Je potrebné teraz rokovať s Američanmi?

Moskva/Washington 10. júla 2018 (HSP/Politikus/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

 

Michail Ošerov si na portáli Politikus kladie otázku, či má význam komunikovať s Američanmi, ktorým nemožno dôverovať.

Ilustračné foto: Na snímke matriošky s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom

Prednedávnom sa americký prezident Donald Trump, známy svojimi nesystémovými a nepredvídateľnými krokmi, znova dostal pod tlak americkej protitrumpovskej elity a výsledkom je skutočnosť, že dnes ho tieto elity ešte viac kontrolujú a riadia. V čase boja o prezidentské kreslo Donald Trump svojimi názormi o tom, že USA by mali prestať byť svetovým žandárom vo svete, mali by sa sústrediť na zlepšenie svojej katastrofálnej ekonomickej situácie a takisto by Američania mali zmeniť svoje vzťahy k Rusku, vydráždil obamovsko-clintonovské elity a za nimi stojace korporácie, ktoré sa nechcú vzdať možnosti parazitovania na úkor celého sveta.

Ako je všeobecne známe, Donald Trump od počiatkov svojho pôsobenia v Bielom Dome musí čeliť nevyberaným útokom protitrumpovských elít. Došlo k niekoľkým pokusom v americkom Kongrese a Senáte odstrániť Trumpa, pričom v boji proti Trumpovi sa spojili predstavitelia Demokratov i Republikánov. Takéto spojenectvo je pre amerického prezidenta veľmi nebezpečné, neustále hrozí, že aktivity protitrumpovských elít vyústia do impeachmentu voči Donaldovi Trumpovi.

Prezidenti USA prichádzajú a odchádzajú. Niekedy sú charizmatickí (Kennedy, Carter), niekedy evidentne hlúpi (Bush mladší, Reagan), v Bielom dome však môžu zotrvať maximálne 8 rokov. Na rozdiel od senátorov, ktorí sedia v Kongrese v priemere 20 – 30 rokov. Trump správne pochopil toto nebezpečenstvo a signál zo strany amerických elít. Preto zmenil svoju skôr deklarovanú politiku a začal politicky vystupovať v duchu hesla „byť pápežskejší ako sám pápež“. Po vymyslenom škandále o zasahovaní Rusov do amerických prezidentských volieb (žiaden americký dôkaz o zásahu Rusov do amerických prezidentských volieb neexistuje, Američania a mainstreamové médiá absolútne neberú do úvahy pojem prezumpcie neviny, ktorý by mal byť v demokracii nespochybniteľný) sa Trumpova politika voči Rusku zmenila. Trump bol pod nátlakom protitrumpovských elít nútený viesť krajne agresívnu politiku voči Rusku a vzájomné rusko-americké vzťahy sa opätovne zhoršili.

Našťastie primitivizmus protitrumpovských kruhov, ktoré nástoja na presadzovaní ekonomických i finančných sankcií proti Rusku priviedol ruské elity k totálnej strate ilúzii o západných partneroch. Rusi pochopili, že so „západnými partnermi“ nie je možné nájsť zmysluplnú reč a zábavne pôsobí aj skutočnosť, že terčom sankcií sa stali aj oligarchovia typu Abramoviča a Deripasku, ktorí počas celej svojej existencie servilne plnili všetky americké príkazy. Ruskí oligarchovia typu Abramoviča a Deripasku boli Američanmi samozrejme potrestaní za to, že sa podľa Američanov neangažovali dostatočne v prípravách na ruský majdan a v boji proti Putinovi. Pravdou je, že proamerickí ruskí oligarchovia sa v boji proti Putinovi angažovali, Putin však je súper, ktorý výrazne prevyšuje ich možnosti.

Žiaľ z druhej strany musíme konštatovať, že ruské kroky voči Američanom sú často polovičaté. Rusko stále pokračuje v investovaní do dolárových aktív, vrátane amerických cenných papierov, ktoré začínajú byť vhodné akurát tak na toaletné použitie. Rusko pokračuje aj v obchodovaní s použitím USD, pričom razantnejší prechod k euru, alebo iným valutám by bol určite pre Rusko výhodnejší.

Priamy stret záujmov Ruska a USA v poslednom desaťročí nastal v dvoch regiónoch – na Ukrajine a na Blízkom východe. Američania iniciovali štátny prevrat na Ukrajine a cez súčasné politické elity vedú hybridnú vojnu voči Rusku. Americký vplyv na Ukrajine sa zvyšuje, Američania dali do pohybu propagandistickú mašinériu, cieľom ktorej je spraviť z Ukrajincov totálnych nepriateľov Ruska a vrhnúť Ukrajincov ako svoju zástupnú armádu do boja proti Rusku.

Američanmi riadený štátny prevrat, pri ktorom sa nezákonným spôsobom dostala k moci súčasná kyjevská chunta, prinútili Rusov brániť svoje národné záujmy. Cieľom Američanov bolo obsadenie Krymu a premena tohto polostrova na nepotopiteľnú americkú lietadlovú loď, ktorá by ohrozovala celý juh Ruska. Rusko však úspešne prekazilo americké plány, Američanom sa Krym obsadiť nepodarilo a následne obyvatelia Kryma v legitímnom referende vyjadrili svoje rozhodnutie nezostať vo zväzku s Ukrajinou, kde sa do popredia dostávajú čoraz radikálnejšie neobanderovské zoskupenia a kde sa zhoršuje ekonomická situácia. Obyvatelia Krymu dali prednosť Rusku a preto sa stali súčasťou Ruska. V prípade Krymu ide o legitímne riešenie obyvateľov, na rozdiel od Kosova, ktorého vznik iniciovali Američania a v čele ktorého stoja Američanmi podporované albánsko-kosovské politické kreatúry podozrivé zo spáchania zločinov genocídy srbského obyvateľstva, nezákonného obchodu s ľudskými orgánmi a obchodu s narkotikami.

Rusko takisto podporilo výzbrojou obyvateľov východnej Ukrajiny, ktorí odmietli Američanmi riadený prevrat v Kyjeve. Namiesto politického dialógu kyjevská banda na americký príkaz poslušne nasadila proti vlastným obyvateľom príslušníkov „dobrovoľníckych bataliónov“, ktorých členovia neskrývali svoje neonacistické a neobanderovské cítenie, mnohí z nich pochádzali z radov ukrajinského podsvetia a počas nasadenia na východe Ukrajiny sa smutne preslávili mučeniami, krádežami a vraždami  príslušníkov  ruskojazyčnej menšiny. Obyvatelia Donecka a Luhanska však dokázali ubrániť svoju samostatnosť a množstvo ukronacistov našlo v Donecku a Luhansku svoj hrob. Je len na škodu, že porážka ukrobataliónov pri Ilovajsku a Debaľceve sa nepretavila do ďalšieho úspešného postupu voči kyjevskému režimu. S americkou pomocou sa podarilo Kyjevu konsolidovať situáciu a dnes si kyjevská banda znova verí a provokuje na frontovej línii v Donecku.

Podobne aj na Blízkom východe Rusko v období 2011 – 2015 priamo Sýrii nepomohlo, napriek Asadovým prosbám. Sýria do roku 2015 osamotená odrážala útoky USA, Izraela, Turecka, Saudskej Arábie a arabských monarchií Perzského zálivu. Sýrii pomáhal len Irán a Hizballáh, ruská pomoc sa ohraničovala na dodávky vojenskej techniky, streliva, zbraní, ruskí inštruktori cvičili sýrskych štábnych dôstojníkov. Až keď sa ukázalo, že táto pomoc je nedostatočná a hrozí Asadov pád, vstúpili Rusko priamo do sýrskeho konfliktu. Výsledky sa dostavili takmer okamžite, likvidáciou veľkej časti americkej zástupnej armády ISIS a proamerických bánd sa tlak voči Asadovi znížil a Asad začal upevňovať svoje postavenie.

Rusko, Sýria a Irán dosiahli cenné úspechy v Sýrii a rovnako aj v Jemene, kde proiránski Houthiovia úspešne likvidujú saudský bojový potenciál. Američanom ostali Kurdi ako posledná zástupná armáda a na územiach pod kurdskou kontrolou Američania vybudovali niekoľko vojenských základní, z ktorých po dobrom neodídu. Nevadí, ak sa s nimi nedá dohodnúť po dobrom, odídu po zlom. Už sa začali guerillové útoky na amerických vojakov na území Sýrie a tieto útoky budú pokračovať. Čím viac Američanov umrie, tým skôr sa zvyšok zbalí a zo Sýrie utečie. Čím viac amerických hrobov pribudne, tým skôr sa priblíži dátum amerického odchodu zo Sýrie.

Pripravuje sa stretnutie ruského prezidenta Putina s americkým prezidentom Trumpom v Helsinkách. Obaja lídri budú rokovať o mnohých témach za zatvorenými dvermi, určite budú rokovať aj o Sýrii a Ukrajine. Američania sa pokúsia zafixovať momentálne pre nich výhodné status quo v Sýrii a na Ukrajine, Rusko bude musieť manévrovať. Dokiaľ však Američania neutečú zo Sýrie a Ukrajiny z dôvodu neprijateľných strát a finančných nákladov, rokovania s Američanmi nemajú väčší význam a mali by sa viesť v duchu „zdržiavania USA“. To čo Američania vyprovokovali v roku 2011 v Sýrii a v roku 2014 na Ukrajine sa im už našťastie čoraz viac vymyká spod kontroly a treba počkať, kým im to nevybuchne s plnou silou priamo do tváre.

Pred stretnutím Putina a Trumpa v Helsinkách navštívi Moskvu izraelský premiér Netanjahu. Izrael nezákonne okupuje Golanské výšiny a časť Sýrie, neustále útočí na sýrske územie. Formálne je Izrael a Sýria v stave vojny, Rusko sleduje vlastné záujmy a dosiaľ neposkytlo Asadovi modernejší systém PVO S-300. Napriek modernizovaným S-75 a S-200 ťahá sýrska PVO v súboji s izraelským letectvom a raketami za kratší koniec, pri útokoch Izraela umierajú sýrski a iránski vojaci i dôstojníci. Izrael si dáva samozrejme veľký pozor na to, aby neútočil v oblastiach, kde sa nachádzajú ruskí vojaci, no pokiaľ Rusko neučiní podobné kroky ako v roku 1983 ZSSR, kedy Sovieti dodali Sýrii moderné systémy PVO, Izrael zo svojimi útokmi neprestane. V roku 1983 museli Sýrčania zostreliť niekoľko izraelských a amerických bojových lietadiel, aby sa židovskí a americkí jastrabi umúdrili. Počet mŕtvych a zranených izraelských a amerických pilotov nakoniec jastrabov schladil a situácia sa stabilizovala. Žiaľ dnešné ruské politické elity nenašli dostatok politickej vôle, aby uskutočnili podobný krok ako v roku 1983 uskutočnili členovia sovietskeho Politbyra.

Izrael sa nechce vzdať nezákonne okupovaných území Golanských výšin a verí, že sa mu Golanské výšiny podarí udržať, rovnako ako nemieni vrátiť anektované územia Palestínčanov. Izraelské elity dúfajú, že budú môcť aj ďalej  presadzovať svoje záujmy a beztrestne bombardovať Palestínu, Libanon i Sýriu. Sýrska armáda každý deň prináša dôkazy o tom, že Izrael podporoval sunnitské teroristické bandy, Izrael porušuje medzinárodné normy a zákony, bez toho aby západný mainstream venoval izraelskej nezákonnej činnosti, rovnako ako nezákonnej činnosti Američanov, väčšiu pozornosť.

Izrael sa obáva o svoju bezpečnosť – rozumej, obáva sa o to, že bude musieť vrátiť územia, ktoré nezákonne okupuje Palestínčanom, Sýrčanom a Libanončanom. Ak chcú Izraelci žiť v pokoji, budú musieť tieto problémy riešiť. Predstava, že sa Izraelu podarí násilím presadiť svoje predstavy nadobúda trhliny. Teror Izraela proti Palestíne, Sýrii, Libanonu neprináša očakávané výsledky, práve naopak – problémy Izraela sa zväčšujú každý deň. Ak Izrael nezmení svoju politiku, bezpečnosť Izraela a jeho občanov sa nezvýši a rovnako sa nezvýši politická stabilita Blízkeho východu.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na Slovensku pribudlo 1941 prípadov nákazy novým koronavírusom a 17 obetí

0 icon

Bratislava 16. októbra (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 11.618 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (15. 10.) na Slovensku 1941 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 17 obetí Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu aktualizujeme.      

Merkelová bude s Erdoganom diskutovať o eurointegrácii i migrantoch

0 icon

Istanbul 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini, TASR/AP - Mustafa Kamaci)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa má v sobotu v Istanbule na svojej poslednej návšteve Turecka vo funkcii najvyššieho predstaviteľa spolkovej vlády stretnúť s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, píše agentúra DPA Rozhovory oboch činiteľov sa dotknú predovšetkým postoja Berlína i…

Slovinský premiér odhalil zoznam „Sorosových bábok“ v Európskom parlamente

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Predseda slovinského predsedníctva Európskej únie (EÚ) Janez Janša potvrdil podozrenia o tom, že viacerí poslanci Európskeho parlamentu sú bábkami kontroverzného oligarchu Georgea Sorosa Janez Janša na svojom twitterovom účte zverejnil 13 konkrétnych europoslancov z celkového počtu 226 „Sorosových bábok“ v Europarlamente. Medzi Sorosovými marionetami figuruje aj…

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Poľsko zmenilo proti vôli Bruselu svoj cudzinecký zákon

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)   Poľský parlament odhlasoval vo štvrtok 14. októbra dôležitú zmenu poľského cudzineckého zákona. Zmenený zákon umožňuje a legalizuje zamietnutie žiadosti o azyl osoby, ktorá prekročila ilegálne poľské hranice V jeho zmysle si Poľsko vyhradzuje každému na hranici zadržanému cudzincovi zakázať vstup do krajiny, ako aj…

Milanová: Kvóty pre slovenskú hudbu sa rušiť nebudú

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Hoci sa osobne stotožňujem s odborným stanoviskom ministerstva kultúry, v tomto konkrétnom bode sme dospeli k politickému rozhodnutiu ponechať aktuálny stav kvót na slovenskú hudbu, uviedla Milanová Kvóty pre slovenskú hudbu ostanú v súčasnom nastavení. Na sociálnej sieti to oznámila ministerka kultúry SR…

Sme rodina rebeluje a hovorí o „čurillovskej mafii“, zostáva však súčasťou koalície. Na mieste by boli ráznejšie kroky

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Obvinený vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Čurilla žaluje predsedu parlamentu Borisa Kollára za to, že hovoril o „čurillovskej mafii“. Kollár odkázal, že sa za výrok ospravedlní, pokiaľ bude Čurilla zbavený obvinenia Pre hnutie Sme rodina bola zatiaľ účasť v aktuálnej vládnej koalícii veľkou…

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

Juraj Hrabko: Českí komunisti už asi spievajú labutiu pieseň

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video-Youtube)   Parlamentné voľby v Českej republike priniesli voličom nádej na zmenu doterajšej vládnej politiky a zároveň znamenali ťažkú prehru pre tamojšie ľavicové strany. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko Päť percent potrebných na vstup do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky…

186. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   No a moje meno Dreňa mi dali moji noví rodičia, a to preto, lebo po tom strašnom desivom zážitku v našej osade, som zabudla rozprávať a jediné slovo, keď sa ma na niečo pýtali, alebo, keď chceli vedieť, ako sa volám, ktoré…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Československo 1938, nemecký ovčiak Hitlera a Einstein: Fotky, ktoré zmenia tvoj pohľad na históriu

0 icon

Niekedy môže jedna emocionálna fotografia vypovedať o histórii oveľa viac než nekonečné fakty. Ako vyzeralo Československo v roku 1938 alebo aký bol deň po vražde Kennedyho?    Československo: Občania nútene vítajú nemecké vojská, október 1938.

10+ najhorších pokusov o tuning alebo keď sa z auta stane Frankenstein

0 icon

Hovorí sa, že proti gustu žiadny dišputát. Určite sa s týmto tvrdením do istej miery stotožňujeme, no všetko má svoje hranice. Platí to aj pri úpravách áut, z ktorých sa jednoducho môže stať otrasný gýč, na ktorý sa naozaj ťažko pozerá. To je prípad aj týchto 15-tich pokusov o tuning.…

30+ najpodivnejších tradícií a zvyklostí, ktoré na nás číhajú v zahraničí

0 icon

Každá krajina je plná svojich vlastných tradícií a zvyklostí, ktoré niekedy možno chápu iba domorodci. Preto je dôležité aspoň ako-tak si naštudovať cudziu krajinu, ak do nej smeruješ po prvýkrát. Prinášame ti tie najzvláštnejšie zvyky, ktoré ti pomôžu znížiť riziko náhodného urazenia ľudí v zahraničí. :) 1. India

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Armádny Magazín

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. "V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečenského cvičenia jednotky SOBR:

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali