J. BAŠKA: O prínose pôsobenia župana v parlamente a naopak niet žiadnych pochýb

Trenčín 1. novembra (TASR) – Pre kandidáta na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku je veľkou výzvou stredné školstvo, zdravotníctvo a infraštruktúra TSK, ktorá je podľa neho v dezolátnom stave. Na riešenie kľúčových problémov chce využiť eurofondy. Tridsaťosemročný exminister obrany Jaroslav Baška kandiduje za stranu Smer – sociálna demokracia. Rozhovor s J. Baškom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov vyšších územných celkov (VÚC).

-Za jednu z priorít, ktorú by ste v prípade zvolenia do funkcie predsedu TSK riešili, ste označili zdravotníctvo. Akým spôsobom by ste zastavili stúpajúcu zadlženosť nemocníc v pôsobnosti TSK, ktorá už prekročila 31 miliónov eur?-

Najskôr je potrebné poupratovať si doma, teda v myjavskej, bojnickej i považskobystrickej nemocnici, ktoré sú v pôsobnosti TSK. Urobiť podrobnú analýzu od vyhodnotenia kvality a efektivity poskytovaných služieb, cez hospodárenie nemocníc, možnosti racionalizácie prevádzkových nákladov, personálnej oblasti a zaviesť centrálne obstarávanie tovarov a služieb pre všetky tri nemocnice. Všetko samozrejme so zreteľom na špecifiká regiónu a s cieľom zvýšenia kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nemocnice musia hľadať ďalšie zdroje, ktoré sú mimo platieb zdravotných poisťovní, napríklad prenájom nemocničných priestorov alebo parkovné. Ďalšou otázkou je pohľad na nemocnice zvonka, a tu je dôležitý fakt, aby aj župné nemocnice dostávali za rovnaké výkony od poisťovní rovnaké financie ako nemocnice štátne. Ak sa tento predpoklad, ktorý Ministerstvo zdravotníctva SR avizuje od roku 2016, naplní, bude sa župným nemocniciam dýchať ľahšie. Budú môcť plniť svoje záväzky voči Sociálnej poisťovni, dodávateľom a minimálne nezvyšovať dlh. Problém zdravotníckych zariadení je dlhodobý a zároveň behom na dlhé trate. Je zrejmé, že štát ich v zložitej ekonomickej situácii dofinancovať nemôže, preto je každá, aspoň čiastková finančná injekcia od neho veľkou pomocou. Myslím na rozhodnutie vlády SR počas výjazdového rokovania v TSK poskytnúť dotáciu na vybudovanie urgentného príjmu v nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici vo výške 150.000 eur, bojnickej nemocnici na nákup zdravotníckej techniky 100.000 eur a myjavskej 18.000 eur. Keď našla peniaze na podporu vláda, musí ich hľadať aj samosprávny kraj.

-Najmä strojárske, elektrotechnické a potravinárske spoločnosti v TSK poukazujú na alarmujúci nedostatok kvalifikovaných stredoškolákov – absolventov technických odborov. Máte pripravené konkrétne riešenia na zmenu štruktúry stredného školstva v kraji tak, aby „nechrlili“ absolventov pre úrady práce?-

TSK má po zmene legislatívy spred roka posilnené kompetencie, pomocou ktorých formuje stredné školstvo vrátane odborného. Cieľom je pripraviť kvalifikovaných absolventov pre potreby trhu práce. A všetci dobre vieme, že odborníkov a remeselníkov je dnes nedostatok. Kraj má možnosť ovplyvňovať odborné zameranie stredných škôl, optimalizovať štruktúru stredného školstva, určovať počet tried, spôsob a formu odbornej výučby a vzdelávania. Poznám niekoľko prípadov, keď školy pripravujú pre potreby trhu práce absolventov, pričom už počas ich štúdia je zrejmé, že si vo svojom odbore len ťažko nájdu zamestnanie. Je to napríklad odevný priemysel, ktorý je aj v našom kraji na ústupe – skončili firmy ako Ozeta v Trenčíne, Makyta Púchov už nemá toľko pracovných miest ako v minulosti. Na druhej strane sú to naopak požiadavky mäsového priemyslu na vyučených mäsiarov alebo strojárskeho priemyslu na ovládanie a programovanie CNC strojov. Chce to však citlivé rozhodnutia na základe detailného prieskumu trhu práce, regionálnych špecifík – kde a aké odbory otvoriť. Je namieste komunikovať so zástupcami súkromného sektora, pretože stredné školstvo a podnikateľská sféra sú spojené nádoby. Práve súkromný sektor môže byť veľmi nápomocný pri efektivite rozhodovania, ktoré zo študijných odborov sú pre hospodársky a ekonomický rozvoj TSK najväčším prínosom. Aj tu platí, že remeslo má zlaté dno.

-Vyjadrili ste sa, že infraštruktúra v TSK je v dezolátnom stave. Najmä obyvatelia hornonitrianskeho regiónu volajú po urýchlení výstavby rýchlostnej cesty R2 medzi Prievidzou a Trenčínom. Myslíte si, že sa nájdu počas najbližších štyroch rokov prostriedky aspoň na začatie jej výstavby najmä v súvislosti s prioritou diaľničného prepojenia východu a západu Slovenska?-

Realizácia rýchlostnej cesty R2 síce nepatrí priamo do kompetencie TSK, ale keďže sa ľudí tohto kraja bytostne týka, aj TSK by mal v spolupráci so štátom dbať o jej urýchlenú realizáciu. Už len z toho dôvodu, aby sa optimalizovalo komfortné dopravné prepojenie kraja z východu na západ, podobne ako to existujúce zo severu na juh. R2 sa stala za posledné roky nočnou morou i veľkou výzvou. Sprevádzali ju nezáujem predchádzajúcej vlády, pretože ju vyškrtla zo svojich priorít, petície, ale napokon splnenie sľubu, ktorý dala ľuďom ešte prvá vláda Roberta Fica a súčasný kabinet ho reálne napĺňa. Podľa slov ministra dopravy je takmer sfinalizovaná súťaž na výber dodávateľa na obchvat Bánoviec nad Bebravou v dĺžke 10,4 km z Ruskoviec do Pravotíc. Stavebné práce by sa mali rozbehnúť najneskôr začiatkom budúceho kalendárneho roka a v histórii pôjde vôbec o úplne prvú etapu výstavby R2, pričom nasledovať by mal úsek Mníchova Lehota – Ruskovce.

-TSK má v rámci cezhraničnej spolupráce uzavreté dohody s viacerými regiónmi v rôznych kútoch Európy. Väčšina z nich podľa mnohých podnikateľov kraju neprináša žiadny efekt. Máte predstavu, ako cezhraničnú spoluprácu povýšiť na spoluprácu prinášajúcu konkrétne ekonomické profity pre firmy v kraji?-

Je potrebné rozlišovať dva spôsoby regionálnej spolupráce. Ten prvý sa týka susediacich regiónov, kde je oveľa viac možností a spôsobov spolupráce a ktorá býva vo veľkej miere podporovaná a financovaná z fondov Európskej únie. Ide hlavne o spoluprácu so Zlínskym krajom. Ďalšie programovacie obdobie rokov 2014–2020 musíme v čo najväčšej miere využiť a pripraviť také projekty, ktoré zvýšia pridanú hodnotu oboch regiónov.

Druhou formou spolupráce je spolupráca regiónov, ktoré majú ľudovo povedané "od seba ďaleko". Neviem, čo bolo skutočným dôvodom podpisu dohôd práve s takýmito regiónmi a aké očakávania sa podarilo naplniť. Podľa môjho názoru bude potrebné takéto dohody vyhodnotiť, či a akým prínosom sú pre kraj v skutočnosti.

-Index starnutia obyvateľstva je v TSK najvyšší spomedzi všetkých slovenských krajov. Ako by ste chceli kraj omladiť a bude mať VÚC dosť síl a prostriedkov na to, aby sa postaral o seniorov a zdravotne hendikepovaných?-

Omladenie kraja je priamo úmerné kvalite života. Závisí od bývania, ponuky pre mladé rodiny, poskytovaných služieb, pracovných príležitostí, kvality štúdia, infraštruktúry alebo voľnočasového priestoru. Viacero týchto tém v priamej kompetencii kraja som definoval ako kľúčové pre rozvoj TSK. Dať priestor mladým, dôstojne sa postarať o seniorov a zabezpečiť plnohodnotný a spokojný život všetkým je spoločným poslaním štátu, regionálnej a miestnej samosprávy.

Napríklad pre voľnočasové aktivity je pripravený projekt Vážskej cyklotrasy, ktorá bude ako hlavná chrbticová viesť cez celý Trenčiansky kraj a spájať sa so Žilinským a Trnavským krajom. Zároveň sa na ňu budú pripájať miestne cyklotrasy vedúce buď k hranici so Zlínskym krajom, alebo na Hornú Nitru. Tento projekt vytvorí nové pracovné miesta aj dlhodobo po jeho spustení.

Počas leta som navštívil niekoľko CSS, teda centier sociálnych služieb, ktoré sa starajú o seniorov a zdravotne postihnutých a ktoré patria do zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Nachádzajú sa v zlej kondícii a budú potrebovať rekonštrukciu, tak aby klienti prežili jeseň svojho života oveľa dôstojnejšie, ako je tomu doteraz. Rekonštrukcie a modernizácie budeme plánovať prevažne z eurofondov.

-Ste poslancom NR SR a predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Nemyslíte si, že by v prípade zvolenia za predsedu TSK mali najmä z časového hľadiska vaše parlamentné povinnosti negatívny dosah na výkon funkcie predsedu TSK?-

Ak máte podporu kvalitného tímu odborníkov a dokážete si prácu a z nej vyplývajúce povinnosti správne rozdeliť a zmanažovať, dajú sa tieto funkcie zvládnuť. Aj príklady z praxe ukazujú, že súbeh týchto funkcií a náročných povinností sa dá skĺbiť, pričom o prínose pôsobenia župana v parlamente a naopak niet žiadnych pochýb. Pre mňa osobne to nebude nič nové, pretože spojenie zákonodarnej a výkonnej funkcie som už zažil počas štyroch rokov ako starosta obce a poslanec parlamentu.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k rozhovoru zvukový záznam.

pok ed

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bezpečnostná rada OSN predĺžila mandát afganskej misie o šesť mesiacov

0 icon

New York 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada OSN v piatok odhlasovala predĺženie misie Organizácie Spojených národov v Afganistane (UNAMA) o šesť mesiacov a vyzvala militantné hnutie Taliban, aby vytvorilo "inkluzívnu" vládu. Informovala o tom agentúra AFP Pätnásťčlenná rada prijala uznesie o politickej misii UNAMA jednomyseľne. Dokument vyzdvihol…

Bývalý SaS minister hospodárstva Juraj Miškov: Semafor nemá nič spoločné so zdravým rozumom!

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR–Roman Hanc, screenshot)   Juraj Miškov, generálny riaditeľ Slovakia Tech Forum Expo., ktoré sa uskutočnilo v Kulturparku v Košiciach 14. a 15. septembra, už nemohol dlhšie mlčať. Zverejnil svoj postoj na sociálnej sieti „Celý týždeň som strávil v Košiciach, ktoré sú od pondelka 'červené'. Ľudia musia…

Premiér verí, že koaliční partneri nebudú brániť očiste polície a justície

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) verí, že koaliční partneri nebudú brániť očiste polície a justície. Uviedol to vo video stanovisku v reakcii na súčasnú politickú situáciu. Stanovisko poskytol tlačový odbor Úradu vlády SR „Ľuďom sme sľúbili Slovensko bez korupcie a Slovensko, kde…

Cena elektriny na trhoch sa stále drží nad hranicou 100 eur

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Oliver Berg)   Cena elektriny na trhoch stále dosahuje historické maximá. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, aktuálne sa cena elektriny s dodávkou na Slovensku na budúci rok pohybuje na úrovni 102 eur za megawatthodinu. Celý tento týždeň nepodliezla elektrina na pražskej burze hodnotu…

OĽANO: Cieľom uznesenia je vyjadriť znepokojenie nad pokusmi obmedzovať práva a slobody menšín

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Cieľom uznesenia poslancov Národnej rady SR (NR SR) za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je vyjadriť znepokojenie nad pokusmi obmedzovať práva a slobody skupín ľudí na základe rasy, pohlavia, náboženského vyznania, či sexuálnej orientácie. Toto uznesenie tiež odsudzuje akúkoľvek diskrimináciu a…

Počet občanov EÚ žijúcich v Británii klesol za rok o 200.000

0 icon

Londýn 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Počet občanov Európskej únie žijúcich v Spojenom kráľovstve klesol za minulý rok o 200.000. Ukázali to údaje zverejnené v piatok britským Národným štatistickým úradom (ONS). Informácie priniesli spoločne tlačové agentúry PA Media a DPA Počet občanov EÚ s bydliskom v Británii klesol v…

Holandské ministerky zahraničia a obrany rezignovali pre nezvládnutie evakuácií svojich občanov z Afganistanu

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Peter Dejong,TASR/AP-Darko Bandic)   Holandská ministerka zahraničia Sigrid Kaag rezignovala na svoju funkciu pre augustovú krízu pri evakuáciách z Afganistanu. Je prvá predstaviteľka vlády zo Západu, čo tak urobila pre chaos, ktorý vznikol po prevzatí moci v Afganistane hnutím Taliban. Informuje o tom spravodajský portál…

Za teroristické útoky v Bruseli z roku 2016 budú súdiť 10 osôb

0 icon

Brusel 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   V súvislosti s bombovými útokmi v Bruseli z roku 2016 bude súdených desať mužov. Oznámila to v piatok belgická federálna prokuratúra, ktorá ich oficiálne obvinila z podielu na krviprelievaní. Informovala o tom agentúra AFP "Desať obžalovaných sa postaví pred súd v…

Pri nehode neďaleko Tunela Branisko zasahoval aj záchranársky vrtuľník

0 icon

Prešov 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Dve osoby utrpeli zranenia pri piatkovej dopravnej nehode za Tunelom Branisko v smere na Poprad. Kým vodič podľa doterajších informácií utrpel ľahké zranenia, spolujazdkyňu previezol do nemocnice záchranársky vrtuľník. Na sociálnej sieti to uviedla prešovská krajská polícia Ako TASR informovala hovorkyňa Air – Transport…

Dušan Kováčik tvrdí, že 11 mesiacov nemal možnosť brániť sa voči nezmyslom. V záverečnej reči uviedol, že “sa hanbí za to, čo sa v súčasnosti deje na prokuratúre”

0 icon

Pezinok 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

Marián Moravčík

V USA sa veci zbierajú na aféru, oproti ktorej je naša slovenská „vojna policajtov“ len búrka v šerbli

0icon

Ide o záležitosť, o ktorej už dávnejšie písali Lidovky. V stručnosti - gen. Milley, ktorý bol pod Trumpom ako náčelník spojených generálnych štábov najvyšším veliteľom armády, v čase preberania moci novým prezidentom Bidenom úplne odstavil bývaléh

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy - 1. časť: Čísla sú veľmi dôležité

0icon

O návšteve 266. Petrovho nástupcu dá sa a bude sa písať veľa. Možno len treba, aby trochu opadlo nadšenie bratislavského arcipastiera Stanislava či hovorcu KBS. Ale aj liberálnych médií. A najmä ateistov typu Samuela Marca, ktorý napísal oslavný text na jezuitu Františka, keď ako neveriaci číta a sleduje pápežove vyjadrenia,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Ďalších 18 obrázkov, ktoré sú dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Pred nedávnom sme ti priniesli 18 obrázkov, ktoré boli jednoducho dokonalé. Jednalo sa o momenty v ktorom si svoje našli aj tí najväčší perfekcionisti. Dnes sa opäť vrátime k tejto téme. Znova ti ukážeme 18 obrázkov. Na každom z nich uvidíš perfekcionizmus v praxi. Nasledujúce fotky sú naozaj dokonalé. Tak…

Týchto 10 ilustrácií je dôkazom toho, aká je kreativita v živote človeka dôležitá

0 icon

V tomto náročnom a rýchlom svete, musíme jednoducho snívať. Preto nie je v živote nič krajšie, ako mať obrovskú predstavivosť. Ľudia, ktorí majú to šťastie, že majú dar kreativity, môžu snívať neustále bez ohľadu na situáciu. Môžu tak jednoducho vidieť svet v celej svojej zložitosti a zároveň aj kráse. Aj pre…

Prečo Spojenci nechali obsadenie Československa Sovietom?

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa nás bude týkať bytostne ešte bližšie ako obvykle. Spoločne sa pozrieme na to, prečo Spojenci nedobyli Československo, hoci na to mali možnosť a prostriedky, a to skôr, ako Sovieti. Západným Spojencom bol taktiež znemožnený ďalší prípadný postup. Patton na…

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali