Kiska: Význam vzniku Československa pretrváva dodnes

Bratislava 28. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Jakub Kotian)

 

Hoci živých pamätníkov vzniku Československa pred 99 rokmi už sotva nájdeme, význam tejto, pre nás kľúčovej, udalosti pretrváva dodnes. Uvádza sa to v sobotnom vyhlásení prezidenta SR Andreja Kisku, ktoré zverejnil na sociálnej sieti

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

“Nový štát si nevymysleli víťazné mocnosti. Na mapu povojnovej Európy ho zakreslili vďaka dlhodobému úsiliu o slobodu a nezávislosť, ktoré bolo spoločným dielom domácich vlastencov a politikov, slovenských a českých krajanov v Amerike i legionárov bojujúcich v Rusku. Deklaráciou slovenského národa, prijatou 30. októbra 1918 v Martine, sa k nemu prihlásili zástupcovia všetkých politických smerov,” vyhlásil Kiska.

V našej pamäti sa podľa jeho slov tento zápas spája s nenahraditeľným štátnikom Tomášom Garriguom Masarykom, charizmatickým Milanom Rastislavom Štefánikom a nesmierne pracovitým Edvardom Benešom. Jeho dejiny písali stovky jedinečných osobností, od Vavra Šrobára, ktorý od decembra 1918 stál na čele ministerstva s plnou mocou pre správu Slovenska, až po Milana Hodžu, ktorý sa v novembri 1935 stal predsedom vlády celej republiky.

“Vďaka novému štátu dostalo Slovensko nielen jasné hranice, ale aj príležitosť budovať politické, vzdelanostné i kultúrne inštitúcie. Nevídaným tempom sa rodila vzdelaná stredná trieda, do verejného života vstupovali starostovia, primátori, župani, ministri, novinári, podnikatelia, rozvíjala sa občianska spoločnosť,” uviedol prezident SR, ktorý poznamenal, že značka Československo vzbudzovala rešpekt a krajina bola ostrovom demokracie v strednej Európe.

Dvadsať rokov bol podľa Kisku prikrátky čas na vyriešenie mnohých problémov, od národnostných až po sociálne. “Najprv sme na prahu druhej svetovej vojny stratili štát, a po jeho obnovení sme po roku 1948 stratili jeho najdôležitejšiu charakteristiku – demokraciu,” pripomenul s tým, že dnes máme oboje, vo vlastnom štáte. “Máme dôvod spomínať na vklad, aký do nášho rozvoja vniesol spoločný štát. A strážiť ako oko v hlave našu dnešnú slobodu a demokraciu,” uzavrel prezident.

 

BRATISLAVA: V meste si pripomenú 99. výročie vzniku Československa

Pri Pamätníku čs. vzájomnosti na Vajanského nábreží v Bratislave si v sobotu popoludní pripomenú 99. výročie vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Spomienkové stretnutie sa začína o 17.00 h.

Spolu so združeniami zastupujúcimi Čechov na Slovensku a organizáciami podporujúcimi česko-slovenskú vzájomnosť organizuje podujatie Občianska konzervatívna strana (OKS).

Jej predseda Ondrej Dostál je presvedčený, že demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre slovenských občanov významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia. “K dejinám Slovenska patrí aj Masarykova a Štefánikova republika a skutoční slovenskí vlastenci by sa k nej mali hlásiť,” zdôraznil. Pripomenul i snahy OKS, aby pri budúcoročnom 100. výročí vzniku prvej ČSR bol 28. október povýšený na štátny sviatok, tak ako je tomu v ČR.

K tejto myšlienke sa hlási aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Poukazuje na to, že vznik ČSR pravdepodobne zachránil Slovensko pred maďarským asimilačným tlakom, ako primátor slovenskej metropoly vyzdvihuje i fakt, že prvá ČSR znamenala i zvýšenie významu Bratislavy. Za ustanovenie 28. októbra na štátny sviatok podľa Nesrovnala hovorí aj to, že na Slovensku pretrváva pozitívny vzťah k bývalému spoločnému štátu a spoločnej histórii. “Tá sa pritom netýka len národov, ale aj mnohých československých rodín,” dodal Nesrovnal, ktorý sám k tejto skupine patrí. Jeho otec pochádza z Brna.

