Je potrebné teraz rokovať s Američanmi?

Moskva/Washington 10. júla 2018 (HSP/Politikus/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

 

Michail Ošerov si na portáli Politikus kladie otázku, či má význam komunikovať s Američanmi, ktorým nemožno dôverovať.

Ilustračné foto: Na snímke matriošky s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom

Prednedávnom sa americký prezident Donald Trump, známy svojimi nesystémovými a nepredvídateľnými krokmi, znova dostal pod tlak americkej protitrumpovskej elity a výsledkom je skutočnosť, že dnes ho tieto elity ešte viac kontrolujú a riadia. V čase boja o prezidentské kreslo Donald Trump svojimi názormi o tom, že USA by mali prestať byť svetovým žandárom vo svete, mali by sa sústrediť na zlepšenie svojej katastrofálnej ekonomickej situácie a takisto by Američania mali zmeniť svoje vzťahy k Rusku, vydráždil obamovsko-clintonovské elity a za nimi stojace korporácie, ktoré sa nechcú vzdať možnosti parazitovania na úkor celého sveta.

Ako je všeobecne známe, Donald Trump od počiatkov svojho pôsobenia v Bielom Dome musí čeliť nevyberaným útokom protitrumpovských elít. Došlo k niekoľkým pokusom v americkom Kongrese a Senáte odstrániť Trumpa, pričom v boji proti Trumpovi sa spojili predstavitelia Demokratov i Republikánov. Takéto spojenectvo je pre amerického prezidenta veľmi nebezpečné, neustále hrozí, že aktivity protitrumpovských elít vyústia do impeachmentu voči Donaldovi Trumpovi.

Prezidenti USA prichádzajú a odchádzajú. Niekedy sú charizmatickí (Kennedy, Carter), niekedy evidentne hlúpi (Bush mladší, Reagan), v Bielom dome však môžu zotrvať maximálne 8 rokov. Na rozdiel od senátorov, ktorí sedia v Kongrese v priemere 20 – 30 rokov. Trump správne pochopil toto nebezpečenstvo a signál zo strany amerických elít. Preto zmenil svoju skôr deklarovanú politiku a začal politicky vystupovať v duchu hesla „byť pápežskejší ako sám pápež“. Po vymyslenom škandále o zasahovaní Rusov do amerických prezidentských volieb (žiaden americký dôkaz o zásahu Rusov do amerických prezidentských volieb neexistuje, Američania a mainstreamové médiá absolútne neberú do úvahy pojem prezumpcie neviny, ktorý by mal byť v demokracii nespochybniteľný) sa Trumpova politika voči Rusku zmenila. Trump bol pod nátlakom protitrumpovských elít nútený viesť krajne agresívnu politiku voči Rusku a vzájomné rusko-americké vzťahy sa opätovne zhoršili.

Našťastie primitivizmus protitrumpovských kruhov, ktoré nástoja na presadzovaní ekonomických i finančných sankcií proti Rusku priviedol ruské elity k totálnej strate ilúzii o západných partneroch. Rusi pochopili, že so „západnými partnermi“ nie je možné nájsť zmysluplnú reč a zábavne pôsobí aj skutočnosť, že terčom sankcií sa stali aj oligarchovia typu Abramoviča a Deripasku, ktorí počas celej svojej existencie servilne plnili všetky americké príkazy. Ruskí oligarchovia typu Abramoviča a Deripasku boli Američanmi samozrejme potrestaní za to, že sa podľa Američanov neangažovali dostatočne v prípravách na ruský majdan a v boji proti Putinovi. Pravdou je, že proamerickí ruskí oligarchovia sa v boji proti Putinovi angažovali, Putin však je súper, ktorý výrazne prevyšuje ich možnosti.

Žiaľ z druhej strany musíme konštatovať, že ruské kroky voči Američanom sú často polovičaté. Rusko stále pokračuje v investovaní do dolárových aktív, vrátane amerických cenných papierov, ktoré začínajú byť vhodné akurát tak na toaletné použitie. Rusko pokračuje aj v obchodovaní s použitím USD, pričom razantnejší prechod k euru, alebo iným valutám by bol určite pre Rusko výhodnejší.

Priamy stret záujmov Ruska a USA v poslednom desaťročí nastal v dvoch regiónoch – na Ukrajine a na Blízkom východe. Američania iniciovali štátny prevrat na Ukrajine a cez súčasné politické elity vedú hybridnú vojnu voči Rusku. Americký vplyv na Ukrajine sa zvyšuje, Američania dali do pohybu propagandistickú mašinériu, cieľom ktorej je spraviť z Ukrajincov totálnych nepriateľov Ruska a vrhnúť Ukrajincov ako svoju zástupnú armádu do boja proti Rusku.

Američanmi riadený štátny prevrat, pri ktorom sa nezákonným spôsobom dostala k moci súčasná kyjevská chunta, prinútili Rusov brániť svoje národné záujmy. Cieľom Američanov bolo obsadenie Krymu a premena tohto polostrova na nepotopiteľnú americkú lietadlovú loď, ktorá by ohrozovala celý juh Ruska. Rusko však úspešne prekazilo americké plány, Američanom sa Krym obsadiť nepodarilo a následne obyvatelia Kryma v legitímnom referende vyjadrili svoje rozhodnutie nezostať vo zväzku s Ukrajinou, kde sa do popredia dostávajú čoraz radikálnejšie neobanderovské zoskupenia a kde sa zhoršuje ekonomická situácia. Obyvatelia Krymu dali prednosť Rusku a preto sa stali súčasťou Ruska. V prípade Krymu ide o legitímne riešenie obyvateľov, na rozdiel od Kosova, ktorého vznik iniciovali Američania a v čele ktorého stoja Američanmi podporované albánsko-kosovské politické kreatúry podozrivé zo spáchania zločinov genocídy srbského obyvateľstva, nezákonného obchodu s ľudskými orgánmi a obchodu s narkotikami.

Rusko takisto podporilo výzbrojou obyvateľov východnej Ukrajiny, ktorí odmietli Američanmi riadený prevrat v Kyjeve. Namiesto politického dialógu kyjevská banda na americký príkaz poslušne nasadila proti vlastným obyvateľom príslušníkov „dobrovoľníckych bataliónov“, ktorých členovia neskrývali svoje neonacistické a neobanderovské cítenie, mnohí z nich pochádzali z radov ukrajinského podsvetia a počas nasadenia na východe Ukrajiny sa smutne preslávili mučeniami, krádežami a vraždami  príslušníkov  ruskojazyčnej menšiny. Obyvatelia Donecka a Luhanska však dokázali ubrániť svoju samostatnosť a množstvo ukronacistov našlo v Donecku a Luhansku svoj hrob. Je len na škodu, že porážka ukrobataliónov pri Ilovajsku a Debaľceve sa nepretavila do ďalšieho úspešného postupu voči kyjevskému režimu. S americkou pomocou sa podarilo Kyjevu konsolidovať situáciu a dnes si kyjevská banda znova verí a provokuje na frontovej línii v Donecku.

Podobne aj na Blízkom východe Rusko v období 2011 – 2015 priamo Sýrii nepomohlo, napriek Asadovým prosbám. Sýria do roku 2015 osamotená odrážala útoky USA, Izraela, Turecka, Saudskej Arábie a arabských monarchií Perzského zálivu. Sýrii pomáhal len Irán a Hizballáh, ruská pomoc sa ohraničovala na dodávky vojenskej techniky, streliva, zbraní, ruskí inštruktori cvičili sýrskych štábnych dôstojníkov. Až keď sa ukázalo, že táto pomoc je nedostatočná a hrozí Asadov pád, vstúpili Rusko priamo do sýrskeho konfliktu. Výsledky sa dostavili takmer okamžite, likvidáciou veľkej časti americkej zástupnej armády ISIS a proamerických bánd sa tlak voči Asadovi znížil a Asad začal upevňovať svoje postavenie.

Rusko, Sýria a Irán dosiahli cenné úspechy v Sýrii a rovnako aj v Jemene, kde proiránski Houthiovia úspešne likvidujú saudský bojový potenciál. Američanom ostali Kurdi ako posledná zástupná armáda a na územiach pod kurdskou kontrolou Američania vybudovali niekoľko vojenských základní, z ktorých po dobrom neodídu. Nevadí, ak sa s nimi nedá dohodnúť po dobrom, odídu po zlom. Už sa začali guerillové útoky na amerických vojakov na území Sýrie a tieto útoky budú pokračovať. Čím viac Američanov umrie, tým skôr sa zvyšok zbalí a zo Sýrie utečie. Čím viac amerických hrobov pribudne, tým skôr sa priblíži dátum amerického odchodu zo Sýrie.

Pripravuje sa stretnutie ruského prezidenta Putina s americkým prezidentom Trumpom v Helsinkách. Obaja lídri budú rokovať o mnohých témach za zatvorenými dvermi, určite budú rokovať aj o Sýrii a Ukrajine. Američania sa pokúsia zafixovať momentálne pre nich výhodné status quo v Sýrii a na Ukrajine, Rusko bude musieť manévrovať. Dokiaľ však Američania neutečú zo Sýrie a Ukrajiny z dôvodu neprijateľných strát a finančných nákladov, rokovania s Američanmi nemajú väčší význam a mali by sa viesť v duchu „zdržiavania USA“. To čo Američania vyprovokovali v roku 2011 v Sýrii a v roku 2014 na Ukrajine sa im už našťastie čoraz viac vymyká spod kontroly a treba počkať, kým im to nevybuchne s plnou silou priamo do tváre.

Pred stretnutím Putina a Trumpa v Helsinkách navštívi Moskvu izraelský premiér Netanjahu. Izrael nezákonne okupuje Golanské výšiny a časť Sýrie, neustále útočí na sýrske územie. Formálne je Izrael a Sýria v stave vojny, Rusko sleduje vlastné záujmy a dosiaľ neposkytlo Asadovi modernejší systém PVO S-300. Napriek modernizovaným S-75 a S-200 ťahá sýrska PVO v súboji s izraelským letectvom a raketami za kratší koniec, pri útokoch Izraela umierajú sýrski a iránski vojaci i dôstojníci. Izrael si dáva samozrejme veľký pozor na to, aby neútočil v oblastiach, kde sa nachádzajú ruskí vojaci, no pokiaľ Rusko neučiní podobné kroky ako v roku 1983 ZSSR, kedy Sovieti dodali Sýrii moderné systémy PVO, Izrael zo svojimi útokmi neprestane. V roku 1983 museli Sýrčania zostreliť niekoľko izraelských a amerických bojových lietadiel, aby sa židovskí a americkí jastrabi umúdrili. Počet mŕtvych a zranených izraelských a amerických pilotov nakoniec jastrabov schladil a situácia sa stabilizovala. Žiaľ dnešné ruské politické elity nenašli dostatok politickej vôle, aby uskutočnili podobný krok ako v roku 1983 uskutočnili členovia sovietskeho Politbyra.

Izrael sa nechce vzdať nezákonne okupovaných území Golanských výšin a verí, že sa mu Golanské výšiny podarí udržať, rovnako ako nemieni vrátiť anektované územia Palestínčanov. Izraelské elity dúfajú, že budú môcť aj ďalej  presadzovať svoje záujmy a beztrestne bombardovať Palestínu, Libanon i Sýriu. Sýrska armáda každý deň prináša dôkazy o tom, že Izrael podporoval sunnitské teroristické bandy, Izrael porušuje medzinárodné normy a zákony, bez toho aby západný mainstream venoval izraelskej nezákonnej činnosti, rovnako ako nezákonnej činnosti Američanov, väčšiu pozornosť.

Izrael sa obáva o svoju bezpečnosť – rozumej, obáva sa o to, že bude musieť vrátiť územia, ktoré nezákonne okupuje Palestínčanom, Sýrčanom a Libanončanom. Ak chcú Izraelci žiť v pokoji, budú musieť tieto problémy riešiť. Predstava, že sa Izraelu podarí násilím presadiť svoje predstavy nadobúda trhliny. Teror Izraela proti Palestíne, Sýrii, Libanonu neprináša očakávané výsledky, práve naopak – problémy Izraela sa zväčšujú každý deň. Ak Izrael nezmení svoju politiku, bezpečnosť Izraela a jeho občanov sa nezvýši a rovnako sa nezvýši politická stabilita Blízkeho východu.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Stanovisko Slovenského národného strediska pre ľudské práva k medializovanému právnemu názoru na povinnosť zamestnancov preukazovať sa negatívnym testom

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, v postavení národného antidiskriminačného orgánu, reaguje na medializované správy o protizákonnosti povinnosti preukazovať sa negatívnym výsledkom testu zamestnávateľovi od 27. januára 2021 Dňa 17. januára 2021 zverejnila Vláda Slovenskej republiky Uznesenie č. 30/2021, ktorým zavádza, modifikuje a…

Učiteľkou Slovenska 2020 sa stala Iveta Barková zo Senca

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Učiteľkou Slovenska 2020 sa stala Iveta Barková, riaditeľka a učiteľka slovenského jazyka a dejepisu na Súkromnej základnej škole v Senci. Okrem ceny od odbornej poroty získala aj Cenu verejnosti. V novej kategórii Učiteľ na diaľku uspel Dávid Králik, učiteľ a spoluzakladateľ školy Felix.…

Od 27. januára bude zakázany vstup zamestnancov na pracovisko bez negatívneho testu

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Od budúcej stredy bude zakázaný vstup zamestnancov na pracovisko bez negatívneho COVID-19 testu. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), ktorá je účinná od 27. januára. „Vyhláška upravuje zákaz vstupu zamestnancov na pracoviská zamestnávateľa, či povinnosť prevádzkovateľov, vrátane škôl a školských…

Počas rokovania o predĺžení núdzového stavu sa v parlamente strhla potýčka poslancov

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Rokovanie Poslaneckej snemovne českého parlamentu vo štvrtok narušila potýčka medzi nezaradeným poslancom Lubomírom Volným a niekoľkými ďalšími poslancami. Bitka sa strhla počas rokovania o predĺžení núdzového stavu po tom, ako Volný hovoril bez rúška, urážal kolegov a napadol podpredsedu Snemovne Tomáša Hanzela z…

Twitter zablokoval účet čínskej ambasády, dôvodom je dehumanizácia ujgurských žien

0 icon

Washington 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)   Sociálna sieť Twitter zablokovala konto čínskej ambasády vo Washingtone po zverejnení komentára, že ujgurské ženy v provincii Sin-ťiang sú emancipované a prestali byť „strojmi na rodenie detí“. Administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa tento týždeň v rámci jedného z posledných rozhodnutí označila politiku Pekingu…

Maďarsko predbežne schválilo ruskú vakcínu

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Zhang Yuwei/Xinhua)   Maďarsko predbežne schválilo ruskú vakcínu proti koronavírusu. Šéf úradu maďarskej vlády vo štvrtok potvrdil, že zdravotnícke úrady dali zelenú Sputniku V aj britskej očkovacej látke, ktorú vyvinuli firma AstraZeneca a Oxfordská univerzita. Maďarsko je prvá krajina v Európskej únii, ktorá schválila ruskú vakcínu,…

Čepček opäť navrhuje obmedzenie potratov, skončí pre to na koberčeku na klube OĽANO

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslanec Martin Čepček (OĽANO) podal opäť do Národnej rady (NR) SR návrh novely, ktorou by sa obmedzil prístup k potratom. Podobný návrh už podával v lete minulého roka. Šéf klubu Michal Šipoš pre TASR uviedol, že ho Čepček o svojom zámere vopred neinformoval…

Do Rady RTVS sa hlási 18 kandidátov, poslanci vyberú troch

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Členovia parlamentného Výboru pre kultúru a médiá vo štvrtok popoludní otvorili obálky s menami kandidátov do Rady RTVS. Do kontrolného orgánu verejnoprávneho médiá sa hlási celkovo 18 kandidátov. Traja z nich po voľbe v parlamente nahradia členov Rady RTVS, ktorým sa končí funkčné…

„Vzbura“ v ĽSNS môže byť nádejou pre národno – konzervatívnu politickú scénu

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein, Milan Kapusta)   ĽSNS sa otriasa v základoch. Po tom, ako sa chcel Marian Kotleba údajne "zabetónovať" na poste predsedu strany, sa "vzbúrili" poprední predstavitelia ĽSNS. Kotlebovej strane reálne hrozí rozpad. To však nemusí znamenať pohromu, ale skôr nádej pre národno-konzervatívnu politickú scénu Na…

Šeliga sa ohradil voči politickým čistkám: Návrh poslancov OĽANO ide proti nášmu programu a našim sľubom. Je aj v rozpore s tým, čo v lete deklaroval premiér

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Potom ako sa viacerí opoziční poslanci vyjadrili kriticky k návrhu z dielne OĽaNO, sa ozval aj koaličný poslanec a podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) Šeliga pripomenul, že v polovici minulého roka premiér Igor Matovič usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej odprezentoval nový model…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Béla

Drevený rebriniak

0icon

V posledných rokoch sú mojou veľkou záľubou starožitnosti. Najzaujímavejšie sú pre mňa rôzne starobylé vozy, sane, rebriniaky, krhly a podobne. Drevený rebriniak  Dnes sa starý drevený rebriniak / voz z dávnych čias repatrioval do záhrad, aby sa z neho stal mega plantážnik. Určite upúta pozornosť. Zdobený nádhernými trblietavými kvetmi skrášli záhradu,…

Rastislav Slovák

1 304 268 občanov SR volilo strany týchto štyroch (Matovič, Kollár, Sulík, Kiska) a teraz všetci občania SR musíme niesť následky tejto ich voľby a musíme znášať to, že šialený psychopat, podvodník a zločinec Matovič je predsedom vlády SR

0icon

Ja neviem čo teraz týchto 1 304 268 občanov SR očakáva, že sa bude diať, keď v takom obrovskom počte volili strany týchto štyroch (Matovič, Kollár, Sulík, Kiska). 1 304 268 občanov SR ich volilo a výsledok je vláda šialeného psychopata podvodníka a zločinca Matoviča. Čo iné aj týchto 1 304…

Robo Bačinský

Krajniak – ty nazývaš iného farizejom? Ako pokus o anekdotu do Roháča dobré...

0icon

,,Megakauza“ Pellegriniho oblek, zodvihol zo stoličky aj dvoch najpoctivejších politikov - Matoviča s Krajniakom. Obaja sa museli okamžite duševne ukojiť na svojich FB stránkach a ukázať prstom na papaláša Pellegriniho. Tentokrát však nie s matkou všetkých argumentov ,,lebo Fico“, ale vynovenou verziou ,,lebo oblek.“

Peter Švec

Záložníci odmietajú slúžiť kolaborantom a cudzím záujmom.

0icon

Kolaborantskému ministrovi pripravovanému a dosadenému cudzími protištátkami sa podarilo za celých 9 mesiacov vlády osloviť 60 záložníkov. Potrebujeme tisícky. Údajných záložníkov, v skutočnosti pozbieral kadetov. Vo svojom diletantstve ani netuší, čo sú to aktívne a pasívne zálohy, čo treba robiť. Vo svojej zapredaneckej kolaborantskej hlave nikdy nepochopí, že výzvy do služby vlasti nemôžu…

Pavel Pakoš

Sedem hlavných hriechov mainstreamu

0icon

Nedávno nám hovorca KBS odporučil, aby sme boli zvýšene opatrní pri sledovaní alternatívnych médií na internete. Keďže tým zhodil snahu stoviek občanov, medzi ktorými pôsobím tiež, mal by som dať ku tomu vyjadreniu objasnenie. Hranica medzi pravdou a lžou sa vôbec nestotožňuje s hranicou medzi hlavným mediálnym prúdom a tzv.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Wolfgang Amadeus Mozart: Záhadná smrť zázračného dieťaťa

0 icon

Hudobný génius napriek všetkým úspechom, ktoré počas života zažil, bol pochovaný do hrobu 3. triedy. Hrob 3. triedy je podľa pohrebného poriadku vydaného cisárom Jozefom tým najjednoduchším a najlacnejším. Smútočné obecenstvo nejde k hrobu. To je zvyk. Veď uloženie mŕtveho do hrobu je úlohou hrobára, nie? Tak sa skončil život zázračného dieťaťa…

Bojovníci Katalaunských polí: 2. časť

0 icon

Prinášame vám pokračovanie pravdivého príbehu o ťažení Attilu ako vodcu Hunov, ktoré vyčíňalo naprieč celou Európou v prvej polovici 5. storočia. V prvej časti článku sme sa pozreli na históriu odporu, ktorý dokázali vždy vyvinúť obyvatelia Gálie. V druhej časti sa pozrieme na prívlastok Attilu, ktorý je mnohým z Vás známy ešte z čias dejepisu či…

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 2. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 5. Stopy obrovského tvora v sýrskom chráme patria medzi najväčšie záhady sveta

Vo svete IT

iPhone zariadenia si držia svoju cenu dlhšie v porovnaní s Android smartfónmi

0 icon

Dlhodobo je známe, že produkty Apple si v porovnaní s konkurenciou držia svoju cenu o niečo dlhšie. Najnovšie dáta z kuchyne spoločnosti BankMyCell, tieto slová potvrdzujú a zároveň poukazuje na to, že cena porovnateľných Android zariadení padá výrazne rýchlejšie, ako je to v prípade iPhone telefónov. Spoločnosť sa konkrétne pozrela…

Americká NASA sa vzdáva! Ani po niekoľkých pokusoch sa im nepodarilo pokoriť marťanskú pôdu

0 icon

V roku 2018 pristála na povrchu Marsu sonda americkej NASA, s názvom InSight. Na palube niesla tepelnú sondu, ktorá čelila viacerým problémom. Sonda sa mala dostať pod povrch Marsu a skúmať tepelné zdroje, ktoré pochádzajú z vnútra planéty. Po pár neúspešných pokusoch sa však vzdáva, píše portál Space.com Hneď po pristátí čelila tepelná sonda…

Ku koncu marca aplikácia Správy od Google prestane na miliónoch Android smartfónoch fungovať

0 icon

Google Messenger, resp. aplikácia Správy od Google, aktuálne patrí medzi najžiadanejšie aplikácie svojho druhu. Dôvodov je viacero funkcií a vlastností. Od prepracované rozhrania, až po podporu viacerých funkcií vrátane RCS štandardu správ. Mnoho používateľov preto hneď po vybalení smartfónu, automaticky inštaluje túto aplikáciu a nastavuje si ju ako predvolenú. Najnovšie…

Pozor! Slovenská pošta hlási, že sa rozmohli falošné e-mailové správy, ktoré odkazujú na zmenu doručenia zásielky

0 icon

Približne týždeň dozadu sme vám priniesli správy o tom, že na e-mailové schránky mnohých Slovákov útočia podvodné správy, ktoré sa tvária ako od Slovenskej pošty. V rámci nich sa písalo, že za účelom doručenie zásielky, je potrebné uhradiť malý poplatok. Nový týždeň, a nová podvodná správa Najnovšie Slovenská pošta hlási ďalší…

Práca snov? Tesla hľadá človeka, ktorý bude na sociálnych sieťach „ochraňovať“ Elona Muska

0 icon

Sociálne siete sú fenoménom, ktorý má dve tváre. Jednou z nich je slušná komunikácia, a druhá je o niečo tvrdšou a konfliktnejšou. A práve s touto druhou tvárou sa chce vysporiadať spoločnosť Tesla v súvislosti so svojim šéfom, Elonom Muskom. Tesla hľadá človeka, ktorý bude „riešiť eskaláciu konfliktov“ Spoločnosť Tesla…

Armádny Magazín

Putin pripúšťa rozsiahlu porážku ozbrojených síl Ukrajiny v prípade vojny na Donbase

0 icon

Ukrajina, 21. január 2021 (AM) - Kyjev sa neodváži ísť do vojenského riešenie „problému Doneckej a Luhanskej republiky, pretože v tomto prípade môže ruský prezident Vladimir Putin dať svojim slovám o strate štátnosti Ukrajiny praktický význam. Píše o tom vedúci kyjevského Centra pre politický výskum a konfliktológiu Michail Pogreb

Donald Trump - 45. odchádzajúci prezident USA vo svojom rozlúčkovom prejave hovoril o vojne

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) – Text Trumpovej reči na rozlúčku prenikol na internet. V ňom sa šéf Bieleho domu charakteristickým spôsobom pochválil svojimi úspechmi vo funkcii. Odchádzajúci 45. prezident USA sa v ňom chválil aj tým, že na rozdiel od svojich predchodcov nerozpútal ani jednu novú vojnu.   Trump poznamenal, že urobil…

Bell vyhodnotil jedinečnú konfiguráciu bezpilotného nákladného lietadla v Kanade

0 icon

Fort Worth, TX (18. januára 2021) - V kanadských závodoch tímu Bell Innovation v Mirabel v Quebecu sa 11. decembra minulého roku uskutočnil prvý let bezpilotného nákladného prostriedku (Autonomous Pod Transport APT) v spolupráci s ARA Robotics. Táto platforma pracuje s rovnakou architektúrou a pohonným systémom vertikálneho vzletu a pristátia, ale…

Ako USA študovali povojnovú verejnú mienku Nemcov

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) - V čase, keď bol Norimberský tribunál na novoročnej dovolenke, oddelenie informačnej kontroly US Army uskutočňovalo vo svojej okupačnej zóne sociologické prieskumy. Preverovala sa hypotéza: je pravda, že Nemcov málo zaujíma proces nad vojnovými zločincami?   „Chcú nás zbaviť cti“ Prieskum robili v 40-tich mes

Turecko a Azerbajdžan pripravujú spoločné zimné vojenské cvičenie

0 icon

Turecko, 21. január 2021 (AM) - Turecko a Azerbajdžan uskutočnia od 1. do 12. februára v Karse najkomplexnejšie spoločné zimné vojenské cvičenia v poslednej histórii.

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali