Francúzska dráma: Hollande potvrdil štyroch mŕtvych

Paríž 9. januára 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Twitter)

 

Požiadavky páchateľov nie sú zatiaľ známe

Bratia Chérif a Said Kouachioví, ktorí sú prenasledovaní kvôli útoku na parížsky satirický týždenník Charlie Habdo, ukradli ďalšie auto a opäť sú na úteku. Podľa zverejnených informácií majú jedného rukojemníka. Operácia sa odohráva severne od Paríža v meste Dammartin-en-Goële, kde bolo počuť streľbu

O začatí operácie novinárov informoval minister vnútra Bernard Cazeneuve. Minister povedal, že im polícia odrezala všetky únikové cesty, na mieste je špeciálna jednotka, policajti vyzvali miestnych občanov, aby nevychádzali. 

O požiadavkách útočníkov nie sú bližšie informácie.

 

20:11: Prezident Francois Hollande vystúpil v televízii s prejavom. V prejave potvrdil štyri obete dnešných tragických udalostí, zároveň ocenil odvahu policajtov a všetkých, ktorí sa operácie zúčastnili. Incident v židovskej štvrti Porte de Vincennes označil za otrasný prejav antisemitizmu. Prezident v prejave ďalej uviedol, že hrozby pre Francúzsko ešte nepominuli a doplnil, že ochrana verejnosti v krajine bude aj naďalej posilňovaná. 

19:40: Televízia BFMTV zverejnila telefoické interview s Amedym Coulibalym, v ktorom uvádza, že útoky synchronizoval s útočníkmi v redakcii Charlie Hebdo a prihlásil sa k Islamskému štátu.

19:30: Minister vnútra Bernard Cazeneuve v televíznom vystúpení pochválil prácu polície a bezpečnostných zložiek. Polícia stále pátra po Hayat Boumeddieneovej.

19:25: Anonymus vo videu na YouTube uvádza, že sa pomstí vypnutím džihádistických webstránok. Video s odkazom si môžete pozrieť tu:

 

19:20:  Sky News informuje, že polícia našla telo, ktoré môže patriť štvrtému útočníkovi.

19:15: V meste Montpeiller v klenotníctve trvá ďalšia rukojemnícka dráma, no média zatiaľ nevedia, či súvisí s dnešnými udalosťami. Prípadne, či nejde o nevydarenú lúpež.

18:55: Minister vnútra Bernard Cazeneuve vyjadril ľútosť nad obeťami tragických udalostí posledných dní odohrávajúcich sa v Paríži.

18:50: Televízia Sky News uviedla, že druhým človekom, ktorý zadržiaval rukojemníkov v kóšer obchode bol muž. Vyvrátila tak informáciu, že druhou útočníčkou bola žena.

18:40:  AFP informovala, že počet obetí stúpol na päť.

18:35: Televízia Sky News informovala, že z obchodu ušiel ďalší podozrivý muž a Hayat Boumeddieneová na mieste počas policajného zásahu nebola.

18:25: Televízia CNN priniesla informáciu, že podozrivá Hayat Boumeddieneová polícii unikla počas oslobodzovacej akcie rukojemníkov v obchode. Podľa BBC podozrivú ženu pravdepodobne hľadajú.

18:20: Prezident Francois Hollande dnes večer v súvislosti s rukojemnickými drámami prehovorí k národu.

18:10: Zdroj blízky Le Figaro uviedol, že štyria zranení sú v kritickom stave.

18:00: Česká ČT24 uvádza, že medzi zranenými je aj niekoľko členov komanda.

17:55: Podľa informácii televízie France24, pričom sa odvoláva na policajné zdroje, počas zásahu v supermarkete v židovskej štvrti Porte de Vincennes zomreli najmenej štyria ľudia.

17:50: Zásah protiteroristických jednotiek bol podľa francúzskych médii profesionálny. 

17:45: Podľa spravodajskej stanica BFM TV niekoľko členov zasahujúceho policajného komanda v obchode utrpelo zranenia

17:35: Podľa policajného zdroja zomrel aj útočník z obchodu s kóšer potravinami v Paríži, niekoľko rukojemníkov vyšlo z obchodu, nie je však známe, či sú všetci rukojemníci v poriadku 

17:30: Le Monde informuje, že obidvaja islamisti, kterí zadržiavali rukojníkov v tlačiarni sú mŕtvi

17:05: Podľa Le Monde Z okolia tlačiarne v Danmartin-en-Goele je počuť výstrely, nie je však jasné, či výstrely boli iba na jednej strane alebo boli z obidvoch strán

16:55: Podľa najnovších informácií francúzske ministerstvo vnútra vyvrátilo správy o dvoch mŕtvych, ktorých si údajne podľa médií vyžiadala prestrelka a následná rukojemnícka dráma v predajni. Ako informuje ministerstvo v supermarkete bol postrelený len jeden človek, a utrpel pritom vážne zranenia. Túto informáciu potvrdila agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z polície. Presný počet rukojemníkov nie je známy

16:35: Útočník, ktorý prepadol obchod v Paríži, sa vyhrážal, že zabije všetkych rukojemníkov, ak sa polícia odhodlá zaútočiť na dvoch islamistov ktorých obkľúčili v tlačiarni severne od Paríža. Túto informáciu priniesol portál AP

15:55: Televízia iTelé priniesla informáciu, že ešte 6. januára varovala Paríž alžírska tajná služba.

15:50: Amedy Coulibaly údajne požaduje, aby francúzska polícia nechala ísť bratov Kouachiovcov

15:45: Polícia informovala, že na Tracadero išlo o falošný poplach.

15:44: Televízia Sky News informovala o zásahu polície na mieste ďalšieho incidentu, neďaleko Eiffelovej veže na Trocadero.

15:40: Podľa médii odkázal útočník z obchodu polícii: “Vy veľmi dobre viete, kto som”.

15:22: Podľa francúzskej polície  muž a žena, ktorí útočili v židovskom obchode s kóšer potravinami pravdepodobne tvoria pár.  Ide o 32-ročného Amedyho Coulibalyho a 26-ročná Hayat Boumeddieneová.

15:20: Nemocnica nachádzajúca sa v blízkosti rukojemníckej drámy je pripravená na príliv obetí a na mieste sa nachádza aj viacero sanitiek.

15:13: Spoločnosť MAFRA na svojej budove vyvesila nápis “Je suis Charlie”, čím vyjadrila solidaritu s obeťami stredajšieho útoku.

15:10: Špeciálne zásahové jednotky spolupracujú s miestnou políciou, od ktorej získavajú informácie

15:07: Podľa slovenského policajného vyjednávača, ktorý urobil analýzu súčasnej situácie uviedol, že francúzski policajti sú v extrémne ťažkej situácii, pretože majú dočinenia s fanatikmi

15:05: Podľa informácii Le Pont sú medzi rukojemníkmi dvaja muži, dve ženy a dokonca štvormesačné dieťa.

14:50: V potravinách útočili muž a žena. Polícia zverejnila ich fotky.

 

14:40: Rukojemnícka dráma sa podľa informácií televízie RTL dobre nevyvíja. Na portáli Reuters hlásia dvoch mŕtvych. 

14:25: Podľa viacerých informácií na Twitter polícia nariadila evakuáciu blízkeho okolia obsadeného obchodu ako aj uzavrela stanice metra. Na tvar miesta smeruje aj  minister vnútra Bernard Cazeneuve.

13:57: Zverejnené informácie uvádzajú, že medzi rukojemníkmi v Paríži sa nachádzajú ženy aj deti.

13:44: Francúzske média informovali, že v obchode s košér potravinami boli zajatí rukojemníci. Útočník je spájaný s vraždou policajtky z juhoparížskeho predmestia Montrouge.

13:38: Z východnej časti Paríža v obchode s košér potravinami hlásia streľbu.

13:34: Prioritou pre francúzske bezpečnostné zložky nie je útok, ale nadviazanie dialógu s útočníkmi, zverejnil hovorca francúzskeho ministerstva vnútra.

13:25: Podľa BBC dorazilo na miesto 12 školských autobusov s cieľom evakuovať deti z budovy materskej a základnej školy, ktorá sa nachádza v blízkosti policajnej akcie proti parížskym útočníkom. 

13:19: V okolí budovy tlačiarne sa nachádzajú skupinky policajtov, ktorí sú vyzbrojení samopalmi.

13:28: Kvôli útočníkom je v pohotovostii 88 000 policajtov a vojakov.

13:10: Francúzsky premiér Manuel Valls vyhlásil, že ide o vojnu proti terorizmu, ale nie proti náboženstvu, ani civilizácii. Zároveň avizoval prijatie nových opatrení, ktoré sú nutné ako reakcia na teroristické hrozby.

12:55: Klerik abú sad al-Ansarz z irackého Mosulu vyhlásil, že za útok na redakciu Charlie Hebdo je zodpovedná teroristická skupina Islamský štát.

12:46: Podľa francúzskych médií strelec z juhoparížskeho predmestia Montrouge, kde po streľbe  zomrela jedna policajtka a jeden policajt bol vážne zranený, bol v kontakte so Chérifom a Saidom Kouachiovcami, ktorí sú podozriví zo stredajšieho útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo.

12:35: Len približne 300 až 500 metrov od tlačiarne, kde sa sú útočníci, sa nachádza budova, kde sídli materská a základná škola, v ktorej je okolo 200 detí. Objekt je uzavretý, strážia ho policajti.

12:30: Fotograf britského denníka The Daily Telegraph zverejnil na Twitteri forografiu policajta z miesta rukojemníckej drámy, za ktorého chrbtom sa nachádza na ceste tank.

12:10: Útočníci počas telefonického rozhovoru s políciou uviedli, že chcú zomrieť ako múčeníci.

11:56: Najnovšie informácia tvrdia, že rukojemníkom je 28-ročný muž, pracovník tlačiarne.

11:50: Podľa informácií BBC predavač obchodu vo francúzskom meste, kde sa odohráva rukojemnícka dráma, si s jedným z útočníkov potriasol ruku a ten mu povedal, aby odišiel a zavolal políciu, pretože civilistov nezabije.

11:39: François Hollande na tlačovej konferencii zároveň pripustil, že existovali isté náznaky o možnosti takého útoku. Dodal tiež, že vo Francúzsku je aktuálne najvyšší stupeň bezpečnostných opatrení.

11:34: Podľa niektorých zdrojov prestala v Dammartin-en-Goele fungovať mobilná sieť, zverejnil portál L’Obs.

11:30: Francúzsky prezident François Hollande počas tlačovej konferencie varoval pred stigmatizáciou moslimov.

11:25: Polícia opätovne požiadala média, aby prestali vysielať zábery na policajtov, ktorí sa rozmiestňujú na streche budovy.

11:22: Z miesta zásahu boli odvolané vrtuľníky, zverejnila Česká televize.

11:20: Podľa Daily Mirror a iTélé je rukojemníkom žena.

11:19: Francúzska polícia požiadala médiá, aby prestali vysielať zábery z protiteroristickej operácie proti ozbrojencom.

11:15: Francúzsky minister Bernard Cazeneuve počas tlačovej konferencie novinárom uviedol, že teroristov sa budú snažiť zatknúť v čo najbližšej dobe. Opatrenia podľa neho umožňujú konať veľmi rýchlo.

11:10: Francúzska polícia povolala ďalších 1500 príslušníkov policajného zboru ako aj tímy záchranárov.

11:08: Vyjednávanie s útočníkmi prebieha prostredníctvom telefónu. Obaja sú údajne ochotní zomrieť ako múčeníci.

11:04: Francúzska prokuratúra zverejnila informáciu, že útočníci zajali jedného rukojemníka. Podľa dohadov ide o majiteľa auta značky Peugeot, ktoré útočníci ukradli.

11:02: Polícia po bratoch Kouachiových pátra severne od Paríža od štvrtka. Jeden z nich prešiel výcvikom al-Káidy v Jemene. Rodičia bratov pochádzajú z Alžírska. Muži vo veku 32 a 34 rokov sú ozbrojení a veľmi nebezpeční.

10:55: Podľa nateraz zverejnených informácií v priľahlých nemocniciach zatiaľ neevidujú žiadne obete.

10:50: Elyzejský palác avizoval tlačovú konferenciu, ktorá by mala začať o 11.00 hodine.

10:40: Nad oblasťou, kde sa uskutočňuje policajná operácia, boli odklonené lety, keďže v blízkosti sa nachádza medzinárodné letisko Charlese de Gaulla (Roissy). Letisko uzatvorilo dve zo štyroch prístavacích plôch. Dôvodom je prelet vrtuľníkov.

10:31: Niektoré informácie tvrdia, že boli zajatí až štyria rukojemníci.

10:30: Polícia obkľúčila unikajúcich útočníkov, ktorí sa zabarikádovali v tlačiarni Création Tendance Découverte v meste Dammartin-en-Goele.

10:15: Francúzske médiá zverejnili informácie o dvoch mŕtvych a dvoch zranených v meste Dammartin-en-Goele, ktorých majú mať na svedomí unikajúci páchatelia. Avšak úrad parížskeho prokurátora informácie o mŕtvych poprel.

10:00: Le Figaro zverejnil, že polícia začala s útočníkmi vyjednávať.

“Tri vrtuľníky protiteroristickej jednotky francúzskej Gendarmerie, alebo jednotky špeciálneho určenia francúzskej polície krúžia nado mnou a odlietajú na Dammarten en Goele” – napísal na svojom Twitterovom účte priamo z miesta novinár Roman Tamburrino.

 

ad

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slováci na Švajčiarsky pohár s Daňom, Marinčinom i debutantom Golianom

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan spolu s asistentom Otom Haščákom a hlavným trénerom Craigom Ramsaym nominovali na blížiaci sa Švajčiarsky pohár 22 hráčov. Medzi nimi aj jedného debutanta, obrancu bratislavského Slovana Andreja Goliana. Tradičné predvianočné podujatie je na programe 16. a 17.…

Danko: Lockdown sa nemal prijímať zo dňa na deň

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Zavedeniu lockdownu ako najprísnejšieho pandemického opatrenia mala predchádzať spoločenská dohoda so zamestnávateľmi a zamestnancami, ktorá by obyvateľstvo pripravila na prijatie takéhoto rozhodnutia z autority štátu. V diskusii na TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko „Predsa…

Heger na diskusii German Marshall Fund hovoril o demokracii i právnom štáte

0 icon

Washington/Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Predseda vlády SR Eduard Heger sa v utorok zúčastnil na diskusii amerického think-tanku German Marshall Fund, na ktorej hovoril najmä o budovaní demokracie, transatlantickej spolupráci, ale aj o záväzku Slovenska dodržiavať pravidlá právneho štátu. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu…

Poslanci odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Neuspeli ani s návrhom, ktorého cieľom bolo zabrániť diskriminácii neočkovaných

0 icon

Bratislava 30. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Strana tak neuspela s návrhom novelizácie Trestného zákona, ktorá hovorila o trestnej sadzbe od šiestich mesiacov do troch rokov v prípade, ak niekto bráni vo vstupe na územie…

Poľský Sejm odmietol návrhy opozície týkajúce sa novely zákona o ochrane hraníc

0 icon

Varšava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) odmietla v utorok v súvislosti s novým zákonom o ochrane hraníc všetkých osem pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložila horná komora parlamentu (Senátu). Ako píše agentúra PAP, Senát, kde majú na rozdiel od Sejmu väčšinu opozičné strany, sa usiloval novinárom…

Maďarský parlament sa rozhodol chrániť deti: Schválil referendum o ich ochrane pred LGBTI propagandou

0 icon

Budapešť 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bela Szandelszky)   Maďarský parlament v utorok schválil návrh, podľa ktorého bude vykonané referendum o otázkach ochrane detí, informovala komerčná televízia ATV na svojej webovej stránke. Poslanci hlasovali jednotlivo o štyroch otázkach plebiscitu Popri zákonodarcoch vládnuceho bloku Fidesz-KDNP sa na hlasovaní zúčastnilo iba niekoľko nezávislých poslancov,…

V Rusku mnícha popierajúceho koronavírus odsúdili na 3,5-ročné väzenie

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Rebelujúci ruský mních, ktorý kritizoval Kremeľ a poprel existenciu koronavírusu, bol v utorok odsúdený na 3,5-ročný trest odňatia slobody. Otec Sergij bol zatknutý vlani v decembri po tom, ako ho obvinili, že počas kázní podnecoval veriacich k samovražedným činom a vyzýval ich, aby „zomreli…

Nový variant koronavírusu podľa šéfa Fed-u môže spomaliť ekonomiku

0 icon

Washington 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Al Drago/The New York Times via AP, Pool)   Objavenie sa nového variantu koronavírusu by mohlo spomaliť ekonomiku a prijímanie nových zamestnancov a zároveň zväčšiť neistotu v oblasti inflácie. Konštatoval to šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v pripravenom prejave pre jeho utorkové vystúpenie…

Občana by vláda nemala dlhodobo držať v chaose, hovorí Zeman o protipandemických opatreniach

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Martin Baumann)   Komunikácia vlády o protipandemických opatreniach je zmätočná a chaotická. Príkladom sú kroky vlády, ku ktorým pristúpila minulý týždeň na poslednú chvíľu. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Príkladom protirečivej komunikácie…

Dopravnú situáciu na Slovensku komplikuje sneh, HP Donovaly je uzavretý, upozorňuje Slovenská správa ciest

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal svítok)   Dopravnú situáciu na väčšine Slovenska komplikuje sneh. Pre silné sneženie polícia uzavrela horský priechod (HP) Donovaly pre všetku dopravu. Vodičov na to upozorňuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk a Zelená vlna RTVS Pre poveternostné podmienky je obojsmerne uzatvorený…

NAJNOVŠIE

BLOG

Matej Kečkéš

Vakcinačná eugenika

0icon

Súčasný podvod s ochorením covid-19 má veľa lží už len v esenciálnych názvoch.   Napríklad už len názov kompletné zaočkovanie je úplne zavádzajúci a manipulačný, je to šírenie nepravdivej informácie, nakoľko ani po dvoch dávkach nie je človek kompletne zaočkovaný, ak má očkovanie platnosť len 12 mesiacov alebo menej alebo

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (3/4)

0icon

  Spoločnosťou lomcujú obrovské krízy, nielen u nás, ale na celom svete. Tou najväčšou sa stáva zavádzanie povinného očkovania (ešte v le

M Ba

Diletantizmus, hyenizmus a fašizmus

0icon

  Keď som v novembri 1989 štrngal kľúčmi na námestiach, organizoval VPN-ky po závodoch atď., ani vo sne mi nenapadlo, že po 32 rokoch budeme musieť opäť bojovať o svoju slobodu. Na začiatok ešte doplním, že som očkovaný proti COVID-u, ale nie z presvedčenia o účinnosti vakcíny či predchádzaní úmrtia, nebodaj, že to je…

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci na Švajčiarsky pohár s Daňom, Marinčinom i debutantom Golianom

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan spolu s asistentom Otom Haščákom a hlavným trénerom Craigom Ramsaym nominovali na blížiaci sa Švajčiarsky pohár 22 hráčov. Medzi nimi aj jedného debutanta, obrancu bratislavského Slovana Andreja Goliana. Tradičné predvianočné podujatie je na programe 16. a 17.…

Danko: Lockdown sa nemal prijímať zo dňa na deň

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Zavedeniu lockdownu ako najprísnejšieho pandemického opatrenia mala predchádzať spoločenská dohoda so zamestnávateľmi a zamestnancami, ktorá by obyvateľstvo pripravila na prijatie takéhoto rozhodnutia z autority štátu. V diskusii na TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko „Predsa…

Heger na diskusii German Marshall Fund hovoril o demokracii i právnom štáte

0 icon

Washington/Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Predseda vlády SR Eduard Heger sa v utorok zúčastnil na diskusii amerického think-tanku German Marshall Fund, na ktorej hovoril najmä o budovaní demokracie, transatlantickej spolupráci, ale aj o záväzku Slovenska dodržiavať pravidlá právneho štátu. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu…

Poslanci odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Neuspeli ani s návrhom, ktorého cieľom bolo zabrániť diskriminácii neočkovaných

0 icon

Bratislava 30. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Strana tak neuspela s návrhom novelizácie Trestného zákona, ktorá hovorila o trestnej sadzbe od šiestich mesiacov do troch rokov v prípade, ak niekto bráni vo vstupe na územie…

Poľský Sejm odmietol návrhy opozície týkajúce sa novely zákona o ochrane hraníc

0 icon

Varšava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) odmietla v utorok v súvislosti s novým zákonom o ochrane hraníc všetkých osem pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložila horná komora parlamentu (Senátu). Ako píše agentúra PAP, Senát, kde majú na rozdiel od Sejmu väčšinu opozičné strany, sa usiloval novinárom…

Maďarský parlament sa rozhodol chrániť deti: Schválil referendum o ich ochrane pred LGBTI propagandou

0 icon

Budapešť 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bela Szandelszky)   Maďarský parlament v utorok schválil návrh, podľa ktorého bude vykonané referendum o otázkach ochrane detí, informovala komerčná televízia ATV na svojej webovej stránke. Poslanci hlasovali jednotlivo o štyroch otázkach plebiscitu Popri zákonodarcoch vládnuceho bloku Fidesz-KDNP sa na hlasovaní zúčastnilo iba niekoľko nezávislých poslancov,…

V Rusku mnícha popierajúceho koronavírus odsúdili na 3,5-ročné väzenie

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Rebelujúci ruský mních, ktorý kritizoval Kremeľ a poprel existenciu koronavírusu, bol v utorok odsúdený na 3,5-ročný trest odňatia slobody. Otec Sergij bol zatknutý vlani v decembri po tom, ako ho obvinili, že počas kázní podnecoval veriacich k samovražedným činom a vyzýval ich, aby „zomreli…

Nový variant koronavírusu podľa šéfa Fed-u môže spomaliť ekonomiku

0 icon

Washington 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Al Drago/The New York Times via AP, Pool)   Objavenie sa nového variantu koronavírusu by mohlo spomaliť ekonomiku a prijímanie nových zamestnancov a zároveň zväčšiť neistotu v oblasti inflácie. Konštatoval to šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v pripravenom prejave pre jeho utorkové vystúpenie…

Občana by vláda nemala dlhodobo držať v chaose, hovorí Zeman o protipandemických opatreniach

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Martin Baumann)   Komunikácia vlády o protipandemických opatreniach je zmätočná a chaotická. Príkladom sú kroky vlády, ku ktorým pristúpila minulý týždeň na poslednú chvíľu. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Príkladom protirečivej komunikácie…

Dopravnú situáciu na Slovensku komplikuje sneh, HP Donovaly je uzavretý, upozorňuje Slovenská správa ciest

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal svítok)   Dopravnú situáciu na väčšine Slovenska komplikuje sneh. Pre silné sneženie polícia uzavrela horský priechod (HP) Donovaly pre všetku dopravu. Vodičov na to upozorňuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk a Zelená vlna RTVS Pre poveternostné podmienky je obojsmerne uzatvorený…

Podkasty

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Vakcinačná eugenika

0icon

Súčasný podvod s ochorením covid-19 má veľa lží už len v esenciálnych názvoch.   Napríklad už len názov kompletné zaočkovanie je úplne zavádzajúci a manipulačný, je to šírenie nepravdivej informácie, nakoľko ani po dvoch dávkach nie je človek kompletne zaočkovaný, ak má očkovanie platnosť len 12 mesiacov alebo menej alebo

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (3/4)

0icon

  Spoločnosťou lomcujú obrovské krízy, nielen u nás, ale na celom svete. Tou najväčšou sa stáva zavádzanie povinného očkovania (ešte v le

M Ba

Diletantizmus, hyenizmus a fašizmus

0icon

  Keď som v novembri 1989 štrngal kľúčmi na námestiach, organizoval VPN-ky po závodoch atď., ani vo sne mi nenapadlo, že po 32 rokoch budeme musieť opäť bojovať o svoju slobodu. Na začiatok ešte doplním, že som očkovaný proti COVID-u, ale nie z presvedčenia o účinnosti vakcíny či predchádzaní úmrtia, nebodaj, že to je…

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

TopDesať

Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

0 icon

Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

4-krokový návod ako sa vysporiadať so smútkom počas sviatkov

0 icon

Emočne autentické sviatky môžete mať neustále, dokonca aj keď sa vás dotkne závan smútku. Ktokoľvek napísal pieseň „ Je to najúžasnejší čas v roku“, nikdy nemusel zažiť Vianoce počúvajúc bratrancove nadávky na politiku. Alebo stráviť celé Vianoce sám, zatiaľ čo počuje štrnganie pohárov a smiech vybuchujúci z vedľajšieho bytu. Našťastie, psychologický výskum naznačuje pár efektívnych spôsobov,…

Si inteligentný? Zisti to v tomto krátkom teste, ktorý pozostáva len z troch otázok!

0 icon

IQ testov je plný internet a zväčša sa skladajú z obrovského množstva otázok, ktoré sú často náročné. Najhoršie, čo sa ti môže stať, je, že po skončení takéhoto testu, ktorý ti zabral 15 minút, od teba webstránka požaduje, aby si poslal SMS v hodnote niekoľkých eur. To sa ti však…

Zlom San Andreas ako časovaná bomba? 3. časť

0 icon

Prinášame záverečnú časť článku s názvom Zlom San Andreas ako časovaná bomba? O litosferických doskách, ktoré sa tiahnu naprieč celou zemeguľou už bolo povedané dosť, taktiež sme sa v predošlých článkoch pozreli na najsilnejšie, najslabšie a bez prístrojov citeľné zemetrasenie z pohľadu Richterovej stupnice. Vedeli ste, že táto stupnica bola…

Máme šancu prežiť nukleárny výbuch?

0 icon

Častice rádioaktívneho spádu v malom množstve nám nedokážu nijak ublížiť. V súčasnosti je rádioaktivita všade okolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Avšak ak by došlo k nuklárnemu útoku, obrovské množstvo týchto častíc rádioaktívneho spádu by padali na zem a spôsobovali by choroby a smrť v oblasti spádu. Vedci odhadujú, že na svete je v súčasnosti viac…

Armádny Magazín

Ruské letecké a kozmické sily získajú nové lietadlá s hypersonickou zbraňou

0 icon

Rusko, 30. november 2021 (AM, Sputnik) – Nové lietadlá s hypersonickými zbraňami začnú bojovú službu v leteckých vojenských jednotkách Leteckých a kozmickýc

Operácia „Razgrom“. Zatiaľ len ako fikcia

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – V zahraničných i domácich médiách sa čoraz častejšie objavujú analýzy možných scenárov celoeurópskeho, prípadne globálneho vojenského konfliktu, ktoré môžu vzísť z viacerých ohnísk. Ich častým spoločným menovateľom je pris

Výrobca vrtuľníkov Bell oznámil dodávku piatich strojov pre Ukrajinu

0 icon

Kolín nad Rýnom, Nemecko (30. novembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron (NYSE: TXT), na veľtrhu European Rotors oznámila, že uzatvorila zmluvu na dodávku piatich svojich strojov zákazníkom na Ukrajine.   [caption id="attachment_35839" align="alignnone" width="1300"]

Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

0 icon

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. "Aj s nimi sme prehrali?" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hr

Príhoda červenoarmejca: Život mu zachránil nemecký zapaľovač

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – Túto príhodu na internete vyrozprával bývalý červenoarmejec Iľja Ivanovič Krasnov, ktorý do Červenej armády nastúpil v roku 1942 so svojimi tromi bratmi, Pjotrom, Sášom a Nikitom. O Nikitovi sa Iľja, ako autor tejto spomienky, nezmieňuje, Pjotr padol pri obrane Stalingradu a príhodu, ktorú popísal zažil Sáša alebo Alexander Ivano

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali