Liberte Politique: Trojitý úder Vladimíra Putina

Liberte Politique: Trojitý úder Vladimíra Putina

Paríž/Moskva 3. februára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Francúzsky analytik Bernard Lugan publikoval v Liberte Politique  zaujímavý článok o plánoch Ruska na Blízkom východe a v severnej Afrike

Podľa Lugana jedným z dôvodov zásahu Ruska v Sýrii bolo pre Rusko získanie prístupu k Stredozemnému moru. Vladimírovi Putinovi sa podarilo svoj strategický cieľ splniť, pričom tento cieľ nedokázali naplniť ani ruskí cári a ani ZSSR.

Reklama
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin Foto:Mikhail Klimentyev
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin Foto:Mikhail Klimentyev

Teraz, keď Vladimír Putin posilnil postavenie Ruska na Blízkom východe, získal na svoju stranu Egypt, ktorý sa čoraz viac s Ruskom zbližuje, upriamil Vladimír Putin svoju pozornosť na severnú Afriku. V centre jeho pozornosti je Líbya a generál Haftar, ako aj hlbokovodné prístavy v Tobruku a Cyrenajke.

Rusi sa snažia posilniť svoj vplyv aj v Maroku a Alžírsku. Putin svojou podporou Maroka v otázke Západnej Sahary získal marocké sympatie a obnovuje kontakty s Alžírskom. Sleduje cieľavedome svoj cieľ a tým je voľný prístup k Atlantickému oceánu. Je viac-menej zrejmé, že “bruselskí kastráti” (termín použitý Bernardom Luganom) nemajú žiadnu možnosť, ako postup Putina zastaviť. Rusko tak načrtlo svoj širokokoncipovaný zámer – zmeniť od Krymu až po Maroko geopolitickú mapu Stredomoria, pričom len približne za tri roky sa Putinovi podarilo dosiahnuť väčšinu svojich strategických cieľov.

Reklama

 

Celkovo je ruský plán na zmenu geopolitickej mapy Stredomoria zložený zo 7 jednoduchých krokov.

1. krok: Pripojenie Krymu k Rusku

Vo februári 2014 vrátil Vladimír Putin Krym Rusku a položil tak základy novej “stredozemnomorskej politiky” Ruska. Kvôli svojej historickej negramotnosti a ideologickým i analytickým chybným predstavám Brusel nepochopil presne význam tohto kroku. Získanie Krymu a Sevastopola ako nedobytnej pevnosti bolo prvým krokom Ruska v jeho plánoch v oblasti Stredomoria

2. krok: Záchrana Sýrie
Logicky ďalším krokom bolo udržať ruské základne v Sýrii. Kvôli Tartusu a Latakii Rusko prišlo Asadovi na pomoc a Rusi zachránili Asada i Damask. USA a Západ nedokázal úspešne tento ruský krok zastaviť a ruské snahy eliminovať. Putin svoj cieľ dosiahol v októbri 2015, kedy už bolo zrejmé, že Asad nepadne a s Ruskou pomocou sa udrží. Obamova snaha “Asad musí odísť” sa nenaplnila.

Reklama
Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin Foto:Alexei Druzhinin
Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin Foto:Alexei Druzhinin

 

3. krok: Reálna politika s Tureckom

Incident s ruským pilotom Olegom Peškovom a zostrelenie ruského Su-24 tureckými stíhačkami umožnili Vladimírovi Putinovi vystrašiť tureckého prezidenta Erdogana, ktorému Rusi zlikvidovali obchod s kradnutou sýrskou ropou a vyhlásili ekonomické embargo. Erdogan, ktorý si všímal podporu Kurdom zo strany USA, ako aj americkú podporu Fethullaha Gülena sa nakoniec pragmaticky rozhodol pre spoluprácu s Ruskom. Spojenectvo Moskvy a Ankary umožnilo slobodnú plavbu ruských vojenských lodí v Marmarskom mori (prieliv medzi Čiernym morom a Stredozemným morom). Spolupráca Moskvy, Ankary a Iránu oslabuje celé južné krídlo NATO.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

 

4. krok: Odklon Egypta od Západu

Reklama

Egypt, ktorý sa obáva farebných revolúcií iniciovaných USA, sa takisto zblížil s Ruskom. Od októbra 2014 je badateľná blízka spolupráca medzi egyptským generálom a prezidentom Abd al-Fattáh as-Sísí a prezidentom Bašárom Asadom. Európski politici tento problém ani nepostrehli, USA však áno. Egypt, ktorý bol ekonomicky závislý od Saudskej Arábie, zrazu vypovedal svojim sponzorom poslušnosť a priklonil sa k Moskve a Teheránu.

Nejde len o nejakú “kozmetickú podporu”. Egypt otvorene podporuje kroky Ruska v OSN a vyslúžil si za to nenávisť Saudskej Arábie. Na dôvažok, Egypt odmietol vyslať svoje vojská do Jemenu, kde mala koalícia arabských krajín bojovať proti jemenským Chusijom. Navyše sa Egypt zbližuje aj s Teheránom, najbližšie mesiace ukážu, či sa toto zbližovanie pretransformuje aj do konkrétnej podoby. Saudská Arábia ako protikrok zvýšila svoju podporu Etiópii a pripravuje závlahový projekt Etiópie, čo by znamenalo zníženie objemu vody v Níle.

Tento krok by mal likvidačný charakter pre egyptské poľnohospodárstvo. Káhira označila kroky Rijádu za nebezpečné pre 92 miliónov Egypťanov, pokračuje však v proruskom a protisaudskom kurze svojej politiky. Dôkazom tejto skutočnosti je aj spolupráca a cvičenia s ruskou armádou i bezpečnostnými službami. Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že Egypt sa cíti ohrozený udalosťami v Líbyi a podporuje generála Haftara, ktorý sa ukazuje byť takisto ruským hráčom.

Na snímke vľavo Abd al-Fattáh as-Sísí  a Vladimir Putin Fot: ScreenShot Youtube
Na snímke vľavo Abd al-Fattáh as-Sísí a Vladimir Putin Fot: ScreenShot Youtube

 

5. krok: Podpora generála Haftara v Lýbii

Chaos v Líbyii sa snaží OSN a EÚ riešiť pomocou fantómovej vlády “Národnej jednoty”, ktorá je financovaná z islamistických zdrojov Saudskej Arábie a monarchií Perzského zálivu. Európska politika v Lýbii je značne primitívna, USA sú v Lýbii značne neobľúbené, možno viac ako v Afganistane a v Iraku. Chyby USA a Západu využilo Rusko, ktoré voči slaboduchej politike európskych lídrov a Obamu sformovalo realistický plán na dosiahnutie vlastných geopoligických cieľov.

Rusko podporuje generála Haftara (svojho času Haftara naverbovala CIA), Haftar 27 a 28.11.2016 navštívil Moskvu, kde Putin oficialne vyjadril svoju podporu generálovi Haftarovi. Európski lídri, ktorí boli v totálnej závislosti od Obamu podporu Haftarovi odmietali, pretože sa krátkozrako držali podpory vláde “Národnej jednoty” – tú však krátko po smrti Kaddáfiho znenávideli takmer všetci predstavitelia lýbijských kmeňov a drží sa len kvôli podpore USA a Saudskej Arábie, ktoré financujú jednotky zložené so západných a arabských žoldnierov.

Generál Haftar ovláda 85% zdrojov ropy v Lýbii, 70% zdrojov plynu, päť zo šiestich nálezísk ropy a štyri z piatich veľkých rafinérii na spracovanie ropy. Ovláda aj prístavy v Cyrenajke a Tobruku, ktoré sú jedinými hlbokovodnými prístavmi na južných brehoch Stredozemného mora od Mers el Kebir a egyptskou Alexandriou. Je preto viac ako zrejmé, prečo sa Admirál Kuznecov pri svojej plavbe domov zastavil v Lýbii a prečo sa na palube ruskej lode stretli generál Haftar a ruský minister obrany Sergej Šojgu a každý si vie domyslieť, o čom obaja lídri rokovali. Generál Haftar má reálnu šancu zjednotiť celú Lýbiu a ukončiť nepokoje, ktoré Lýbiu sužujú.

Na archívnej snímke generál Haftar
Na archívnej snímke generál Haftar

6. krok: Alžír alebo Maroko

Ruskí stratégovia rozpracovali aj alžírsky variant so získaním základne v alžírskom Mers el Kebir. V poslednej dobe sa prehlbujú kontakty a priateľské vzťahy medzi Ruskom a Alžírom, Alžír je odberateľom ruských zbraní a celý arzenál alžírskej armády predstavujú ruské zbrane. Alžír však lavíruje, v roku 2013 bola pozícia Obamu ešte dostatočne silná na to, aby sa ruské hry o Mers el Kebir nenaplnili.

Reklama

Dnes je však situácia diametrálne iná, Rusi sa však len na Mers el Kebir nespoliehajú. Alžírsky prístav má jednu nevýhodu – rovnako ako výstup z Čierneho mora chráni Turecko, tak výstup zo Stredozemného mora do Atlantiku chráni Gibraltar. Pre Rusov má preto väčší význam Maroko, ktoré Rusi podporujú v snahách o získanie územia Západnej Sahary a posilnení marockých pozícii v tejto oblasti.

7. krok: Ruská podpora Maroka

Maroko má vynikajúci prístup k Stredozemnému moru, rovnako ako územie Západnej Sahary. Dňa 15.3.2016 navštívil marocký kráľ Mohammad VI Rusko, Kremeľ marockého kráľa podporil a potvrdil, že súhlasí s pozíciami Maroka v otázke Západnej Sahary. Rusi sa tak dostali aj do rozporu s generálnym sekretárom OSN Pan Ki-munom (proamerický hráč), ktorý označil marocké aktivity v provinciach Západnej Sahary za “okupáciu”. Ruská podpora Maroka nevyhovuje Alžíru, Rusko je však rozhodnuté úspešne ukončiť svoj postup k brehom Atlantického oceánu a mieni k tomu využiť aj marocké možnosti.

Na snímke vľavo Vladimir Putin a  marocký kráľ Mohammad VI. Foto: ScreenShot Youtube
Na snímke vľavo Vladimir Putin a marocký kráľ Mohammad VI. Foto: ScreenShot Youtube

Video o Západnej Sahare si môžete pozrieť tu:

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali