Londýn 7. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
Zdá sa, že Brexit naštartoval v Británii vlastenecké nálady a snahu o „vyčistenie“ krajiny od imigrantov. V súčasnosti je v Británii každý štvrtý doktor cudzieho pôvodu. Vláda to však chce zmeniť a namiesto nich tam dosadiť domácich ľudí.

Britská vláda chce v nadväznosti na odchod z Európskej únie zvýšiť počet Britských lekárov v zdravotníctve. Za cieľ si dala nahradiť zahraničných pracovníkov, ktorých je obrovské množstvo. Podľa štatistík je každý štvrtý doktor cudzinec.
Podľa britského ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta, od roku 2018 by malo ročne študovať medicínu o 1500 Britov viac ako v súčasnosti. Vláda má snahu, aby zdravotný systém (National Health Service; NHS) bol sebestačný, čo sa týka lekárov, zdôraznil minister. Nechce preto, aby bol systém závislý na zahraničných odborníkoch, predovšetkým európskych, ktorí predstavujú 25 percent zdravotníckeho personálu. Informovali o tom Hospodárske noviny.
Ministra zdravotníctva podporuje aj Britská premiérka Theresa Mayová :
„Chceme, aby v NHS pracovalo viac britských lekárov, zdravotníkov a zdravotných sestier,“ povedala pre agentúru AFP.
Niektorým opozičným poslancom sa však zámer vlády nahradiť zahraničných pracovníkov v zdravotníctve za domácich nepáči. Poslankyňa opozičných labouristov Diane Abbottová nešetrila kritikou :
„Myšlienka, že v otázke zdravotníckeho personálu môžeme byť sebestační, je smiešna. NHS bez voľného pohybu osôb mieri ku katastrofe,“
Vládny plán kritizujú taktiež predstavitelia hlavných lekárskych odborov BMA:
“ Uzavretie britských hraníc a zastavenie príchodu zahraničných lekárov by bolo zlou správou pre kvalitu zdravotnej starostlivosti“.
Samuel Gdovin