Kaliňák: Tretia zbraňová amnestia by mohla začať platiť od 1. decembra

Kaliňák: Tretia zbraňová amnestia by mohla začať platiť od 1. decembra

Bratislava 31. júla 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Prvá zbraňová amnestia sa uskutočnila v rokoch 2005 a 2006 a trvala 12 mesiacov

Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) dnes avizoval na tlačovej konferencii v Bratislave vyhlásenie tretej zbraňovej amnestie. Tá by mohla začať platiť od 1. decembra, ak sa stihne celý legislatívny proces. Návrh je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Reklama
Na snímke Robert Kaliňák

“Teraz si myslíme, že je priestor na to, že by sme mohli počet odovzdaných zbraní v rámci ďalšej amnestie zaokrúhliť na približne 10.000. Podstatná je dobrá osveta,” povedal minister vnútra.

“V roku 2004 sme prišli s myšlienkou ešte v rámci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, že počet páchaných trestných činov so zbraňami na Slovensku nepatrí medzi tie úplne najnižšie a chceli sme ísť nielen represívnou, ale aj preventívnou časťou, kde by sme dokázali znižovať počet nelegálnych zbraní na trhu tak, aby sa nedostávali do obehu a následne s nimi nemohli byť potenciálne spáchané trestné činy so zbraňou. Preto vlastne bola vyhlásená prvá zbraňová amnestia ešte v roku 2005, ktorá sa skončila podľa nášho vtedajšieho pocitu s relatívne veľkým úspechom, pretože sme očakávali počet zbraní niekde na úrovni okolo 2000 a bolo odovzdaných 3500 zbraní. Následne bolo niekoľkokrát z viacerých odborov aj Policajného zboru požadované, aby sme túto zbraňovú amnestiu obnovili, pretože mnohí ľudia nemali úplnú dôveru, že naozaj ide o systém, v rámci ktorého môžu bez akéhokoľvek trestu alebo nejakého problematického záznamu občania Slovenskej republiky odovzdať zbrane. Či už také, ktoré zdedili, ktoré našli po starých rodičoch alebo ktoré našli pri svojich prechádzkach prírodou takmer ešte z druhej svetovej vojny,” vysvetlil ďalej Kaliňák.

Reklama

Od prvej zbraňovej amnestie došlo k približne 50-percentnému zníženiu trestných činov spáchaných so zbraňami. Napríklad v roku 2004 bolo spáchaných 440 trestných činov so zbraňou a vlani 214. Obmedzenie nelegálneho trhu so zbraňami je jednou z priorít ministerstva vnútra, zdôraznil Kaliňák. Systém automatizovaného skúmania zbraní by sa mal rozšíriť. Po treťom kole sa ministerstvo vnútra bude zaoberať balistickým registrom, zjednodušene ide o streleckú DNA, to by napomohlo dokazovaniu a objasňovaniu trestnej činnosti. Tretie kolo bude podkladom na zriadenie takéhoto registra, keď každá legálne registrovaná zbraň by mala mať “svoj odtlačok, respektíve záznam”.

Prvá zbraňová amnestia sa uskutočnila v rokoch 2005 a 2006 a trvala 12 mesiacov. Občania vtedy odovzdali 3463 zbraní. Počas druhého kola zbraňovej amnestie, ktorá sa skončila v júni 2010, občania odovzdali 4367 zbraní a 45.684 kusov streliva.

O väčšinu z odovzdaných zbraní v rámci amnestií mali záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávali zaevidovať alebo znehodnotiť a upraviť na zbrane expanzné alebo ich predali. Len malá časť z odovzdaných zbraní pripadla štátu. Napríklad v prvom kole prepadlo 259 zbraní a v druhom 372 zbraní. Najviac zbraní v rámci prvej aj druhej amnestie odovzdali občania v Bratislavskom kraji a to 665 a 867.

Pracovníci Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru v rámci druhého kola amnestie preskúmali dovedna 4367 odovzdaných zbraní. Skúmanie sa ukončilo v októbri 2012. Ani jednou zbraňou, odovzdanou v rámci druhej zbraňovej amnestie, nebola spáchaná trestná činnosť. Uviedol to vtedy pre TASR vedúci oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Ján Zemeník.

Ako priblížil vtedy ďalej Zemeník, z odovzdaných zbraní bolo približne 50 percent krátkych – pištole, revolvery a perkusné krátke zbrane a rovnako asi 50 percent bolo odovzdaných dlhých guľových, brokových, malorážkových zbraní či ich kombinácií a flóbertky. Ľudia priniesli aj 150 samopalov a guľometov. Medzi odovzdanými zbraňami bolo viacero muzeálnych a zberateľských unikátov, okrem iného išlo napríklad aj o poľovné pušky – kozlice vyrábané na objednávku.

Reklama

Druhá amnestia sa skončila v júni 2010. Zbraňová amnestia priniesla aj množstvo raritných kúskov a vzácností, v Košiciach jeden občan odovzdal ruskú protitankovú pušku z obdobia druhej svetovej vojny. V Trenčíne jedna osoba doniesla zakázanú zbraň, ktorá mala vzhľad vychádzkovej palice. V obehu je pravdepodobne ešte mnoho nelegálne držaných zbraní.

Rekordér v počte odovzdaných zbraní bol v rámci amnestií občan z okresu Lučenec, ktorý ich priniesol vyše 50. Išlo o zbrane z nálezov a nie úplne funkčné. Jednou z najstarších odovzdaných zbraní bola pruská ihlovka Dreyse, približne z roku 1861. V rámci druhého kola amnestie, ako aj predchádzajúcej amnestie v rokoch 2005/2006, Slováci priniesli a odovzdali aj uvedené samopaly a guľomety z vojnového obdobia, a to niekedy vo veľmi dobrom stave.

O väčšinu preskúmaných zbraní mali záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávali zaevidovať, ale v niektorých prípadoch (ak nie sú držiteľmi zbrojného preukazu a ani nemajú záujem o jeho vydanie) si ich nechávali znehodnotiť alebo upraviť na zbrane expanzné (týkalo sa to najmä členov klubov vojenskej histórie), prípadne ich previedli na iné oprávnené osoby. Len malá časť zbraní pripadá v prospech štátu, a to až vtedy, keď ich pôvodní majitelia ani po dvoch mesiacoch od vyrozumenia nevykonajú nič z uvedeného. O odovzdané strelivo bol záujem oveľa menší, navyše toto strelivo je často v nefunkčnom stave. Takéto strelivo sa potom pyrotechnicky likvidovalo.

Najraritnejším odovzdaným samopalom v rámci dvoch ukončených amnestií bol nemecký Bergmann MP 18, čo je v podstate jeden z prvých samopalov na svete. Slováci v značnej miere prinášali aj známe nemecké samopaly ako MP-38 a MP-40, ale aj pravzor útočnej pušky MP-43 (Sturmgewehr 44), čo je raritná zbraň, pokiaľ ide o jej výskyt na Slovensku. Občania odovzdali aj niekoľko desiatok krátkych zbraní vyrobených počas prvej svetovej vojny i pred ňou. Vo veľkom množstve odovzdávali pištole z medzivojnového obdobia.

jf

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

07:30

Nemecká polícia v stredu znížila počet obetí ťažkej nehody autobusu pri Lipsku z piatich na štyri, uviedla tamojšia polícia.

Podľa polície zahynuli pri nehode dovedna štyria ľudia a piaty sa nachádza v život ohrozujúcom stave. Inšpekcia dopravnej polície prípad vyšetruje ako zabitie z nedbanlivosti.

07:12

Telá dvoch nezvestných osôb objavili záchranné zložky v stredu vo vode po zrútení mosta v meste Baltimore na východe USA, uviedli tamojšie úrady. Informujú agentúry AP a DPA.

06:58

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyjadril podporu plánu Brazílie vyvíjať ponorky na jadrový pohon. Neoznámil však žiadnu konkrétnu spoluprácu v oblasti technológie jadrového pohonu, na ktorú Brazília naliehala.

Raoni Metuktire, Emmanuel Macron
Na snímke zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron a brazílsky náčelník Raoni Metuktire sa vítajú na ostrove Combu v Brazílii
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali