráma v predajni. Ako informuje ministerstvo v supermarkete bol postrelený len jeden človek, a utrpel pritom vážne zranenia. Túto informáciu potvrdila agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z polície. Presný počet rukojemníkov nie je známy

16:35: Útočník, ktorý prepadol obchod v Paríži, sa vyhrážal, že zabije všetkych rukojemníkov, ak sa polícia odhodlá zaútočiť na dvoch islamistov ktorých obkľúčili v tlačiarni severne od Paríža. Túto informáciu priniesol portál AP

15:55: Televízia iTelé priniesla informáciu, že ešte 6. januára varovala Paríž alžírska tajná služba.

15:50: Amedy Coulibaly údajne požaduje, aby francúzska polícia nechala ísť bratov Kouachiovcov

15:45: Polícia informovala, že na Tracadero išlo o falošný poplach.

15:44: Televízia Sky News informovala o zásahu polície na mieste ďalšieho incidentu, neďaleko Eiffelovej veže na Trocadero.

15:40: Podľa médii odkázal útočník z obchodu polícii: „Vy veľmi dobre viete, kto som“.

15:22: Podľa francúzskej polície  muž a žena, ktorí útočili v židovskom obchode s kóšer potravinami pravdepodobne tvoria pár.  Ide o 32-ročného Amedyho Coulibalyho a 26-ročná Hayat Boumeddieneová.

15:20: Nemocnica nachádzajúca sa v blízkosti rukojemníckej drámy je pripravená na príliv obetí a na mieste sa nachádza aj viacero sanitiek.

15:13: Spoločnosť MAFRA na svojej budove vyvesila nápis „Je suis Charlie“, čím vyjadrila solidaritu s obeťami stredajšieho útoku.

15:10: Špeciálne zásahové jednotky spolupracujú s miestnou políciou, od ktorej získavajú informácie

15:07: Podľa slovenského policajného vyjednávača, ktorý urobil analýzu súčasnej situácie uviedol, že francúzski policajti sú v extrémne ťažkej situácii, pretože majú dočinenia s fanatikmi

15:05: Podľa informácii Le Pont sú medzi rukojemníkmi dvaja muži, dve ženy a dokonca štvormesačné dieťa.

14:50: V potravinách útočili muž a žena. Polícia zverejnila ich fotky.

 

14:40: Rukojemnícka dráma sa podľa informácií televízie RTL dobre nevyvíja. Na portáli Reuters hlásia dvoch mŕtvych. 

14:25: Podľa viacerých informácií na Twitter polícia nariadila evakuáciu blízkeho okolia obsadeného obchodu ako aj uzavrela stanice metra. Na tvar miesta smeruje aj  minister vnútra Bernard Cazeneuve.

13:57: Zverejnené informácie uvádzajú, že medzi rukojemníkmi v Paríži sa nachádzajú ženy aj deti.

13:44: Francúzske média informovali, že v obchode s košér potravinami boli zajatí rukojemníci. Útočník je spájaný s vraždou policajtky z juhoparížskeho predmestia Montrouge.

13:38: Z východnej časti Paríža v obchode s košér potravinami hlásia streľbu.

13:34: Prioritou pre francúzske bezpečnostné zložky nie je útok, ale nadviazanie dialógu s útočníkmi, zverejnil hovorca francúzskeho ministerstva vnútra.

13:25: Podľa BBC dorazilo na miesto 12 školských autobusov s cieľom evakuovať deti z budovy materskej a základnej školy, ktorá sa nachádza v blízkosti policajnej akcie proti parížskym útočníkom. 

13:19: V okolí budovy tlačiarne sa nachádzajú skupinky policajtov, ktorí sú vyzbrojení samopalmi.

13:28: Kvôli útočníkom je v pohotovostii 88 000 policajtov a vojakov.

13:10: Francúzsky premiér Manuel Valls vyhlásil, že ide o vojnu proti terorizmu, ale nie proti náboženstvu, ani civilizácii. Zároveň avizoval prijatie nových opatrení, ktoré sú nutné ako reakcia na teroristické hrozby.

12:55: Klerik abú sad al-Ansarz z irackého Mosulu vyhlásil, že za útok na redakciu Charlie Hebdo je zodpovedná teroristická skupina Islamský štát.

12:46: Podľa francúzskych médií strelec z juhoparížskeho predmestia Montrouge, kde po streľbe  zomrela jedna policajtka a jeden policajt bol vážne zranený, bol v kontakte so Chérifom a Saidom Kouachiovcami, ktorí sú podozriví zo stredajšieho útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo.

12:35: Len približne 300 až 500 metrov od tlačiarne, kde sa sú útočníci, sa nachádza budova, kde sídli materská a základná škola, v ktorej je okolo 200 detí. Objekt je uzavretý, strážia ho policajti.

12:30: Fotograf britského denníka The Daily Telegraph zverejnil na Twitteri forografiu policajta z miesta rukojemníckej drámy, za ktorého chrbtom sa nachádza na ceste tank.

12:10: Útočníci počas telefonického rozhovoru s políciou uviedli, že chcú zomrieť ako múčeníci.

11:56: Najnovšie informácia tvrdia, že rukojemníkom je 28-ročný muž, pracovník tlačiarne.

11:50: Podľa informácií BBC predavač obchodu vo francúzskom meste, kde sa odohráva rukojemnícka dráma, si s jedným z útočníkov potriasol ruku a ten mu povedal, aby odišiel a zavolal políciu, pretože civilistov nezabije.

11:39: François Hollande na tlačovej konferencii zároveň pripustil, že existovali isté náznaky o možnosti takého útoku. Dodal tiež, že vo Francúzsku je aktuálne najvyšší stupeň bezpečnostných opatrení.

11:34: Podľa niektorých zdrojov prestala v Dammartin-en-Goele fungovať mobilná sieť, zverejnil portál L’Obs.

11:30: Francúzsky prezident François Hollande počas tlačovej konferencie varoval pred stigmatizáciou moslimov.

11:25: Polícia opätovne požiadala média, aby prestali vysielať zábery na policajtov, ktorí sa rozmiestňujú na streche budovy.

11:22: Z miesta zásahu boli odvolané vrtuľníky, zverejnila Česká televize.

11:20: Podľa Daily Mirror a iTélé je rukojemníkom žena.

11:19: Francúzska polícia požiadala médiá, aby prestali vysielať zábery z protiteroristickej operácie proti ozbrojencom.

11:15: Francúzsky minister Bernard Cazeneuve počas tlačovej konferencie novinárom uviedol, že teroristov sa budú snažiť zatknúť v čo najbližšej dobe. Opatrenia podľa neho umožňujú konať veľmi rýchlo.

11:10: Francúzska polícia povolala ďalších 1500 príslušníkov policajného zboru ako aj tímy záchranárov.

11:08: Vyjednávanie s útočníkmi prebieha prostredníctvom telefónu. Obaja sú údajne ochotní zomrieť ako múčeníci.

11:04: Francúzska prokuratúra zverejnila informáciu, že útočníci zajali jedného rukojemníka. Podľa dohadov ide o majiteľa auta značky Peugeot, ktoré útočníci ukradli.

11:02: Polícia po bratoch Kouachiových pátra severne od Paríža od štvrtka. Jeden z nich prešiel výcvikom al-Káidy v Jemene. Rodičia bratov pochádzajú z Alžírska. Muži vo veku 32 a 34 rokov sú ozbrojení a veľmi nebezpeční.

10:55: Podľa nateraz zverejnených informácií v priľahlých nemocniciach zatiaľ neevidujú žiadne obete.

10:50: Elyzejský palác avizoval tlačovú konferenciu, ktorá by mala začať o 11.00 hodine.

10:40: Nad oblasťou, kde sa uskutočňuje policajná operácia, boli odklonené lety, keďže v blízkosti sa nachádza medzinárodné letisko Charlese de Gaulla (Roissy). Letisko uzatvorilo dve zo štyroch prístavacích plôch. Dôvodom je prelet vrtuľníkov.

10:31: Niektoré informácie tvrdia, že boli zajatí až štyria rukojemníci.

10:30: Polícia obkľúčila unikajúcich útočníkov, ktorí sa zabarikádovali v tlačiarni Création Tendance Découverte v meste Dammartin-en-Goele.

10:15: Francúzske médiá zverejnili informácie o dvoch mŕtvych a dvoch zranených v meste Dammartin-en-Goele, ktorých majú mať na svedomí unikajúci páchatelia. Avšak úrad parížskeho prokurátora informácie o mŕtvych poprel.

10:00: Le Figaro zverejnil, že polícia začala s útočníkmi vyjednávať.

„Tri vrtuľníky protiteroristickej jednotky francúzskej Gendarmerie, alebo jednotky špeciálneho určenia francúzskej polície krúžia nado mnou a odlietajú na Dammarten en Goele“ – napísal na svojom Twitterovom účte priamo z miesta novinár Roman Tamburrino.

 

ad

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

EÚ žiada Venezuelu, aby zrušila rozhodnutie o odvolaní veľvyslankyne

0 icon

Brusel 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)   Európska únia vyzvala v stredu Venezuelu, aby odvolala svoje rozhodnutie vyhostiť veľvyslankyňu EÚ v Caracase Isabel Brilhanteovú Pedrosovú. Informovala o tom v stredu agentúra AFP "EÚ hlboko ľutuje toto rozhodnutie, ktoré povedie iba k ďalšej medzinárodnej izolácii Venezuely. Žiadame preto jeho odvolanie," uviedla…

Česká vláda obmedzila cestovanie, o ďalších opatreniach bude rokovať vo štvrtok

0 icon

Praha 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Česká vláda na stredajšom večernom rokovaní nedosiahla dohodu o ďalšom sprísnení protiepidemických opatrení v krajine. Dohodla sa však na zákaze cestovania do viacerých krajín a na príspevkoch na plošné testovanie pre firmy a živnostníkov. O obmedzeniach chce ďalej diskutovať vo štvrtok od 18.00 SEČ.…

Austrálsky parlament prijal zákon o spravodajskom obsahu na sociálnych sieťach

0 icon

Canberra 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Austrálsky parlament prijal v noci na štvrtok legislatívu, na základe ktorej musia digitálne spoločnosti platiť za spravodajský obsah austrálskych spoločností. Informovala o tom agentúra AFP Podľa austrálskej vlády tento nový zákon zabezpečí, že spravodajské spoločnosti "budú za svoju prácu spravodlivo odmeňované, čo prispeje k…

Juraj Blanár: Odôvodnenie predlžovania núdzového stavu nestačí

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-Pavol Zachar)   Odôvodnenie predlžovania núdzového stavu predložené vládou je nedostatočné, chýba v ňom odpočet už prijatých opatrení, vyhodnotenie ich účinnosti ako aj možnosti opatrení, ktoré by mohli pomôcť v budúcnosti V pléne Národnej rady (NR) SR to skonštatoval podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD).…

Zákon o rovnosti by trestal náboženské skupiny, ktoré oponujú gender ideológii – upozorňuje Konferencia biskupov USA

0 icon

Washington 25. februára 2021 (HSP/CNA/Foto:TASR/AP-Lynne Sladky)   Konferencia biskupov Spojených Štátov (USCCB) sa vyjadrila proti Zákonu o rovnosti, ktorý bol predložený v Snemovni reprezentantov minulý týždeň Zákon, ktorý predostrel David Cicilline z radov Republikánov, by umožňoval považovať sexuálnu orientáciu a rodovú identitu za chránenú v rôznych oblastiach vo verejného priestoru, vzdelávania či ubytovania.…

Premiér Igor Matovič trvá na tom, že Sulík môže za tisíce obetí, lebo nenakúpil testy. Spraviť z neho ešte aj ministra zdravotníctva? „To je zlý vtip! Nemá morálne právo kritizovať Krajčího“

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič neuvažuje o výmene ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (obaja OĽANO). Návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý by bol ochotný tento post zastávať, považuje za absurdný a zlý vtip Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) neuvažuje nad výmenou ministra zdravotníctva Mareka…

Premiér sa s odborníkmi dohodol na viacerých návrhoch, predstaví ich v koalícii. Mať hotovú aplikáciu na e-karanténu až koncom apríla je neskoro, chcel ju do 27. februára. Sulík to nestihne

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Diskusia vedcov a odborníkov na Úrade vlády SR o riešení situácie s ochorením COVID-19 bude pokračovať aj vo štvrtok (24. 2.). Predstavenie konkrétnych opatrení verejnosti predpokladá predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) v piatok (25. 2.), najprv ich chce predstaviť koaličným partnerom "Dohodli sme…

V Maďarsku začali očkovať čínskou vakcínou

0 icon

Budapešť 24. februára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   V rámci očkovacej kampane v Maďarsku začali používať už aj vakcínu proti koronavírusu vyvinutú v Číne. Stalo sa tak po prvý raz v Európskej únii Maďarskí odborníci očakávajú, že ňou do konca týždňa zaočkujú do 275-tisíc ľudí. Zdravotnícki pracovníci v krajine dostali pokyn,…

V slovenčine vyšiel výber diela gréckokatolíckeho jezuitu profesora Michala Lacka SJ

0 icon

Košice 24. februára 2021 (HSP/Foto:Slovenský historický ústav v Ríme)   V predchádzajúcich dňoch vyšla nová publikácia z produkcie Slovenského historického ústavu v Ríme s názvom Vybrané spisy prof. Michala Lacka SJ (1920-1982) Po kolokviu a zborníku o jeho osobe, ktoré uzreli svetlo sveta minulý rok pri príležitosti nedožitej storočnice jednej…

Ministerstvo vnútra SR je nápomocné pri riešení kritickej situácie slovenských krematórií

0 icon

Žilina 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Ministerstvo vnútra (MV) SR je už nápomocné pri riešení kritickej situácie, v ktorej sa slovenské krematóriá ocitli. V reakcii na vyjadrenie majiteľa žilinského krematória Vincenta Francla, že štyri funkčné krematóriá sú na počet obyvateľov Slovenska žalostne málo, to pre TASR uviedla Petra Friese…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

O mládeži, aj o všeličom inom

0icon

Pavol Országh Hviezdoslav už prvými slovami vo svojej básni Ó, mládež naša, tys´ držiteľkou rána... vyjadril myšlienku, že v mládeži je nádej posunúť Slovensko do lepšej budúcnosti. On i národní buditelia boli presvedčení, že výchovou mládeže k pracovitosti, ku krásnemu vzťahu k prírode, k pohybu, k záujmu o históriu, kultúru…

Peter Švec

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9.

0icon

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Marián Tkáč

Naši drahí hlupáci tam hore: chorých liečte a zdravých nechajte na pokoji!

0icon

Nie, tí tam hore si nezaslúžia iné meno: hlupák je totiž aj ten, ktorý činí čo nevie, a aj ten, ktorý činí, čo mu iní prikážu. To, čo s nami utajení samovládcovia sveta zamýšľajú, to raz v náznakoch, inokedy otvorene dávajú najavo. Zbigniew Brzezinski, poľský rodák, zakladateľ Trilaterálnej komisie, ktorá sa podieľa na…

Peter Lipták

Pacienti žiadajú Sputnik V

0icon

Vážený pán MUDr. Marek Krajči, minister Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Limbová ul. 2 Bratislava Vážený pán minister, obraciam sa na vás v nasledovnej veci: Viacerí pacienti ma požiadali o podanie vakcíny proti Covid – 19 značky Sputnik V, vyrábanej v Ruskej federácii. Táto vakcína nie je na Slovensku registrovaná na Štátnom ústave…

Štefan Paulov

Pacient koňom a kôň senátorom

0icon

Pacient koňom  a kôň senátorom.     Pohral som sa s akttuálnymi štatistickými číslami: Do 23.2.2021 bolo u nás vykonaných 11 779 502 antigénových testov, pozitívnych bolo 264 224. Vychádza z toho záchytnosť 2,24%. Do 23.2.2021 bolo vykonaných 1 983 818 RT PCR testov, pričom pozitívnych bolo 294 790 testov, záchytnosť: 14,84% pozitívne testovaných.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

0 icon

Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

Prekliata budova Dakota a záhadné udalosti

0 icon

Newyorská budova, ktorú v rokoch 1880 až 1884 postavili na 72. ulici v mestskej časti Upper West Side na Manhattane, sa vždy spájala so záhadnými udalosťami. Prinášame ďalší zaujímavý článok o udalostiach, ktoré sa jednoducho vysvetliť nevedia. Budovu Dakota navrhol architekt Hnery Janeaway Hardenbergh (1847 až 1918). Jej výstavbu financovali Newyorčania Isaac Merritt…

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 1. časť

0 icon

Y2K, označované aj ako chyba tisícročia, je predmetom nášho ďalšieho článku, v ktorom vám priblížime, o čo vlastne išlo. 31. decembra 1999 celý svet s napätím čakal, čo spôsobí tzv. „problém roku 2000“. Nakoniec sa nič vážne nestalo a mnohí tvrdia, že išlo o najväčší podvod v dejinách. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na údajne…

10 celebrít, ktoré ukrývajú nečakaný skrytý talent

0 icon

Celebrity žijú pod mikroskopom. Napriek tomu sa niektorým z nich podarilo ukryť tajný talent. Čomu sa venujú mimo herectva či hudby? Niektoré z celebrít sa začali venovať maľovaniu ešte pred tým, ako sa stali celebritami, iné objavili svoj talent až neskôr v živote. Niektoré celebrity maľovali pod pseudonymom a je možné, že si…

Satan a jeho tajné posolstvá 1. časť

0 icon

Elvis Presley, The Beatles, Led Zeppelin, Judas Priest ... Množstvo hudobných interpretov sa stretlo s obvineniami, že ich texty obsahujú tajné Satanove posolstvá, ktorý vzývajú zlé bytosti. Čo je na tom pravdy, sa pozrieme spoločne v rámci dvojdielneho článku s názvom Satan a jeho tajné posolstvá. Neuvedomená správa je zamaskované znamenie, ktoré človek za…

Vo svete IT

3D tlačiareň Creality Ender 3 V2 je opäť dostupná za neodolateľne nízku cenu

0 icon

Chceš sa už aj ty konečne ponoriť do sveta 3D tlače, no nevieš aká značka a model je vhodná pre začiatočníkov? Nástupca populárnej tlačiarne Creality Ender 3, ktorý nesie prívlastok V2, je rozhodne výbornou voľbou ako pre úplného amatéra, tak aj pre skúseného tlačiara, ktorý hľadá moderné zariadenie pre tlač. Prípadných záujemcov…

Ako dlho trvá starým satelitom, kým spadnú na Zem?

0 icon

Na obežnej dráhe sa momentálne nachádza obrovské množstvo objektov, ktoré tam neostanú večne. Byť na obežnej dráhe neznamená, že budete krúžiť okolo našej planéty večne. Príkladom môže byť aj Medzinárodná vesmírna stanica, ktorá musí pravidelne upravovať svoj kurz, aby nespadla na Zem. Ak sme vo vesmíre, väčšina zemskej atmosféry, ktorá…

Ako vplýva stav beztiaže na ľudské telo? Vedcom to pomáhajú zistiť tieto zvieratká

0 icon

Vesmír môže negatívne vplývať na ľudské telo, ak sa astronaut nachádza v stave beztiaže dlhšiu dobu. Svaly nemusia zápasiť s gravitáciou, ktorá na nás dennodenne vplýva na Zemi a tak po čase dôjde k ich chradnutiu. Dlhodobý pobyt vo vesmíre môže mať vplyv aj na srdce astronauta. Lenže ako zistíme následky beztiažového stavu…

Pozrite si výkonnostný rebríček viac ako 100-mobilných procesorov. Ako dopadol ten váš?

0 icon

Mobilné procesory sú srdcia našich smartfónov, bez ktorých by žiaden smartfón nemohol fungovať. Starajú sa ako „bežný“ chod zariadenia, tak aj o náročné výpočty, kedy dávame našim telefónom zabrať. Téme procesorov sme sa venovali aj v nedávnej minulosti, kedy sme bližšie vysvetľovali jednotlivé pojmy čo znamenajú. Rovnako sme rozprávali o…

Je to tu: Perseverance nahral prvé zvuky z inej planéty! Vypočujte si, ako „znie“ Mars

0 icon

Už sme písali o tom, že si rover Perseverance so sebou nesie mikrofón, ktorý zachytí prvé zvuky z povrchu inej planéty. To sa stalo realitou a portál Space píše, že 20. februára bol roverom nahratý 60-sekundový záznam, na ktorom je možné počuť marťanský vietor. „Je to dychberúce,“ konštatoval Dave Gruel…

Armádny Magazín

Rusko: Kalašnikov pôjde do púšte

0 icon

Rusko, 24. február 2021 (AM) - Ruská skupina Kalašnikov podpísala dohodu o výrobe pušky AK-103 v Saudskej Arábii   Podpisom Quincyho paktu v roku 1945 sa USA zaviazali zaručiť ochranu Saudskej Arábii výmenou za ropu. Počas Obamových rokov však Washington dával niekedy dojem, že sa od tejto dohody dištancuje, obzvlášť keď zaujal

Slovenská zbrojovka na výstave v Abu Dhabí predstavila nové kalibre delostreleckej a tankovej munície

0 icon

Abu Dhabí, 24. februára 2021 (AM) – Na medzinárodnej výstave a konferencii o obrane IDEX 2021 v Abu Dhabí predstavil slovenský zbrojársky holding MSM GROUP mimo iné novinky z produktového portfólia, ktorými chce preraziť nielen v krajinách Perzského zálivu, ale tiež po celom svete. Nová delostrelecká a tanková munícia z dielne slovenskej firmy podlieha prísnym arm

Skúšobný pilot prezradil možnosti ruského bezpilotného lietadla S-70 Ochotnik

0 icon

Rusko, 24. február 2021 (AM) – Ruské ťažké útočné bezpilotné lietadlo S-70 Ochotnik dokáže zasiahnuť cieľ na povel z paluby stíhačky Su-57, oznámil skúšobný pilot Jevgenij Frolov, ktorý riadi stroj zo zeme. Tento bezpilotné lietadlo je vyvíjané v rámci koncepcie "verného vedeného". Má pôsobiť spolu

Terén. Čo radí starodávna múdrosť vojenského umenia Sun-Tzu?

0 icon

Slovensko, 22. február 2021 (AM) - Pokračujem 10. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu

Spojené kráľovstvo plánuje "zaútočiť" na ruské a čínske družice

0 icon

Veľká Británia, 24. február 2021 (AM) – Britské vesmírne sily plánujú v prípade vojenského konfliktu vykonávať výcvikové misie na zničenie nepriateľských družíc, informoval denník Daily Express s odvolaním sa na zdroj z britského ministerstva obrany.  

Svetlo sveta

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

Dokedy budeme pozerať na našu slávnu históriu českými očami?

0 icon

Stanovisko k stvárneniu dokumentu o sv. Cyrilovi a Metodovi Vážený pán generálny riaditeľ, na začiatok musíme len zopakovať, že idea vytvoriť a odvysielať vo verejnoprávnej RTVS „Slovenský panteón“ je dobrá a nádejná, realizácia už menej. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k Andrejovi Hlinkovi, robíme tak aj k časti venovanej sv. Cyrilovi a Metodovi. Ide nám o to, aby Panteón bol…

KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

0 icon

Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení. Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi “My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali