Bratislava 3. januára 2020 (HSP/Foto: TASR – Pavel Neubauer)
Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok odovzdala štátne vyznamenania pri príležitosti 27. výročia vzniku SR. Medzi ocenenými bol aj Peter Zajac, čo sa nepáči lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi. S výberom ocenených sa nestotožnil ani Eduard Chmelár, podľa ktorého prezidentka ocenila spriaznených ľudí

Matovič v príspevku na sociálnej sieti napísal, že vyznamenať Zajaca ako kľúčovú osobu Novembra ‘89 je prekrúcaním histórie a vhodnejším kandidátom na ocenenie by bol Milan Kňažko.
„Neviem čím to je, ale už 27 rokov sa každý slovenský prezident akosi bráni pozrieť pravde do očí. Bohužiaľ, aj dnes sme sa dozvedeli, že akýsi Peter Zajac je kľúčová osobnosť Novembra ‘89. Nuž, páni prezidenti, môžete sa snažiť akokoľvek meniť históriu, ale pre ľudí bude navždy Hrdinom Novembra človek, ktorý najviac riskoval a dodával odvahu ľuďom po celom Slovensku – Milan Kňažko, a nie nejaký kukuričný partizán.“
Kriticky sa k výberu ocenených vyjadril aj líder hnutia Socialsiti.sk Eduard Chmelár, podľa ktorého prezidentka ocenením Petra Zajaca, Zory Bútorovej, Františka Mikloška, Andreja Bána a iných, pokračuje v tej najhoršej tradícii svojho predchodcu, ktorý rozdával metále svojim kamarátom a spriazneným ľuďom a termín si určoval podľa ľubovôle.
Pripomenul, že štátne vyznamenania udeľuje hlava štátu na základe zákona pri príležitosti štátneho sviatku vzniku nezávislej Slovenskej republiky. „Prečo sa teda neudeľujú 1. januára, ale vždy v iný deň a prečo ani Andrej Kiska, ani Zuzana Čaputová neoceňujú ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na budovaní štátnosti? Je taký problém vyznamenať napríklad Milana Kňažka, ktorý má zásluhy na vzniku slovenskej diplomacie a bol tiež jedným z lídrov Nežnej revolúcie? Je to vari provokácia, že hlava štátu vyzdvihuje ľudí, ktorí boli nepriateľmi jeho vzniku?,“ pýta sa.
Chmelár konštatuje, že akými ľuďmi sa prezidentka obklopuje, taký je aj výsledný efekt. „Neprešlo ani 24 hodín a už nám ukázala, ako si v praxi predstavuje to zmierenie spoločnosti, o ktorom tak precítene hovorila v novoročnom prejave. Chcel by som sa preto dožiť hlavy štátu, ktorá pochopí, že Slovensko je živý organizmus, ktorý dýcha oboma pľúcami; hlavy štátu, ktorá prekoná svoje ideologické mantinely a ocení rôznorodosť, um, vynikajúce výsledky a rešpektované hodnoty naprieč celým politickým a názorovým spektrom. Lebo ak títo ľudia radi šermujú slovom slušnosť, tak musím podotknúť, že vyzdvihovať len svojich pri príležitosti sviatku, ktorý patrí všetkým, je mimoriadne neslušné, nevkusné a nekultúrne,“ uzavrel.