Juraj Blanár: Ľudia považujú ŽSK za úspešný príbeh, to je pre mňa výzvou pokračovať

Žilina 31. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

 

Štvrtýkrát za sebou sa pokúsi získať najväčšiu podporu voličov a obhájiť post predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár (Smer-SD). V rozhovore pre TASR povedal, že je pre neho výzvou pokračovať v množstve projektov ŽSK, ktorý ľudia na rôznych spoločenských úrovniach považujú za úspešný príbeh.

Na snímke predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár

O post predsedu ŽSK sa uchádzate štvrtýkrát. Čo vás motivuje opätovne kandidovať?

ŽSK je úspešný príbeh. Nehovorím to len ja, ale hovorí to mnoho ľudí na rôznych spoločenských úrovniach v našom kraji. A to je pre mňa výzva pokračovať v projektoch, ktoré sme začali. Množstvo projektov sme realizovali, ale je tu vízia v oblasti cestovného ruchu, zdravotníctva, sociálnych vecí, dopravy. A tak, ako pristupujem k práci doposiaľ, ako športovec sa snažím robiť veci naplno, tak chcem pokračovať aj v tomto naplno.

 

Na území ŽSK stále nie je dokončená diaľničná infraštruktúra a podľa aktuálnych informácií nebude ani na konci nadchádzajúceho päťročného volebného obdobia. To ovplyvňuje aj situáciu na cestách II. a III. triedy vo vašej kompetencii. Aké má samosprávny kraj možnosti prispieť k zlepšeniu situácie?

ŽSK sa snaží maximálne napĺňať povinnosti z hľadiska cestnej infraštruktúry, ktorá mu patrí, to znamená cesty II. a III. triedy. Snažíme sa ich skvalitňovať, pretože sme ich dostali od štátu s obrovským modernizačným dlhom. Máme 1430 kilometrov ciest II. a III. triedy a za obdobie pôsobenia samosprávneho kraja sme zrekonštruovali a opravili 800 kilometrov. Popri tom desiatky mostov. To isté očakávame aj od štátu na cestách I. triedy. Pretože tieto cesty sa nedajú oddeliť. Sú vzájomne prepojené a vytvárajú sieť, ktorá je veľmi dôležitá.

No a výstavba diaľnic a rýchlostných komunikácií je výsostne záležitosťou štátu. Náš kraj je najväčším staveniskom, pretože sa tu stavia najviac úsekov diaľnic. Na druhej strane, začalo sa pomerne neskoro. Z rôznych dôvodov. Keby nebol pán minister Figeľ zastavil napríklad výstavbu úseku Hričovské Podhradie – Dubná skala, dnes sme po ňom mohli jazdiť. Ale som rád, že sa tento úsek stavia a mal by byť otvorený už v roku 2020. Rovnako na diaľnici D3. Ukončila sa časť Skalité – Svrčinovec, začala sa výstavba Svrčinovec – Čadca, v novembri bude ukončená výstavba časti diaľnice D3 Strážov – Brodno. Ostávajú nám úseky, ktoré je potrebné dobudovať v rámci rýchlostných komunikácií a diaľnic. R1 v Liptove, R3 v Turci a na Orave, R5 na Kysuciach – i keď je to maličká časť, ale veľmi dôležitá napojením sa na Českú republiku. No a D1, to je predovšetkým úsek Turany – Hubová. Tam, bohužiaľ, zaúradovala vyššia moc, pretože veľký zosuv spôsobil, že sa musela prepracovať celá trasa. Čo sa týka D3, tunelový variant pri Kysuckom Novom Meste sa prepracováva na mostný, čo spôsobilo v príprave omeškanie. Toto je potrebné dobehnúť. ŽSK sa bude snažiť na všetkých úrovniach napomôcť štátu aj Národnej diaľničnej spoločnosti, aby to mohla urýchliť.

 

ŽSK má stále v zriaďovateľskej pôsobnosti zdravotnícke zariadenia, do ktorých investuje nemalé finančné prostriedky. Ostatné samosprávne kraje ich dali do prenájmu, prípadne ponúkli súkromným zriaďovateľom. Sú zdravotnícke zariadenia pre samosprávny kraj rentabilné?

Samotný pohľad na nemocnice, či sú rentabilné, alebo nerentabilné, nie je správny. Pretože sa pozeráme na zdravie ako na tovar a predmet biznisu. To je neprijateľné, preto si náš kraj ako jediný zachoval nemocnice vo vlastníctve – Kysuckú v Čadci, Liptovskú v Liptovskom Mikuláši, Dolnooravskú v Dolnom Kubíne, Hornooravskú v Trstenej a polikliniku v Námestove. Od začiatku presadzujem túto filozofiu a dnes sa ukázalo, že to bolo správne. Pretože sme dokázali zvládnuť aj ťažké obdobia, keď sme napríklad neboli za vlády Ivety Radičovej oddlžení tak, ako ostatné nemocnice.

Naše nemocnice dnes hospodária vyrovnane. Dokonca aj so ziskom, ktorý vytvárajú v oblastiach, odkiaľ predtým išiel do súkromných vreciek. Všetky lekárne, ktoré sme zdedili, boli v súkromných rukách. Dnes ich prevádzkujú naše nemocnice. Ale zisk z nich ide späť do zdravotnej starostlivosti, a to je obrovský prínos.

Do nemocníc sme investovali viac ako 47 miliónov eur. Prebudovali sme oddelenia. Spomeniem gynekologicko-pôrodnícke v Čadci, v súčasnosti sa rekonštruuje interné oddelenie, JIS-ky, rovnako sme zrekonštruovali aj operačné sály. V ďalších nemocniciach sme pokračovali ortopedickou sálou. Nové operačné sály sú v Dolnom Kubíne a dnes patrí Dolnooravská nemocnica medzi doškoľovacie strediská pre Slovenskú zdravotnícku univerzitu, čo je prestížna záležitosť. Nakúpili sme najmodernejšie digitálne diagnostické prístroje a môžeme povedať, že sme nemocnice kompletne zdigitalizovali. A dnes môžu diagnózu stanovovať na celom Slovensku odborníci tým, že môžu zdieľať všetky údaje, ktoré pri diagnostike potrebujú. V tomto chceme pokračovať ďalej. Hovorí sa, že urgentné príjmy sú dôležité pre štátne nemocnice. My ich máme vybudované v každej župnej nemocnici, investovali sme do nich celkom 3,2 milióna eur. Sú pripravené poskytovať zdravotnú starostlivosť a mnohé to už robia.

Moja priorita je, aby sme nemocnice ďalej rozvíjali. Máme plán vybudovať pracovisko magnetickej rezonancie v Kysuckej nemocnici v Čadci. Jedno už máme v Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne. No a postupne chceme rekonštruovať ďalšie oddelenia a skvalitňovať zdravotnú starostlivosť. Chcem zdôrazniť, že odmietam akékoľvek poplatky v zdravotníctve za výkony, ktoré sú uhrádzané zdravotným poistením. Preto sme prišli s unikátnym bezplatným systémom objednania na vyšetrenie pre všetkých súkromných alebo neštátnych lekárov. Môžu sa prihlásiť na portál objednatvysetrenie.sk, ktorý je im k dispozícii úplne zadarmo. A pacienti si na portáli môžu zadarmo objednať vyšetrenie. V dnešnej digitálnej dobe platiť za takéto samozrejmé veci je absolútne neprijateľné. Som rád, že sa do toho zapojilo už takmer 80 lekárov a viac ako 50.000 pacientov. Toto je podľa mňa cesta.

 

ŽSK sa dlhodobo venuje rozvoju cestovného ruchu. Sú možnosti jeho podpory dostatočné?

Cestovný ruch je veľmi diskutovaná téma. Všetci o nej rozprávajú, ale málokto niečo urobí. Ja som veľmi rád, že sa nám podarilo presadiť zákon o podpore cestovného ruchu a vstúpil do toho aj štát. Donedávna bolo všetko na pleciach samosprávy a kraja, dnes sa založili krajské a oblastné organizácie cestovného ruchu, ktoré môžu žiadať od štátu podporu. Výsledok je, že ŽSK je druhý najnavštevovanejší kraj po Bratislave a podiel cestovného ruchu na HDP v našom kraji je na úrovni Bratislavského kraja, čo je 3,2 percenta. Nehovoriac o tom, že v počte prenocovaní sme už Bratislavský kraj predbehli.

Cestovnému ruchu sa darí aj vďaka aktívnej podpore ŽSK na rôznych veľtrhoch, podujatiach pre tour operátorov, ktoré usporadúvame a podporujeme. Ale aj sami do toho aktívne vstupujeme prostredníctvom kultúrneho turizmu. Máme navštevované historické pamiatky, pre ktoré získavame finančné prostriedky z eurofondov, rekonštruujeme ich, a tým lákame turistov. Môžem spomenúť Budatínsky hrad, Oravský hrad, Likavu, Strečno. Všade tam máme čísla, ktoré hovoria, že táto podpora má zmysel. Chcem poďakovať všetkým, ktorí spolupracujú so ŽSK v rámci oblastných organizácií cestovného ruchu. Dôkazom, že to robíme dobre, je aj to, že oblastná organizácia cestovného ruchu v Turci prekračuje naše hranice smerom na Kremnicko a ja sa z toho veľmi teším.

 

Finančné prostriedky z európskych fondov zostávajú aj v nadchádzajúcom volebnom období dôležité pre rozvoj ŽSK. Podľa akých priorít a do akých oblastí bude samosprávny kraj získané finančné prostriedky investovať?

Keď som nastúpil do úradu prvýkrát, boli sme v rozbehnutom vlaku na čerpanie európskych fondov. Uvedomil som si, že toto je jedinečná príležitosť získať finančné prostriedky z EÚ do nášho kraja a posunúť ho dopredu. A stačí nám na to len päť percent spolufinancovania. Sadli sme si s odborníkmi zo Žilinskej univerzity, z mnohých iných oblastí a zhodli sme sa, že potenciál nášho kraja je na úrovni cez dve miliardy eur. Prezentoval som to na konferenciách a snažil som sa motivovať všetkých žiadateľov na území nášho kraja, aby sme sa do toho pustili spoločne. Dnes môžem skonštatovať, že sa to podarilo a dve miliardy eur do nášho kraja skutočne prišli. Na rekonštrukciu ciest, kultúrnych pamiatok, v sociálnej oblasti do domovov sociálnych služieb, škôl, námestí. Keď sa dnes prejdete po našom kraji, 77 námestí je kompletne zrekonštruovaných práve s podporou európskych peňazí.

Toto je podľa mňa niečo, čomu je potrebné venovať pozornosť aj v tomto programovacom období. Máme špecializovaný odbor, ktorý sa tomu profesionálne venuje, a vytvorili sme ho ako prví zo samosprávnych krajov. Možno aj tam je kľúč úspechu. V tomto programovacom období máme vypracované stratégie, spolupodieľame sa na Integrovanom regionálnom operačnom programe ako sprostredkovateľský orgán. Rovnako, ako aj v minulom období. Máme na starosti aj takzvané cezhraničné fondy, predovšetkým slovensko–české a zastrešujeme ich na celom území Slovenska. Rovnako aj slovensko-poľské. Desiatky projektov máme pripravených a sme už na úrovni 25 miliónov eur, ktoré budeme čerpať v najbližšom období do ciest a kultúrnych pamiatok.

Opäť spomeniem úspešný príbeh Budatínskeho hradu. Keď som nastúpil, bola to spustnutá kultúrna pamiatka. Dnes sa tam vracia život a máme granty a európske fondy na to, aby sme ukončili rekonštrukcie. A dali punc výnimočnému hradu na sútoku Kysuce a Váhu, v ktorom vytvoríme najväčšiu expozíciu drotárstva na svete.

Som presvedčený, že spoločne so všetkými partnermi – obcami, mestami, ostatnými žiadateľmi, ale aj štátnymi žiadateľmi, budeme pri všetkom participovať a pomáhať. Je to jedinečná možnosť, ako získať finančné prostriedky za päť percent spolufinancovania. Chcem zdôrazniť, že sme okamžite pripravení spolufinancovať európske fondy. Teším sa, že na Kysuciach, Orave, Liptove, Turci, hornom Považí opäť bude cítiť európske peniaze v množstvách rekonštrukcií, ktoré môžeme z európskych fondov získať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Česku si všimli ďalšiu slovenskú lekárku, ktorá úspešne lieči svojich pacientov s pomocou Ivermectinu. Klesli obete u nás vďaka nemu?

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (HSP/Foto:Archív HSP)   České médiá si začínajú viac všímať slovenských lekárov-rebelov, ktorí pri liečbe pacientov s ochorením Covid-19 používajú liek Ivermectin a nejdú podľa neúspešných protokolov, ktoré presadzujú odborníci okolo vlády. Najnovšie portál novinky.cz priniesol rozhovor so slovenskou praktickou lekárkou pre dospelých Etel Janekovou, ktorá hovorí…

Reakcia Najvyššieho súdu SR na vyjadrenie špeciálneho prokurátora Lipšica

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najvyšší súd (NS) reaguje na štvrtkové vyjadrenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý povedal: "Domnievame sa, že v prípade kolúznej väzby je nahradenie väzby kauciou alebo probačným dohľadom vylúčené. Vyplýva to jednak z jednoznačného textu Trestného poriadku, ako aj z povahy dôvodov kolúznej väzby…

Aká vážna je súčasná politická kríza na Slovensku? Budeme mať nového premiéra?

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel, TASR-Martin Baumann)   V koalícii sa otvorene hovorí, že riešením tejto politickej krízy môže byť výmena predsedu vlády, o ktorom sa dnes už jasná väčšina zhoduje, že je nespôsobilý vládnuť, a vôbec pôsobiť v reálnej politike. Čo sa bude diať ďalej? Nové voľby…

Za štvrtok potvrdili 2 423 prípadov nákazy, pribudlo 105 obetí

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Za štvrtok potvrdili na Slovensku 2 423 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 11 749 PCR testov. Pribudlo aj 105 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 71. Národné centrum zdravotníckych informácií…

Víťaznú sériu Litvínova nezastavil ani Třinec. Tréner Országh si váži bojovnosť a nepoddajnosť svojich hráčov

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hrajú v čiernych dresoch a možno by sa mohli stať aj čiernym koňom najvyššej českej súťaže. Hokejisti Litvínova po Sparte Praha a BK Mladá Boleslav zdolali aj tretieho člena elitnej trojky súťaže a tímu HC Oceláři Třinec uštedrili prehru 2:3. Zápas sa mal…

Úspešný košický lekár Török k ivermektínu a našim nečinným vládnym odborníkom: „Štúdie sú, dokonca aj randomizované, ale poznáme to… Niekto potrebuje štúdie, ďalšie štúdie a ešte ďalšie štúdie, pokiaľ nebude sto tisíc mŕtvych“

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:vusch.sk/TASR - Jakub Kotian)   Slovenský lekár doc. MUDr. Pavol Török CSc. je známy tým, že medzi prvými u nás nasadil svojim pacientom v rámci liečby koronavírusu aj liek ivermektín. V najnovšom rozhovore pre Právo hovorí o svojich skúsenostiach s týmto liekom Török hovorí, že čím…

Do Prešova pôjde 7,5 milióna eur z európskych zdrojov na trolejbusovú dopravu

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo dopravy zverejní tri vyzvania na projekty trolejbusovej dopravy v Prešove z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v hodnote 7,5 milióna eur. Dopravný podnik mesta Prešov pripravuje už tretí projekt zameraný na nákup nových a moderných trolejbusov. K už dodaným 25 novým trolejbusom pribudne 10…

Reakcia na Matovičov žartík: „Vymeňme Slovensko za Krym,“ napísal anonym v blízkosti slovenského konzulátu v Charkove

0 icon

Charkov 5. marca 2021 (HSP/Foto:Screenshot sq.com.ua)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) tento týždeň v diskusnej relácii rádia Expres na otázku, čo sme sľúbili Rusom za kontrakt na dovoz vakcín Sputnik-V odpovedal žartovne, že Zakarpatskú Ukrajinu. Ukrajinská diplomacia tento výrok zaznamenala a zobrala ako urážku a provokáciu v súvislosti s Ruskou…

Uznesenie o zastavení stíhania v prípade Violy Macakovej ešte nie je právoplatné

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Uznesenie vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave, ktorým koncom februára zastavil trestné stíhanie v prípade úmrtia Violy M., ešte stále nie je právoplatné. Pre TASR to potvrdil prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Matej Izakovič Sťažnosť môžu podať v zákonnej…

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR výnimku pre nazálne antigénové testy zatiaľ neudelil. Jedenásť nemocníc testuje zo slín a aj testom z prednej časti nosa

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta, Pavel Neubauer)   Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky (ÚNMS SR) zatiaľ neudelil výnimku pre nazálne antigénové testy na samodiagnostiku. ÚNMS SR tvrdí, že výnimku je pripravený udeliť, ak odborná komisia posúdi ich bezpečnosť „Je to štandardný postup, ktorý musíme dodržať. Podobne…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

Operácia Sputnik V

0icon

Propaganda zo strany Kremľa pokračuje. Putin hovorí o úmrtiach pri podaní vakcíny Pfizer. Operácia Sputnik V je na Slovensku v plnom prúde. Kremeľskí propagandisti však nezas

Miroslav Šimove

Premyslene divadlo?

0icon

PRECO VZNIKA KOLALICNA KRIZA a hrozi pad vlady? Pocty ludi podpisujucich peticiu za vyhlasenie referenda o predcasnych volbach rapidne stupaju. Vnimaju to clenova koalicie aj opzicie, ale nik to nevnima intenzivnejsie, ako MATOVICOVE ego. Citi, ze koniec jeho (nez)vlady sa konci a preto sa snazi robit zufale pokusy o zachranu…

Ivan Štubňa

Srbský premiér Zoran Đinđić bol zavraždený pred osemnástimi rokmi...Myslíte si, že sa to na Slovensku nemôže stať?

0icon

“Ak nebudeme úspešní v politike, jediný dôvod sme my sami”,  bol jeden z výrokov Đinđića. Zoran Đinđić sa narodil  1. augusta 1952 v Bosanskom Šamci (BaH). V roku 1974 absolvoval Filozofickú  fakultu v Belehrade. Od roku 1977 do roku 1989 pôsobil v Nemecku na viacerých univerzitách a vysokých školách. Po návrate do vtedajšej Juhoslávie bol jedným…

Marián Tkáč

Dodržme pravidlá, do bodky a systém sa zrúti sám. A my sa zachránime.

0icon

Vážení priatelia, už stačilo odpočinku, ideme bojovať za nové Slovensko. Nie podľa Davos-u, ani podľa lacných trikov tzv. odbojárov, či falošných "slovanov".  Ideme podľa seba, podľa našich duší a našich, starorodičovských zásad. Sme sloveni, ktorých, ťažko povedať presne prečo - všetci volajú slováci - ale to je teraz jedno. Čo…

Slavěna Vorobelová

Ruský agent Matovič vs. západní agenti

0icon

Trafené husi začali gágať. Tí, ktorí nezastavili Matoviča, keď tu robil celoplošný „laboratórny“ pokus na ľuďoch v spolupráci so západnými mocnosťami, sa zrazu stavajú na zadné a bijú na poplach. Sputnik je experimentálna vakcína, tak ako sú aj tie ostatné, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou. Musí byť na našom…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

TOP10 tipov, ako uspať dieťa bez stresu a nervozity

0 icon

Stať sa rodičom je požehnaním. Môže to však byť náročná práca, pretože je to úplne nové dobrodružstvo bez príručky v ruke. Jedným z najväčších utrpení, ktoré väčšina rodičov musí absolvovať, je dostať svoje dieťa do postele a pokojne ho uspať. Je vaša spacia rutina utrpením, ktoré sa tiahne po celú noc? Tu je pár…

Island: Tieto fenomenálne veci nájdeš jedine v tejto krajine!

0 icon

Island je ostrov, ktorý sa nachádza v severnej časti Atlantického oceánu. Aj keď názov krajiny (Iceland) znamená krajina ľadu, v skutočnosti je príroda na Islande rôznorodá a naozaj čarovná. Ale Island si zaslúži lásku ľudí nielen kvôli svojej prírodnej kráse. Sú tu tiež pekné trávnaté domy, zábavní policajti a roztomilé semafory. Island…

Pre týchto ľudí by mala byť kuchyňa zakázaným priestorom!

0 icon

Sú ľudia, ktorí variť vedia tak nejak prirodzene. A potom sú tu tí, pre ktorých by mala mať kuchyňa nápis "Zákaz vstupu!". Ku ktorej skupine patríš ty? V dnešnom príspevku ti ukážeme výtvory ľudí, ktorí to za sporákom jednoducho nevedia. Nehody sa stávajú, to je fakt. No tieto špeciality sú už…

Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

0 icon

Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

Vo svete IT

Nová verzia prehliadača Chrome 89 je dostupná už aj u nás! Čo prináša?

0 icon

Približne mesiac od uvoľnenia verzie prehliadača Chrome 88, Google začal s distribúciou verzie prehliadača Chrome 89, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení. Prvou novinkou, ktorá poteší hlavne ľudí, čo zdieľajú svoj počítač aj s inými používateľmi, sú nové možnosti úpravy profilov. Nová ponuka prispôsobení sa zobrazí potom, ako do prehliadača…

Séria Huawei P50 bude predstavená už 17. apríla. Dostupnosť však má byť značne obmedzená

0 icon

Spoločnosť Huawei sa už pomaly ale isto chystá na predstavenie svojej novej vlajkovej série, ktorá tentokrát ponesie názov Huawei P50. Prvé detaily o nadchádzajúcich smartfónoch z tejto pripravovanej vlajkovej série sme sa dozvedeli už pred niekoľkými týždňami, no až dnes sa dozvedáme oficiálny dátum predstavenia na domácom trhu. Predstavenie o…

„Nový typ temnej energie by mohol vyriešiť problémy s vesmírnou expanziou,“ tvrdí dánsky profesor

0 icon

Náš vesmír sa neustále rozpína a tempo jeho rozpínania sa zrýchľuje, píše portál sci-news.com. Vedci sa nedávno pokúsili toto tempo priamo odmerať, prostredníctvom supernov typu Ia, ktoré použili ako gravitačnú šošovku. Problém je, že ich výsledky sú v konflikte s pozorovaniami kozmického mikrovlnného pozadia a štandardným kozmologickým modelom, pomocou ktorého…

Hviezdy tvorené temnou hmotou? Nepravdepodobné, ale nie nemožné

0 icon

Vedci už dlhú dobu vedia, že galaxie, planéty a hviezdy, ktoré sú tvorené „normálnou“ hmotou, tvoria len 20% všetkej hmoty vo vesmíre. Kde je teda zvyšok? Podľa súčasných teórií tvorí zvyšok temná hmota, ktorá je pre vedcov stále veľkou záhadou. Nevedia ju pozorovať, no všímajú si, ako svojou gravitáciou vplýva…

Čo by sa dialo, ak by Perseverance objavil stopy života na Marse?

0 icon

Len nedávno, 18. februára, na povrch Marsu pristál ambiciózny rover americkej vesmírnej agentúry NASA. Momentálne sa pripravuje na svoju vedeckú misiu, ktorou bude hľadanie známok života v kráteri Jezero, píše portál Universe Today. Čo sa bude diať, ak by rover potvrdil existenciu života na červenej planéte? Na Mars zavítalo už…

Armádny Magazín

Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

0 icon

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným an

Americké vrtuľníky: Nemci podrážajú už aj Francúzov

0 icon

Nemecko, 5.marec 2021 (AM) – Zdá sa, že Nemci zvažujú výmenu Francúzskeho vrtuľníka Tiger za americký AH-64E Apache. Nemecká predstava o spolupráci je založená výhradne na jednoznačnom prospechu pre nich. Už čoskoro bude zrenovovaná socha Otto Von Bismarck, symbol Nemeckej nadvlády, ktorému sa podarilo poraziť Napoleona a ukrad

Izraelský analytik Kedmi: západné sankcie zdvihli Navaľného stúpencov do hystérie

0 icon

Izrael, 5.marec 2021 (AM) – Nové sankcie USA a EÚ voči Rusku sa stali ukážkou neochoty Západu poškodiť ruskú ekonomiku. Uviedol to izraelský expert Jakov Kedmi.   2. marca USA a EÚ oznámili nové protiruské sankcie kvôli zatknutiu Navaľného. Podľa Kedmiho sa z opatrení uložených Západom stali „lacným pozérstvom

Armáda Doneckej republiky má povolenie na predstihovú paľbu

0 icon

Donbas, 5.marec 2021 (AM) – Vedenie ľudovej milície Doneckej ľudovej republiky povolilo svojim jednotkám páliť na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny s predstihom. Podľa predstaviteľa milície ide o nevyh

Americké sankcie sú nanič. Turecko rokuje o ďalšej dodávke ruských S-400

0 icon

Turecko, 5.marec 2021 (AM) – Turecko aj naďalej rokuje s Ruskou federáciou o nákupe druhého pluku systémov PVO S-400 a o možnosti ich spoločnej výroby, nehľadiac na sankcie USA. Vyhlásil to vedúci sekretariátu obranného priemyslu Turecka Ismail Demir.  

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali