Bratislava 9. mája 2019 (HSP/Foto:NAJ)
Líder strany NAJ vo Eurovolieb Branislav Grimm vyjadril svoju prioritu o dorovnanie regionálnych rozdielov na Slovensku. Kandidát do európskeho parlamentu Ľubomír Moravčík chce podporovať rozvoj športu zo strany EÚ a pohybovú mobilitu mladých ľudí. Mládež sa podľa Moravčíka málo hýbe. Je potrebná nová a silná osveta na Slovensku v tejto oblasti

NAJ predstavila slovami jej predsedu Viktora Béreša na tlačovej konferencii v Bratislave úplne iný pohľad na Európu ako sú obyvatelia Slovenska zvyknutí. Chceme, aby EÚ bola opäť svetovým a dominantným hráčom ako to bolo v roku 1850. Európa mala v II. polovici 19.storočia dominantné postavenie vo svete aj vďaka úspechom vo vede. Paradoxne dnes v roku 2019 ťahá EÚ za kratší koniec a ekonomiku sveta vedie Čina a USA. Ale historicky sme pochopili, že len veda nám môže pomôcť. Aj v roku 1850 stavali v Čine a Japonsku budovy, ale v Európe nie z dreva ale už aj z betónu a ocele. Pomohla veda.
Dnes európsky rozmýšľa celý svet. Dnes tak nejde o to byť európsky (veď sme európsky), ale o to ako má Európa opäť získať prvenstvo vo svete. To je tá správna otázka. EÚ tak musí ponúknuť SR účasť na tomto novom cieli a nemôžeme byť len do počtu. Samozrejme sú tu otázky dorovnavania životnej úrovne ale ide tu už o viac.
Brusel musí slúžiť národným štátom ako je Slovensko a nie že my budeme slúžiť Bruselu. Vedenie Bruselu sa musí zmeniť.
Európa nie je nič abstraktné. Európan je ten kto aj bojuje za európske princípy a nielen sa necháva zvoliť za europoslanca.
Pre Slovensko sa účasť v EÚ vyplatila a pozitíva prevyšujú negatíva. Niektorí politici bez ekonomickej gramotnosti hovoria o tom, že koľko prijímame a dávame do kasy EÚ. Ale aký je vývoz tovaru do EÚ ? 85 %. Aký je podiel EÚ na verejných investíciách v SR ? 80%. Takže nie je čo dodať na tému výhodnosti našej účasti v EÚ.
EÚ sa ale musí reformovať. Nech Brusel rieši témy v ktorých je zhoda a nie ktoré EÚ rozbíjajú. Nech sa rieši chudoba a ekonomika krajín, hospodárske témy. V zahraničnej politike ale musí byť jednomyseľná zhoda.
Potrebujeme brániť vonkajšiu hranicu to je naša priorita. Kto ju nebude brániť, ten má byť pokutovaný, tvrdo sankcionovaný. Vonkajšia hranica sa musí chrániť ako oko hlave.
Európska min. mzda je našou prioritou. Pracovať sa musí oplatiť ale to neplatí na Slovensku. Preto chceme výšku európskej min. mzdy na úrovni 80% priemernej mzdy, ale sektorové rozdielnosti v mzde podľa rakúskeho modelu.
Klimatická ochrana. Nemôžeme sa k nej dnes pripojiť, pretože nemôžeme a nechceme zaťažiť ľudí vyššími daniami za CO2. Obyčajní ľudia by si to odniesli a to nechceme. Ukončenie atómovej energetiky ako uskutočnilo Nemecko je ekonomickým nezmyslom, pretože alternatívne zdroje sú málo výkonne, takže Nemecko určite od tohto trendu odstúpi. Ak chceme elektro –autá tak potrebujeme viac energie, ktorú veterné a solárne a bio-energie nebudú vedieť so súčasným stavom poznania vedy a techniky nikdy dostatočne dodať. Preto nepodporujeme odklon od atómových palív ani od spaľovacích motorov.
Podporujeme naplno budovanie G5 sieti. Nesmieme zaspať na vavrínoch, lebo ak teraz zmeškáme dobu, budeme nie 50 ale 100 rokov zaostávať za vyspelým svetom.
Kandidát do EP Anton Gajdoš vysvetlil ekonomickú výhodnosť členstva Slovenska v EÚ. Vystúpil aj kandidát Radoslav Ščuka, ktorý podporuje urýchlenie riešenia rómskeho problému. Vyjadril tiež spokojnosť, že NAJ má až 5 rómskych kandidátov na kandidátnej listine a má tak podstatne viac kandidujúcich Rómov oproti iným stranám.
Viktor Béreš, ekonóm a predseda strany NAJ.