Laluha: Alexander Dubček bol človek, ktorý mal rád život vo všetkých podobách

Bratislava 11. novembra 2017  AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/Zuzana Humpálová )

 

Hoci v slovenskej i českej verejnosti bol Alexander Dubček po Novembri ’89 vnímaný ako najrelevantnejší prezidentský kandidát, politické elity na oboch stranách rieky Moravy napokon rozhodli, že sa prezidentom nestal. Pre TASR to skonštatoval vedúci oddelenia najnovších dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave Miroslav Londák

Na snímke Alexander Dubček

Pripomenul, že práve platformy vznikajúcich politický elít, Občianskeho fóra (OF) na českej a Verejnosti proti násiliu (VPN) na slovenskej strane, mali pri formovaní novej éry rozhodujúce slovo. “Tieto zoskupenia odmietali akúkoľvek formu komunizmu či socializmu a A. Dubček bol predsa len symbolom socializmu i keď toho „s ľudskou tvárou,” pripomenul  historik. Myslí si, že proti Dubčekovi stál takisto geopolitický vývoj v bývalom Československu i v celom regióne strednej Európy. “Hoci to v danej dobe nebolo mnohým jasné, novo sa formujúce elity presadzovali jednoznačne návrat ku klasickému kapitalizmu s liberalistickými ideami,” spresnil.

Pre Dubčeka znamenalo odmietnutie podľa Londáka hneď dvojnásobné sklamanie. “Ak by sa stal prezidentom, bolo by to pre neho veľkým osobným zadosťučinením za roky strávené pod dohľadom v nútenom ‘domácom exile’, ale, čo je podstatnejšie, do určitej miery by to bolo zároveň istou rehabilitáciou politiky, ktorú sa snažil realizovať v priebehu roka 1968,”  povedal.

Rozhodnutím, ktorým osobnosť Pražskej jari eliminovali z prezidentského postu, však podľa Londáka neutrpel iba Dubček. Negatívne sa to podpísalo aj pod ďalší vývoj VPN. “Myslím si, že práve tým, že Dubčeka nepodporila ako prezidentského kandidáta, začala VPN na Slovensku strácať prvé body,” poznamenal.

Londák je presvedčený, že významný prínos pre demokratický vývoj postkomunistického Československa znamenalo v každom prípade aj Dubčekovo pôsobenie na čele Federálneho zhromaždenia. Pripomenul v tejto súvislosti, že práve Dubček reprezentoval novo sa formujúci česko-slovenský nekomunistický štát pri viacerých významných návštevách, vrátane USA, stretával sa tiež s najvýznamnejšími politickými činiteľmi, ako boli Michail Gorbačov či Margareth Thatcherová.

Londák zvýrazňuje i Dubčekovu snahu o reformu československého parlamentu. “Považoval za svoje poslanie premeniť Federálne zhromaždenie, ktoré bolo v minulom období len hlasovacou mašinériou, na skutočný parlament, v rámci ktorého by sa vytvorili základy transformácie vtedajšej spoločnosti. V tomto smere bolo pôsobenie Dubčeka iste úspešné, i keď to neznamená, že sa nestretol i s nevyberanými politickými útokmi voči svojej osobe,” konštatuje Miroslav Londák, ktorý v súčasnosti koordinuje veľké tematické dielo, pripomínajúce osobnosť A. Dubčeka v kontexte 50. výročia Pražskej jari.

 

Bugár: Dubček prinášal na námestia veľkú dávku nadšenia a eufórie

Alexander Dubček tým, že bol symbolom Pražskej jari, na námestia prinášal počas Nežnej revolúcie veľkú dávku nadšenia a eufórie. Pre TASR to pri príležitosti 25. výročia Dubčekovej smrti uviedol líder Mostu-Híd Béla Bugár. Obaja pred rokmi pôsobili vo vtedajšom Federálnom zhromaždení.

“Možno inšpiroval aj nové demokratické zoskupenia. Posúdenie toho, akú úlohu zohrával v našich dejinách, je úlohou historikov. A keď sme pri tom, u Dubčeka vidím dávku rozpačitosti pri posudzovaní jeho postojov a konkrétnych činov,” priznal Bugár.

Líder Most-Híd pripomína, že Dubčeka poznal osobne. “Stretával som sa s ním ako mladý politik bez významnejších skúseností, vnímal som ho pozitívne. Na otázku, či sa Dubček mal stať prvým demokratickým prezidentom, odvetil, že porevolučný výber hlavy štátu v podobe Václava Havla bol správny.

Predseda vlády a šéf Smeru-SD Robert Fico na sociálnej sieti označil Dubčeka za hlavného protagonistu obrodného procesu v bývalom Československu v roku 1968. “Jeho Pražská jar a myšlienka ‘socializmu s ľudskou tvárou’ vliala do mnohých ľudí nádej na zmenu. Alexander Dubček túto nádej zosilňoval svojou úprimnosťou a schopnosťou priblížiť sa k priamo k ľuďom. Je pre mňa jednou z najvýznamnejších osobností našich dejín,” odkázal.

Líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko na margo výročia úmrtia povedal, že Slovensko stratilo jedného z najvplyvnejších a najobľúbenejších ľudí v novodobej histórii. “Bol to človek, ktorý každému jednému z nás, aj keď nevedome, dával lásku a pohladenie. Alexander Dubček je človek, za ktorým nám musí byť, v období politických svárov a vývoja Slovenska v novodobej histórii, smutno,” poznamenal.

 

Sulík: Alexander Dubček sa zdráhal pochopiť, že komunizmus je diktatúra

Alexander Dubček je symbolom toho lepšieho, čo ponúkol komunizmus obyvateľom tejto planéty, ale stále je to len komunizmus. Takže v slovenských politických dejinách mu patrí miesto komunistu s ľudskou tvárou, ktorý sa zdráhal pochopiť, že komunizmus je diktatúra so všetkým zlým, čo k diktatúram patrí. Pre TASR to pri príležitosti 25. výročia Dubčekovho úmrtia uviedol predseda SaS Richard Sulík.

“Nie som si istý, či uvoľnenie komunistickej diktatúry, ktoré spustili reformní komunisti na čele s Alexandrom Dubčekom, a následný rozmach plurality a slobody slova bol ich zamýšľaný zámer. Komunizmus sa totiž nedá zreformovať, ten sa dá len zvrhnúť, čo dobre chápali súdruhovia v Moskve a zasiahli,” povedal šéf liberálov. Preto si myslí, že Pražská jar bola odsúdená na neúspech. “Ale nič to nemení na jej obrovskom význame pri porážke komunizmu,” zdôraznil Sulík.

On sám nevie, do akej miery bolo reálne, aby sa Dubček po Nežnej revolúcii stal prezidentom, ale reálnejšie podľa Sulíka bolo, že prezidentom bude niekto, kto aktívne proti komunistickému režimu bojoval. “Alexander Dubček po zosadení z funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ prijal funkciu predsedu federálneho zhromaždenia a podpísal tzv. obuškový zákon. Ten spustil vlnu zatýkania a perzekúcií voči odporcom režimu. Potom sa nechal normalizačným režimom umiestniť do Turecka ako veľvyslanec ČSSR. A keď ho nakoniec upratali aj z tejto funkcie a následne vylúčili z komunistickej strany, namiesto aktívneho odboja sa stiahol ponížený a urazený do ústrania,” konštatoval Sulík. Myslí si, že práve to, ako Dubček po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy naložil so svojou politickou autoritou a svojimi možnosťami, hralo proti jeho zvoleniu.

Predstavitelia hnutia OĽaNO označili Dubčeka za symbol nádeje na demokratizáciu spoločnosti v socialistickom Československu počas Pražskej jari. “Bol vrcholným predstaviteľom Komunistickej strany Československa, reformným komunistom, ktorý zotrvával na pozíciách komunistickej ideológie. Jeho vzostup a pád boli jasným dôkazom nereformovateľnosti socialistického zriadenia postaveného na popieraní základných ľudských práv a slobôd,” uviedli Obyčajní.

Podľa nich každý režim, ktorý nie je postavený na slobodnej súťaži vedomostí a zručností občanov, je skôr či neskôr odsúdený na postupný úpadok a zánik.

Na margo možného zvolenia Dubčeka za prezidenta OĽaNO uvádza, že o tom rozhodovali poslanci Federálneho zhromaždenia ČSFR a zloženie jeho pléna nedávalo v tej chvíli ani teoretickú možnosť, že by Dubček dostal dôveru poslancov.

Predseda Sme rodina Boris Kollár hodnotí Dubčeka a jeho úlohu v dejinách ako pozitívnu. “Ale myslíme si, že v niektorých situáciách sklamal,” povedal. Aj on hovorí, že šanca na liberalizáciu vtedajšieho režimu bola v tom čase nulová.

Kollár si podobne ako jeho kolegovia z parlamentu myslí, že Dubček nemal veľkú šancu stať sa po revolúcii prezidentom. “V kontexte neskoršieho rozdelenia Československa táto možnosť asi veľmi reálna nebola. Na druhej strane sme boli x-krát svedkami, že komunistická minulosť nediskvalifikovala nikoho z ponovembrových politických predstaviteľov,” dodal Kollár.

 

Laluha: Alexander Dubček bol človek, ktorý mal rád život vo všetkých podobách

Alexander Dubček bol ľudský, normálny, ktorý mal rád život vo všetkých podobách. O svojom blízkom spolupracovníkovi to povedal Ivan Laluha.

“Keď som ako študent prišiel na prázdniny k starej mame, tak na jednej dedine pri Banskej Bystrici mi kamaráti vraveli, že som mal prísť skôr. Chodil tam na lúku podľa nich totiž jeden veľký funkcionár z Bystrice, komunista, zahral si s nimi futbal, vypil pivo a bol to podľa nich taký normálny človek,” uviedol Laluha.

Meno Dubčeka v spojení s normálnym človekom ho podľa jeho ďalších slov upútalo, a potom, keď už bol starší, tak veľmi sliedil za tým, čo Dubček rozpráva. “Potom som mal tú možnosť, bohužiaľ, v čase pre neho nie veľmi príjemnom, normalizačnom, robiť mu trošku servis, poučiť sa u neho a ešte sme potom spolu pôsobili aj vo federálnom zhromaždení,” priblížil.

Dubček podľa Laluhu vedel bez akéhokoľvek úvodu nadviazať kontakt s ľuďmi, rozprávať sa s nimi. “Bolo to tak koncom decembra 1989, boli sme na nejakom rokovaní v Prahe, bol večer a pán Dubček si ešte želal, aby sme navštívili bývalého predsedu vlády Černíka. Vystúpili sme z auta, zacengáme, Černík otvorí dvere a hovorí: kde je Sáša. Tak sme sa obzreli, nebol medzi nami. Trochu sme sa naľakali, vyjdeme pred barák a v neďalekom parku bola robotnícka bunka. Povedali sme si, že tam je on, veď to je celý on. Išli sme tam, on v strede stola, začmudený od dymu prítomných a vášnivo diskutovali, debatovali,” spomenul.

Štátnik, ako podotkol jeho spolupracovník, bol aj športovo nadaný. “Často nás vozil s akademikom Čičom, keď mal voľné miesto, v piatok po zasadaní federálneho zhromaždenia domov do Bratislavy. Raz už bola jeseň a česko-moravská vysočina už bola trochu pod mrazíkom, pod snehom. Nariadil šoférovi, aby zastal. Čo sa bude diať? Pán predseda vystúpil z auta, otvoril kufor, vybral tašku a stadiaľ korčule. Začal sa korčuľovať a my sme tam prešľapovali, že by už mohol aj skončiť,” poznamenal s úsmevom.

Bol to človek, ktorý mal rád ľudí a vo všetkých funkciách, v ktorých bol, mal pred sebou krédo, že občan je svedomím svojho politika, uzavrel Laluha.

Ivan Laluha je slovenský historik, sociológ, po revolúcii bol politikom za Verejnosť proti násiliu, pôsobil ako poslanec federálneho zhromaždenia, Slovenskej národnej rady a po vzniku Slovenska aj ako poslanec Národnej rady SR.

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Kritizujú kňazov, ktorí sa odhodlali šíriť pravdu o Istanbulskom dohovore

Bratislava 17. decembra 2017 (HSP/Foto:screenshot video )   "Dezinformácie a šírenie strachu. To je spôsob, akým niektorí katolícki kňazi informujú ľudí o Istanbulskom dohovore, dokumente, ktorý má zabezpečiť väčšiu ochranu žien pred násilím", začína svoj článok denník Pravda, ktorý vykresľuje informovaných kňazov ako tmárskych "farárov", ktorí strašia. Po denníku Pravda…

Prezident: Dúfam, že si naši najvyšší politici uvedomia, že zo Slovenska chceme mať krajinu pohody a lásky a nie nenávisti

Poprad 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Pavol Zachar)   Prezident SR Andrej Kiska si v nedeľu popoludní prevzal z rúk slovenských skautov Betlehemské svetlo. Prijal ho už tradične na Námestí svätého Egídia v Poprade. Symbol pokoja, nádeje a porozumenia sa na Slovensku šíri od roku 1990 Betlehemské svetlo priniesli na popradské námestie členky 78. skautského…

Turecké médiá oznámili, že šéf IS sa nachádza na jednej z vojenských základní USA v Sýrii

Ankara 17. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP Photo/Militant video)   Turecké noviny Yeni Safak s odvolaním sa na svoj zdroj napísal, že sa predák teroristickej organizácie Islamský štát Abú Bakr al-Bagdádí v súčasnosti nachádza na americkej vojenskej základni v Sýrii Podľa zdroja bol al-Bagdádí chytený v Iraku, odkiaľ bol prevezený na americkú základňu…

Erdogan: Turecko otvorí svoje veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme

Istanbul 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)   Turecko hodlá otvoriť svoje veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme. Vyhlásil to v nedeľu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Stalo sa tak iba niekoľko dní po tom, ako na samite moslimských lídrov vyzval, aby svet uznal východný Jeruzalem za hlavné mesto Palestíny Bezprostredne nebolo…

Fico: V Smere-SD musíme urobiť aj nejaké generačné zmeny, ale nenecháme sa prefackávať uznaným daňovým podvodníkom

Bratislava 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Jakub Kotian)   V Smere-SD treba urobiť aj nejaké generačné zmeny, pripúšťa jeho predseda Robert Fico. "My sme normálna demokratická strana, ktorá hovorí, ako ďalej, aby sa nám nestalo to, čo iným stranám. Chceme byť ďalej úspešná politická strana," povedal v diskusnej relácii televízie TA3 V…

Putin telefonoval s Trumpom a poďakoval mu za informáciu o teroristoch

Moskva/Washington 17. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP/Evan Vucci)   Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu telefonicky hovoril so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom a poďakoval mu za informáciu, ktorú poskytla CIA. Pomocou nej sa podarilo vystopovať a zadržať teroristov, ktorí pripravovali bombové útoky v Petrohrade, oznámila tlačová služba ruského prezidenta Telefónny rozhovor prebehol z iniciatívy…

Kollár je pre svoje opatrenia ochotný sadnúť si s ĽSNS aj so Smerom

Bratislava 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Jakub Kotian)   Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár je ochotný pre presadenie sociálnych opatrení svojho hnutia sadnúť si aj s kotlebovcami či Smerom-SD. "Pôjdem s kýmkoľvek. Budem sedieť aj s Kotlebom, aj s niekým zo Smeru, s Matovičom, s každým," povedal v diskusnej relácii TA3…

VideoPresstitúti v Čechách to začínajú mať ťažké. Politici s nimi odmietajú hovoriť a nepúšťajú ich na svoje tlačové konferencie

Praha 17. novembra 2017 (HSP/Foto:Screenshot/ČT24)   Česká televízia sa posťažovala, že na celoštátnu konferenciu strany SPD Tomia Okamuru, ktorej sa zúčastnil aj český prezident Miloš Zeman, nedostala akreditáciu. Podobne dopadli aj ďalšie médiá ako Lidové noviny, Hospodárske noviny, Blesk, ktoré čoraz väčšia časť spoločnosti vníma ako zavádzajúce a prekrúcajúce realitu…

FotoUžívateľov sociálnych sietí zarazil ruský “medveďopes”

Moskva 17. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP Photo/Militant video)   Používatelia sociálnej siete VKontakte si všimli fotografie psa, ktorý sa podobá medveďovi. Fotografie boli uverejnené v skupine "Útulok pre zvieratá Náš domov" Komentátori sa čudujú neobyčajnému zovňajšku tohto zvieraťa. "To je ale Medvedík! Suprový medveďopes," napísal používateľ s nickom Artur Pirožkov." Vari je to…

Sýria sa pripravuje na vojnu s USA

Damask 17. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/SANA)   Súbežne s tým, ako sa v Sýrii normalizuje situácia, bandy protiasadovskej opozície a iní teroristi utrpeli ťažkú porážku a výrazné straty, menia sa aj politické priority v krajine. Informácie o obnovovaní sýrskej vládnej moci a štruktúr v krajine priniesol portál k-politika Momentálne sýrske vládne…

Svätý Narcissus, biskup sťatý mečom počas svätej omše

Bratislava 17. decembra 2017 (HSP/Foto:Internet)   Za času prenasledovania kresťanov pod cisárom Diokleciánom ocitol sa svätý biskup Narcissus, súc na úteku pred pohanskými tyranmi, v meste Augsburgu. Mesto sa volalo vtedy Augusta Windelicorum, a žilo tam mnoho významných rímskych rodín, ktoré však napospol klaňali sa modlám. Keď teda biskup Narciss…

Sulík: Poliačik je ľavičiar, v Progresívnom Slovensku mu bude lepšie

Bratislava 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Andrej Galica)   Líder opozičnej SaS Richard Sulík nevníma odchod Jozefa Mihála či Martina Poliačika zo strany ako jej koniec. Ako tvrdí, niektorí členovia SaS opustili, ďalší noví však do nej vstúpili. V nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike zároveň priznal, že ho mrzí odchod Mihála. Nedávneho odídenca…

Vybrali sme z blogu

Presstitúti v Čechách aj na Slovensku to začínajú mať ťažké, takto liberálna demokracia fungovať nemôže

Politici s nimi odmietajú hovoriť a nepúšťajú ich na svoje tlačové konferencie. Novinári a médiá, ktoré sa správajú ako politici a politické strany, nemajú ako politická opozícia na tlačových „besedách“ s politikmi a politickými stranami čo hľadať... Politici a politické strany nie sú povinné riadiť sa ideológiami a politikami "liberálnych" médií (SME, DenníkN, Pravda...). A…

Vládna moc úmyselne nehovorí občanom, čo chystá EÚ. Časť IX. - záverečná.

Profesor R. Dahl pripomenul, že ak chceme mať vplyv na záležitosti veľkého moderného štátu, musíme sa angažovať aj v iných spoločenstvách ako je štát – teda v politických stranách, hnutiach, nátlakových a agitačných skupinách a podobne. Pripomenul, že vo významných vládnych funkciách pôsobí len nepatrné množstvo ( percento ) občanov. Štát sám osebe je…

Zdochýnajúci Sorošov kôň zintenzívňuje svoje kopance – Slovensko, maj sa na pozore!

Zločinec George Soroš venoval svojej nadácii Open Society Foundation 18 miliárd dolárov, ktorými budú dotované jeho mimovládky v rôznych krajinách bojujúce o presadenie tej najzhubnejšej agendy zničenia európskej civilizácie hlavne cez riadenú inváziu moslimov a taktiež deštrukčnú ideológiu sociálneho inžinierstva (LGBTI, multikulturalizmus, gender, rodová rovnosť, feminizmus, ...). George Soroš reprezentuje najzločinnejšie krídlo sionistických svetovládnych…

Poznáte skutečný rozdíl?

Tak prý se chystají změny v evropském azylovém systému. Protože se ten dosavadní nijak zvlášť neosvědčil a tudíž má přijít něco lepšího. Byl jsem tedy na https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/azylovy-system-v-eu-nefunguje-evropsky-parlament-navrhuje-zm/r~ace59884de5b11e7adc2ac1f6b220ee8/ informován o tom, co se navrhuje.

Vízie novej spoločnosti - formy riadenia

Prevzatie moci občanmi nie je problém.  Skôr ako objasním tento mechanizmus, povedzme si o úlohe štátu. Prvé zmienky o štátoch sa nachádzajú už v biblickej dobe. Egypt, Perzia... Spoločným znakom štátu je, že spoločnosť žijúca na určitom území bola spravovaná centrálne. Pred biblickou epochou môžeme pripustiť existenciu Atlantídy, Lemurie a ďalších legendárnych spoločenstiev. Na…

Vyrieši korupciu na súdoch „elektrnický sudca“? O súdnictve 4/5. Skutočný príbeh

Milí priatelia, úpadok morálky v spoločnosti sa najviac dotýka sudcovského stavu, dovolím si tvrdtiť, že bez viny není žiaden sudca, česť výnimkam. Zastaralý a nedokonalý občiansko súdny poriadok nahradil nový Civilný sporový poriadok, ktorý sice urýchlil konanie, ale vo veľa prípadoch na úkor spravodlivosti. Východiskovým riešením by mal byť „elektronický sudca“.

TopSpeed

Cena palív pôjde systémovo hore. Vysoká spotrebná daň ešte stúpne!

4

Pred pár dňami som priniesol článok o nafte v Nemecku a o jej navrhovanom vyššom zdanení ako dôsledok aféry Dieselgate. V závere článku som uviedol, že sa pozrieme aj na Slovensko. Ako to vyzerá u nás v blízkom časovom horizonte? Nie veľmi prívetivo. Cena palív pôjde pravdepodobne hore, keďže sa čoskoro…

Aký je kľúč na riešenie krízovej situácie za volantom?

1

Existuje univerzálny kľúč na riešenie krízovej situácie za volantom? Úplne univerzálny nie, ale čiastkový aj áno. Pod pojmom krízová situácia budeme v článku vnímať všetko, pri čom bezprostredne hrozí zrážka, a len v posledných sekundách (alebo stotinách) dôjde k zvratu a udalosť sa zaobíde bez škody, alebo len v hraniciach škody minimálnej...

943 k Toyota Supra V12 hľadá nový domov

1

Ak ste vyrastali na tom ako, Smokey Nagata blbne na cestách, tak vám auto netreba predstavovať. Pre tých ostatných, toto je Smokeyho Toyota Supra V12 twin-turbo a zároveň demo auto jeho japonskej tuningovej firmy Top Secret. Nagata chcel ultimátnu Supru a tak 6-valec 2JZ vymenil za 5,0 l V12 1GZ-FE z Toyoty Century,…

Chystá VW najvýkonnejší Arteon V6?

5

Arteon stojí v súčasnosti v hierarchii značky VW na najvyššom stupni, level nad Passatom. Bohužiaľ, zatiaľ najvýkonnejšou motorizáciou je „len“ radový štvorvalec. Kde je tá doba, kedy aj Passat mohol mať motor W8? Možno však svitá na lepšie časy. Šepká sa, že VW chystá najvýkonnejší Arteon V6, ktorý by mohol prísť s výkonom blízkym…

Ako vyzerajú smrteľné nehody z pohľadu simulátora? Hrozivo!

1

Stačí si pozrieť prvú scénku zrážky osobného auta s nákladným a hneď je všetko jasné. Pohľad z interiéru „slabšieho“ spôsobuje zimomriavky. Toto sa stáva aj v bežnej premávke, nie iba v pixeloch simulátora BeamNG. Nejde o hocijakú zábavku, tvorcovia hovoria o reálnej fyzike a prirodzenom správaní sa objektov. Tí, ktorí občas videli často…

BMW v Česku začne s výstavbou skúšobného centra

1

Nedávno sme vás informovali o plánoch v Českej Republike, ktoré hovorili o výstavbe skúšobného areálu pre autonómne autá. BMW v Česku tento plán „pretavilo“ do reality a nedávno oznámilo začiatok výstavby nového skúšobného centra. Bude to tiež prvý vývojový areál značky vo východnej Európe. Aké sú prvotné informácie o novom…

KAMzaKRÁSOU

Čo je sérum? Toto si o ňom určite nevedela!

0

Použitie anti-aging séra vo vašej starostlivosti o pokožku je ako jesť avokádo a mikroblading. Všetci to robia, každý o tom hovorí, no nikto vlastne presne netuší, na čo to je dobré a či to má vôbec nejaké účinky. Čo je sérum? Viete, ktoré z toho množstva sér je prospešné a vhodné pre vašu…

Ako vyčistiť hrnce, panvice, či plechy? Skús tento neuveriteľný trik!

0

Všetky to veľmi dobre poznáme. Teda hlavne gazdinky, ktoré takmer každý deň vyvárajú trojchodové pokrmy pre svojich stále hladných členov rodiny. Občas sa niečo pripáli, čo nejde ani odmočiť a poriadne umyť. A dokonca, aj častým používaním hrncov alebo panvíc dochádza k ich opotrebeniu, vďaka čomu už ani z ďaleka nevyzerajú ako nové.  Ako…

Súťaž o exkluzívnu darčekovú tašku pre krásne telo

0

Rozmaznávať svoju pokožku nebolo ešte nikdy jednoduchšie. Užívať si príjemný relax s pocitom, akoby ste sa nachádzali v kúpeľoch alebo v SPA? Vôbec nemusíte opúšťať váš domov! Stačí, ak sa zavriete do kúpeľne s unikátnymi produktmi od VHcosmetics.sk, ktoré vás rázom premiestnia na iné miesto - miesto plné oddychu. Súťaž o exkluzívnu darčekovú…

Dokonalé jedlo pre návštevu: Vyskúšaj chutné zapekané nachos!

0

Rýchlovka, ktorá nikdy nikoho neomrzí, a to hovoríme o vašej návšteve či rodine. Skvelé zapekané nachos si naozaj obľúbite! Sú hotové doslova za niekoľko minút a chutia božsky. Za zapekané nachos dáme ruku do ohňa.

Krátky návod na pokojné Vianoce: Ako si nepokaziť sviatky?

0

Už o šesť dní všetci zasadneme k štedrovečernému stolu a budeme si užívať spoločné chvíle s našimi najbližšími. Pokojné Vianoce však neprežíva každá rodina a v mnohých sa menia na sviatky plné stresu a náhlenia sa za pečením, upratovaním a nakupovaním darčekov. Pýtate sa, ako si nepokaziť sviatky? Prinášame vám krátky a jednoduchý návod na pokojné Vianoce!

Video Ako sa vyrábajú rúže? Nie je to tak jednoduché, ako si myslíš!

12

Dámy, priznajme si to. Sme závislé od kozmetiky. Či sú to rúže, očné tiene, či telová kozmetika, nevieme si bez našich miláčikov predstaviť život. Len obyčajný rúž z nás dokáže razom urobiť inú ženu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo majú niektoré z nás na dne kabelky pripravených minimálne…

TopDesat

10 najpredávanejších kníh v histórii, ktoré ti odporúčame prečítať

0

Knihy nie sú ako kroniky, odrážajú danú dobu a vypovedajú o nej v oveľa väčšom rozsahu, ako spomínané kroniky. Z románov, noviel, detektívok, ale i mnohých iných sa môžeme učiť spoznávať históriu, predpovedať budúcnosť, či zažiť život niekoho iného. Knihy sú ako premiestňovače v čase, môžete byť čímkoľvek, ktokoľvek a kdekoľvek.…

Neuveriteľné fotografie, ktoré neboli upravované pomocou Photoshopu

0

Nás svet je krásny - stačí pochopiť jeho krásu. Našťastie vďaka fotografom z celého sveta, máme pravidelné príležitosti, aby sme si pozreli neobvykle, fascinujúce a inšpirujúce fotografie nášho sveta. Ich skutočná hodnota totiž spočíva v ich neupravenej verzii. Tieto neuveriteľné fotografie ti vyrazia dych a len ťažko uveríš tomu, že…

Tieto čarovné 3D tetovania ti vyrazia dych!

0

Niektorí ľudia veria, že tetovanie vedie k zmene života, prípadne, že človeku pridá nejaké dobré vlastnosti alebo v živote dokáže zohrať aj ochrannú úlohu. Ostatní však tetovanie odcudzujú a spájajú si ho s niečim zlým. Áno, aj v dnešnom modernom a vyspelom svete nájdeme ľudí, ktorí dokážu človeka odcudziť na…

Autobus ho pripravil o exkluzívne zábery z demolácie štadióna

0

The Georgia Dome - štadión v Atlante, ktorý bol dlhé roky domovom pre klub Atlanta Falcons. Rovnako hostil v rokoch 1994 a 2000 veľkolepé finále amerického futbalu - Super Bowl. Štadión sa majitelia rozhodli vyhodiť do vzduchu, keďže v jeho blízkosti stojí nový domovský stánok Atlanty Falcons. Autor videa, James…

6 jedinečných vínnych oblastí, ktoré na Slovensku máme

0

Vianoce sú za rohom a za každým druhým rohom sú vianočné trhy. Voňavé, nezdravé a pre každý kraj svojské a typické. V Bratislave rozvoniavajú bratislavské rožky, v Nitre podpecníky. Košický med lepí zuby a v Poprade si ľudia pochutnávajú na domácich lokšiach. Vo všetkých našich mestách je plno a ľudia stoja…

Filmové zručnosti, ktoré sa ti môžu zísť

0

Žijeme v čase, keď je všetko možné, kde sa jedného dňa ocitneme v scenári z nejakého akčného filmu. Najlepšia a zároveň aj najhoršia vec je tá, že nikdy nevieme, kedy nás takéto nečakané situácie zastihnú. V takom prípade sa ti určite zídu filmové zručnosti, ktoré ťa dnes naučíme. Obľúbená webová…