Kto príde na rad po Kazachstane?

Kto príde na rad po Kazachstane?

Moskva 11. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Tretyakov/NUR.KZ via AP)

 

Kazachstan, ktorý práve ako tak prežil pokus o rebéliu, by sa mohol stať „vývozcom revolúcie“ pre susedné krajiny. Varoval predseda vlády Kirgizska. Práve ono bolo ešte donedávna považované za najnestabilnejšiu krajinu Strednej Ázie. Ktoré štáty môžu byť novým cieľom teroristických organizácií? A prečo? Uviedol Vzgľad

Kazachstan nepokoje prevrat
Ľudia kráčajú okolo zhoreného autobusu po nepokojoch v kazašskej Alma-Ate v utorok 11. januára 2022

Deštruktívne živly zapojené do nepokojov a pogromov v Kazachstane môžu pokojne preniknúť aj na územie iných krajín. Hlavne členov Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Upozornil na to šéf kirgizskej vlády Akylbek Žaparov počas mimoriadneho online zasadnutí tejto organizácie.

Reklama

 

NEXTA

O tom, že zo situácie v Kazachstane by sa mali poučiť predovšetkým orgány Kirgizska a Uzbekistanu, sa zmienil aj bieloruský vodca Alexander Lukašenko. Sám pomerne nedávno prežil pokus o zvrhnutie. Navyše, Telegramový kanál NEXTA, ktorý aktívne spolupracoval s povstalcami z Alma-Aty, pôsobil tiež ako „kolektívny propagandista a organizátor“ aj počas neúspešnej farebnej revolúcie v Bielorusku v roku 2020.

Reklama

 

Kirgizsko a Uzbekistan?

„Lekcie, o ktorých sa tu veľa hovorilo, by si mal k srdcu zobrať predovšetkým Uzbekistan,“ povedal Lukašenko. Ak sa podľa neho nepoučí z toho, čo sa stalo v Kazachstane, tak sa podnecovatelia rebélie budú pozerať predovšetkým na tohto južného suseda. Tieto slová môžno považovať za varovanie orgánom republiky, ktorá opustila bezpečnostnú dohodu ešte v roku 1999. A neponáhľa sa k nej vrátiť. Hoci bola dohoda o vytvorení ODKB podpísaná práve v Taškente.

„Všetci títo militanti a teroristi, ktorých je veľa v susedných krajinách, v Kirgizsku a Uzbekistane, veľmi horlivo a pozorne sledujú, čo sa deje v Kazachstane,” povedal bývalý poradca prvého prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva Jermuchamet Jertysbajev.

Zmienka o Uzbekistane znie na prvý pohľad zvláštne. Na pozadí politických turbulencií medzi svojimi susedmi možno práve Uzbekistan a Turkménsko považovať za ostrovy stability. Lenže až do poslednej chvíle sa ním zdal i Kazachstan.

Kirgizsko je tradične považované za prvé v nepísanom rebríčku najnestabilnejších krajín Strednej Ázie. Republika prešla tromi násilnými zmenami moci. V rokoch 2005, 2010 a 2020. Tiež teroristickými útokmi islamistov na začiatku tohto storočia. Navyše kirgizsko-uzbeckými medzietnickými konfliktmi. A ani len pred necelým rokom malou vojnou na hraniciach so susedným Tadžikistanom.

Reklama

Počas potláčania súčasných nepokojov v Alma-Ate kazašskí predstavitelia oznámili zatknutie výtržníkov, ktorí prišli zo susedných republík. Vrátane Kirgizska. Najznámejším menom medzi nimi je kirgizský jazzový hudobník Vikram Ruzachunov. Zdá sa, že medzi výtržníkmi bolo ozaj dosť občanov Kirgizska.

Kým Kirgizsko už skôr vyčerpalo krátkodobý limit revolúcií a klanových stretov o moc, Tadžikistan si len koncom minulého roka „pripomenul“ hrozbu medziregionálnych konfliktov. V novembri 2021 došlo k nepokojom v Chorogu, hlavnom meste autonómneho Horného Badachšánu. Jeho obyvateľstvo je etnicky a nábožensky odlišné od zvyšku Tadžikistanu. Krajina prešla začiatkom 90. rokov minulého storočia krvavou občianskou vojnou. A teraz sa zrazu stala susedom nového režimu Talibanu. Už to samé vyvoláva obavy o bezpečnosť južnej hranice Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).

Na účasnom summite ODKB prezident Tadžikistanu Emomali Rachmon, ktorý prevzal moc v roku 1994 v dôsledku vojny s islamistami usadenými „za riekou“ v Afganistane, varoval, že Dušanbe „má obavy o program na posilnenie tadžicko-afganskej hranice“. Podľa tadžických špeciálnych služieb je teraz v blízkosti južných hraníc ODKB asi 6000 militantov a viac ako 40 teroristických výcvikových buniek.

No napriek tomu sa podľa odborníkov môže stať slabým článkom nielen Tadžikistan či Kirgizsko, ale aj stabilný Uzbekistan. „Pod vedením Islama Karimova bol Uzbekistan krajinou s nulovou toleranciou voči medzinárodnému terorizmu. Napríklad udalosti v Andižane v roku 2005 ukázali, že sa tam s militantmi rozprávajú pomocou samopalu Kalašnikov. Teraz sa však situácia zhoršila, a to, ako vidíme, malo negatívny vplyv na Kazachstan, kam prenikli militanti z Uzbekistanu,“ uviedol Andrej Grozin, vedúci oddelenia Strednej Ázie Inštitútu krajín SNŠ.

Pripomeňme, že v máji 2005 došlo v jednom z regionálnych centier údolia Fergana Andižane k rozsiahlym nepokojom. K politickej opozícii sa už v počiatočnom štádiu pridali radikálne islamistické skupiny. Došlo k braniu rukojemníkov, pogromom a aj zaberaniu vládnych budov. Silové zložky ale nepokoje tvrdo potlačili. Európska únia a Kongres USA reagovali uvalením sankcií. V roku 2009 ich následne zrušili.

Reklama

 

Návrat uzbeckých „stratených synov“ zo Sýrie

Od roku 2016 však po smrti Karimova krajinu vedie Šavkat Mirzijojev. Podľa Grozina to zároveň znamenalo príchod nových osôb do vedenia štátnej bezpečnosti. „Šéfov, ktorí zastávali svoje posty 15 rokov, nahradili menej skúsení zamestnanci. Krajina následne prešla niekoľkými fázami návratu „stratených synov“ zo Sýrie,“ pripomenul expert.

Politológ upozornil, že už vtedy boli otázniky o reputácii niektorých navrátilcov. Ako aj o efektivite systému filtrovania občanov. „Ľudia, ktorí strávili niekoľko rokov na území okupovanom Islamským štátom, sa mohli veľmi ľahko priučiť k organizovaniu vzbúr. Vrátane ozbrojených,“ poznamenal. Kazachstan presadzoval podobnú politiku návratu občanov zo Sýrie. Čo mohlo v konečnom dôsledku položiť jeden zo základov nedávneho povstania.

V polovici 90. rokov minulého storočia vytvorili bojovníci z údolia Fergana Islamské hnutie Uzbekistanu. Bolo označené ako teroristické a zakázané v samotnom Uzbekistane. Aj v iných krajinách vrátane Ruska. Práve toto hnutie je zodpovedné za teroristické útoky v kirgizskom Biškeku a Oši. Od roku 2003 nesie názov Islamské hnutie Turkestanu. Skupina sa zúčastnila občianskych vojen v Tadžikistane aj Afganistane. A od roku 2014 dokonca prisahala vernosť Islamskému štátu.

Len nedávno, v roku 2010, sa toto uzbecké islamské hnutie pokúsilo vyvolať nový rozsiahly konflikt v Tadžikistane. Išlo o útok na konvoj vládnych jednotiek v rokline Kamarob v regióne Garm. Presne tam, kde sa v rokoch 1992 až 1993 odohrali kruté boje s islamistami. Toto hnutie neuznáva postsovietske hranice. Zjavne vedie „džihád“ vo všetkých krajinách stredoázijského regiónu. Preto nie je prekvapujúce, že na summite Bezpečnostnej rady ODKB prezident Rachmon naliehal, aby sa neodkladalo vytvorenie spoločného zoznamu organizácií uznaných za teroristické v krajinách dohovoru.

„Ak by som bol na mieste úradov a príslušníkov silových orgánov v Uzbekistane, začal by som uťahovať skrutky a znižovať toleranciu voči medzinárodnému terorizmu. A samozrejme, Uzbekistan sa musí vrátiť do ODKB. Taškent nemá iné spôsoby, ako predísť udalostiam podobným tým v Kazachstane,“ povedal Grozin.

 

„Červená zóna“ teroristického nebezpečenstva

Uzbekistan, rovnako ako ďalší južní susedia Ruska, je v „červenej zóne“ teroristického nebezpečenstva.

V ohrození sú najmä krajiny Strednej Ázie. Zárodkom terajších kazašských udalostí bol prechod moci od Nazarbajeva a jemu blízkych klanov k „Tokajevovým ľuďom“. Myslí si šéf Euroázijského ekonomického spoločenstva Vladimír Lepechin. „Kde by mohla nastať podobná situácia? Čiastočne v Tadžikistane. Zjavne sa tam už tvorí opozícia. Ale Emomali Rachmon sa zatiaľ odísť nechystá. A ani nebadať oslabenie jeho moci“. Aktivácia všetkých opozičných síl sa v Tadžikistane podľa Lepechina začne iba vtedy, ak sa tadžický vodca rozhodne postupne vzdať moci.

 

Reklama
Turkménsko „podrží“ Čína

Podobná situácia podľa Lepechina dozrieva aj v „ukážkovo“ stabilnom Turkménsku. Tam je však situácia takmer totalitná. Na jej destabilizáciu je potrebný veľmi silný vonkajší zásah. „Turkménsko má však aj svoj stabilizačný faktor. Tým je silná prítomnosť Číny. Pokiaľ bude Peking spokojný so vzťahmi s Ašchabadom, Číňania nedovolia, aby sa tam uskutočnil pokus o revolúciu podobný tej kazašskej,“ uzavrel politológ.

Rafael Fachrutdinov

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali