Mal Voltaire pravdu? Vládnu na Slovensku Rómovia?

Mal Voltaire pravdu? Vládnu na Slovensku Rómovia?

Bratislava 9. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková, TASR-Dušan Hein)

 

Opozičný poslanec Národnej rady SR bol odsúdený za svoje výroky na adresu určitej etnickej menšiny. Následne predseda najväčšej vládnej strany povedal, že to, za čo bol tento poslanec odsúdený, si myslí takmer celý národ. Z toho sa dá pomerne logicky usúdiť, že zákon v tejtokrajine zrejme zakazuje otvorene hovoriť ľuďom to, čo si myslia. Čo s tým? Je to demokratické? Komu je to na prospech? O čom to svedčí?

Na kombosnímke Milan Mazurek a Robert Fico

„Ak chcete vedieť, kto vám vládne, zistite si, koho nesmiete kritizovať“, hovorí starý Voltairov citát. Vládnu nám politici? Asi nie, keďže už dávno dokonca ani poslanci parlamentu nemajú imunitu na svoje výroky a nemôžu slobodne hovoriť, čo si myslia. Tak teda kto nám vládne?

Reklama

Nesmú sa kritizovať Rómovia (niekto ich tiež nazýva Cigáni). Poslanec Mazurek tvrdil, že my ostatní na nich pracujeme, a za tieto a podobné výroky pôjde do basy, alebo zaplatí desaťtisíc eur pokutu. Vládnu nám teda Rómovia?

Nie všetci sú toho názoru. Rómovia naviac nie sú zďaleka jediní, koho nesmieme kritizovať. Hovorí to celkom jasne trestný zákon, ktorý zakazuje „hanobenie národa, rasy a presvedčenia“. Píše sa v ňom:

Reklama

(1) Kto verejne hanobí

  1. a) niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu, alebo
  1. b) jednotlivca alebo skupinu osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu, pre ich náboženské vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania,

potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až tri roky.

(2) Odňatím slobody na dva až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

  1. a) najmenej s dvoma osobami,
  1. b) v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom,
  1. c) ako verejný činiteľ,
  1. d) za krízovej situácie, alebo
  1. e) z osobitného motívu.

Vidíme, že Mazurek, ak naozaj hanobil nejakú vyššie špecifikovanú skupinu ľudí, vlastne obišiel ešte s veľmi miernym trestom, lebo podľa zákona by za svoje názory vyjadrené v rozhovore v rádiu Frontinus mohol sedieť v base aj päť rokov. To je toľko, koľko si v praxi odsedia niektorí znásilňovači či vrahovia.

Trestný zákon tiež pozná „podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti“. Definuje to nasledovne:

Reklama

(1) Kto sa vyhráža jednotlivcovi alebo skupine osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu alebo pre ich náboženské vyznanie, ak je zámienkou pre vyhrážanie sa z predchádzajúcich dôvodov, spáchaním zločinu, obmedzovaním ich práv a slobôd alebo kto také obmedzenie vykonal alebo kto podnecuje k obmedzovaniu práv a slobôd niektorého národa, národnosti, rasy alebo etnickej skupiny, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto sa spolčí alebo zhromaždí na spáchanie činu uvedeného v odseku 1.

(3) Odňatím slobody na dva roky až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

  1. a) v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom,
  1. b) verejne,
  1. c) z osobitného motívu,
  1. d) ako verejný činiteľ,
  1. e) ako člen extrémistickej skupiny, alebo
  1. f) za krízovej situácie.

Tu sú kľúčové slová „hanobiť“ a „podnecovať k nenávisti“. Čo je hanobenie? Keď na niektorú skupinu ľudí poviem, že je v niečom horšia ako iná skupina, to už je hanobenie? A keď poviem, že niektorá skupina ľudí robí niečo, čím ostatných ohrozuje či poškodzuje, a že by sme mali s tým niečo robiť, to už je vyzývanie k nenávisti?

Posúdenie toho, čo je a čo ešte nie je hanobenie a podnecovanie k nenávisti, je veľmi ošemetné a subjektívne. A najmä je veľkým problémom, ak sú posudzované výroky založené na realite, ktorú ľudia veľmi hmatateľne vnímajú v každodennom živote. V praxi totiž je reálnym faktom, že sa jednotlivé skupiny ľudí, nech už ich klasifikujeme podľa akéhokoľvek kritéria, od seba často štatisticky líšia.

Reklama

Kritizovať je teda nebezpečné, a čo je horšie, nie je jasné, kde je hranica povoleného. Dokonca ani Mazurek, poslanec Národnej rady, nevedel, kde tá hranica je – veď predsa iste nechcel vysloviť niečo, za čo bude potrestaný a keby vedel, ako to dopadne, vyjadroval by sa inak. Preto sa ľudia radšej boja vysloviť aj kritiku, ktorá by bola posúdená ako neškodná.

Čo však našťastie ešte nie je zakázané, je kritizovať zákony, ktoré sú zlé. Kým sa tak nestane, mali by sme my občania toto právo využívať a otvorene pomenúvať ich chyby, aby sme zákonodarcov inšpirovali k ich nahradeniu lepšími.

A preto si otvorene povedzme: zákon, ktorý pod hrozbou naozaj prísnych trestov zakazuje vyjadrovať prirodzené emócie a kritizovať, bez ohľadu na to, či je tá kritika oprávnená, je nedemokratický a totalitný, keďže nastoľuje teror jediného povoleného názoru na určité veci.

A v konečnom dôsledku je aj nebezpečný: napríklad v prípade, keď neumožní oprávnene kritizovať náboženstvo, či skôr militantnú politickú ideológiu maskovanú za náboženstvo, ktorá sa riadi škandalózne nehumánnym stredovekým kódexom práva, nariaďuje odpadlíkov zabíjať a netají sa tým, že mieni dobyť celý svet a až do konečného víťazstva bojovať proti stúpencom iných náboženstiev i proti ateistom. V takomto prípade by sa totiž mohlo stať, že by si stúpenci takejto nedemokratickej, nehumánnej ideológie vybudovali aj na Slovensku svoje podhubie, pričom domorodé obyvateľstvo by proti tomu nesmelo dokonca ani protestovať, ak by nechcelo byť uvrhnuté do žalára pre „hanobenie“. A aký vývoj by to mohlo nabrať v ďalších rokoch, to nie je ťažké si predstaviť na základe skúseností z cudziny.

„Milan Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ. A ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu“, povedal bývalý premiér a predseda najsilnejšej vládnej strany. A je toho názoru, že ľudia, ktorí Mazureka (i keď len dočasne) spoločensky popravili, sú hlupáci, lebo týmto spôsobom iba naháňajú body jeho strane. Prečo? Fico naznačuje, že preto, lebo ľudia si myslia to isté, čo Mazurek (tu sa dostáva na tenký ľad, lebo môže ísť o schvaľovanie trestného činu a týmto jeho výrokom sa začala zaoberať NAKA), a preto jeho potrestanie v zmysle platného zákona budú vnímať ako nespravodlivé a postavia sa na jeho stranu.

Čo z toho však vyplýva? Fico v podstate priznáva, že ľudia nechcú zákon, ktorý im zakazuje hovoriť, čo si myslia, a že súd potrestal Mazureka nespravodlivo.

A tak sa vraciame k otázke, ktorú sme položili hneď na začiatku: vládnu nám Rómovia? Alebo nám vládnu extrémisti, ktorí potrestaním Mazureka pritiahli skrutky autocenzúry a zároveň nahnali hlasy ĽSNS?

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali