Uviedol tiež, že kríza súvisiaca s koronavírusom nemá obdobu, preto nemôžeme dnes predpovedať ekonomiku na dlhú dobu. “Je to samozrejme veľmi zložité a vyžaduje to veľkú zodpovednosť pri prijímaní rozhodnutí,“ dodal Peskov.
Tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie predtým vyzval občanov, aby sa nevyľakali ohľadom poklesu cien ropy, pretože je to podľa jeho slov špekulačná a rýdzo obchodná situácia. Požiadal, aby neprikladali apokalyptický význam pádu májových futures americkej ropy WTI pod záporný bod, a uviedol, že to nie je dôvod na príliš negatívne hodnotenie
Peskov uistil, že ruská vláda má všetky kapacity na minimalizáciu problémov. Ak je to potrebné, použijeme ich, povedal tlačový hovorca ruského prezidenta.
Pokles cien ropy
Rozšírenie koronavírusu spôsobilo prudký pokles dopytu po rope, pretože mnoho štátov uzavrelo svoje hranice a podniky pozastavili prevádzku.
Kotácie sa tiež zrútili, pretože v marci sa OPEC+ nedokázala dohodnúť o novej zmluve. Členovia aliancie uzavreli novú dohodu v polovici apríla, ale ani to nepomohlo stabilizovať ceny.
Výsledky rokovaní medzi krajinami OPEC+ a G20
Aliancia OPEC +, ktorá existuje od roku 2017, sa po mesačnej prestávke zhodla na novej dohode o znížení produkcie ropy na stabilizáciu trhu v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Bude platiť od mája 2020 do konca apríla 2022, ale v prípade nutnosti môže byť predĺžená alebo skrátená.
Za týchto podmienok sa plánuje zníženie produkcie v troch fázach od úrovne októbra 2018: o 10 miliónov barelov denne v máji a júni, 8 miliónov v júli až decembri a 6 miliónov až do ukončenia dohody.
Rusko a Saudská Arábia, hlavný zástupcovia dohody, na seba vezmú polovicu celkového zníženia produkcie aliancie. Budú to vykonávať z vlastnej referenčnej základne 11 miliónov barelov denne na 8,5 milióna, 9 miliónov a 9,5 milióna v každej fáze. Pritom evidencia plnenie záväzkov aliancie bude vedená len pre ropu, ako je obvyklé v krajinách OPEC, bez kondenzátu.