Miroslav Číž: Mali sme v Národnej rade fyzické útoky aj urážky. Robia to stále tí istí

Miroslav Číž: Mali sme v Národnej rade fyzické útoky aj urážky. Robia to stále tí istí

Bratislava 4. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Poslanci sa podľa Miroslava Číža v parlamente začali správať tak, akoby nešlo o rokovanie, ale reality šou určenú televíznym divákom

Rokovací poriadok Národnej rady SR bude aj po aktuálnej novelizácii najliberálnejším v Európe, aj pravidlá Európskeho parlamentu sú prísnejšie. Šance poslancov SaS a OĽaNO, ktorí avizujú v súvislosti s novelou podanie sťažností na Ústavný súd SR, prípadne Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), sú preto minimálne. V diskusii na TABLET.TV to povedal podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Miroslav Číž.

Reklama
Na snímke podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Miroslav Číž
Na snímke podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Miroslav Číž

„Naozaj som mal tú česť si pozrieť minimálne osem poriadkov európskych štátov a čítal som aj práce, ktoré zovšeobecňujú výsledky. Obmedzenie času je v Európskom parlamente samozrejmosťou, ako aj to, že vyviedli poslanca, ktorý tam hajloval,“ poznamenal s tým, že novela rokovacieho poriadku NR SR v skutočnosti zavádza len minimum nových inštitútov.

Dodal, že situácia v parlamente sa začala zhoršovať už pred poslednými voľbami, problémy však podľa neho spôsobuje doslova niekoľko osôb. „Veď sme tam mali fyzické útoky, hanlivé prejavy, bránenie vstupu do volebnej miestnosti… Bohužiaľ, je to späté s veľmi úzkou skupinou poslancov. Dá sa identifikovať, kedy sa začali tieto spôsoby,“ povedal Číž. Novelu rokovacieho poriadku považuje skôr za signál občanom, že táto vládna koalícia má záujem na fair play, než za zásadnú zmenu. „Bolo by neúnosné, nepokúsiť sa s tým niečo urobiť,” konštatoval Číž.

Reklama

Parlament podľa neho od volieb pracuje v režime neustálej konfrontácie, ktorej metódy pravidelne prekračujú únosnú úroveň. „Jeden zo základných momentov demokracie je uznanie výsledkov volieb, pokiaľ prebehli korektne. U nás voľby nikto nespochybnil. Voľby prebehli, legitímne sa ustanovila parlamentná väčšina a vláda. Strana SaS, pán Sulík vyhlásil, že bude tejto koalícii robiť peklo, lebo majú pocit, že strany, čo s ním nešli do koalície, sa čomusi spreneverili. A vedie akýsi divný zápas, ktorý už s parlamentarizmom a demokraciou nemá nič spoločné,“ povedal Číž.

Poslanci sa podľa neho v parlamente začali správať tak, akoby nešlo o rokovanie, ale reality šou určenú televíznym divákom. „Asi by sme mali vylúčiť parlament ako priestor reality šou, kde dáme kameru a tešíme sa, že kto urobí väčšiu obludnosť, zvýši sledovanosť. Tento priestor by sme mali udržať ako priestor, ktorý reprezentuje kultúru národa,“ zdôraznil Číž.

Mnoho inštitútov novely podľa neho existovalo aj doteraz, len ich realizácia narážala na výkladové problémy. Predtým bolo možné v konkrétnom prípade obmedziť dĺžku vystúpení poslancov, teraz budú limity dané fixne, ale v prípade potreby sa v konkrétnom prípade dajú zrušiť. Ak je to zmysluplné, je možné hlasovaním jednorazovo umožniť aj použitie vizuálnych pomôcok, normálne sú však zakázané.

Číž dodáva, že napríklad prezentácia tabuľky alebo grafu počas vystúpenia poslanca aj podľa neho môže mať zmysel. Pri súčasnom nastavení opozície by však podľa neho takáto výnimka pravdepodobne rýchlo viedla k zneužitiu, napríklad k tomu, že by priniesli graf veľký 2 x 3 metre. „Jednoducho, zakážu sa všetky (vizuálne pomôcky, pozn. Teraz.sk), aby okolo toho neboli zase konflikty. Pri zmysluplnom návrhu je tam vždy fakultatívna možnosť, že väčšina bude súhlasiť a obmedzenia diskusie v tomto prípade zrušíme a platiť nebudú,“ uviedol Číž.

Niektoré otázky podľa neho doriešené nie sú ani dnes. Napríklad forma disciplinárneho konania bola podľa neho definovaná ešte v čase, keď mali poslanci imunitu, ktorá je dnes už zrušená. Takže je otázka, či by sa porušenie zákona o rokovacom poriadku nemalo považovať za priestupok. A stále existuje napríklad inštitút urážky poslanca. „Nemáme imunitu, ale napríklad máme inštitút urážky medzi poslancami. Ja som sa v rozprave snažil dať jednu zásadnú otázku: Či by mi mohli povedať, čo tvorí skutkovú podstatu priestupku alebo disciplinárneho previnenia urážky medzi poslancami po tom všetkom, čo tam zaznelo? Už sme si pomaly zvykli, že môžete povedať čokoľvek,” pripomenul Číž.

Reklama

“Diskusia v súvislosti s rokovacím poriadkom vôbec nešla po esencii, teda po tom, aké sú pravidlá politickej kultúry, čo je v rámci parlamentu únosné, a čo nie je. Opozícia vymyslela floskulu o náhubkovom zákone, analytici blízki opozícii hovoria o tom, že takéto ustanovenia nie sú potrebné,“ tvrdí Číž. „Ale verejnosť, je to vidieť na sociálnych sieťach, začína cítiť, že parlament potrebuje pravidlá. Každý priestor, kde sa odohráva zápas, povedzme aj futbalový, ale aj v súdnych sieňach či na úradoch, potrebuje pravidlá. V parlamente je dôležité, aby tam bola disciplína a nepremenilo by sa to na námestie, kde sa robia predvolebné prejavy,“ dodáva s tým, že v skutočnosti je spoločným záujmom všetkých, aj opozície, aby parlament rokoval korektnejšie.

„Je to náš spoločný záujem, aby parlament fungoval ako kolbište, kde sú ťažiskom intelektuálne a hodnotové zápasy. A strany riešili otázky, ktoré sú zásadné. Odhadujem, že 70 percent toho, čo sa dnes v parlamente deje, sú umelé a nezmyselné problémy, ktoré smerujú k tomu, že sa ubližuje opozícii, teda menšinovým právam. Pritom parlament nemôže normálne fungovať, lebo sa nerešpektujú väčšinové práva. V parlamente, aj pri rešpektovaní menšinových práv, vždy rozhoduje väčšina,“ povedal Číž.

S názorom, že koalícia nevyvinula dostatočné úsilie na to, aby bola novela prijatá konsenzom koalície s opozíciou, Číž nesúhlasí. „Záujem na čo najširšom konsenze bol,“ tvrdí. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) podľa neho novelu avizoval hneď na začiatku volebného obdobia, „keď ešte nemohol byť obviňovaný, že reaguje na nejaké minulé politické zápasy“. „Videli ste, ako prebiehali prvé schôdze? Atmosféra na akúkoľvek komunikáciu nebola, od začiatku bola mimoriadne konfrontačná. Dnes je kríza na každom jednom rokovaní parlamentu,“ zdôraznil Číž.

Ďalším krokom po prijatí novely budú podľa neho rokovania o Etickom kódexe, mohol by riešiť napríklad diskutovanú otázku obliekania poslancov. „Etický kódex máme fixovaný v rokovacom poriadku, ale len odkazovou formou,“ povedal Číž.

Líder OĽaNO Igor Matovič už naznačil, že novelu rokovacieho poriadku rešpektovať nebude. Na otázku, ako bude reagovať koalícia, ak bude novelizovaný zákon ignorovať viacero opozičných poslancov, Číž odpovedal, že by to bolo porušením sľubu poslanca. „Svojím správaním vzorujeme správanie iných. Čo je povolené v parlamente, je možné dovoliť všade,“ pripomenul.

Reklama

„Máme predsa sľub poslanca. A jeho súčasťou je, že sľubujeme dodržiavať zákony Slovenskej republiky. A rokovací poriadok je zákonom Slovenskej republiky. Je známe, že poslanecký sľub s výhradou znamená stratu mandátu. Takže možno tieto vyjadrenia chápať iba ako klasické reči pri politickom zápase. A realitu nového rokovacieho poriadku budú chápať inak,“ odhadol Číž.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali