Incident vo vzdušnom priestore Sýrie je v  rozpore so zdravým rozumom a medzinárodným právom

Bratislava 30. novembra 2015 (HSP/Foto: Veľvyslanectvo Ruska v SR)

 

V Bratislave, na pôde veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike sa uskutočnil brífing. Jeho témami boli priority zahraničnej politiky Ruska v súvislosti so situáciou v Sýrii. Na brífingu sa zúčastnil starší radca veľvyslanectva Dmitrij Kovaľkov a tlačový hovorca Alexej Kulagin

Brífing otvoril tlačový hovorca ruského veľvyslanectva Alexej Kulagin. Vysvetlil, že na tomto brífingu organizátori mienia poukázať na niektoré dôležité udalosti v oblasti zahraničnej politiky Ruskej federácie v súvislosti s vývojom situácie v Sýrii a rastúcu hrozbu medzinárodného terorizmu. Nastolil prvú tému – pád lietadla Airbus-321 ruskej leteckej spoločnosti Kogalymavia v Egypte 31. októbra, ktorého príčinou bol teroristický čin.

Na snímke vpravo tlačový hovorca ruského veľvyslanectva Alexej Kulagin a závere starší radca veľvyslanectva Dmitrij
Na snímke vpravo tlačový hovorca ruského veľvyslanectva Alexej Kulagin a závere starší radca veľvyslanectva Dmitrij Kovaľkov

„Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike vyjadruje svoje úprimné poďakovanie oficiálnym slovenským úradom, verejným organizáciám,  občanom Slovenskej republiky, zahraničným predstaviteľom – a všetkým, ktorí vyjadrili svoju sústrasť ruskému ľudu, rodinám a blízkym obetí ruského leteckého nešťastia.

Dnes silnejúca hrozba terorizmu zo strany ISIL nadobúda globálne rozmery. Terorizmus nemá hranice, nemá  štátnu príslušnosť ani vierovyznanie. Likvidovanie hrozby takéhoto rozsahu si vyžaduje stmelenie úsilí medzinárodného spoločenstva. Je to všeobecná prioritná úloha, bezodkladné riešenie ktorej je nevyhnutné pre prežitie ľudskej civilizácie. Z našej strany vyjadrujeme sústrasť vládam, národom, rodinám a blízkym obetí teroristických útokov v iných krajinách.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruska menom prezidenta Ruskej federácie  Vladimíra Putina už informovalo všetkých medzinárodných partnerov, že ruské príslušné orgány dôkladne pracujú na hľadaní páchateľov. Táto práca potrvá dovtedy, kým všetci zúčastnení na tomto zločine nebudú identifikovaní, dolapení a postavení pred súd, nech by boli kdekoľvek. V tejto súvislosti Ruská federácia apeluje na všetky štáty, organizácie a jednotlivcov, všetkých priateľov a partnerov s výzvou o pomoc v tejto práci, aby vinníci boli náležite potrestaní a už aby sa  ďalšie podobné tragédie neopakovali.

Vítame zvýšenie povedomia všetkých našich partnerov o nutnosti spojenia a zosúladenia úsilí medzinárodného spoločenstva na potlačenie globálnej teroristickej hrozby.

Krátko o situácii v Sýrii. Posledné obdobie vývoja situácie v Sýrii a okolo nej prebiehalo v znamení intenzívnej diplomatickej činnosti, ústredným bodom ktorej bolo druhé zasadnutie ministrov medzinárodnej Skupiny pre Sýriu 14. novembra vo Viedni. Dve Viedenské stretnutia skončili dosiahnutím zhody o nasledujúcom. Po prvé, politický proces musí byť vedený samotnými Sýrčanmi – iba samotní Sýrčania môžu určovať osud svojej krajiny, vrátane osudu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Po druhé, aby sa zabezpečilo začatie tohto procesu je nutné čo najskôr zvolať rokovanie pod záštitou OSN medzi sýrskou vládou a opozíciou, a za týmto účelom určiť konečne, kto by mohol zastupovať opozíciu v rámci spoločnej delegácie. Po tretie, dohodlo sa na nutnosti jednotného vnímania teroristických organizácií, vypracovaní všeobecného zoznamu.

Kým neexistuje takýto jednotný zoznam teroristických organizácií, pokračovať Viedenský proces je zložité. Rusko nikdy nepozastavilo svoje úsilia o postup politického procesu a to počnúc prijatím z našej iniciatívy Ženevského komuniké z 30. júna 2012. Myslíme týmto zvýšenie úsilia o implementáciu Viedenských dohôd, ktoré, podľa nášho názoru, poskytujú príležitosť aby sa v blízkej budúcnosti začali vnútorné sýrske rokovania v záujme politického urovnania Sýrskej krízy.

Pokračujeme naše úsilie nasmerované nielen na hľadanie rozuzlenia pre politické urovnanie sýrskej krízy, ale tiež veľmi intenzívne, a to aj v rámci Viedenského procesu, konkrétne na „poli“ OSN, usilujeme o konsolidovanie protiteroristických akcií svetového spoločenstva v boji proti Islamskému štátu a ďalším predstaviteľom a organizáciám, ktoré tvoria medzinárodné teroristické bunky.

24. novembra došlo k tragickej udalosti. Vo vzdušnom priestore nad územím Sýrie bolo zostrelené ruské lietadlo SU-24, ktoré spĺňalo protiteroristickú misiu na území Sýrie, a ktoré sa snažilo zachrániť nás všetkých pred teroristami. V dôsledku došlo k obetiam medzi ruských letcov. Ruské lietadlo zostrelila turecká stíhačka. 25. novembra ruský minister zahraničia Sergej Lavrov mal telefonický rozhovor s ministrom zahraničných vecí Turecka pánom Cavusoglu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Turecký minister zahraničia začal tým, že vyjadril poľutovanie k smrti ruských vojakov. Ale zároveň sa snažil ospravedlniť akcie tureckého letectva s tým, že ruské lietadlo aj napriek opakovaným varovaniam, porušilo turecký vzdušný priestor, a v dôsledku toho na celých 17 sekúnd predsa len vlietol do vzdušného priestoru Tureckej republiky. Máme vážne pochybnosti o tom, že to bol náhodný incident, naviac,  máme dostatok informácií ktoré potvrdzujú, že sa jednalo o plánovaný akt. To je veľmi podobné na vopred pripravenú plánovanú provokáciu.

Podľa najnovších informácií v tejto oblasti je, medzi iným, dislokovaná infraštruktúra ozbrojencov, vrátane skladov so zbraňami a strelivom, a riadiacich centier. Nenaznačuje taký zvýšený záujem Turecka o tento región snahy ochrániť túto infraštruktúru a zabrániť jej zničeniu? Na túto otázku nám tureckí kolegovia neodpovedali. Radi by sme ešte raz zdôraznili, že naše údaje  objektívnej kontroly, ako sme opakovane uviedli, jasne ukazujú, že ruské lietadlo bolo v sýrskom vzdušnom priestore, kde bolo zostrelené, a spadlo 4 km od tureckých hraníc.

Sme presvedčení, že priateľské vzťahy medzi ruským a tureckým národom nie sú závislé na konaní niektorých politikov, ale v súčasnej fáze našich vzťahov tie dohody, ktoré sme uzavreli s tureckou vládou, sme nútení, podľa slov ruského prezidenta Vladimíra Putina, vážne prehodnotiť a znovu premyslieť s ohľadom na útok, ktorý bol vykonaný na naše lietadlo.

Rôzne masmédiá často uvažujú, či sa Rusko nechystá k vojne s Tureckom v súvislosti so spomenutou skutočnosťou. Naša odpoveď znie: bojovať s Tureckom sa nechystáme.  Postoj k tureckému národu sa nezmenil. Nemáme v úmysle podnikať kroky, ktoré by umelo provokovali vzájomné odcudzenie národov našich krajín. Máme len otázky týkajúce sa konania súčasného tureckého vedenia. Vždy sme sa snažili vyvíjať praktické, pragmatické vzťahy s našimi tureckými susedmi, a to v súvislosti so sýrskou krízou, najmä v čase, keď sme začali našu operáciu vzdušných a kozmických síl v Sýrskej arabskej republike a to na žiadosť oficiálneho Damasku.

Tiež sa nás často pýtajú o dôvodoch, pre ktoré našim občanom neodporúčame návštevy Turecka. Chceme zdôrazniť, že to nie je žiadny druh pomsty. Sme veľmi objektívne posúdili prítomnosť teroristických hrozieb v Turecku. Tieto odporúčania sú postavené na základe objektívnej a komplexnej analýzy situácie.

Incident vo vzdušnom priestore Sýrie je v  rozpore so zdravým rozumom a medzinárodným právom. Ruské vojenské lietadlo  SU-24 bolo zostrelené nad sýrskym územím. Doteraz sme nepočuli žiadne zrozumiteľné ospravedlnenie zo strany najvyššej politickej úrovne Turecka, žiadne návrhy na náhradu ujmu a škody, nejaký prísľub k potrestaniu páchateľov trestného činu. Zdá sa, že turecká vláda zámerne smeruje rusko-turecké vzťahy do slepej uličky- ľutujeme o tomto.

V kontexte rastúcej hrozby medzinárodného terorizmu a začiatku rokovania o spoločných protiteroristických aktivitách, sú pre nás  nevysvetliteľné zradné údery do chrbta od tých, koho sme vnímali ako partnerov a spojencov v boji proti terorizmu. Takým spôsobom Turecko prekročilo hranice povoleného.

Pár slov o reakcii NATO k tomuto incidentu. Vyhlásenie Generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, sme vnímali ako trochu vynútené, a celkove zdalo sa, že zahaľuje postup tureckej strany.  Vieme, že bola veľmi živá diskusia. Turecku za útok na ruské lietadlo sa uštedrilo aj odsudzujúce hodnotenie. Vieme tiež, že vyhlásenie generálneho tajomníka Aliancie nebolo doslova odsúhlasené všetkými. Zdá sa, že urobil tak na vlastnú zodpovednosť. Obzvlášť si všimnime jeho vetu, všeobecný význam ktorej spočíva v tom, že prípad dodatočne zdôrazňuje potrebu nasadenia opatrení v súvislosti s nebezpečným priblížením ruskej vojenskej infraštruktúry k hraniciam NATO.  Pre každého vzdelaného človeka tu do oči bije pokrytecké pozadie tohto vyhlásenia.

Teraz  niekoľko všeobecných slov o jednom z najnebezpečnejších javov súčasnosti – medzinárodnom terorizme. Len kolektívne, zodpovedné, zamerané na porozumenie a spoluprácu úsilie je požadované  najmä v súčasnej zložitej medzinárodnej situácii, keď sme všetci nútení čeliť bezprecedentnej svojím rozsahom a povahou výzvam a hrozbám. Tieto hrozby sú späté najmä s hrôzou, s barbarskými krvavými zločinmi teroristov.

Pre lepšie pochopenie rozsahu a nebezpečenstva medzinárodného terorizmu pripomeňme si niektoré čísla. Skúsime si predstaviť. Za 10 rokov svet postihlo viac ako 100 tisíc teroristických aktov, obeťami ktorých boli ľudia rôznych národností a náboženstiev. Rukami extrémistických teroristických skupín iba v roku 2014 bolo zabitých viac ako 32 tisíc ľudí zo 67 krajín.

Pozícia Ruska voči terorizmu bola vždy dôsledná, pevná a jasná: proti tomuto zlu treba bojovať nekompromisne a dôsledne. Sme presvedčení, že akýkoľvek pokus ospravedlniť terorizmus, napomáhanie teroristom by sa malo fakticky hodnotiť ako spoluúčasť v terore, spoluvina na zločinoch.

Najmä pasivita niektorých krajín, a často aj priame napomáhanie terorizmu, v skutočnosti aj spôsobili vznik hrôzostrašného fenoménu – takzvaného Islamského štátu. Teroristi a ich ilegálne obchodovanie s ropou, ľudskými bytosťami, drogami, zbraňami, umeleckými dielami nielen kryli a sú naďalej zatajované, ale niektorí ľudia aj naďalej zarábajú, a zarábajú stovky miliónov a miliardy dolárov.

Žiada sa uveriť,  že po teroristickom útoku na ruské civilné lietadlo v Egypte, tragických udalostiach vo Francúzsku, brutálnych masakroch v Libanone, Nigérii, Mali konečne príde pochopenie nutnosti zjednotenia síl medzinárodného spoločenstva v boji proti terorizmu.

Dúfame, že vznikne skutočne široká medzinárodná protiteroristická koalícia, ktorá bude postupovať ako zjednotená mohutná sila a najmä podporí akcie ruskej armády, ktorá vykonáva úspešné zásahy proti teroristickým skupinám a štruktúram v Sýrii. Na zaver by som chcel vás informovať že tento týždeň Slovensko navštívila členka Rady federácie Ruska, zástupkyňa riaditeľa skupiny priateľstva so Slovenskom Elena Perminová, ktorá počas stretnutia s poslancami NR SR odovzdala svojim slovenským kolegom Výzvu Rady federácie RF parlamentom zahraničných štátov a parlamentným organizáciám v súvislosti s potrebou podnikania spoločných aktivít na boj proti medzinárodnému terorizmu. Tento dokument bol prijatý v Moskve 18. novembra roku 2015,“ povedal tlačový hovorca ruského veľvyslanectva Alexej Kulagin.

V závere starší radca veľvyslanectva Dmitrij Kovaľkov odpovedal na otázky novinárov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Inšpiroval sa v Spojených arabských emirátoch? Naď: Viem si predstaviť aj testovanie „od dverí k dverám“

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Vládna koalícia určite nepadne na hlasovaní o generálnom prokurátorovi. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol po stredajšom rokovaní vlády "Koalícia určite nájde spoločné meno," povedal Naď. V súvislosti s výberom kandidáta hovorí o vecnej, konštruktívnej a priateľskej diskusii. Voľba kandidáta na…

Zeman o svojom nástupcovi: Verím na inteligenciu ľudí, nezvolia si prázdnu bábku

0 icon

Praha 25. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Gruber)   Prezident Miloš Zeman odpovedal na otázky čitateľov portálu Parlamentní listy Prvá zo zodpovedaných otázok sa týkala jeho nástupcu. Čitateľ sa pýtal, či vidí kandidátov, ktorí by tiež milovali svoj národ, a neboli len prázdnymi bábkami v cudzích rukách. "Verím na inteligenciu voličov a…

Zákon o financovaní škôl sa zmení, dôvodom je zavedenie povinnej škôlky

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Vzhľadom na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania chce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR upraviť niektoré aspekty financovania regionálneho školstva. Poslanci Národnej rady (NR) SR preto v stredu schválili novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení Návrh zákona…

Slovensko zaznamenalo najprudší nárast oneskorených platieb v regióne

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-Monika Skolimowska)   Slovensko má najprudší nárast oneskorených platieb v rámci európskeho regiónu. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti Atradius, pandémia uvrhla eurozónu do recesie a firmy môžu budúci rok potrebovať ďalšie vládne zásahy. Východná a stredná Európa uvádza priemerný nárast faktúr po splatnosti o 88 %…

Seniori už nebudú musieť každoročne žiadať obec o odpustenie dane

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Osoby nad 62 rokov už nebudú musieť každoročne žiadať obec o odpustenie alebo zníženie dane. Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorú v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR schválili Seniori tak…

Branislav Gröhling k otvoreniu škôl: „Definitívny súhlas, ktorý potrebujeme, nepadol“

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Nie je logisticky možné, aby sa školy otvorili v pondelok 30. novembra. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že poukázal na to, že jednotlivé veci sa nedokážu tak rýchlo naštartovať. O otázke…

Úvod Svetového pohára vo Fínsku bez sestier Fialkových, dôvodom koronavírus v tíme

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Úvodný víkend nového ročníka Svetového pohára v biatlone vo fínskom Kontiolahti bude bez sestier Paulíny a Ivony Fialkových. Dôvodom majú byť pozitívne testy na koronavírus v ich tíme. Informoval o tom facebookový profil Šport v RTVS Informácia je prekvapujúca aj vzhľadom na to,…

Má každá strana svojho favorita? Voľba kandidáta na generálneho prokurátora sa presúva na 1. 12.

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Voľba kandidáta na generálneho prokurátora sa presúva na 1. decembra o 11.00 h. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady (NR) SR na návrh štyroch koaličných poslaneckých klubov. Pôvodne mal parlament voliť kandidáta v stredu V koalícii stále nie je zhoda na spoločnom kandidátovi,…

OĽaNO nepovažuje niektoré navrhované zmeny súdnej mapy za najvhodnejšie

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Koaličné hnutie OĽaNO nepovažuje niektoré navrhované zmeny súdnej mapy za najvhodnejšie. Rokovať o nich chce s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí), ako aj ďalšími koaličnými partnermi. TASR to potvrdil Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO Hnutie vníma návrh súdnej mapy…

Ticho okolo novely zákona o verejnom obstarávaní vyvoláva neistotu, upozorňuje šéf ÚVO

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ticho okolo novely zákona o verejnom obstarávaní z dielne vicepremiéra Štefana Holého vyvoláva neistotu nielen v spoločnosti, ale aj u partnerov v zahraničí. Myslí si to predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák, ktorý napriek tomu pokračuje v rokovaniach o novele zákona…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 1.)

0icon

ROZHODNUTIE   Vždy som sa snažil zmeniť svet k lepšiemu, no zatiaľ bez výrazných výsledkov. Žijeme príliš materiálnu dobu na to, aby ľudia vnímali vyššie hodnotové posolstvá. Úspech je v spoločnosti nekompromisne určovaný len výškou bankového konta. A tak, prehliadajúc samotný zmysel života, ľudia prežívajú v zlatistej bubline spoločenského zriadenia.…

Peter Štrba

Vyzývam RTVS, aby zorganizovala a odvysielala diskusiu na tému celoplošné testovanie!

0icon

Otvorený list RTVS: Vážený pán/vážená pani, na začiatku novembra a o týždeň neskôr boli občania Slovenskej republiky svedkami „operácie“, ktorá dostala pomenovanie „celoplošné testovanie“. V rámci príprav na túto akciu boli zo strany predsedu vlády ignorované pripomienky a výzvy jednotlivcov, ale aj celých združení kompetentných vyjadriť sa k zmysluplnosti takejto…

Pavel Pakoš

Veľké klamstvo príde na svet II.

0icon

To čo sa deje je iba predzvesť ďalších naplánovaných udalostí. Modrý papier s troma kinderkovskými šestkami, pre ktorý boli ľudia vyhadzovaní z práce, nevpustení do obchodu či im bolo zakázané vstúpiť do budovy štátneho úradu, to je iba predohra oveľa väčších neprávostí, ktoré majú na ľudí nachystané. Prídu ako umelo…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako dlho by padal kamienok na dno Mariánskej priekopy?

0 icon

Mariánska priekopa je najhlbšou časťou oceánu. Ak ti teda niekedy omylom dačo vypadlo cez palubu, ako dlho by trvalo kým by sa napríklad kamienok dostal na morské dno? Mariánsky priekop, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne zhruba na polceste medzi Japonskom a Novou Guineou, je najhlbšou časťou oceánu a ponára…

10+ vtipných foto s psíkmi v hlavnej úlohe, ktoré ti zaručenie zlepšia náladu

0 icon

Mnoho ľudí považuje pondelky za tie najnáročnejšie dni v týždni. Ak si jedným z tých ľudí aj ty alebo ak dnes jednoducho len nemáš svoj deň, si na správnej adrese. V tomto článku sa ti pokusíme zdvihnúť náladu pomocou vtipných fotografií so psíkmi v hlavnej úlohe. :) Zvieratá majú na…

Koľko pozemských oceánov už bolo preskúmaných?

0 icon

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že už bola zmapovaná celá planéta, ale rozlíšenie údajov pre väčšinu oceánov je oveľa nižšie v porovnaní s pevninou. V skutočnosti bolo zmapovaných iba asi 5 % oceánskeho dna. Jedná sa pritom o ekvivalent mapy v mierke 1 : 50 000. Radar ale nepreniká dobre cez vodu a preto musia…

Aj policajti majú zmysel pre humor a tu sú dôkazy!

0 icon

Policajti to v dnešných dňoch majú naozaj ťažké. Negatívne príbehy sa šíria z každej strany a škvrnia tak povesť celého policajného kolektívu, aj tých, ktorí berú heslo "Pomáhať a chrániť" naozaj vážne. Na druhej strane, malé, každodenné hrdinské akty, ktorými sa policajti snažia udržať bežných občanov v bezpečí, sú často považované za samozrejmosť. Niekedy zabúdame na to,…

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Vo svete IT

Niektoré „mŕtve hviezdy“ chladnú pomalšie a astronómovia nevedia prečo

0 icon

Hviezdy ako naše Slnko končia svoje životy premenou na bieleho trpaslíka. Ide o obnažené jadro hviezdy, ktoré už nie je ďalej schopné jadrových reakcií. Biele trpaslíky žiaria, no ide prevažne o zvyškové teplo, ktoré po premene ostalo. Hviezda potom pomaly chladne, dokým úplne nezhasne, píše portál Science Alert. Nie všetky…

Využívate potenciál rýchleho nabíjania Vášho Android smartfónu naplno? Pozrite sa, ako to to zistíte

0 icon

Výdrž našich smartfónov je čoraz viac skúšanou. V smartfónoch nám pribúdajú nové funkcie, ktoré sú častokrát energeticky náročnejšími, alebo k ním pripájame externé zariadenia, ktoré chceme mať neustále prepojenými a aktualizovanými. Na druhej strane zas zariadenia zostávajú veľkostne približne rovnakými.  Vzhľadom na to, že aktuálne nie je dostupná technológia, ktorá…

Xiaomi ťaží hlavne zo sankcií voči Huawei. V 3. kvartáli 2020 dodalo o +45 percent smartfónov viac

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosti Xiaomi sa v posledných mesiacoch náramne darí. Obzvlášť 3. kvartál tohto roka bol nesmierne úspešným. Odhalili to dáta rôznych analytických spoločností, ktoré monitorujú trh so smartfónmi a ďalšou elektronikou. Najnovšie však tieto odhady potvrdzujú oficiálne dokumenty z hongkonskej burzy cenných papierov. Na informácie poukazuje…

Hozodo KP-601SA-1 – kompaktný odšťavovač citrusov z nehrdzavejúcej ocele aktuálne za neodolateľne nízku cenu

0 icon

Kvalitný odšťavovač by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Nič nenahradí čerstvo vyšťavený džús z dobre vychladených pomarančov či iných citrusov. Tak prečo ešte váhaš nad jeho kúpou? Kvalitný odšťavovač citrusov už nie je dlho veľkou investíciou, o čom ťa presvedčí aj náš dnešný tip na kúpu. Odšťavovač Hozodo KP-601SA-1 sa…

V temnote vesmíru môže vzniknúť jeden zo základných stavebných kameňov života

0 icon

Ak sa pozrieme na hviezdy vo vesmíre, zistíme, že svojim spôsobom ide o akési obrovské pece. V tých vznikajú látky, potrebné pre život. Ich energia poháňa veľké množstvo rozličných procesov, a preto si vedci dlhú dobu mysleli, že radiácia hviezdy je potrebná na vytvorenie životu dôležitých látok, akou je napríklad…

Armádny Magazín

Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

0 icon

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké méd

Putin vyzval krajiny po celom svete, aby preklenuli rozdiely a posunuli sa vpred

0 icon

Rusko, 25. november 2020 (AM) - Ruský prezident sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli odovzdania poverovacích listín veľvyslancom cudzích štátov.   Ruský prezident Vladimir Putin predniesol niekoľko vyhlásení pri odovzdávaní poverovacích listín zahraničným veľvyslancom v Kremli. Ruský vodca poznamenal, že sa napriek pandém

Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

0 icon

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazs

Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

0 icon

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či

Rusko - Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

0 icon

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.  

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA