Ktoré sú najzadĺženejšie krajiny Afriky po čínskych win-win projektoch?

Ktoré sú najzadĺženejšie krajiny Afriky po čínskych win-win projektoch?

Peking 30. mája 2020 (HSP/Foto:Screenshot)

 

„Čína a Afrika spoja sily, aby vybudovali čínskoafricku komunitu so spoločnou budúcnosťou v súlade s win-win spoluprácou, šťastím pre všetkých a harmonickým spolužitím,“ uviedol vo svojom prejave čínsky prezident Si Ťinpching

Reklama

Čínska win-win spolupráca v praxi ukazuje, že ak sa krajina dostane do dlhovej pasce kvôli nerentabilným čínskym infraštruktúrnym projektom, na ktorých schválení sa podieľajú skorumpovaní miestni politici, Čína preberie ich aktíva či už v podobe prevzatia prístavov, alebo nerastných surovín. Možno preto tieto projekty Číňania volajú win-win, lebo či projekt vyjde, alebo skrachuje, vždy vyhrá Čína.

Čínsky prezident Si Ťin-pching

Sudán je krajina s najdlhšie trvajúcou občianskou vojnou v Afrike v ktorej doteraz zomrelo dva milióny ľudí a krajina sa rozdelila na Sudán a Južný Sudán. Sudán dostal veľkú časť z 60 miliardovej  pôžičky, ktorú Čína minulý rok schválila na rozvoj v afrických krajinách. Čínska investícia v Sudáne skončila prevzatím 75 % sudánskej ropnej produkcie, ktorá prešla pod kontrolu čínskej štátnej ropnej spoločnosti CNPC.

Reklama

Sudánsky dlh voči Číne je v súčasnosti vo výške 6,4 miliardy dolárov a Čína je pripravená poskytnúť ďalšie financie. Medzinárodný menový fond (IMF) hodnotí  sudánsky dlh ako neudržateľný.

Ďalšou zadlženou krajinou je Kongo, ktoré dlhuje Číne 7,3 miliardy dolárov. Čína a Kongo odštartovali sériu projektov v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, vrátane výstavby cesty medzi hlavným mestom Brazzaville a Pointe Noire, vybudovanie štadiónu v Brazzaville, hydroelektrárne a letiska. Kongo je jednou z troch afrických krajín spolu so Zambiou a Džibuty, u ktorých sú čínske pôžičky hlavným faktorom dlhových ťažkostí.

Čo teda čínska pôžička znamená? Podľa Grant Harrisa z organizácie Africa Partners, narastá počet pôžičiek s nejasnými podmienkami, narastá zadlženosť týchto krajín a klesá schopnosť splatiť ich. „Keď nie sú schopné splácať, Čína si nárokuje dodatočné požiadavky. Krajiny majú stále menej peňazí na sociálne a ďalšie programy a dostávajú sa do dlhovej špirály a prepadajú do ešte väčšej chudoby.“

Niektoré projekty potom pôsobia kuriózne, ako keď Čína postavila zadarmo novu budovu konžského parlamentu v hodnote 50 miliónov dolárov. Neprajníci v Kongu žartujú, že si ju už postavili pre seba keď dôjde v Kongu k defaultu a Číňania prevezmú nútenú správu. Iný odkazujú na paralelu s výstavbou budovy Africkej únie v Etiópií,  ktorá bola kompletne osadená čínskymi plošticami. Zariadenia sledovali a vysielali dôverné dáta do Číny každý deň po dobu 5 rokov, než boli odhalené.

Reklama

Podľa IMF je Kongo v dlhových ťažkostiach. Keď IMF vykonal due dilligence, zistili, že Kongo utajuje časť dlhov. Krajina uvádza, že dlh je na úrovni 77 % HDP, IMF tvrdí, že dlh je na úrovni 117 % HDP a obvinil vládu z klamania a vyzval na protikorupčné opatrenia pred akýmkoľvek ďalším súhlasom s prijatím nových financií.

IMF však možno koná unáhlene. Kongo je totiž producentom ropy a je vysoko pravdepodobné, že svoje dlhy bude splácať  podobne ako Sudán,- odovzdaním rafinérie a nerastného bohatstva čínskej CNPC.

Keňa má dlh voči Čine 8 miliárd dolárov. Čína postavila za 3,5 miliardy 300 km dlhú železničnú trať z Nairobi do Mombasy. Keňský prezident odsúhlasil pôžičku za 3,6 miliardy na ďalších 300 km. Podľa opozície je projekt  neúmerne predražený, negeneruje dostatočnú návratnosť a je tikajúcou finančnou časovanou bombou. Keňský prezident sa neznepokojuje, pretože pôžička má 10 ročný odklad a to už bude problém budúceho prezidenta.

Etiópia dlží Číne 13,5 miliardy dolárov. Podľa čínskeho veľvyslanca v Etiópii, Čína týmito pôžičkami nepomáha len Etiópii, ale celému svetu. „Cítime sa osamelí, lebo my sme jediná krajina, ktorá vo veľkom investuje do infraštruktúry rozvojových krajín. Infraštruktúra týchto krajín však nebude slúžiť iba ľuďom týchto krajín, ale aj investorom z celého sveta“.

Čínsky veľvyslanec v Etiópii

Krajinou s najväčším dlhom voči Číne je Angola. Dlhuje 25 miliárd dolárov. Čínske spoločnosti vybudovali v Angole celé mesto Zongo, ktoré je predmestím hlavného mesta. Projekt schválil angolský parlament, lebo „je to správna vec“.  V hlavnom meste Luande sa buduje aj jedno z najväčších letísk v Afrike. Letisko je tak veľké, ako letisko v Káhire, no letová prevádzka v Luande dosahuje asi 5 % káhirskeho letiska. Náklady sú 4 miliardy dolárov. Výstavba mala vytvoriť pracovné príležitosti v krajine, kde je dvadsať percentná nezamestnanosť. Nezamestnaní si ale nepomohli, lebo výstavbu už klasicky realizujú robotníci dovezení z Číny.

Reklama

Pavol Novak

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:21

Členské štáty Severoatlantickej aliancie sa v piatok dohodli, že Ukrajine dodajú viac prostriedkov protivzdušnej obrany. Po online konferencii ministrov obrany krajín NATO s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v rámci zasadnutia Rady NATO – Ukrajina to oznámil generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

16:33

Fínska hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela aj vo svojom treťom zápase na Turnaji piatich krajín v Poprade. V piatok zdolala rovesníkov z Česka 5:3 a je na čele tabuľky. Slováci mali v piatok voľno, mužstvo Ivana Feneša má zatiaľ na konte dve prehry – s Českom 2:7 a s Fínskom 1:6.

16:32

Chorvátsky ústavný súd v piatok rozhodol, že prezident Zoran Milanovič sa nemôže stať predsedom novej vlády ani sa o tento post uchádzať. Dôvodom je skutočnosť, že neodstúpil zo svojej prezidentskej funkcie, hoci kandidoval v parlamentných voľbách.

16:31

Ukrajina tvrdí, že ruský bombardér Tu-22M3 s dlhým doletom, ktorý sa v piatok zrútil na juhozápade Ruska, v noci na piatok útočil na ukrajinské mestá Dnipro a Kryvyj Rih.

16:15

Navrhované výrazné zmeny v pravidlách výdavkových limitov odporujú ústavnej úprave rozpočtovej zodpovednosti na Slovensku. Myslí si to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá v rámci pripomienkovacieho konania k návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy z dielne Ministerstva financií (MF) SR predložila viaceré svoje výhrady.

16:05

Slovenskej pošte (SP) sa vlani podarilo znížiť stratu na 5,48 milióna eur. Ide o najnižšiu stratu za posledné štyri roky. V minulom roku stúpli tržby pošty, a to približne o dve percentá. Vyplýva to z účtovnej uzávierky SP a údajov FinStat.

16:02

Rakúska ľudová strana (ÖVP) odmietla legislatívny návrh svojho koaličného partnera o povinnej diverzifikácii dodávok plynu. Zmeny v súčasnom zákone, ktoré navrhla ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová zo strany Zelených, predpokladajú, že podiel dovozu plynu z Ruska na domácom trhu do roku 2027 klesne z približne 90 % na nulu.

16:00

Tínedžerka, ktorú v súvislosti s útokom nožom v blízkosti jej školy postihla srdcová nevoľnosť, vo štvrtok zomrela. Dievča vo veku 14 rokov dostalo infarkt krátko po tom, ako vedenie jej školy nariadilo uzavrieť celý objekt. Stalo sa tak v snahe chrániť študentov pred útočníkom vyzbrojeným nožom, ktorý pred tým v blízkosti inej neďalekej školy ľahko zranil dve dievčatá vo veku sedem a 11 rokov. 

15:58

Európska únia (EÚ) po prvý raz uvalí sankcie na radikálnych izraelských osadníkov na západnom brehu Jordánu.

15:36

Francúzska polícia v piatok popoludní zadržala pred iránskym konzulátom v Paríži podozrivého muža, ktorý tam predtým podľa jedného svedka vstúpil s výbušninami. Podľa zdroja denníka Le Figaro k zadržaniu došlo po tom, čo muž z budovy vyšiel. Polícia teraz prehľadáva okolie konzulátu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali