Podľa ruského ministra zahraničia sa EÚ blíži k okamihu, kedy bude nutné revidovať päť zásad, ktoré pre vzťahy s Ruskom vymyslela bývalá vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.
“Viem, že Poľsko je za ich zachovanie (princípov), a mnoho ďalších krajín sa tiež vyslovuje za to, aby žiadne kroky v tomto smere nerobili. Rad ďalších členov Európskej únie sa ale domnieva, že je potrebné sa na túto situáciu pozerať s otvorenými očami, a predovšetkým na základe záujmov národov Európskej únie, ekonomík krajín EÚ. Za všetkých okolností budeme pripravení hovoriť s Európskou úniou,” povedal Lavrov počas diskusie.
Podľa ministra to teraz robí Rusko. Zároveň, ako poznamenal Lavrov, päť zásad Mogheriniovej niektoré krajiny zneužívajú na blokovanie obnovenia sektorových dialógov.
“Viedli sme 20 sektorových dialógov: energetika, kultúra, ľudské práva, doprava, zdravotníctvo, financie. Konali sa dva výročné samity… Teraz je to všetko zmrazené. A nás teraz obviňujú, vrátane našich poľských kolegov, že sa Rusko snaží podkopať dôveryhodnosť Európskej únie a namiesto toho, aby hovorilo s Bruselom, začína hovoriť s hlavnými mestami členských štátov: Rímom, Parížom, Budapešťou. To nie je náš zlý úmysel, okolnosti sú také, pretože ak Brusel zmrazil všetky programy, ale hlavné mestá členských štátov sú pre rozvoj dvojstranných vzťahov, samozrejme budeme reagovať,” vysvetlil minister zahraničia.
Päť princípov Mogheriniovej
14. marca 2016 sa ministri zahraničných vecí Európskej únie zhodli na piatich zásadách politiky spoločenstva voči Rusku. Išlo o podmienky dvojstrannej spolupráce mimo vzájomné sankcie.
Prvou zásadou bolo plné dodržiavanie minských dohôd. Druhou zásadou bolo, že sa Európska únia nevzdá svojho zámeru posilniť vzťahy s Východným partnerstvom a krajinami Strednej Ázie.
Treťou zásadou bolo posilnenie “vnútornej udržateľnosti Európskej únie“, najmä v oblasti energetickej bezpečnosti a strategickej komunikácie. Štvrtým princípom sa stalo obnovenie spolupráce s Moskvou “v niektorých oblastiach“: v zahraničnej politike, sýrskom probléme, obnovenie vzťahov s Iránom a KĽDR.
Piatu zásadou bolo želanie EÚ “podporovať rozvoj občianskej spoločnosti v Rusku“ a “investovať do medziľudských kontaktov“.