Členovia výboru si tiež vyžiadali prepis alebo zvukový záznam zo zasadnutia Bezpečnostnej rady SR, na ktorom sa podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o nákupe pušiek rozhodlo. Glváč má zároveň do 10. decembra predložiť poslancom všetky relevantné dokumenty súvisiace s nákupom pušiek z ČR, vrátane memoranda medzi SR a ČR, kompletnej kúpnej zmluvy či presného postupu rezortu obrany pri obstarávaní.
“Na základe týchto materiálov zvážime ďalší postup,” avizoval člen výboru a exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Poslanci sa podľa jeho slov možno obrátia na Úrad pre verejné obstarávanie či Najvyšší kontrolný úrad, aby celý proces prešetrili.
Galko tiež upozorňuje, že minister Glváč ani dnes nedokázal vysvetliť, prečo dva mesiace o obchode mlčal a tvrdil, že sa len pripravuje. Poslanec zároveň uviedol, že disponuje dvoma posudkami. Jeden je výkladom právnika, ktorý posudzoval celý nákup, druhým je posudok odborníka na verejné obstarávanie. “Oba posudky sú v tom duchu, že zrejme bol porušený zákon o verejnom obstarávaní a nebola zákonná opora v tom, aby sa tie zbrane obstarali priamo,” povedal Galko.
Daniel Lipšic (nezaradený) odmieta slová premiéra a ministra obrany, že Česká zbrojovka Uherský Brod aj vďaka tomuto nákupu na Slovensku vytvorí pracovné miesta. “Kolegovia z ministerstva obrany nám povedali, že ide o dodávku českých zbraní, ktoré dodávala zbrojovka pre českú armádu a dohodli sa, že nejakú časť zákazky posunú nám. Zjavne tu nejde o žiadnych 200 pracovných miest v Novákoch, premiér aj minister klamali,” povedal Lipšic s tým, že zmluva na nákup pušiek nevytvorila na Slovensku ani jedno jediné pracovné miesto.
Skutočnosť, že tieto požiadavky na výbore podporil Smer-SD, bez hlasov ktorého by to nešlo, prekvapila aj opozičných poslancov. “Pozrite sa, čo sa deje v uliciach. Nespokojnosť s vládou je tak obrovská, že dnes už ani radoví poslanci Smeru-SD nemôžu strkať hlavu do piesku. Tlak verejnosti je veľký,” podotkol Galko.
Premiér na margo nákupu pušiek bez súťaže nedávno povedal, že to bolo v súlade so zákonmi a v režime, ktorý zákon umožňuje. Rozhodnutie ministra obrany Glváča bolo podľa premiéra kryté rozhodnutím vlády SR aj Bezpečnostnej rady SR v utajenom režime. “Vidím množstvo dobrých argumentov aj dôvodov, prečo má význam spolupracovať s Českou zbrojovkou. Môžeme to nakúpiť aj od japonskej zbrojovky, ale budú Japonci na Slovensku niečo v budúcnosti vyrábať? Môžeme kúpiť pušky aj z Madagaskaru, ale bude tu Madagaskar na Slovensku vyrábať nejaké pušky? Český partner dnes vytvára na Slovensku stovky pracovných miest a má záujem ďalej rozvíjať spoluprácu v podnikoch, ktoré sú stále pod ministerstvom obrany,” dodal Fico.
Postup pri nákupe pušiek ministerstvo obrany podľa Martina Glváča netajilo
Nič sme netajili, povedal po rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) na margo nákupu pušiek od Českej zbrojovky Uherský Brod. Poslanci sa pre nákup zbraní stretli na mimoriadnom rokovaní výboru, ktoré iniciovala opozícia.
“Mnohí z vás si pamätajú na 15. júla, kedy sme za účasti premiérov, českého a slovenského, a kolegu Martina Stropnického (minister obrany ČR – pozn. TASR) mali tlačovku, kde sme hovorili o unifikácii, kde sme presne popísali tento proces,” uviedol Glváč. O plánovanom nákupe pušiek podľa jeho slov informovali už české Hospodárske noviny koncom mája. “Asi sme to netajili, asi sme to odkomunikovávali stále,” zdôraznil šéf rezortu obrany.
Glváč na výbore navrhol, že o každom nákupe vojenskej techniky bude vopred informovať členov Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Poslanci takéto uznesenie prijali. “Určite pripravím výboru hneď na januárové zasadnutie presný počet, čo ideme v danom roku obstarávať z výzbroje, výstroja,” dodal.
Minister zdôraznil, že na rozdiel od svojich predchodcov výzbroj nakupuje. Pripomenul, že aj exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) hovoril počas svojho pôsobenia v rezorte o unifikácii či o nakupovaní napriamo pri špeciálnej vojenskej technike. “Toto povedal pán Galko na margo toho, že bez verejnej súťaže obstaral niekoľko sto kusov nákladných áut a zaviazal rezort až do roku 2017,” dodal Glváč.
Rezort obrany za éry Ľubomíra Galka predával samopaly výrazne pod cenu
Rezort obrany pod vedením Ľubomíra Galka predával samopaly výrazne pod cenu. V rokoch 2010 až 2012 sa ich predalo cca 122.000 kusov za priemernú cenu 12 eur. Dnes má rezort záujemcov, ktorí za prebytočné samopaly podľa jednotlivých kategórií ponúkajú 60 až 90 eur za kus. Rezort tak len pri rozdiele 50 eur za kus prišiel o viac ako 6 miliónov eur. “A je tu ešte jeden základný rozdiel. Kým my výzbroj a výstroj dopĺňame, bývalé vedenie sa jej zbavovalo,” povedal minister obrany SR Martin Glváč. Zároveň v súvislosti s nákupom zbraní poukázal na fakt, že kým v súčasnosti Ľubomír Galko projekt spochybňuje, len pár dní pred svojim odvolávaním pre škandalózne odpočúvanie obhajoval unifikáciu. “Tvrdil, že v Ozbrojených silách SR je pre zníženie nákladov, logistiku, servis a obsluhu nevyhnutná unifikácia. Doslova povedal, že obstaranie špeciálnej vojenskej techniky sa neriadi zákonom o verejnom obstarávaní. Znamená to, že sa môže nakupovať aj napriamo, samozrejme na základe vysokoodbornej špecifikácie, v tomto prípade na základe stanoviska a požiadaviek Ozbrojených síl SR a výsledkov rokovaní. Toto povedal pán Galko na margo toho, že bez verejnej súťaže obstaral nákladné autá,” zdôraznil šéf rezortu obrany.
Minister obrany dnes na rokovaní branno-bezpečnostného výboru zároveň inicioval, že jeho členov bude vždy vopred informovať, aká technika sa bude nakupovať a dostanú komplexné informácie o tom, čo sa bude obstarávať aj napriek tomu, že to zákon neukladá. “Určite pripravím poslancom výboru hneď na januárové zasadnutie presný počet, čo ideme v danom roku obstarávať z výzbroje a výstroje,” povedal.
ml