Košice 2. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)
Najviac práce, najnižší rozpočet. Macejková chce preto znížiť počet právomocí Ústavného súdu SR
Ako hlavnú prioritu na rok 2013 si predsedníčka Ústavného súdu (ÚS) SR Ivetta Macejková vytýčila zámer iniciovať odbornú diskusiu o znížení počtu právomocí ústavného súdu vzhľadom na počet podaní, ktorý ÚS zaznamenal v posledných rokoch. V porovnaní s rokom 2011 stúpol až o 9981, teda na 14.258. „Z komparatívneho prehľadu vypracovaného na základe podkladov z ústavných súdov Nemecka, Rakúska, Poľska, Česka a Maďarska vyplýva, že ÚS SR má najväčší nápad návrhov a sťažností, najviac rozhodnutí, najviac kompetencií, najmenej sudcov a najnižší rozpočet“, uviedla pre TASR Macejková.
V roku 2013 bude ÚS podľa jeho predsedníčky pokračovať v línii nastolenej v roku 2011 a 2012. „To znamená rozhodovať minimálne na úrovni roku 2012 a naďalej skracovať dĺžku konania pred ÚS.“
Čo sa týka ďalších plánov na rok 2013, jeho šéfka očakáva sa spustenie projektu OPIS I a OPIS II Elektronizácia služieb Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Informatizácia spoločnosti – Tvoríme vedomostnú spoločnosť. Jeho hlavným cieľom je dosiahnutie rýchlejšieho priebehu konaní pred ÚS a väčšia dostupnosť informácií o konaní pre všetkých účastníkov konania, ako aj zabezpečenie digitalizácie objektov Kancelárie ÚS, takže ústavný súd bude vo vzťahu k laickej i právnickej verejnosti ešte otvorenejší a transparentnejší.
V roku 2013 si ústavný súd pripomenie 20. výročie svojho vzniku. „Verím, že toto významné jubileum dôstojne oslávime v novej pojednávacej miestnosti, ktorá sa práve dokončuje“, uviedla ďalej Macejková.
V roku 2013 považuje za kľúčové pokračovanie v projekte Efektívnosť výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý iniciovala a realizuje od roku 2009 a prostredníctvom ktorého tak vytvára tlak na všeobecné súdy, ktorý vedie k eliminovaniu prieťahov v súdnom konaní. „Na základe štatistických údajov zosumarizovaných za roky 2009, 2010, 2011 a prvý polrok 2012 môžem potvrdiť, že sa tento projekt osvedčil. Projekt sa stretol s výbornou odozvou nielen na všeobecných súdoch u nás doma, ale vysoko ho ohodnotil aj Výbor ministrov Rady Európy ako vynikajúci systém kontroly výkonu rozhodnutí ÚS“, vyhlásila ďalej s tým, že vo vzťahu k dĺžke konania ide dosiaľ o jeden z najdôležitejších prostriedkov na skrátenie dĺžky konania na všeobecných súdoch.