Na začiatku minulého roka pôsobilo vo vojenskej misii NATO ISAF v Afganistane 298 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Ich počet sa v súvislosti s jej postupným ukončením znižoval. ISAF od januára tohto roku nahradila operácia nebojového charakteru Resolute Support (Rozhodná podpora), ktorá je zameraná na výcvik, podporu a pomoc afganským bezpečnostným silám. Jej súčasťou má byť 66 slovenských vojakov.
Okrem spomínaných krajín pôsobilo Slovensko v operáciách na západnom Balkáne, v štátoch východnej Európy a Strednej Ázie a na Blízkom východe. Zapojilo sa tiež do nových misií OBSE v Macedónsku, Tadžikistane a na Ukrajine.
Tento rok chce SR okrem súčasných misií rozšíriť svoju pôsobnosť do ďalších, prioritou je civilná misia Európskej únie na Ukrajine (EUAM), do ktorej sa bude snažiť poslať svojich expertov. Misia sa oficiálne sa začala 1. decembra 2014, pričom sa zameriava na podporu ukrajinských autorít v oblasti reformy bezpečnostného sektora. Okrem toho má Slovensko záujem zvýšiť svoje aktivity na Cypre a prostredníctvom príslušníkov Policajného zboru sa zapojiť do misií OSN na Haiti alebo v Južnom Sudáne.
mž