Je potrebné teraz rokovať s Američanmi?

Moskva/Washington 10. júla 2018 (HSP/Politikus/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

 

Michail Ošerov si na portáli Politikus kladie otázku, či má význam komunikovať s Američanmi, ktorým nemožno dôverovať.

Ilustračné foto: Na snímke matriošky s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom

Prednedávnom sa americký prezident Donald Trump, známy svojimi nesystémovými a nepredvídateľnými krokmi, znova dostal pod tlak americkej protitrumpovskej elity a výsledkom je skutočnosť, že dnes ho tieto elity ešte viac kontrolujú a riadia. V čase boja o prezidentské kreslo Donald Trump svojimi názormi o tom, že USA by mali prestať byť svetovým žandárom vo svete, mali by sa sústrediť na zlepšenie svojej katastrofálnej ekonomickej situácie a takisto by Američania mali zmeniť svoje vzťahy k Rusku, vydráždil obamovsko-clintonovské elity a za nimi stojace korporácie, ktoré sa nechcú vzdať možnosti parazitovania na úkor celého sveta.

Ako je všeobecne známe, Donald Trump od počiatkov svojho pôsobenia v Bielom Dome musí čeliť nevyberaným útokom protitrumpovských elít. Došlo k niekoľkým pokusom v americkom Kongrese a Senáte odstrániť Trumpa, pričom v boji proti Trumpovi sa spojili predstavitelia Demokratov i Republikánov. Takéto spojenectvo je pre amerického prezidenta veľmi nebezpečné, neustále hrozí, že aktivity protitrumpovských elít vyústia do impeachmentu voči Donaldovi Trumpovi.

Prezidenti USA prichádzajú a odchádzajú. Niekedy sú charizmatickí (Kennedy, Carter), niekedy evidentne hlúpi (Bush mladší, Reagan), v Bielom dome však môžu zotrvať maximálne 8 rokov. Na rozdiel od senátorov, ktorí sedia v Kongrese v priemere 20 – 30 rokov. Trump správne pochopil toto nebezpečenstvo a signál zo strany amerických elít. Preto zmenil svoju skôr deklarovanú politiku a začal politicky vystupovať v duchu hesla “byť pápežskejší ako sám pápež”. Po vymyslenom škandále o zasahovaní Rusov do amerických prezidentských volieb (žiaden americký dôkaz o zásahu Rusov do amerických prezidentských volieb neexistuje, Američania a mainstreamové médiá absolútne neberú do úvahy pojem prezumpcie neviny, ktorý by mal byť v demokracii nespochybniteľný) sa Trumpova politika voči Rusku zmenila. Trump bol pod nátlakom protitrumpovských elít nútený viesť krajne agresívnu politiku voči Rusku a vzájomné rusko-americké vzťahy sa opätovne zhoršili.

Našťastie primitivizmus protitrumpovských kruhov, ktoré nástoja na presadzovaní ekonomických i finančných sankcií proti Rusku priviedol ruské elity k totálnej strate ilúzii o západných partneroch. Rusi pochopili, že so “západnými partnermi” nie je možné nájsť zmysluplnú reč a zábavne pôsobí aj skutočnosť, že terčom sankcií sa stali aj oligarchovia typu Abramoviča a Deripasku, ktorí počas celej svojej existencie servilne plnili všetky americké príkazy. Ruskí oligarchovia typu Abramoviča a Deripasku boli Američanmi samozrejme potrestaní za to, že sa podľa Američanov neangažovali dostatočne v prípravách na ruský majdan a v boji proti Putinovi. Pravdou je, že proamerickí ruskí oligarchovia sa v boji proti Putinovi angažovali, Putin však je súper, ktorý výrazne prevyšuje ich možnosti.

Žiaľ z druhej strany musíme konštatovať, že ruské kroky voči Američanom sú často polovičaté. Rusko stále pokračuje v investovaní do dolárových aktív, vrátane amerických cenných papierov, ktoré začínajú byť vhodné akurát tak na toaletné použitie. Rusko pokračuje aj v obchodovaní s použitím USD, pričom razantnejší prechod k euru, alebo iným valutám by bol určite pre Rusko výhodnejší.

Priamy stret záujmov Ruska a USA v poslednom desaťročí nastal v dvoch regiónoch – na Ukrajine a na Blízkom východe. Američania iniciovali štátny prevrat na Ukrajine a cez súčasné politické elity vedú hybridnú vojnu voči Rusku. Americký vplyv na Ukrajine sa zvyšuje, Američania dali do pohybu propagandistickú mašinériu, cieľom ktorej je spraviť z Ukrajincov totálnych nepriateľov Ruska a vrhnúť Ukrajincov ako svoju zástupnú armádu do boja proti Rusku.

Američanmi riadený štátny prevrat, pri ktorom sa nezákonným spôsobom dostala k moci súčasná kyjevská chunta, prinútili Rusov brániť svoje národné záujmy. Cieľom Američanov bolo obsadenie Krymu a premena tohto polostrova na nepotopiteľnú americkú lietadlovú loď, ktorá by ohrozovala celý juh Ruska. Rusko však úspešne prekazilo americké plány, Američanom sa Krym obsadiť nepodarilo a následne obyvatelia Kryma v legitímnom referende vyjadrili svoje rozhodnutie nezostať vo zväzku s Ukrajinou, kde sa do popredia dostávajú čoraz radikálnejšie neobanderovské zoskupenia a kde sa zhoršuje ekonomická situácia. Obyvatelia Krymu dali prednosť Rusku a preto sa stali súčasťou Ruska. V prípade Krymu ide o legitímne riešenie obyvateľov, na rozdiel od Kosova, ktorého vznik iniciovali Američania a v čele ktorého stoja Američanmi podporované albánsko-kosovské politické kreatúry podozrivé zo spáchania zločinov genocídy srbského obyvateľstva, nezákonného obchodu s ľudskými orgánmi a obchodu s narkotikami.

Rusko takisto podporilo výzbrojou obyvateľov východnej Ukrajiny, ktorí odmietli Američanmi riadený prevrat v Kyjeve. Namiesto politického dialógu kyjevská banda na americký príkaz poslušne nasadila proti vlastným obyvateľom príslušníkov “dobrovoľníckych bataliónov”, ktorých členovia neskrývali svoje neonacistické a neobanderovské cítenie, mnohí z nich pochádzali z radov ukrajinského podsvetia a počas nasadenia na východe Ukrajiny sa smutne preslávili mučeniami, krádežami a vraždami  príslušníkov  ruskojazyčnej menšiny. Obyvatelia Donecka a Luhanska však dokázali ubrániť svoju samostatnosť a množstvo ukronacistov našlo v Donecku a Luhansku svoj hrob. Je len na škodu, že porážka ukrobataliónov pri Ilovajsku a Debaľceve sa nepretavila do ďalšieho úspešného postupu voči kyjevskému režimu. S americkou pomocou sa podarilo Kyjevu konsolidovať situáciu a dnes si kyjevská banda znova verí a provokuje na frontovej línii v Donecku.

Podobne aj na Blízkom východe Rusko v období 2011 – 2015 priamo Sýrii nepomohlo, napriek Asadovým prosbám. Sýria do roku 2015 osamotená odrážala útoky USA, Izraela, Turecka, Saudskej Arábie a arabských monarchií Perzského zálivu. Sýrii pomáhal len Irán a Hizballáh, ruská pomoc sa ohraničovala na dodávky vojenskej techniky, streliva, zbraní, ruskí inštruktori cvičili sýrskych štábnych dôstojníkov. Až keď sa ukázalo, že táto pomoc je nedostatočná a hrozí Asadov pád, vstúpili Rusko priamo do sýrskeho konfliktu. Výsledky sa dostavili takmer okamžite, likvidáciou veľkej časti americkej zástupnej armády ISIS a proamerických bánd sa tlak voči Asadovi znížil a Asad začal upevňovať svoje postavenie.

Rusko, Sýria a Irán dosiahli cenné úspechy v Sýrii a rovnako aj v Jemene, kde proiránski Houthiovia úspešne likvidujú saudský bojový potenciál. Američanom ostali Kurdi ako posledná zástupná armáda a na územiach pod kurdskou kontrolou Američania vybudovali niekoľko vojenských základní, z ktorých po dobrom neodídu. Nevadí, ak sa s nimi nedá dohodnúť po dobrom, odídu po zlom. Už sa začali guerillové útoky na amerických vojakov na území Sýrie a tieto útoky budú pokračovať. Čím viac Američanov umrie, tým skôr sa zvyšok zbalí a zo Sýrie utečie. Čím viac amerických hrobov pribudne, tým skôr sa priblíži dátum amerického odchodu zo Sýrie.

Pripravuje sa stretnutie ruského prezidenta Putina s americkým prezidentom Trumpom v Helsinkách. Obaja lídri budú rokovať o mnohých témach za zatvorenými dvermi, určite budú rokovať aj o Sýrii a Ukrajine. Američania sa pokúsia zafixovať momentálne pre nich výhodné status quo v Sýrii a na Ukrajine, Rusko bude musieť manévrovať. Dokiaľ však Američania neutečú zo Sýrie a Ukrajiny z dôvodu neprijateľných strát a finančných nákladov, rokovania s Američanmi nemajú väčší význam a mali by sa viesť v duchu “zdržiavania USA”. To čo Američania vyprovokovali v roku 2011 v Sýrii a v roku 2014 na Ukrajine sa im už našťastie čoraz viac vymyká spod kontroly a treba počkať, kým im to nevybuchne s plnou silou priamo do tváre.

Pred stretnutím Putina a Trumpa v Helsinkách navštívi Moskvu izraelský premiér Netanjahu. Izrael nezákonne okupuje Golanské výšiny a časť Sýrie, neustále útočí na sýrske územie. Formálne je Izrael a Sýria v stave vojny, Rusko sleduje vlastné záujmy a dosiaľ neposkytlo Asadovi modernejší systém PVO S-300. Napriek modernizovaným S-75 a S-200 ťahá sýrska PVO v súboji s izraelským letectvom a raketami za kratší koniec, pri útokoch Izraela umierajú sýrski a iránski vojaci i dôstojníci. Izrael si dáva samozrejme veľký pozor na to, aby neútočil v oblastiach, kde sa nachádzajú ruskí vojaci, no pokiaľ Rusko neučiní podobné kroky ako v roku 1983 ZSSR, kedy Sovieti dodali Sýrii moderné systémy PVO, Izrael zo svojimi útokmi neprestane. V roku 1983 museli Sýrčania zostreliť niekoľko izraelských a amerických bojových lietadiel, aby sa židovskí a americkí jastrabi umúdrili. Počet mŕtvych a zranených izraelských a amerických pilotov nakoniec jastrabov schladil a situácia sa stabilizovala. Žiaľ dnešné ruské politické elity nenašli dostatok politickej vôle, aby uskutočnili podobný krok ako v roku 1983 uskutočnili členovia sovietskeho Politbyra.

Izrael sa nechce vzdať nezákonne okupovaných území Golanských výšin a verí, že sa mu Golanské výšiny podarí udržať, rovnako ako nemieni vrátiť anektované územia Palestínčanov. Izraelské elity dúfajú, že budú môcť aj ďalej  presadzovať svoje záujmy a beztrestne bombardovať Palestínu, Libanon i Sýriu. Sýrska armáda každý deň prináša dôkazy o tom, že Izrael podporoval sunnitské teroristické bandy, Izrael porušuje medzinárodné normy a zákony, bez toho aby západný mainstream venoval izraelskej nezákonnej činnosti, rovnako ako nezákonnej činnosti Američanov, väčšiu pozornosť.

Izrael sa obáva o svoju bezpečnosť – rozumej, obáva sa o to, že bude musieť vrátiť územia, ktoré nezákonne okupuje Palestínčanom, Sýrčanom a Libanončanom. Ak chcú Izraelci žiť v pokoji, budú musieť tieto problémy riešiť. Predstava, že sa Izraelu podarí násilím presadiť svoje predstavy nadobúda trhliny. Teror Izraela proti Palestíne, Sýrii, Libanonu neprináša očakávané výsledky, práve naopak – problémy Izraela sa zväčšujú každý deň. Ak Izrael nezmení svoju politiku, bezpečnosť Izraela a jeho občanov sa nezvýši a rovnako sa nezvýši politická stabilita Blízkeho východu.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vedci varovali pred budúcou „internetovou apokalypsou“

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Mohutná slnečná erupcia môže spôsobiť veľké poruchy a internetovú apokalypsu. Toto varovanie zverejnil švédsky denník Dagens Nyheter s odkazom na odborníka na informačné technológie z Kalifornskej univerzity Sangeetha Abdu Jyothiho Počas podobnej erupcie nebudú ako prvé poškodené veľké servery, ktoré sa dajú ubrániť, ale…

Babiš a Fiala spoločne vyzvali na očkovanie proti COVID-19

0 icon

Praha 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér v demisii Andrej Babiš a vymenovaný predseda vlády Petr Fiala sa zhodli, že chcú propagovať očkovanie proti COVID-19. Oznámili to na spoločnej tlačovej konferencii, ktorú v utorok predpoludním odvysielala spravodajská televízia ČT24 Babiš aj Fiala považujú očkovanie za dôležité opatrenie,…

Nadácia Zastavme korupciu podala trestné oznámenie na šéfa štátnych rezerv Jána Rudolfa

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nadácia Zastavme korupciu podala už druhú žalobu na Správu štátnych hmotných rezerv. Tá podľa nadácie odmieta poskytnúť informácie o COVID nákupe. Ako ďalej informovala, zároveň polícii doručila trestné oznámenie na predsedu úradu Jána Rudolfa, a to za nerešpektovanie prvého rozhodnutia súdu v tejto…

Andreu Fábikovú z akcie Veža odsúdili na päť mesiacov podmienečne

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Krajský súd (KS) v Bratislave odsúdil v utorok Andreu Fábikovú, obžalovanú a zadržanú v rámci minuloročnej protidrogovej akcie Veža, na päťmesačný podmienečný trest odňatia slobody. KS na svojom verejnom zasadnutí zrušil rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava V, ktorý ju pôvodne odsúdil v máji…

Pri dopravnej nehode vo Zvolene zomrela 44-ročná chodkyňa, informuje polícia

0 icon

Zvolen 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Banskobystrický kraj)   Pri dopravnej nehode vo Zvolene zomrela 44-ročná chodkyňa. Informuje o tom oficiálny profil banskobystrickej polície na sociálnej sieti Ako ďalej uvádza, nehoda sa stala v pondelok (29. 11.) večer. "Podľa predbežných zistení z miesta nehody chodkyňa pravdepodobne náhle vošla do jazdnej dráhy…

Zákon o poskytovaní zdravotnej starostlivosti by sa mohol upraviť

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/FotoPixabay)   Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré nie sú spôsobilé dať informovaný súhlas, by mohli mať zákonom stanovený nárok na prítomnosť blízkej osoby pri poskytovaní ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti. Nemohlo by to však narúšať samotné poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z novely zákona o…

Je predčasné hovoriť o závažnosti ochorenia spôsobeného variantom omikron, myslí si ministerstvo zdravotníctva

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nateraz je predčasné hovoriť o priebehu a závažnosti ochorenia, ktoré spôsobuje omikron variant nového koronavírusu. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR s tým, že tento variant sa však šíri rekordne rýchlo Ministerstvo tvrdí, že zatiaľ nie je k dispozícii dostatok epidemiologických dát,…

Via Iuris: Novela infozákona nerieši zásadné problémy v prístupe k informáciám

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video-Youtube)   Novela infozákona nerieši zásadné problémy v prístupe k informáciám. Súčasný infozákon si vyžaduje oveľa rozsiahlejšiu zmenu. Uviedla to na sociálnej sieti nezisková organizácia Via Iuris v reakcii na predloženú novelu o slobodnom prístupe k informáciám do medzirezortného pripomienkového konania "Cieľom novely je včleniť…

SaS je pripravená zahlasovať za rozpočet v podobe, v akej prišiel do parlamentu

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová nevidí dôvod, prečo by štátny rozpočet nemal byť v podobe, v akej bol predostretý do parlamentu, schválený. Sloboda a Solidarita je za návrh pripravená zahlasovať. Poslankyňa to uviedla v utorok počas krátkeho brífingu Prečo sa rokovanie o…

Podnikateľ Jozef Brhel ide na slobodu, rozhodol senát Najvyššieho súdu SR

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Najvyšší súd SR v utorok zrušil predlženie väzby pre podnikateľa Jozefa Brhela, ktorý figuroval v kauze Mýtnik. Informovala televízia Markíza Obvinený podnikateľ Brehl ide z väzby na slobodu. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát 1 T NS SR…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

Ivan Holek

Prečo je premiér Heger služobníkom diabla?

0icon

Diabol, je ten, kto sa stavia proti Pánovi a jeho Vôli. Kto sa chce postaviť na jeho miesto a byť múdrejší ako On. A presne toto isté robí diabolská suita takzvaných odborníkov, zhromaždených okolo Hegera.V čom konkrétne spočíva ich služba satanovi?Stvoriteľ daroval človeku slobodnú vôľu. Tento jeho dar je absolútny…

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vedci varovali pred budúcou „internetovou apokalypsou“

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Mohutná slnečná erupcia môže spôsobiť veľké poruchy a internetovú apokalypsu. Toto varovanie zverejnil švédsky denník Dagens Nyheter s odkazom na odborníka na informačné technológie z Kalifornskej univerzity Sangeetha Abdu Jyothiho Počas podobnej erupcie nebudú ako prvé poškodené veľké servery, ktoré sa dajú ubrániť, ale…

Babiš a Fiala spoločne vyzvali na očkovanie proti COVID-19

0 icon

Praha 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér v demisii Andrej Babiš a vymenovaný predseda vlády Petr Fiala sa zhodli, že chcú propagovať očkovanie proti COVID-19. Oznámili to na spoločnej tlačovej konferencii, ktorú v utorok predpoludním odvysielala spravodajská televízia ČT24 Babiš aj Fiala považujú očkovanie za dôležité opatrenie,…

Nadácia Zastavme korupciu podala trestné oznámenie na šéfa štátnych rezerv Jána Rudolfa

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nadácia Zastavme korupciu podala už druhú žalobu na Správu štátnych hmotných rezerv. Tá podľa nadácie odmieta poskytnúť informácie o COVID nákupe. Ako ďalej informovala, zároveň polícii doručila trestné oznámenie na predsedu úradu Jána Rudolfa, a to za nerešpektovanie prvého rozhodnutia súdu v tejto…

Andreu Fábikovú z akcie Veža odsúdili na päť mesiacov podmienečne

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Krajský súd (KS) v Bratislave odsúdil v utorok Andreu Fábikovú, obžalovanú a zadržanú v rámci minuloročnej protidrogovej akcie Veža, na päťmesačný podmienečný trest odňatia slobody. KS na svojom verejnom zasadnutí zrušil rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava V, ktorý ju pôvodne odsúdil v máji…

Pri dopravnej nehode vo Zvolene zomrela 44-ročná chodkyňa, informuje polícia

0 icon

Zvolen 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Banskobystrický kraj)   Pri dopravnej nehode vo Zvolene zomrela 44-ročná chodkyňa. Informuje o tom oficiálny profil banskobystrickej polície na sociálnej sieti Ako ďalej uvádza, nehoda sa stala v pondelok (29. 11.) večer. "Podľa predbežných zistení z miesta nehody chodkyňa pravdepodobne náhle vošla do jazdnej dráhy…

Zákon o poskytovaní zdravotnej starostlivosti by sa mohol upraviť

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/FotoPixabay)   Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré nie sú spôsobilé dať informovaný súhlas, by mohli mať zákonom stanovený nárok na prítomnosť blízkej osoby pri poskytovaní ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti. Nemohlo by to však narúšať samotné poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z novely zákona o…

Je predčasné hovoriť o závažnosti ochorenia spôsobeného variantom omikron, myslí si ministerstvo zdravotníctva

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nateraz je predčasné hovoriť o priebehu a závažnosti ochorenia, ktoré spôsobuje omikron variant nového koronavírusu. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR s tým, že tento variant sa však šíri rekordne rýchlo Ministerstvo tvrdí, že zatiaľ nie je k dispozícii dostatok epidemiologických dát,…

Via Iuris: Novela infozákona nerieši zásadné problémy v prístupe k informáciám

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video-Youtube)   Novela infozákona nerieši zásadné problémy v prístupe k informáciám. Súčasný infozákon si vyžaduje oveľa rozsiahlejšiu zmenu. Uviedla to na sociálnej sieti nezisková organizácia Via Iuris v reakcii na predloženú novelu o slobodnom prístupe k informáciám do medzirezortného pripomienkového konania "Cieľom novely je včleniť…

SaS je pripravená zahlasovať za rozpočet v podobe, v akej prišiel do parlamentu

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová nevidí dôvod, prečo by štátny rozpočet nemal byť v podobe, v akej bol predostretý do parlamentu, schválený. Sloboda a Solidarita je za návrh pripravená zahlasovať. Poslankyňa to uviedla v utorok počas krátkeho brífingu Prečo sa rokovanie o…

Podnikateľ Jozef Brhel ide na slobodu, rozhodol senát Najvyššieho súdu SR

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Najvyšší súd SR v utorok zrušil predlženie väzby pre podnikateľa Jozefa Brhela, ktorý figuroval v kauze Mýtnik. Informovala televízia Markíza Obvinený podnikateľ Brehl ide z väzby na slobodu. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát 1 T NS SR…

Podkasty

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

Ivan Holek

Prečo je premiér Heger služobníkom diabla?

0icon

Diabol, je ten, kto sa stavia proti Pánovi a jeho Vôli. Kto sa chce postaviť na jeho miesto a byť múdrejší ako On. A presne toto isté robí diabolská suita takzvaných odborníkov, zhromaždených okolo Hegera.V čom konkrétne spočíva ich služba satanovi?Stvoriteľ daroval človeku slobodnú vôľu. Tento jeho dar je absolútny…

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

TopDesať

Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

0 icon

Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

4-krokový návod ako sa vysporiadať so smútkom počas sviatkov

0 icon

Emočne autentické sviatky môžete mať neustále, dokonca aj keď sa vás dotkne závan smútku. Ktokoľvek napísal pieseň „ Je to najúžasnejší čas v roku“, nikdy nemusel zažiť Vianoce počúvajúc bratrancove nadávky na politiku. Alebo stráviť celé Vianoce sám, zatiaľ čo počuje štrnganie pohárov a smiech vybuchujúci z vedľajšieho bytu. Našťastie, psychologický výskum naznačuje pár efektívnych spôsobov,…

Si inteligentný? Zisti to v tomto krátkom teste, ktorý pozostáva len z troch otázok!

0 icon

IQ testov je plný internet a zväčša sa skladajú z obrovského množstva otázok, ktoré sú často náročné. Najhoršie, čo sa ti môže stať, je, že po skončení takéhoto testu, ktorý ti zabral 15 minút, od teba webstránka požaduje, aby si poslal SMS v hodnote niekoľkých eur. To sa ti však…

Zlom San Andreas ako časovaná bomba? 3. časť

0 icon

Prinášame záverečnú časť článku s názvom Zlom San Andreas ako časovaná bomba? O litosferických doskách, ktoré sa tiahnu naprieč celou zemeguľou už bolo povedané dosť, taktiež sme sa v predošlých článkoch pozreli na najsilnejšie, najslabšie a bez prístrojov citeľné zemetrasenie z pohľadu Richterovej stupnice. Vedeli ste, že táto stupnica bola…

Máme šancu prežiť nukleárny výbuch?

0 icon

Častice rádioaktívneho spádu v malom množstve nám nedokážu nijak ublížiť. V súčasnosti je rádioaktivita všade okolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Avšak ak by došlo k nuklárnemu útoku, obrovské množstvo týchto častíc rádioaktívneho spádu by padali na zem a spôsobovali by choroby a smrť v oblasti spádu. Vedci odhadujú, že na svete je v súčasnosti viac…

Armádny Magazín

Ruské letecké a kozmické sily získajú nové lietadlá s hypersonickou zbraňou

0 icon

Rusko, 30. november 2021 (AM, Sputnik) – Nové lietadlá s hypersonickými zbraňami začnú bojovú službu v leteckých vojenských jednotkách Leteckých a kozmickýc

Operácia „Razgrom“. Zatiaľ len ako fikcia

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – V zahraničných i domácich médiách sa čoraz častejšie objavujú analýzy možných scenárov celoeurópskeho, prípadne globálneho vojenského konfliktu, ktoré môžu vzísť z viacerých ohnísk. Ich častým spoločným menovateľom je pris

Výrobca vrtuľníkov Bell oznámil dodávku piatich strojov pre Ukrajinu

0 icon

Kolín nad Rýnom, Nemecko (30. novembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron (NYSE: TXT), na veľtrhu European Rotors oznámila, že uzatvorila zmluvu na dodávku piatich svojich strojov zákazníkom na Ukrajine.   [caption id="attachment_35839" align="alignnone" width="1300"]

Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

0 icon

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. "Aj s nimi sme prehrali?" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hr

Príhoda červenoarmejca: Život mu zachránil nemecký zapaľovač

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – Túto príhodu na internete vyrozprával bývalý červenoarmejec Iľja Ivanovič Krasnov, ktorý do Červenej armády nastúpil v roku 1942 so svojimi tromi bratmi, Pjotrom, Sášom a Nikitom. O Nikitovi sa Iľja, ako autor tejto spomienky, nezmieňuje, Pjotr padol pri obrane Stalingradu a príhodu, ktorú popísal zažil Sáša alebo Alexander Ivano

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali