J. BAŠKA: O prínose pôsobenia župana v parlamente a naopak niet žiadnych pochýb

Trenčín 1. novembra (TASR) – Pre kandidáta na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku je veľkou výzvou stredné školstvo, zdravotníctvo a infraštruktúra TSK, ktorá je podľa neho v dezolátnom stave. Na riešenie kľúčových problémov chce využiť eurofondy. Tridsaťosemročný exminister obrany Jaroslav Baška kandiduje za stranu Smer – sociálna demokracia. Rozhovor s J. Baškom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov vyšších územných celkov (VÚC).

-Za jednu z priorít, ktorú by ste v prípade zvolenia do funkcie predsedu TSK riešili, ste označili zdravotníctvo. Akým spôsobom by ste zastavili stúpajúcu zadlženosť nemocníc v pôsobnosti TSK, ktorá už prekročila 31 miliónov eur?-

Najskôr je potrebné poupratovať si doma, teda v myjavskej, bojnickej i považskobystrickej nemocnici, ktoré sú v pôsobnosti TSK. Urobiť podrobnú analýzu od vyhodnotenia kvality a efektivity poskytovaných služieb, cez hospodárenie nemocníc, možnosti racionalizácie prevádzkových nákladov, personálnej oblasti a zaviesť centrálne obstarávanie tovarov a služieb pre všetky tri nemocnice. Všetko samozrejme so zreteľom na špecifiká regiónu a s cieľom zvýšenia kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nemocnice musia hľadať ďalšie zdroje, ktoré sú mimo platieb zdravotných poisťovní, napríklad prenájom nemocničných priestorov alebo parkovné. Ďalšou otázkou je pohľad na nemocnice zvonka, a tu je dôležitý fakt, aby aj župné nemocnice dostávali za rovnaké výkony od poisťovní rovnaké financie ako nemocnice štátne. Ak sa tento predpoklad, ktorý Ministerstvo zdravotníctva SR avizuje od roku 2016, naplní, bude sa župným nemocniciam dýchať ľahšie. Budú môcť plniť svoje záväzky voči Sociálnej poisťovni, dodávateľom a minimálne nezvyšovať dlh. Problém zdravotníckych zariadení je dlhodobý a zároveň behom na dlhé trate. Je zrejmé, že štát ich v zložitej ekonomickej situácii dofinancovať nemôže, preto je každá, aspoň čiastková finančná injekcia od neho veľkou pomocou. Myslím na rozhodnutie vlády SR počas výjazdového rokovania v TSK poskytnúť dotáciu na vybudovanie urgentného príjmu v nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici vo výške 150.000 eur, bojnickej nemocnici na nákup zdravotníckej techniky 100.000 eur a myjavskej 18.000 eur. Keď našla peniaze na podporu vláda, musí ich hľadať aj samosprávny kraj.

-Najmä strojárske, elektrotechnické a potravinárske spoločnosti v TSK poukazujú na alarmujúci nedostatok kvalifikovaných stredoškolákov – absolventov technických odborov. Máte pripravené konkrétne riešenia na zmenu štruktúry stredného školstva v kraji tak, aby „nechrlili“ absolventov pre úrady práce?-

TSK má po zmene legislatívy spred roka posilnené kompetencie, pomocou ktorých formuje stredné školstvo vrátane odborného. Cieľom je pripraviť kvalifikovaných absolventov pre potreby trhu práce. A všetci dobre vieme, že odborníkov a remeselníkov je dnes nedostatok. Kraj má možnosť ovplyvňovať odborné zameranie stredných škôl, optimalizovať štruktúru stredného školstva, určovať počet tried, spôsob a formu odbornej výučby a vzdelávania. Poznám niekoľko prípadov, keď školy pripravujú pre potreby trhu práce absolventov, pričom už počas ich štúdia je zrejmé, že si vo svojom odbore len ťažko nájdu zamestnanie. Je to napríklad odevný priemysel, ktorý je aj v našom kraji na ústupe – skončili firmy ako Ozeta v Trenčíne, Makyta Púchov už nemá toľko pracovných miest ako v minulosti. Na druhej strane sú to naopak požiadavky mäsového priemyslu na vyučených mäsiarov alebo strojárskeho priemyslu na ovládanie a programovanie CNC strojov. Chce to však citlivé rozhodnutia na základe detailného prieskumu trhu práce, regionálnych špecifík – kde a aké odbory otvoriť. Je namieste komunikovať so zástupcami súkromného sektora, pretože stredné školstvo a podnikateľská sféra sú spojené nádoby. Práve súkromný sektor môže byť veľmi nápomocný pri efektivite rozhodovania, ktoré zo študijných odborov sú pre hospodársky a ekonomický rozvoj TSK najväčším prínosom. Aj tu platí, že remeslo má zlaté dno.

-Vyjadrili ste sa, že infraštruktúra v TSK je v dezolátnom stave. Najmä obyvatelia hornonitrianskeho regiónu volajú po urýchlení výstavby rýchlostnej cesty R2 medzi Prievidzou a Trenčínom. Myslíte si, že sa nájdu počas najbližších štyroch rokov prostriedky aspoň na začatie jej výstavby najmä v súvislosti s prioritou diaľničného prepojenia východu a západu Slovenska?-

Realizácia rýchlostnej cesty R2 síce nepatrí priamo do kompetencie TSK, ale keďže sa ľudí tohto kraja bytostne týka, aj TSK by mal v spolupráci so štátom dbať o jej urýchlenú realizáciu. Už len z toho dôvodu, aby sa optimalizovalo komfortné dopravné prepojenie kraja z východu na západ, podobne ako to existujúce zo severu na juh. R2 sa stala za posledné roky nočnou morou i veľkou výzvou. Sprevádzali ju nezáujem predchádzajúcej vlády, pretože ju vyškrtla zo svojich priorít, petície, ale napokon splnenie sľubu, ktorý dala ľuďom ešte prvá vláda Roberta Fica a súčasný kabinet ho reálne napĺňa. Podľa slov ministra dopravy je takmer sfinalizovaná súťaž na výber dodávateľa na obchvat Bánoviec nad Bebravou v dĺžke 10,4 km z Ruskoviec do Pravotíc. Stavebné práce by sa mali rozbehnúť najneskôr začiatkom budúceho kalendárneho roka a v histórii pôjde vôbec o úplne prvú etapu výstavby R2, pričom nasledovať by mal úsek Mníchova Lehota – Ruskovce.

-TSK má v rámci cezhraničnej spolupráce uzavreté dohody s viacerými regiónmi v rôznych kútoch Európy. Väčšina z nich podľa mnohých podnikateľov kraju neprináša žiadny efekt. Máte predstavu, ako cezhraničnú spoluprácu povýšiť na spoluprácu prinášajúcu konkrétne ekonomické profity pre firmy v kraji?-

Je potrebné rozlišovať dva spôsoby regionálnej spolupráce. Ten prvý sa týka susediacich regiónov, kde je oveľa viac možností a spôsobov spolupráce a ktorá býva vo veľkej miere podporovaná a financovaná z fondov Európskej únie. Ide hlavne o spoluprácu so Zlínskym krajom. Ďalšie programovacie obdobie rokov 2014–2020 musíme v čo najväčšej miere využiť a pripraviť také projekty, ktoré zvýšia pridanú hodnotu oboch regiónov.

Druhou formou spolupráce je spolupráca regiónov, ktoré majú ľudovo povedané "od seba ďaleko". Neviem, čo bolo skutočným dôvodom podpisu dohôd práve s takýmito regiónmi a aké očakávania sa podarilo naplniť. Podľa môjho názoru bude potrebné takéto dohody vyhodnotiť, či a akým prínosom sú pre kraj v skutočnosti.

-Index starnutia obyvateľstva je v TSK najvyšší spomedzi všetkých slovenských krajov. Ako by ste chceli kraj omladiť a bude mať VÚC dosť síl a prostriedkov na to, aby sa postaral o seniorov a zdravotne hendikepovaných?-

Omladenie kraja je priamo úmerné kvalite života. Závisí od bývania, ponuky pre mladé rodiny, poskytovaných služieb, pracovných príležitostí, kvality štúdia, infraštruktúry alebo voľnočasového priestoru. Viacero týchto tém v priamej kompetencii kraja som definoval ako kľúčové pre rozvoj TSK. Dať priestor mladým, dôstojne sa postarať o seniorov a zabezpečiť plnohodnotný a spokojný život všetkým je spoločným poslaním štátu, regionálnej a miestnej samosprávy.

Napríklad pre voľnočasové aktivity je pripravený projekt Vážskej cyklotrasy, ktorá bude ako hlavná chrbticová viesť cez celý Trenčiansky kraj a spájať sa so Žilinským a Trnavským krajom. Zároveň sa na ňu budú pripájať miestne cyklotrasy vedúce buď k hranici so Zlínskym krajom, alebo na Hornú Nitru. Tento projekt vytvorí nové pracovné miesta aj dlhodobo po jeho spustení.

Počas leta som navštívil niekoľko CSS, teda centier sociálnych služieb, ktoré sa starajú o seniorov a zdravotne postihnutých a ktoré patria do zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Nachádzajú sa v zlej kondícii a budú potrebovať rekonštrukciu, tak aby klienti prežili jeseň svojho života oveľa dôstojnejšie, ako je tomu doteraz. Rekonštrukcie a modernizácie budeme plánovať prevažne z eurofondov.

-Ste poslancom NR SR a predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Nemyslíte si, že by v prípade zvolenia za predsedu TSK mali najmä z časového hľadiska vaše parlamentné povinnosti negatívny dosah na výkon funkcie predsedu TSK?-

Ak máte podporu kvalitného tímu odborníkov a dokážete si prácu a z nej vyplývajúce povinnosti správne rozdeliť a zmanažovať, dajú sa tieto funkcie zvládnuť. Aj príklady z praxe ukazujú, že súbeh týchto funkcií a náročných povinností sa dá skĺbiť, pričom o prínose pôsobenia župana v parlamente a naopak niet žiadnych pochýb. Pre mňa osobne to nebude nič nové, pretože spojenie zákonodarnej a výkonnej funkcie som už zažil počas štyroch rokov ako starosta obce a poslanec parlamentu.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k rozhovoru zvukový záznam.

pok ed

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Holandsku traja mladíci sotili muža pod električku, zraneniam podľahol

0 icon

Amsterdam 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)   Troch tínedžerov zadržali v holandskom meste Haag pre podozrenie zo zavinenia úmrtia muža, ktorého zrazila električka. Oznámila to v utorok tamojšia polícia, z ktorej vyhlásenia citovala agentúra DPA Polícia informovala, že zadržala dvoch 15-ročných chlapcov a jedného 18-ročného muža. Identitu obete úrady nezverejnili.…

EÚ predstavila výročnú správu o procese rozširovania o štáty západného Balkánu

0 icon

Štrasburg 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brittainy Newman)   Európska komisia (EK) v utorok v Štrasburgu predstavila výročnú správu o procese rozširovania EÚ, ktorá sa týka krajín západného Balkánu a vzťahov s Tureckom s dôrazom na nevyhnutné reformy Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pléne Európskeho parlamentu (EP) upozornil, že podľa novej…

Vicepremiérka Remišová obvinila z futbalovej bitky Fica, ale schytala to. Slováci okamžite reagovali

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Martin Baumann)   Počas futbalového zápasu medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava došlo medzi fanúšikmi k bitke. Incident sa premenil v horúcu tému. Hnutie SaS odsúdilo správanie fanúšikov a žiada exemplárne tresty, ďalší tvrdia, že došlo k pochybeniu polície. Vicepremiérka Veronika Remišová však vytiahla kartu "lebo…

V egyptskom hlavnom justičnom orgáne zložilo prísahu takmer 100 žien

0 icon

Káhira 19. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Tarek Wajeh)   V egyptskej štátnej rade budú premiérovo v histórii pôsobiť i ženy. V utorok slávnostne zložilo sľub dovedna 98 sudkýň. Spomenutý ceremoniál sa uskutočnil niekoľko mesiacov po tom, ako prezident Abd al-Fattáh as-Sísí požiadal ženy o vstup do štátnej rady a prokuratúry, dvoch justičných…

Poslanec čelí kritike za zverejnenú fotografiu prezidentkinej dcéry. Čaputová: Útok na politika cez jeho deti je politické dno

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ(TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Útok na politika cez jeho deti je politické dno. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po tom, ako poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Taraba (nezaradený) zverejnil na sociálnej sieti fotografiu jej dcéry v úlohe modelky "Poslanec Taraba by sa o…

Vatikánsky rozhlas odvysiela koncert na pamiatku Edity Gruberovej

0 icon

Vatikán 19. októbra 2021 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR - Dano Veselský)   Pri príležitosti včerajšieho úmrtia svetoznámej slovenskej opernej sólistky Edity Gruberovej odvysiela dnes (19. októbra) o 22.05 talianska sekcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News v rámci Európskej vysielacej únie EBU koncert opernej divy nahratý v roku 2008 v Prahe Poslucháči zo…

Fico hovorí o falšovaní údajov, ktoré sa majú týkať jeho očkovania proti ochoreniu COVID-19. Akú majú občania istotu, že ich údaje niekto nesfalšoval?

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý premiér a predseda strany Smer - Sociálna demokracia Robert Fico v utorok na tlačovej konferencii k aktuálnym politickým témam obvinil vládu z falšovania údajov, ktoré sa týkajú očkovania proti ochoreniu COVID-19. Falšovanie sa týka priamo Roberta Fica a podľa jeho…

Polášek namiesto oslavy titulu v Indian Wells riešil nové pasy v San Franciscu, aby sa s rodinou mohol vrátiť na Slovensko

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John McCoy)   Po deblovom triumfe na piatom najväčšom turnaji na svete v Indian Wells sa slovenský tenista Filip Polášek chystal s rodinou vrátiť na Slovensko, ale nebolo to ihneď možné V Kalifornii bol prvýkrát so svojou rodinou a počas pobytu im zmizli pasy z hotelovej…

Český Senát urobil prvý krok k tomu, aby prezident Zeman prišiel o právomoci

0 icon

Praha 19. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Stála komisia Senátu pre Ústavu ČR a parlamentné procedúry sa v utorok jednomyseľne zhodla na tom, že prezident Miloš Zeman má prísť o právomoci hlavy štátu podľa čl. 66 ústavy. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz, podľa ktorého ide o prvý…

V Portugalsku si uctili diplomata, ktorý zachránil tisíce ľudí pred nacistami

0 icon

Lisabon 19. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Armando Franca)   Portugalsko oficiálne vzdalo hold niekdajšiemu diplomatovi Aristidesovi de Sousa Mendesovi, ktorý počas druhej svetovej vojny pomohol zachrániť tisíce ľudí pred nacistickým prenasledovaním V utorok umiestnili hrobku s jeho menom do národného panteónu v Lisabone, kde sú pochované významné osobnosti portugalskej histórie. Predseda portugalského…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Patrik Spišiak

Prečo ceny tak prudko rastú?

0icon

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto…

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

Ivan Štubňa

Madam Čaputová opäť perlila..., ale nie je sama zo Sorosovho stáda...

0icon

Madam Čaputová sa nechala počuť, že by bolo dobre, keby si obvinený alebo lepšie povedané osočovaný guvernér NBS Peter Kažimír zobral príklad z rakúskeho kancelára Kurza a odstúpil zo svojej funkcie.  Obvinenie Petra Kažimíra pochádza z dielne úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic, pretlačený do funkcie terajšou koaličnou luzou. Lipšic sa stal…

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

Gustáv Murín

Umelo škandalizovaný Kažimír zažíva vlastnú "medicínu"

0icon

Rozhľadenejším je dávno jasné, že sa tu k moci dostala politická zberba na čele s Psychopatovičom, ktorá nemá zábrany porušovať nielen všetko čo nasľubovali, ale prekračovať aj elementárne hranice politickej etiky a zásad demokracie. Takže tu máme už nimi osvedčené divadielko, kedy potrebujú dostať „svojho človeka“ na vyhliadnuté miesto a tak to miesto „vyčistia“. Technológia…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Ako dlho môžu byť potraviny zmrazené?

0 icon

O jedle sa toho už popísalo veľa. Niet sa čo diviť, keďže čoraz viac a viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje, odkiaľ sa to berie, prípadne kto to vyrába a spracúva. Aj my sme vám v rámci článku 8 spôsobov konzervovania priniesli nejaké to info o chladení a…

Koľko cukru sa nachádza vo vašom jedle a pití?

0 icon

Dnešná doba je taká unáhlená a rýchla, že udržiavať svoj životný režim v zdravej rovnováhe môže byť náročné. A tým sa dostávame k cukru, ktorého je v našich potravinách niekedy až priveľa. Spotreba príliš veľkého množstva cukru zvyšuje riziko niekoľkých nebezpečných zdravotných problémov, vrátane obezity, cukrovky typu 2, zvýšeného krvného…

10+ zaujímavých faktov o káve, ktoré by mal vedieť každý kávičkár

0 icon

Káva bola prvýkrát objavená v 15. storočí a dodnes si zachováva svoj status jedného z najpopulárnejších nápojov. Milovníkov kávy sú milióny na celom svete. Káva je vyrobená zo zrelých bobúľ, ktoré sa zbierajú, spracúvajú a sušia. Následne sa káva praží, pomelie a nakoniec sa dostane do našich kávovárov. No nemusíš byť zarytý kávičkár, aby…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Armádny Magazín

Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

0 icon

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložit

Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí

Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

0 icon

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

0 icon

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali