Kvalifikácia EURO 2016: Nemecko, Poľsko, Rumunsko a Albánsko postúpili na EURO 2016

Bratislava 12. októbra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Slovensko môže historický postup spečatiť pondelňajším víťazstvom v Luxembursku

Nemecko, Poľsko, Rumunsko a Albánsko sú ďalšími istými účastníkmi kontinentálneho futbalového šampionátu EURO 2016. Miestenku do Francúzska definitívne získali v nedeľňajších dueloch záverečného kola kvalifikácie. Poľský kanonier Robert Lewandowski s 13 presnými zásahmi vyrovnal rekord v počte gólov v rámci jedného kvalifikačného cyklu ME.

Poľskí futbalisti vyhadzujú nad hlavu trénera poľskej futbalovej reprezentácie Adama Nawalku počas osláv postupu na budúcoročný európsky šampionát po výhre 2:1 nad Írskom v zápase kvalifikačnej D-skupiny o postup na EURO 2016 Poľsko - Írsko
Poľskí futbalisti vyhadzujú nad hlavu trénera poľskej futbalovej reprezentácie Adama Nawalku počas osláv postupu na budúcoročný európsky šampionát po výhre 2:1 nad Írskom v zápase kvalifikačnej D-skupiny o postup na EURO 2016 Poľsko – Írsko

Úradujúci majstri sveta Nemci si vydýchli až vo finiši D-skupiny. Postup spečatili v Lipsku vydretým víťazstvom nad Gruzínskom 2:1 a v konečnej tabuľke si udržali prvú priečku. Domáci sa napriek jasnej prevahe dlho nevedeli strelecky presadiť, podarilo sa to až Thomasovi Müllerovi v 49. minúte z pokutového kopu. Potrestal tak nedovolený zákrok na Mesuta Özila. Už o chvíľu neskôr ale vyrovnal utešenou strelou kapitán Gruzíncov Jaba Kankava a až príliš nervózny favorit mal potom namále pri ďalších šanciach súpera, pri ktorých musel “čarovať” aj brankár Manuel Neuer. Nemcom napokon tri body zachránil víťazným zásahom striedajúci Max Kruse v 79. minúte.

Priamy súboj o druhú postupovú miestenku sa hral vo Varšave a vyznel pre domácu “orlicu” triumfom 2:1. Poliaci si nemohli dovoliť pred vypredaným hľadiskom s viac ako 57.000 divákmi prehrať, na postup im navyše stačila aj remíza 0:0 či 1:1. Už v 13. minúte po signále z rohového kopu trafil presne spoza šestnástky Grzegorz Krychowiak, no Íri dokázali prakticky okamžite odpovedať. Po zbytočnom zákroku Michala Pazdana na hranici pokutového územia kopali hostia penaltu a Jonathan Walters ju nekompromisne premenil. Tribúny ešte pred prestávkou druhýkrát rozjasal Lewandowski a bol z toho rekord. Presná hlavička znamenala už jeho 13. gól v tejto kvalifikácii a na čele historickej tabuľky tak dostihol Davida Healyho zo Severného Írska, ktorý v bojoch o postup na EURO 2008 zaznamenal rovnako trinásť presných zásahov. Poliaci sa potom strachovali až do konca, náskok však z rúk nepustili a po zápase odštartovali oslavy.

Škóti už bez možnosti atakovať postupové priečky vyhrali podľa očakávania v portugalskom Fare nad Gibraltárom hladko 6:0. Čistým hetrikom sa v druhom polčase blysol Steven Fletcher. “Trpaslík” z Gibraltáru ďalším debaklom prekonal o tri góly doterajší nezávideniahodný rekord San Marína, keď v jednom kvalifikačnom cykle inkasoval spolu 56-krát.

Rumuni potrebovali na istotu postupu z F-skupiny akékoľvek víťazstvo na pôde outsidera z Faerských ostrovov a v Tórshavne neponechali nič na náhodu. Constantin Budescu poslal favorita do vedenia už v 4. minúte a v nadstavení prvého dejstva si gólovú radosť zopakoval. Sľubný náskok hostia po zmene strán ešte zveľadili, v 83. minúte pridal poistku na 3:0 Alexandru Maxim.

Maďarom tak “zostala” iba barážová tretia pozícia, stále ale dúfajú, že sa na ME dostanú ako najlepší tím z tretích miest. V Grécku v nedeľu prehrali po divokom priebehu 3:4. Domácich poslal do vedenia Kostas Stafylidis, ešte do prestávky vyrovnal Gergő Lovrencsics. Po zmene strán najskôr naklonil misky váh na stranu hostí dvoma gólmi Krisztián Németh, no posledné slovo mali v závere Konstantinos Mitroglou a striedajúci Panagiotis Kone. Post lídra skupiny a postupujúceho tímu z prvej priečky potvrdilo Severné Írsko ziskom bodu za remízu 1:1 vo Fínsku. Strelecky sa za hostí presadil Craig Cathcart, v 88. minúte ale vyrovnal Paulus Arajuuri.

Historický postup na vrcholné podujatie oslavujú Albánci. Pred nedeľou boli v I-skupine karty rozdané jasne – do Francúzska ich posúvalo na úkor Dánov iba víťazstvo v Arménsku. V Jerevane išli za svojím cieľom razantne a už za 23 minút viedli dvojgólovým rozdielom, keď si najskôr Kamo Hovhannisjan strelil vlastný gól a Berat Xhimshiti potom po štandardnej situácii zvýšil na 2:0. Albánci mali viditeľne vyššiu motiváciu, v druhom polčase pridali ďalší zásah a pri žrebe skupín ME nebudú chýbať. Už v predstihu jasný víťaz skupiny Portugalsko uspel aj bez Cristiana Ronalda v Srbsku 2:1, víťazný gól zaznamenal v 78. minúte Joao Moutinho. Domáci dohrávali bez vylúčených Aleksandara Kolarova a Nemanju Matiča.
Už predtým si postup na ME vybojovali Island, Česko, Anglicko, Rakúsko, Belgicko, Wales, Španielsko, Švajčiarsko, Severné Írsko, Taliansko a Portugalsko. Istú účasť už má aj Francúzsko ako organizátor, Slovensko môže historický postup spečatiť pondelňajším víťazstvom v Luxembursku.

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna – 10. júla 2016 vo Francúzsku, premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich.

Poľsko – Írsko 2:1 (2:1)

Góly: 13. Krychowiak, 42. Lewandowski – 16. Walters (z 11m), ČK: 90.+2 O’Shea (Ír.)

Grécko – Maďarsko 4:3 (1:1)

Góly: 4. Stafylidis, 57. Tachtsidis, 79. Mitroglou, 86. Kone – 54. a 76. Németh, 26. Lovrencsics

Srbsko – Portugalsko 1:2 (0:1)

Góly: 65. Tošič – 5. Nani, 78. Moutinho, ČK: 80. Kolarov, 82. N. Matič (obaja Srb.)

1. Portugalsko 8 7 0 1 11:5 21*

2. Albánsko 8 4 2 2 10:5 14*

3. Dánsko 8 3 3 2 8:5 12

4. Srbsko 8 2 1 5 8:13 4**

5. Arménsko 8 0 2 6 5:14 2

** – Srbsku odrátali tri body

Zoznam istých účastníkov EURO 2016 (16): Francúzsko (organizátor), Island, Česko, Anglicko, Rakúsko, Belgicko, Wales, Španielsko, Švajčiarsko, Severné Írsko, Taliansko, Portugalsko, Rumunsko, Albánsko, Nemecko, Poľsko.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.