 

V ČR si pripomínajú 99. výročie vzniku samostatného Československa

Na mnohých miestach Českej republiky sa dnes konajú spomienkové podujatia pri príležitosti 99. výročia vzniku samostatného Československa.

Centrom osláv je tradične hlavné mesto Praha. Vojnoví veteráni, zástupcovia armády a politici vrátane prezidenta ČR Miloša Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku dopoludnia pri Národnom pamätníku na Vítkove spoločne položili vence k hrobu neznámeho vojaka, informujú spravodajské weby iDNES.cz a Aktuálně.cz.

Ceremoniál kladenia vencov mal tentoraz netradičnú podobu a bol kratší, čo podľa Aktuálně.cz kritizovali niektorí prítomní. Namiesto postupného kladenia vencov sa totiž naraz položili vence tri. Privilégium samostatného kladenia mal iba prezident Zeman.

“Poviem úprimne, že sme z toho boli zaskočení, myslím si, že dobré tradície sa majú dodržať,” povedal novinárom sociálnodemokratický predseda Senátu Milan Štěch.

Zemanov hovorca Jiří Ovčáček tvrdí, že pietny akt na Vítkove sa skrátil na návrh armády. Podľa neho sa 24. októbra uskutočnil nácvik pietneho aktu aj za účasti zástupcov Senátu. “Nešlo teda o žiadne nečakané prekvapenie,” napísal Ovčáček pre Aktuálně.cz.

Na záver piety zaznela na pamiatku padlých vojakov Večierka a čestná salva. V minulých rokoch nad pamätníkom preleteli aj armádne vrtuľníky alebo lietadlá, tento rok prelet naplánovaný nebol.

Následne sa na Vítkove konalo slávnostné zhromaždenie, na ktorom slovenský veľvyslanec v ČR Peter Weiss pripomenul úzku spoluprácu medzi českou a slovenskou vládou. Vyzval, aby sa nasledujúci rok pripomenul mladšej generácii význam Československa. “Chcel by som apelovať na všetkých, ktorí to môžu ovplyvniť, aby sa slovenčina nestrácala v Česku a čeština nevymizla na Slovensku,” citoval Weissa web iDNES.cz.

Predseda Zväzu bojovníkov za slobodu Jaroslav Vodička vo svojom vystúpení pripomenul význam slovenských politikov pri vzniku samostatného Československa.

Oslavy vyvrcholia o 20.00 h slávnostným ceremoniálom udeľovania štátnych vyznamenaní vo Vladislavskej sále Pražského hradu, na ktorom sa zúčastní aj premiér SR Robert Fico. Vyznamenanie tento rok dostanú okrem iných česká rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková, bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder či šesťnásobný víťaz automobilových pretekov Rely Dakar Karel Loprais.

Pražský hrad už avizoval, že hosťov bude tentoraz viac ako v predchádzajúcich rokoch a mali by obsadiť 800 stoličiek. Počet tých, ktorí sa ospravedlnili, je podľa kancelára hradu Vratislava Mynářa “minimum”.

Jednou z vyznamenaných in memoriam mala byť aj speváčka Věra Špinarová, ktorá zomrela tento rok v marci. Jej syn Adam Pavlík ale ocenenie odmietol. “Som presvedčený, že by si to ocenenie neodniesla… A navyše pána Zemana vôbec nemala rada, takže by tam nešla,” povedal Pavlík.

Medzi hosťami opäť nebudú vysokoškolskí rektori, ktorí na Hrad prestali chodiť v roku 2014 na protest proti tomu, že Zeman kvôli sporom nepozval dvoch z nich.

Nepríde ani minister kultúry Daniel Herman. Na Twitteri napísal, že “nesúhlasí s politikou M. Zemana”, preto sa ospravedlnil.

 

ČAPLOVIČ: Čechoslovakizmus mal v čase vzniku ČSR geopolitický význam

Hoci idea čechoslovakizmu časom stratila svoj prvotný zmysel a jej dlhodobé uplatňovanie v slovenských podmienkach sa stalo predmetom sporov českých a slovenských politických predstaviteľov, v čase vzniku Československa zohrala dôležitú úlohu. „Je potrebné si uvedomiť, že ideu čechoslovakizmu v jej prvopočiatkoch je nutné chápať v politickom, nie v etnickom význame a hlavne v kontexte požiadavky na utvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov,“ povedal pre TASR riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.

Politickí predstavitelia podľa neho nemohli pred mocnosťami na sklonku svetovej vojny argumentovať historickým právom na samourčenie českého národa a súčasne hovoriť o prirodzenom práve Slovákov na vlastnú štátnosť. „Okolo 6,7 milióna Čechov a vyše dva milióny Slovákov utvorili na základe tejto idey 8,7-miliónový štátotvorný československý národ v etnicky multinacionálnom 13,4-miliónovom štáte. Je potrebné brať na zreteľ, že len samotných Nemcov bolo v Československu vyše 3,1 milióna,“ vysvetľuje Čaplovič.

Idea čechoslovakizmu v roku 1918 nebola problémom a predmetom sporov sa stala až neskôr, keď sa uplatňovala naďalej, hoci svoj pôvodný význam už stratila.

Významným argumentom v prospech vzniku Československa bol boj našich legionárov na strane víťazných mocností. „V prvom rade mi nedá nespomenúť formovanie a bojové nasadenie česko-slovenského legionárskeho vojska po boku štátov dohodových mocnosti v rokoch prvej svetovej vojny vo Francúzsku, v Rusku, Taliansku, v ktorých radoch spoločne bojovali a umierali Česi i Slováci, bolo ich približne 7200,“ pripomína Čaplovič.

„Légie svojím bojovým vystúpením na strane vojsk Dohody dláždili cestu k vzniku Československa a napomáhali politickému vedeniu česko-slovenského odboja v zahraničí, čiže trojici Tomáš Garrigue Masaryk – Milan Rastislav Štefánik – Edvard Beneš, k tomu, aby mocnosti takýto štát na mape Európy v roku 1918 uznali,“ konštatuje.

Vznikom samostatného štátu Čechov a Slovákov v októbri 1918 sa podľa neho zavŕšilo diplomatické a vojenské úsilie hlavných politických reprezentantov českého a slovenského národa. „Tým, že sa Slovensko stalo súčasťou Československa, Slováci sa vlastne prvýkrát stali štátotvorným národom. Som presvedčený, že bez vzniku Československa by nebol ani 1. január 1993,“ tvrdí Miloslav Čaplovič.

Na otázku, či by mal byť 28., prípadne 30. október na Slovensku vyhlásený za štátny sviatok, Čaplovič reaguje, že v každom prípade by sme si mali tieto udalosti pripomínať a nezabúdať na ne. „Republika sa zrodila na sklonku ‘Veľkej vojny’ na troskách rakúsko-uhorskej monarchie, a to na základe dvoch rovnoprávnych štátoprávnych aktov: vyhlásenia Národného výboru československého v Prahe 28. októbra 1918 a Martinskej deklarácie v Martine 30. októbra 1918,“ povedal Čaplovič.

„Jej význam o to viac umocňuje skutočnosť, že v čase, keď sa slovenskí reprezentanti politického, kultúrneho, duchovného, hospodárskeho života Deklaráciou na zhromaždení v Martine prihlásili k česko-slovenskej štátnosti, nemali ani potuchy, čo sa udialo 28. októbra v Prahe,“ upozornil riaditeľ VHÚ.

„Často význam Martinskej deklarácie nedoceňujeme, pričom išlo o zásadný krok vo formovaní moderného a štátotvorného národa. Práve preto by mal byť 30. október štátnym sviatkom a 28. október aspoň pamätným dňom,“ uzavrel.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:08 - Hlavné z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu: 1. Na charkovskom smere sa Rusi pokúsili prelomiť…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov obranných agentúr,…

Kollár: Je otázkou, ako by sa SaS po svojom odchode správala k menšinovej vláde

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pokiaľ SaS odíde z vlády, realitou bude menšinová vláda. Otázkou je, ako sa k nej bude SaS správať. Vyplýva to z vyjadrení predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Zákony sa podľa neho dajú prijímať aj s menej ako 76 poslancami. Ak to…

Filozof Chomsky vidí dve riešenia ukrajinskej krízy. Teraz je na Západe, aby ustúpil

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky "Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so…

Zverejnili deň ďalšieho rokovania koalície o riešení vládnej krízy. Za ľudí má na Sulíka jednu požiadavku

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ďalšie rokovanie o budúcnosti koalície by sa malo konať v sobotu (20. 8.), zvoláva ho premiér Eduard Heger (OĽANO). Pre TASR to uviedla strana Za ľudí, Úrad vlády SR to zatiaľ nepotvrdil. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková pre TASR povedala, že stretnutie bude určite…

Trump: Agenti FBI mohli podhodiť dôkazy počas prehliadok v Mar-a-Lago

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-LM Otero) Agenti FBI mohli umiestniť dôkazy počas prehliadok majetku Donalda Trumpa v Mar-a-Lago. Tento názor vyjadril sám bývalý prezident USA v rozhovore pre Fox News Podľa Trumpa FBI počas prehliadky zakázala ich činnosť natáčať, ako aj byť s agentmi v rovnakých priestoroch. "Mohli podhodiť, čo…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Tri argumenty, prečo HIMARS neochráni Poľsko pred ruskou “hrozbou”

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/politekspert/Foto:Twitter)   Estónsko a Poľsko žiadajú USA o dodanie vojenského vybavenia na "odstrašenie Ruska". Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, prečo sú tieto očakávania nezmyselné Estónsko žiada USA o dodanie raketometov HIMARS a bezpilotných lietadiel Reaper, zatiaľ čo Poľsko čaká na systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16…

OĽaNO vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič. Minister financií dnes ráno: Už nemám silu zabrániť SaS dokonať dielo

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Letné prekáračky medzi stranou Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a stranou Sloboda a solidarita pokračujú. Aktuálne OĽaNO zverejnilo status, v ktorom SaS vyčíta jej kroky a zároveň vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič „Máme tu vládnu krízu. SaS sa rozhodla, že…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:08 - Hlavné z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu: 1. Na charkovskom smere sa Rusi pokúsili prelomiť…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov obranných agentúr,…

Kollár: Je otázkou, ako by sa SaS po svojom odchode správala k menšinovej vláde

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pokiaľ SaS odíde z vlády, realitou bude menšinová vláda. Otázkou je, ako sa k nej bude SaS správať. Vyplýva to z vyjadrení predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Zákony sa podľa neho dajú prijímať aj s menej ako 76 poslancami. Ak to…

Filozof Chomsky vidí dve riešenia ukrajinskej krízy. Teraz je na Západe, aby ustúpil

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky "Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so…

Zverejnili deň ďalšieho rokovania koalície o riešení vládnej krízy. Za ľudí má na Sulíka jednu požiadavku

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ďalšie rokovanie o budúcnosti koalície by sa malo konať v sobotu (20. 8.), zvoláva ho premiér Eduard Heger (OĽANO). Pre TASR to uviedla strana Za ľudí, Úrad vlády SR to zatiaľ nepotvrdil. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková pre TASR povedala, že stretnutie bude určite…

Trump: Agenti FBI mohli podhodiť dôkazy počas prehliadok v Mar-a-Lago

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-LM Otero) Agenti FBI mohli umiestniť dôkazy počas prehliadok majetku Donalda Trumpa v Mar-a-Lago. Tento názor vyjadril sám bývalý prezident USA v rozhovore pre Fox News Podľa Trumpa FBI počas prehliadky zakázala ich činnosť natáčať, ako aj byť s agentmi v rovnakých priestoroch. "Mohli podhodiť, čo…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Tri argumenty, prečo HIMARS neochráni Poľsko pred ruskou “hrozbou”

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/politekspert/Foto:Twitter)   Estónsko a Poľsko žiadajú USA o dodanie vojenského vybavenia na "odstrašenie Ruska". Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, prečo sú tieto očakávania nezmyselné Estónsko žiada USA o dodanie raketometov HIMARS a bezpilotných lietadiel Reaper, zatiaľ čo Poľsko čaká na systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16…

OĽaNO vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič. Minister financií dnes ráno: Už nemám silu zabrániť SaS dokonať dielo

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Letné prekáračky medzi stranou Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a stranou Sloboda a solidarita pokračujú. Aktuálne OĽaNO zverejnilo status, v ktorom SaS vyčíta jej kroky a zároveň vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič „Máme tu vládnu krízu. SaS sa rozhodla, že…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Armádny Magazín

USA presúva svojich výsadkárov do Bulharska a ďalších krajín východnej Európy. Briti idú zničiť Krymský most

0 icon

USA, 15.august 2022 (AM) – "Kyjevský režim nenecháva žiadnu nádej na zničenie krymského mosta, ukrajinskí politici opakovane vyjadrili želanie udrieť na most akoukoľvek zbraňou . Ako uviedol námestník Najvyššej rady Gončarenko, Kyjev dokonca s Veľkou Britániou diskutoval o možnostiach úderov na štruktúru.   Ukrajinsk

Britský minister obrany sľúbuje že „prebuduje“ ukrajinské ozbrojené sily a zvýši „rozsah odporu“

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Spojené kráľovstvo pomôže Ukrajine obnoviť jej ozbrojené sily a zvýšiť „rozsah odporu“. Uviedol to minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace, keď hovoril o britskom výcvikovom programe pre ukrajinský vojenský personál.   Londýn spustil špeciálny výcvikový program pre ukrajinský vojenský personál, v rá

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov: "Naučte sa byť priateľmi s Ruskom - vaše zuby budú zdravšie"

0 icon

Čečensko, 15.august 2022 (AM) - Z medzinárodného letiska Groznyj odletel do zóny vojenskej operácie na Donbase ďalší kontingent dobrovoľníkov. Podľa šéfa Čečenska Ramzana Kadyrova majú dobrovoľníci „súdiac podľa bojového ducha v úmysle vyrezať nacistický odpad ako zhubný nádor, pričom po členoch banderovský

Ruská protivzdušná obrana odrazila ukrajinský útok na Záporožskú jadrovú elektráreň - 171. deň vojny na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Člen hlavnej rady správy Záporožskej oblasti Vladimir Rogov oznámil, že Jadrová elektráreň Záporožie po ďalšom ostreľovaní ukrajinskými vojakmi funguje normálne, útoky boli likvidované.   Ozbrojené sily Ukrajiny v sobotu 13. augusta opäť ostreľovali mesto Energodar a Jadrovú elektráreň Záporožie.

Koncern Kalašnikov čoskoro odovzdá ruským ozbrojeným silám novú karabínu a ostreľovaciu pušku

0 icon

Rusko, 15.august 2022 (AM) – Do konca roku 2022 dostanú ruské ozbrojené sily nový samopal PPK-20. Povedal to vedúci spoločnosti Kalašnikov - Alan Lušnikov. Označil tento samopal za najlepší na svete na najbližších 20 rokov. PPK-20 bol predstavený na fóre Army-2021.   Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov no

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali