Kto porušil všetky dohody? Komu ide o vojnu? Ukrajina-Rusko-EÚ-USA-NATO

Berlín 27. februára 2015 (HSP/Screenshot:YouTube)

 

Prinášame vám prejav z vystúpenia Dr. Gregora Gysiho v Nemeckom spolkovom sneme. Gregor Gysi je nemecký právnik a kľúčový politik politickej strany ľavice (Die Linke)

 

Dr. Gregor Gysi, Die Linke

Vážený predseda, dámy a páni!

Putin chce riešiť celú krízu na Ukrajine vojenskou cestou. Nepochopil, že problémy ľudstva sa nedajú riešiť vojakmi ani puškami, ale práve naopak.  Ani problémy Ruska sa takto nedajú riešiť.

Na snímke Gregor Gysi

Jeho myslenie a jednanie je zlé a my to jasne odsudzujeme. Je to ale rovnaké myslenie, ktoré prevládalo a prevláda na Západe: V prípade Juhoslávie, Afganistanu, Iraku a Líbye.

Na  miesto systémovej konfrontácie nastúpili záujmové rozpory medzi USA a Ruskom. Studená vojna sa skončila, ale také záujmové rozpory môžu priniesť podobné postupy. USA chce získať viacej vplyvu a brániť to, čo už dosiahli, i Rusko chce získať viacej vplyvu a brániť to, čo už získalo.Ako charakteristiky pre Rusko hovorím len: Gruzínsko, Sýria, Ukrajina.

I keď odsudzujeme Putinovo jednanie, musíme si tiež uvedomiť, ako došlo k tomu vyostreniu a konfrontácii. Hovorím vám celkom otvorene: všetko, čo mohlo NATO a EU pokaziť, to pokazilo.

Začnem Gorbačovom v roku 1990. Navrhoval spoločný európsky dom, rozpustenie NATO a Varšavskej zmluvy a koncept „všeobecnej bezpečnosti“ s Ruskom. To NATO odmietlo. Povedali: rozpustiť Varšavskú zmluvu, to je O.K., ale NATO zostáva. Z obranného spoločenstva premenili NATO v intervenčný spolok.

Druhá chyba: pri znovuzjednotení Nemecka  vyhlásili minister zahraničných vecí USA, náš vtedajší minister zahraničia Genscher, a ďalší ministri zahraničia. Povedali vtedy Gorbačovovi, že nebude žiadne rozširovanie NATO smerom k Rusku. Tento sľub bol porušený. Došlo k výraznému rozšíreniu NATO smerom k Rusku. Vtedajší minister obrany USA Robert Gates označil urýchlené prijatie východoeurópskych štátov do NATO za ťažkú chybu a pokus Západu prizvať do NATO Ukrajinu za ťažkú provokáciu. To som neprehlásil ja, ale vtedajší minister obrany USA.

A potom za tretie došlo k rozhodnutiu, umiestniť do Poľska a ČR rakety protivzdušnej obrany. Ruská vládala povedala: to sa dotýka našich bezpečnostných záujmov; Nechceme to. To Západ vôbec nezaujímalo. Urobilo to tak ako tak. A pritom NATO v súvislosti s juhoslovanskou vojnou opakovane a ťažko porušilo medzinárodné právo. To medzitým pripustil i niekdajší kancelár Schröder. Srbsko nenapadlo žiadny cudzí štát, a nebolo ani žiadne rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN. Napriek tomu sa po prvýkrát od r. 1945 s účasťou Spolkovej republiky bombardovalo. A obyvateľky a obyvatelia Kosova si mohli s plebiscitom rozhodnúť o oddelení od Srbska.

Vtedy som ostro kritizoval porušenie medzinárodného práva a povedal som vám: otvárate Kosovom Pandorinu skrinku; pretože ak je to dovolené v Kosove, musíte to dovoliť tiež na iných miestach. Nadávali ste mi. Nebrali ste to vážne, pretože ste verili, že ste takými víťazmi studenej vojny, že pre vás už neplatia žiadne merítka. Hovorím vám: Baskovia sa pýtajú, prečo si nemôžu urobiť plebiscit o tom, či chcú patriť ku Španielsku, alebo nie. Katalánci sa pýtajú, prečo si nemôžu usporiadať plebiscit o tom, či chcú patriť ku Španielsku alebo nie.

Prirodzene sa tak dnes pýtajú i obyvateľky a obyvatelia Krymu. Vďaka porušeniu medzinárodného práva sa môže zvykovým právom tiež vytvoriť nové medzinárodné právo; to predsa viete. Som ale toho názoru, že by odtrhnutie Krymu bolo rovnakým porušením medzinárodného práva, ako bolo porušenie medzinárodného práva odtrhnutím Kosova. Vedel som ale, že sa Putin bude odvolávať na Kosovo, a on to urobil.

Teraz hovoríte, pani spolková kancelárka: situácia je ale celkom iná. To možno. Nepodceňujte ale to, že porušenie medzinárodného práva je porušením medzinárodného práva. Milá pani Rothová, spýtajte sa niekedy nejakého sudcu, či krádež z ušľachtilého motívu pri porovnávaní s krádežou z neušľachtilého motívu, prestáva byť krádežou. Poviem vám: je to stále krádež. V tom je ten problém. Keď pán Struck vtedy prehlásil: Spolková republika musí brániť svoju bezpečnosť na Hindúkuši. Teraz prehlasuje Putin: Rusko musí brániť svoju bezpečnosť na Kryme. Nemecko ostatne nemalo na Hindúkuši žiadnu flotilu a bolo podstatne vzdialenejšie. Preto teraz hovorím: oba tieto svety sú, zlé.

Ale čo je tiež pravda: keď mnohé krajiny, ktoré porušili medzinárodné právo, vyčítajú Rusku, že porušuje medzinárodné právo, nie je to nijak zvlášť účinné alebo vierohodné. To je skutočnosť, s ktorou sa musíme zmieriť. Obama hovoril rovnako ako vy, pani kancelárka a suverenite a územnej  celistvosti štátov. Ale oba tieto princípy boli porušené v Srbsku, Iraku a Líbyi. Západ si myslí, že môže porušiť medzinárodné právo, pretože už je preč studená vojna. Hrubo boli podceňované čínske i ruské záujmy.  Za Jelcina, ktorý býval často opitý, ste už Rusko vôbec nebrali vážne. Ale situácia sa zmenila.

Veľmi neskoro sa teraz odvolávate na zásady medzinárodného práva vzniknuté v priebehu studenej vojny. Som veľmi za to, aby znovu platili, ale pre všetkých! Inak to nejde. Potom začali nezhody medzi EU a Ruskom na Ukrajine. Obidvaja mysleli a konali rovnako. Barroso, ako šéf komisie EÚ, povedal: Buď colná únia s Ruskom, alebo zmluvy s nami! Nepovedal : „oboje!“, ale  „buď – alebo!“ Putin povedal: buď zmluvy s EÚ alebo s nami! Obaja mysleli a jednali vo vylučujúcich sa možnostiach. To bola ničivá chyba na oboch stranách. Ani jediný z ministrov zahraničia štátov EÚ sa nepokúsil hovoriť s ruskou vládou a vôbec vziať na vedomie bezpečnostné záujmy Ruska. Rusko sa predsa obáva, že po zblížení s EÚ príde na Ukrajinu NATO. Cíti sa stále obkľúčenejšie.

A teraz k Ukrajine. Ministri zahraničia štátov EÚ a NATO ponechali celkom bez povšimnutia históriu Ruska a Ukrajiny. Nikdy nepochopili význam Krymu pre Rusko. Ukrajinská spoločnosť je hlboko rozdelená, tiež sa to nebralo v úvahu. Toto hlboké rozdelenie sa ukazovalo už za druhej svetovej vojny a ukazuje sa to i dnes. Východná Ukrajina tiahne smerom k Rusku. Západná Ukrajina tiahne smerom k Západnej Európe.

V túto chvíľu nie je na Ukrajine politická osobnosť, ktorá by mohla reprezentovať obe časti spoločnosti. To je smutná skutočnosť. Potom tu máme ešte Radu Európy a Organizáciu pre bezpečnosť a vzájomnú spoluprácu v Európe (OBSE). Tie ste v poslednej dobe veľmi upozadili, pani kancelárka a pán minister zahraničia. Príspevky týmto organizáciám sa stále znižovali, pretože ste sa domnievali, že nie sú dôležité. Sú to ale jediné európske organizácie, v ktorých je súčasne Rusko aj Ukrajina. Preto ich musíme znovu posilniť, i finančne a nesmieme hovoriť o vylučovaní Ruska;  to je celkom mimo.

Zažívali sme potom silné vyostrenie na Majdane, zažili sme ostreľovačov a množstvo obetí. Rozšírili sa rôzne fámy. V takých situáciách sa veľa klame. Preto navrhujem zriadiť medzinárodnú vyšetrovaciu komisiu. My, ale predovšetkým Ukrajinky a Ukrajinci, máme právo sa dozvedieť, čo sa tam stalo a kto za to nesie zodpovednosť. Teší ma, pani kancelárka, že to podporujete.

Na Majdane bolo veľa demokratických síl, ale tiež fašisti. Západ spolupracoval priamo aj nepriamo. Potom minister zahraničia Steinmeier, francúzsky i poľský minister zahraničia, uzavreli s Janukovičom a pozíciou dohodu. Teraz hovoríte, pán minister zahraničia, že Janukovič nechal dohodu padnúť svojím útekom. To nie je pravda. Ľudia na Majdane odmietli veľkou väčšinou túto dohodu. A vy, pán minister zahraničia, ste sa na mieste za túto dohodu nijako nezasadzovali. Až po jej odmietnutí opustil Janukovič Kyjev.

Potom sa zišiel parlament a odvolal Janukoviča 72,88% hlasmi. Ústava ale predpisuje 75%. Teraz hovorí pán Röttgen a ďalší: No áno, za revolúcii sa nemôže tak hľadieť na ústavu. A nejaké to percento viac alebo menej… Ale Putin sa na ústavu odvoláva a hovorí: „Pre odvolanie prezidenta nebola ústavne predpísaná väčšina.“ A odkazuje sa preto na list, ktorý mu poslal Janukovič. Okrem toho: behom hlasovania o odvolaní v parlamente stáli samí ozbrojenci. To nie je obzvlášť demokratické. Pri hlasovaní na Kryme nasledujúcu nedeľu stoja taktiež okolo samí vojaci. A to tiež nie je, nie je obzvlášť demokratické. Zaujímavé je, že hovoríte, pani kancelárka, že takéto ľudové hlasovanie je vraj podľa ukrajinskej ústavy zakázané. Kedy potom ústava platí, a kedy nie? Pri odvolávaní prezidenta neplatí a pri hlasovaní na Kryme má zrazu platiť? Mala by ste sa rozhodnúť: prijímate plne ukrajinskú ústavu alebo len niektoré jej časti tie, ktoré sa vám hodia? Toto je spôsob, ktorý poznám, a ktorý sa mi nepáči…

Potom bola vytvorená nová vláda, ihneď uznaná prezidentom Obamom, EÚ a taktiež spolkovou vládou. Pani Merkelová! Vicepremiér, minister obrany, minister pôdohospodárstva, minister životného prostredia, generálny prokurátor to sú fašisti! Šéf národnej bezpečnostnej rady bol zakladajúcim členom fašistickej strany Sloboda. Fašisti zastávajú dôležité pozície a napríklad dominujú v bezpečnostnom sektore. Ešte nikdy fašisti dobrovoľne neodovzdali moc, pokiaľ získali aspoň podiel na nej. Prinajmenšom spolková vláda tu mala povinnosť vymedziť hranice už s ohľadom na naše dejiny.

Keď do rakúskej vlády vstúpila Haiderova FPÖ pristúpili sme dokonca k obmedzeniu kontaktov a podobne. A u fašistov na Ukrajine nerobíme nič? Sloboda má najtesnejšie kontakty s NPD a inými nacistickými stranami v Európe. Predseda tejto strany Oleg Ťahnybok, povedal doslova toto. Musíte si vypočuť, čo doslova povedal. Teraz citujem “Vezmite pušky, bojujte s ruskými sviňami, s Nemcami, s židovskými sviňami a iným prenárodom.” Koniec citátu. Opakujem. Tento muž povedal, citujem: “Vezmite pušky, bojujte s ruskými sviňami, s Nemcami, s židovskými sviňami a iným prenárodom.” Koniec citátu. Teraz v súčasnej dobe prebiehajú útoky na Židov a Židovky, na ľavicu a proti tomu všetkému nepoviete nič? S týmito ľuďmi so Slobody sa bavíte? To je škandál! Hovorím to jasne! Teraz chcete – a to ste oznámili – zavádzať sankcie. Ale tie nebudú Putinovi imponovať. To predsa len vyostrí situáciu.

Kissinger, niekdajší minister zahraničia USA, keď hovorí, že sankcie nie sú výrazom stratégie, ale výrazom toho, že stratégia chýba. To platí tiež o eskalácii vojenských preletov Poľska a baltických republík. Čo to má byť? Kontá Janukoviča a jeho podporovateľov sú zablokované, pretože ide o ukradnuté štátne peniaze. Pýtam sa: A to ste predtým nevedeli? Druhá otázka: Prečo vlastne len ich kontá? Ako je to s miliardovými majetkami iných oligarchov, tých ktorí podporujú iné sily? Ako je to všetko jednostranné!

Jedinou cestou je diplomacia. Za prvé. Západ musí uznať legitimné bezpečnostné záujmy Ruska na Kryme. Ako už to ostatne pochopil i minister zahraničia USA Kerry. Pre Krym musí byť nájdený status, ktorý je prijateľný pre Rusko, Ukrajinu i pre nás. Rusko musí dostať záruky, že sa Ukrajina nestane členom NATO. Za druhé. Perspektívou je pre Ukrajinu funkcia mostu medzi EÚ a Ruskom. Za tretie. Na Ukrajine musí byť zahájený proces porozumenia a zmierenie medzi východom a západom, snáď pomocou konfederačného alebo federálneho usporiadania, snáď dokonca aj s dvomi prezidentmi .

Čo vyčítam EÚ a NATO: Až doteraz sa nehľadal a nebol nájdený žiadny vzťah k Rusku. To sa teraz musí zásadne zmeniť. Bezpečnosť v Európe nie je možná bez Ruska ani proti nemu, ale len s Ruskom. Až bude jedného dňa kríza prekonaná, mohlo by byť výhodou, že zasa všetci budú rešpektovať medzinárodné právo. Ďakujem.

 Prejav si môžete pozrieť na nasledujúcom videu:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vládne strany sa opäť nedohodli: SaS nesúhlasí s 500-eurovými poukazmi za očkovanie a školy sa plošne nezatvoria

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA-Ľudovít Vaniher)   Vládne strany sa ako celok nedohodli na podobe 500-eurových poukazov pre dôchodcov, ak sa dajú zaočkovať. Vyplýva to z vyjadrenia predsedníčky poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anny Zemanovej pre agentúru SITA „Trváme na svojom stanovisku, nesúhlasíme s 500-eurovým príspevkom,“…

V prípade sankcií pomôžu Putin a Čína, uviedol Dodik pre The Guardian

0 icon

Banja Luka 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik v utorok zverejnenom rozhovore pre britský denník The Guardian odmietol hrozbu západných sankcií voči jeho krajine. Zároveň sa odvolal na podporu Moskvy a Číny a naznačil tiež blížiaci sa summit s ruským prezidentom Vladmirom Putinom Dodik (62) je kľúčovou…

Igor Melicher: “Prázdna špajza, ale Matovič nemá problém zadlžiť Slovensko o 10 miliárd eur, nemá problém predstaviť zákon, ktorý zruinuje živnostníkov, nemá problém naliať milióny do pochybných lotérii“

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa člena predsedníctva strany Smer-SD Igora Melichera, vládna zostava okolo Eduarda Hegera používa komunikáciu, ktorá je "absolútnym výsmechom každého jedného z nás". Mladý opozičný politik kritizuje, že vláda najprv ruší všetky sociálne opatrenia ako vyššia minimálna mzdu, 13. dôchodky, až po obedy zadarmo, lebo…

Rusi prispôsobia vakcínu Sputnik V novému variantu omikron

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov)   Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie, ktoré vyvinulo vakcínu proti koronavírusu Sputnik V, v pondelok uviedlo, že okamžite začína pracovať na prispôsobení tejto očkovacej látky na nový variant omikron Spomenuté výskumné centrum a Ruský fond priamych investícií, ktorý financoval vývoj vakcíny Sputnik…

Mesto Lučenec bojuje za vyššiu očkovanosť svojho obyvateľstva zverejňovaním záberov z nemocnice. Kedy však začnú kompetentní tlačiť na lekárov, aby začali covid konečne liečiť?

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Mesto Lučenec sa rozhodlo bojovať proti pandémii koronavírusu pomerne netradičným spôsobom. Snaží sa ľudí primäť k očkovaniu zverejňovaním záberov z covidového oddelenia nemocnice. Je očkovanie ale jediná možnosť? Prečo lekári prvého kontaktu nie sú tlačení do včasného liečenia pacientov? Pacienti s potvrdeným covid testom…

Novelu upravujúcu postihovanie prechovávateľov drog vrátil parlament na prepracovanie

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, SITA-Branislav Bibel, TASR-Jakub Kotian)   Novelu Trestného zákona, ktorou sa malo podľa predkladateľov zmierniť neprimerane prísne postihovanie prechovávateľov a užívateľov drog, vrátil parlament na prepracovanie. Rozhodlo o tom 123 členov zákonodarného orgánu na základe procedurálneho návrhu Petra Pčolinského (Sme rodina). V prípade prechovávateľov…

Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča záujemcom o tretiu dávku vakcíny proti COVID-19 registráciu

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odporúča záujemcom o tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 registráciu - tzv. Čakáreň. O očkovanie treťou dávkou je podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej na Slovensku veľký záujem, doposiaľ absolvovalo ďalšie očkovanie takmer 400.000 ľudí Záujemcovia teda môžu využiť registračný…

ZMOS žiada Prezidentku SR a generálneho prokurátora o preskúmanie novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák, tablet.tv)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa obrátilo na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a generálneho prokurátora Maroša Žilinku v súvislosti s poslaneckou novelou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák v…

Novým členom súdnej rady je sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Gandžala

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Novým členom Súdnej rady SR zvoleným sudcami je sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Gandžala. Radu o tom informovali zástupcovia volebnej komisie s tým, že Gandžala získal 100 zo192 platných hlasov odovzdaných v stredoslovenskom volebnom obvode O post člena súdnej rady sa…

Messi o zisku siedmej Zlatej lopty: “Neuveriteľné byť tu znova”

0 icon

Paríž 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Christophe Ena)   Argentínsky futbalový útočník Lionel Messi z Paríža Saint-Germain sa stal víťazom Zlatej lopty 2021. Je to jeho rekordné siedme víťazstvo v prestížnej ankete. V 65. ročníku hlasovania odsunul na druhé miesto poľského kanoniera Roberta Lewandowského z Bayernu Mníchov a tretí skončil taliansky stredopoliar…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

Ivan Holek

Prečo je premiér Heger služobníkom diabla?

0icon

Diabol, je ten, kto sa stavia proti Pánovi a jeho Vôli. Kto sa chce postaviť na jeho miesto a byť múdrejší ako On. A presne toto isté robí diabolská suita takzvaných odborníkov, zhromaždených okolo Hegera.V čom konkrétne spočíva ich služba satanovi?Stvoriteľ daroval človeku slobodnú vôľu. Tento jeho dar je absolútny…

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vládne strany sa opäť nedohodli: SaS nesúhlasí s 500-eurovými poukazmi za očkovanie a školy sa plošne nezatvoria

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA-Ľudovít Vaniher)   Vládne strany sa ako celok nedohodli na podobe 500-eurových poukazov pre dôchodcov, ak sa dajú zaočkovať. Vyplýva to z vyjadrenia predsedníčky poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anny Zemanovej pre agentúru SITA „Trváme na svojom stanovisku, nesúhlasíme s 500-eurovým príspevkom,“…

V prípade sankcií pomôžu Putin a Čína, uviedol Dodik pre The Guardian

0 icon

Banja Luka 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik v utorok zverejnenom rozhovore pre britský denník The Guardian odmietol hrozbu západných sankcií voči jeho krajine. Zároveň sa odvolal na podporu Moskvy a Číny a naznačil tiež blížiaci sa summit s ruským prezidentom Vladmirom Putinom Dodik (62) je kľúčovou…

Igor Melicher: “Prázdna špajza, ale Matovič nemá problém zadlžiť Slovensko o 10 miliárd eur, nemá problém predstaviť zákon, ktorý zruinuje živnostníkov, nemá problém naliať milióny do pochybných lotérii“

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa člena predsedníctva strany Smer-SD Igora Melichera, vládna zostava okolo Eduarda Hegera používa komunikáciu, ktorá je "absolútnym výsmechom každého jedného z nás". Mladý opozičný politik kritizuje, že vláda najprv ruší všetky sociálne opatrenia ako vyššia minimálna mzdu, 13. dôchodky, až po obedy zadarmo, lebo…

Rusi prispôsobia vakcínu Sputnik V novému variantu omikron

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov)   Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie, ktoré vyvinulo vakcínu proti koronavírusu Sputnik V, v pondelok uviedlo, že okamžite začína pracovať na prispôsobení tejto očkovacej látky na nový variant omikron Spomenuté výskumné centrum a Ruský fond priamych investícií, ktorý financoval vývoj vakcíny Sputnik…

Mesto Lučenec bojuje za vyššiu očkovanosť svojho obyvateľstva zverejňovaním záberov z nemocnice. Kedy však začnú kompetentní tlačiť na lekárov, aby začali covid konečne liečiť?

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Mesto Lučenec sa rozhodlo bojovať proti pandémii koronavírusu pomerne netradičným spôsobom. Snaží sa ľudí primäť k očkovaniu zverejňovaním záberov z covidového oddelenia nemocnice. Je očkovanie ale jediná možnosť? Prečo lekári prvého kontaktu nie sú tlačení do včasného liečenia pacientov? Pacienti s potvrdeným covid testom…

Novelu upravujúcu postihovanie prechovávateľov drog vrátil parlament na prepracovanie

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, SITA-Branislav Bibel, TASR-Jakub Kotian)   Novelu Trestného zákona, ktorou sa malo podľa predkladateľov zmierniť neprimerane prísne postihovanie prechovávateľov a užívateľov drog, vrátil parlament na prepracovanie. Rozhodlo o tom 123 členov zákonodarného orgánu na základe procedurálneho návrhu Petra Pčolinského (Sme rodina). V prípade prechovávateľov…

Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča záujemcom o tretiu dávku vakcíny proti COVID-19 registráciu

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odporúča záujemcom o tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 registráciu - tzv. Čakáreň. O očkovanie treťou dávkou je podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej na Slovensku veľký záujem, doposiaľ absolvovalo ďalšie očkovanie takmer 400.000 ľudí Záujemcovia teda môžu využiť registračný…

ZMOS žiada Prezidentku SR a generálneho prokurátora o preskúmanie novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák, tablet.tv)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa obrátilo na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a generálneho prokurátora Maroša Žilinku v súvislosti s poslaneckou novelou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák v…

Novým členom súdnej rady je sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Gandžala

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Novým členom Súdnej rady SR zvoleným sudcami je sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Gandžala. Radu o tom informovali zástupcovia volebnej komisie s tým, že Gandžala získal 100 zo192 platných hlasov odovzdaných v stredoslovenskom volebnom obvode O post člena súdnej rady sa…

Messi o zisku siedmej Zlatej lopty: “Neuveriteľné byť tu znova”

0 icon

Paríž 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Christophe Ena)   Argentínsky futbalový útočník Lionel Messi z Paríža Saint-Germain sa stal víťazom Zlatej lopty 2021. Je to jeho rekordné siedme víťazstvo v prestížnej ankete. V 65. ročníku hlasovania odsunul na druhé miesto poľského kanoniera Roberta Lewandowského z Bayernu Mníchov a tretí skončil taliansky stredopoliar…

Podkasty

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

Ivan Holek

Prečo je premiér Heger služobníkom diabla?

0icon

Diabol, je ten, kto sa stavia proti Pánovi a jeho Vôli. Kto sa chce postaviť na jeho miesto a byť múdrejší ako On. A presne toto isté robí diabolská suita takzvaných odborníkov, zhromaždených okolo Hegera.V čom konkrétne spočíva ich služba satanovi?Stvoriteľ daroval človeku slobodnú vôľu. Tento jeho dar je absolútny…

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

TopDesať

Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

0 icon

Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

4-krokový návod ako sa vysporiadať so smútkom počas sviatkov

0 icon

Emočne autentické sviatky môžete mať neustále, dokonca aj keď sa vás dotkne závan smútku. Ktokoľvek napísal pieseň „ Je to najúžasnejší čas v roku“, nikdy nemusel zažiť Vianoce počúvajúc bratrancove nadávky na politiku. Alebo stráviť celé Vianoce sám, zatiaľ čo počuje štrnganie pohárov a smiech vybuchujúci z vedľajšieho bytu. Našťastie, psychologický výskum naznačuje pár efektívnych spôsobov,…

Si inteligentný? Zisti to v tomto krátkom teste, ktorý pozostáva len z troch otázok!

0 icon

IQ testov je plný internet a zväčša sa skladajú z obrovského množstva otázok, ktoré sú často náročné. Najhoršie, čo sa ti môže stať, je, že po skončení takéhoto testu, ktorý ti zabral 15 minút, od teba webstránka požaduje, aby si poslal SMS v hodnote niekoľkých eur. To sa ti však…

Zlom San Andreas ako časovaná bomba? 3. časť

0 icon

Prinášame záverečnú časť článku s názvom Zlom San Andreas ako časovaná bomba? O litosferických doskách, ktoré sa tiahnu naprieč celou zemeguľou už bolo povedané dosť, taktiež sme sa v predošlých článkoch pozreli na najsilnejšie, najslabšie a bez prístrojov citeľné zemetrasenie z pohľadu Richterovej stupnice. Vedeli ste, že táto stupnica bola…

Máme šancu prežiť nukleárny výbuch?

0 icon

Častice rádioaktívneho spádu v malom množstve nám nedokážu nijak ublížiť. V súčasnosti je rádioaktivita všade okolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Avšak ak by došlo k nuklárnemu útoku, obrovské množstvo týchto častíc rádioaktívneho spádu by padali na zem a spôsobovali by choroby a smrť v oblasti spádu. Vedci odhadujú, že na svete je v súčasnosti viac…

Armádny Magazín

Ruské letecké a kozmické sily získajú nové lietadlá s hypersonickou zbraňou

0 icon

Rusko, 30. november 2021 (AM, Sputnik) – Nové lietadlá s hypersonickými zbraňami začnú bojovú službu v leteckých vojenských jednotkách Leteckých a kozmickýc

Operácia „Razgrom“. Zatiaľ len ako fikcia

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – V zahraničných i domácich médiách sa čoraz častejšie objavujú analýzy možných scenárov celoeurópskeho, prípadne globálneho vojenského konfliktu, ktoré môžu vzísť z viacerých ohnísk. Ich častým spoločným menovateľom je pris

Výrobca vrtuľníkov Bell oznámil dodávku piatich strojov pre Ukrajinu

0 icon

Kolín nad Rýnom, Nemecko (30. novembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron (NYSE: TXT), na veľtrhu European Rotors oznámila, že uzatvorila zmluvu na dodávku piatich svojich strojov zákazníkom na Ukrajine.   [caption id="attachment_35839" align="alignnone" width="1300"]

Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

0 icon

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. "Aj s nimi sme prehrali?" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hr

Príhoda červenoarmejca: Život mu zachránil nemecký zapaľovač

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – Túto príhodu na internete vyrozprával bývalý červenoarmejec Iľja Ivanovič Krasnov, ktorý do Červenej armády nastúpil v roku 1942 so svojimi tromi bratmi, Pjotrom, Sášom a Nikitom. O Nikitovi sa Iľja, ako autor tejto spomienky, nezmieňuje, Pjotr padol pri obrane Stalingradu a príhodu, ktorú popísal zažil Sáša alebo Alexander Ivano

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali