Klaus: Kvóty, migrácia a nerozhodnosť bojazlivej Európskej únie

Klaus: Kvóty, migrácia a nerozhodnosť bojazlivej Európskej únie

Česká republika 20. mája 2015 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Migranti utekajú za niečim…

Kvóty migrantov, ktoré navrhuje Európska komisia, patria medzi tému, ktorej sa v uplynulých dňoch venujú médiá i politici. Podľa bývalého českého prezidenta Václava Klausa sú kvóty akousi ponukou pre migrantov, aby sa usilovali o vstup do Európy. Riešením by podľa neho malo byť niečo úplne iné: „nahlas oznámiť, že každý kto sa nelegálne dostane do Európy, bude okamžite poslaný späť.“

Reklama
Na snímke Václav Klaus
Na snímke Václav Klaus

Problémom nie sú kvóty, ale výrazný nárast žiadateľov o prijatie do Európy a snahy o podieľaní sa na jej „sociálnom komforte“, myslí si Klaus. „V médiách aj v politických debatách používané slovo utečenci, je nesprávne. Nie sú to utečenci, lebo oni pred ničím neutekajú, oni utekajú za niečím. Neutekajú kvôli hladu. Kvôli hladu v Afrike umierajú iní, ale tí nemajú dostatok prostriedkov na zaplatenie veľkej sumy prevádzačom za transport cez Stredozemné more. Masovo neutekajú ani tí, ktorí sú bezprostredne ohrození na živote, ti utekať nemôžu,“ zverejnil Inštitút Václava Klausa slová bývalého českého prezidenta.

Klaus zároveň podotýka, že zmätok do diskusie ohľadom migrantov vnáša názor, že Európa vymiera a ubúdajú potrebné pracovné sily. Zmätok tiež vnáša propagovanie multikulturalizmus.

Reklama

 

Európsky sociálny štát

Politici podľa bývalého prezidenta nemajú odvahu premýšľať o skutočných príčinách migrácie do Európy. Preto ponúka dve hypotézy.

Prvou príčinou podľa Klausa je destabilizácia relatívne stabilných režimov v arabskom a africkom svete. Tieto boli stabilné aj napriek tomu, že niekomu sa tieto režimy nemuseli páčiť. „Bez nedomyslenej Bushovej invázie do Iraku by nevznikol dnešný Islamský štát, a tým dnešná emigrácia zo Sýrie. Bez destabilizácie arabských štátov na severe Afriky spoluorganizovaním a podporou tamojších “arabských jarí”, by sa tak ľahko migranti z hĺbky Afriky do Európy nedostávali. Keby som nesedel v marci 2011 na summite Európskej únie, tak by som možno nemal nárok niečo hovoriť. Tu sa – s mojím nesúhlasom (rovnako nesúhlasila Angela Merkelová a prezident Rumunska Basescu) – napriek veľkému tlaku Sarkozyho a Camerona síce ešte nerozhodlo o bombardovaniu Líbye, ale hneď na nasledujúcich dňoch Francúzi bombardovať začali. To spôsobilo dnešnú migráciu z Líbye.“

Za druhú príčinu migrácie považuje Klaus európsky sociálny štát. Tvrdí, že iracionálna sociálna politiky vlastne migrantov láka.

Reklama

Avšak recept, čo s migrantami robiť, Európa nemá. „Bude organizovať zberne či utečenecké tábory, ktoré sú – a palestínska skúsenosť to jasne ukazuje – len čakárňou na akúsi neznámu budúcnosť? Že v týchto palestínskych “čakárňach” vznikol Hamas, vie snáď každý,“ vysvetlil Klaus.

 

Schengen a jeho hranice

Bývalý prezident zároveň nesúhlasí s vytvorením Schengenu. Považuje ho za nezodpovedné rušenie vnútroeurópskych hraníc, ktoré v sebe ukrýva mnoho nebezpečenstva. „Kto je dnes zodpovedný za hranice EÚ? V Schengenskej dohode je napísané, že tzv. “hraničné krajiny”. Ani Taliansko sa preto nesmie schovávať za EÚ. Ono má nielen právo, ale aj povinnosť hranice – svoje aj EÚ – strážiť. Ono nemá migrantov na svoje, a tým aj naše územie vpúšťať. Ono má armádu a políciu, Európska únia nie,“ myslí si Klaus.

Riešenie preto podľa neho vyžaduje odvahu, rozhodnosť, rezolútnosť, nie nezodpovednosť, ktorá prevláda v európskom superštáte. Sebavedomé štáty, ako sú USA, Austrália, Japonsko a mnohé ďalšie, by podľa neho to, čo sa deje v Európe, nikdy nedopustili. Preto za vinníka považuje mylný koncept Európskej únie.

Reklama

ru

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

18:21

Najvyšší súd Talibanu v utorok oznámil, že súd v severovýchodnej afganskej provincii Kápísá dal verejne zbičovať dvoch mužov obvinených z lúpeže.

18:20

Súd poprednému predstaviteľovi Alternatívy pre Nemecko (AfD) Björnovi Höckeovi v prípade uznania za vinného z použitia nacistického sloganu pravdepodobne udelí finančnú pokutu. Oznámila to v utorok hovorkyňa krajského súd v nemeckom meste Halle Adina Kesslerová-Jenschová na záver druhého dňa pojednávania v tejto kauze.

18:19

Španielsky sudca v utorok oznámil, že obnovil vyšetrovanie podozrenia zo sledovania mobilného telefónu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza špionážnym sotfvérom Pegasus. Súvisí to so žiadosťou o spoluprácu pri podobnom vyšetrovaní vo Francúzsku.

18:18

Vzájomné uznanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Azerbajdžanu a Arménska je pre Česko principiálne. ČR má eminentný záujem na tom, aby bol región južného Kaukazu stabilný. V utorok to povedal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, ktorý v Prahe prijal svojho azerbajdžanského partnera Džejhuna Bajramova.

18:17

Vojenská spolupráca a regionálna bezpečnosť boli medzi témami rozhovorov poľského ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza a britského kolegu Granta Shappsa vo Varšave. Obaja ministri sa stretli v utorok na základni 1. varšavskej obrnenej brigády.

 

18:16

Pro-palestínski demonštranti v utorok v Turíne narušili konferenciu o spolupráci v oblasti vedy a vesmíru medzi Talianskom a ďalšími krajinami.

18:01

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev sa domnieva, že mierová dohoda s Arménskom je čoraz viac na dosah. Vyjadril sa tak v utorok, keď expertné tímy z oboch krajín mali začať na spoločných hraniciach s demarkačnými prácami.

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali