Mobilný telefón sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho moderného sveta. Často sa dokonca hovorí, že je ako tretia ruka, pretože sa ho neustále dotýkame. Ľudia si berú telefóny takmer všade, používajú ich pri jedle, vo vlaku a berú si ich aj do kúpeľne.
Výsledok štúdie z roku 2017 ukázal, že každý mobil má na povrchu viac ako 17 000 rôznych mikróbov. V správe sa dospelo k záveru, že mobil „môže zohrávať úlohu pri šírení infekčných zárodkov”.
Vírus môže prežiť na povrchoch, niekedy aj niekoľko dní, hovorí Rudra Channappanavarová, imunologička, ktorá študuje rôzne koronavírusy v Centre zdravotných vied na univerzite v Tennessee.
Najmä na skle, alebo na plastových ochranných fóliách používaných na obrazovkách smartfónu, môžu prežiť pri izbovej teplote živé koronavírusy až 96 hodín, to znamená celé štyri dni.
Tieto odhady pochádzajú z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zozbieraných počas vypuknutia epidémie SARS v roku 2003. SARS a Covid 19 sú dva veľmi podobné vírusy, niečo ako genetickí bratranci: Oba infikujú naše dýchacie cesty, majú jeden reťazec genetického materiálu, ktorý sa nazýva RNA a oba sú obalené vírusy. Vírus SARS sa technicky nazýva SARS-CoV, zatiaľ čo nový Covid 19 vírus sa volá SARS-CoV-2.
Teoreticky by bolo celkom ľahké nakaziť sa novým koronavírusom z obrazovky telefónu. Preto je veľmi dôležité dávať si pri zaobchádzaní s mobilom veľký pozor. Nevyberajte svoj mobil hlavne vo verejných priestoroch, ale aj v kúpeľni si ho radšej nechajte vo vrecku či v kabelke.
Ak niekto zakašlal, alebo si pri vašom mobilnom telefóne kýchol, alebo bol pred vami v kúpeľni, môže sa stať, že sa vírus zachytí na jeho povrchu. Vírus totižto prežíva niekoľko hodín aj vo vzduchu.
Nie je vylúčené, že by ste sa pri zaobchádzaní s mobilom nemohli, a to úplne neúmyselne, dotknúť práve toho miesta, kde sa vírus zachytil. A potom už stačí dotknúť sa nosa, alebo úst alebo si pomrviť oko a vírus sa dostane do vášho tela.
Väčšina ľudí sa dotýka svojich telefónov veľmi často a veľmi často sa dotýka aj tváre. Jedna štúdia, ktorú uskutočnila výskumná spoločnosť Dscout, zistila, že v skupine 94 osôb sa každý človek dotkol svojho telefónu v priemere 2600 krát za deň. Strávili pri tom tiež dlhší čas rolovaním, kontrolou e-mailov a podobne, a to 76krát za deň.
Ďalšia malá štúdia vedcov z University of New South Wales v Austrálii zistila, že ľudia sa dotýkajú tváre asi 23-krát za hodinu, alebo 368-krát počas ich bdelých hodín. Napriek tomu, že táto štúdia nebola reprezentatívna, sledovala iba 26 vysokoškolákov, je dotýkanie sa tváre celkom bežný zvyk, ktoré väčšina z nás robí bez premýšľania.
A hoci na verejnosti nosíme teraz rúško, ktoré nám dotýkanie tváre do istej miery obmedzuje, doma si pokrytie tváre skladáme.
A práve preto si treba dávať pozor, aby sme si okrem rúk pre istotu vydezinfikovali aj mobil, pretože aj tu hrozí možnosť nákazy. Najlepšie by bolo dezinfikovať mobil pred každým použitím, ale keď nie, tak aspoň vždy, keď sa vrátime domov, alebo minimálne raz za deň.
Andrea Lopatková