NAŽIVO
Julija Navaľná v stredu vyhlásila, že podľa výsledkov laboratórnych testov z dvoch západných krajín jej manžela otrávili. Informovali o tom správy agentúr AFP a Reuters.
„Podarilo sa nám previezť Alexejove biologické materiály do zahraničia. Vyšetrenia vykonali laboratóriá v dvoch rôznych krajinách. Tieto laboratóriá nezávisle od seba dospeli k záveru, že Alexej bol otrávený,“ napísala vdova po zavraždenom ruskom opozičnom lídrovi Alexejovi Navaľnom na sociálnej sieti X.
13:16Čína a Katar v stredu kritizovali rozsiahly pozemný útok Izraela na mesto Gaza, ktorého deklarovaným cieľom je zničiť palestínske militantné hnutie Hamas. Katar najnovšiu ofenzívu označil za „pokračovanie genocídnej vojny proti palestínskemu ľudu“. Informovala o tom správa agentúry AFP.
13:15Rastúce nebezpečenstvo, ktoré predstavuje zmena klímy pre pracovníkov, dokazujú aj nové údaje Európskej únie (EÚ), že počet ľudí vystavených v práci vlnám horúčav sa za posledných 20 rokov zvýšil o 60 percent. To zdôrazňuje potrebu prijať smernicu EÚ o maximálnych povolených pracovných teplotách. Uviedla to v stredu Európska konfederácia odborových zväzov (ETUC).
13:13Čínsky internetový regulátor nariadil popredným technologickým firmám, aby zastavili nákupy čipov umelej inteligencie (AI) od americkej spoločnosti Nvidia a zrušili existujúce objednávky v rámci širšieho úsilia o zníženie závislosti od amerických technológií. Uviedol to v stredu denník Financial Times. Informovala o tom správa agentúry Reuters.
Akcie americkej spoločnosti v rannom obchodovaní klesli o 1 %.
13:12Ghanský futbalový reprezentant Thomas Partey, ktorý aktuálne pôsobí v Španielsku v klube Villarreal CF, v stredu na súde v Londýne vyhlásil, že je nevinný v prípade obvinení zo znásilnenia dvoch žien a sexuálneho útoku na tretiu.
Časť Okresného súdu Banská Bystrica sa dočasne presťahovala do náhradných priestorov. Dôvodom je rekonštrukcia hlavnej budovy súdu na ulici Skuteckého 28. Súd preto verejnosť žiada o mimoriadnu pozornosť pri predvolaniach na pojednávania.
Čítať viac | 12:52Česká spoločnosť STV Group, ktorá je jediným výrobcom veľkokalibrovej munície v krajine, štartuje výrobu kovaných tiel striel pre delostrelecké náboje kalibru 155, 152 a 122 milimetrov. Projekt je súčasťou investičného programu v sume 5 miliárd korún a obnovuje výrobu, ktorá v Česku naposledy prebiehala v Škodových závodoch pred 80 rokmi. Informuje o tom web Novinky.
Čítať viac | 12:47Začiatkom júla, len pár dní po svadbe, ochromila celý športový svet smutná správa. Portugalskí futbalisti Diogo Jota a jeho brat André Silva zahynuli pri autonehode. Stalo sa tak pri presune do španielskej Zamory, odkiaľ sa mal prvý menovaný presunúť do Anglicka loďou, keďže pre isté zdravotné problémy nemohol letieť. Na diaľnici sa však odohrala hrôzostrašná situácia, auto, v ktorom sedeli, vyletelo mimo cestu, zhorelo a v ňom aj nebohí športovci.
Čítať viac | 12:41Riaditeľ cyklistických pretekov Tour de France Christian Prudhomme v utorok označil propalestínske protesty, ktoré narušili niekoľko etáp tohtoročnej Vuelty a vrátane záverečnej etapy v Madride, za „úplne nový fenomén“.
Čítať viac | 12:23Súdna rada SR rešpektuje cieľ všeobecného záujmu, na základe ktorého môžu nastať výnimočné dôvody pre zníženie platov sudcov. Takéto opatrenie musí byť ale časovo obmedzené, primerané, proporčné a nesmie byť trvalé. Vyplýva to zo stanoviska rady, na ktorom sa uzniesla na svojom utorkovom (16. 9.) zasadnutí.
Čítať viac | 12:14Energopomoc pre obyvateľov bude poskytovaná prostredníctvom určenia ceny v elektroenergetike, plynárenstve alebo tepelnej energetike a podmienok ich uplatnenia alebo prostredníctvom energopoukážok. Nárok na pomoc budú mať domácnosti, ktorých príjem bude nižší, ako stanoví nariadenie vlády. Vyplýva to z návrhu zákona o adresnej energopomoci, ktorý v stredu schválila vláda.
11:55Indický oceliarsky priemysel nepocíti veľký priamy vplyv amerických ciel, ale uhlíková daň Európskej únie (EÚ) ovplyvní vývoz ocele z krajiny. Povedal v stredu indický minister pre oceliarsky priemysel Sandeep Poundrik. Informovala o tom správa agentúry Reuters.
11:54Hodnota nových objednávok v priemysle v júli 2025 medziročne klesla o 1,9 % a dosiahla objem 4,38 miliardy eur. Pokles zaznamenali štvrtý mesiac za sebou, pričom jeho tempo bolo druhé najvýraznejšie. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa nové objednávky v priemysle v júli 2025 oproti júnu 2025 znížili o 1,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
11:53Americký prezident Donald Trump udelil čínskej aplikácii pre krátke videá TikTok ďalší odklad, ktorý umožní pokračovanie jej fungovania v Spojených štátoch. Oznámil to v utorok (16. 9.) Biely dom. Informujú o tom správy DPA a Reuters.
11:53Lotyšské bezpečnostné služby zadržali muža podozrivého zo špionáže v prospech Ruska, oznámila v stredu Štátna bezpečnostná služba (VDD). Informujú o tom správy agentúr AFP a DPA.
Muž je tiež obvinený z poskytovania informácií o výstavbe nových vojenských zariadení, cvičeniach a prítomnosti vojakov z iných krajín NATO v určitých lotyšských vojenských objektoch.
11:51Nemecký kancelár Friedrich Merz vyzval v stredu Európu, aby nedovolila Rusku diktovať podmienky mierovej dohody na Ukrajine. Podľa jeho slov by to len povzbudilo ruského prezidenta Vladimira Putina, „aby hľadal svoj ďalší cieľ“. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
11:50Rusko pracuje na vývoji vlastného ekvivalentu satelitnej služby Starlink americkej spoločnosti SpaceX. V stredu to potvrdila ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Informujú o tom správy agentúr Reuters a TASS.
11:49Nemecký občan Christian Brückner (48), hlavný podozrivý v kauze zmiznutia britského dievčatka Madeleine McCannovej v Portugalsku v roku 2007, bol v stredu prepustený z väzenia, kde si odpykával trest za iný zločin. Prokuratúra nikdy nemala dostatok relevantných dôkazov na to, aby voči Brücknerovi vzniesla v kauze Maddie obvinenie. Informovala o tom správa agentúry AFP.
11:48Azerbajdžanský futbalový klub FK Karabach pod vedením trénera Gurbana Gurbanova zaznamenal v utorok historický „comeback“ a stal sa prvým azerbajdžanským tímom, ktorý vyhral zápas hlavnej fázy Ligy majstrov.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) upozorňuje na rastúci počet detí a mladých ľudí s krátkozrakosťou na Slovensku. V roku 2024 bolo vyšetrených takmer 40-tisíc pacientov do 22 rokov s touto diagnózou, pričom až 17-tisíc z nich bolo vo veku 13 až 17 rokov.
Čítať viac | 11:26Bývalý obranca španielskeho futbalového klubu FC Barcelona Éric Abidal bol nútený poprieť fámy o svojej smrti, ktoré sa tento týždeň objavili na sociálnych sieťach. Ako referuje web televíznej stanice ESPN, nepravdivé príspevky tvrdili, že uňho nastali komplikácie po transplantácii pečene, ktorú podstúpil v roku 2012, čo viedlo k jeho úmrtiu.
Čítať viac | 11:17Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok vyhlásil, že minulotýždňový útok na predstaviteľov Hamasu v Katare bol „oprávnený“ vzhľadom na väzby tejto krajiny na militantnú skupinu.
Čítať viac | 10:57Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) so znepokojením prijala návrhy vlády na konsolidáciu verejných financií. Podľa Únie kabinet rezignoval na šetrenie vo verejnej správe a najväčšie bremeno preniesol na občanov a podnikateľov.
Čítať viac | 10:50Odborový zväz polície (OZP) v SR zvolal v stredu dopoludnia pred budovu Národnej rady SR zhromaždenie. Odborárom sa nepáči zmrazenie valorizácie platov v roku 2026. Opatrenie je súčasťou konsolidácie verejných financií. K policajtom sa pridali aj hasiči či odborári zo Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Čítať viac | 10:46Britská polícia v utorok večer zadržala štyroch ľudí, ktorí na hradby kráľovského hradu Windsor premietali spoločné fotografie a zábery amerického prezidenta Donalda Trumpa a zosnulého finančníka a sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina. V ten istý deň Trump priletel na druhú návštevu Británie. Na hrade Windsor ho v stredu prijme kráľ Karol III. s manželkou Kamilou. Upozornila na to agentúra Reuters.