Hystéria Západu je priamo spojená s očakávaním vojenského víťazstva Asada

Aleppe 27. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Diplomatické bitky o Sýriu v poslednom čase získali charakter totálnych obviňovaní Ruska zo strany Západu a úzko súvisia s prognózami ďalšieho vývoja v Sýrii, v ktorom USA a Západ očakávajú porážku džihádistov a „umiernenej opozície“ v Aleppe. O vývoji situácie v Sýrii a protiruskej hystérii píše Jevgenij Krutikov 

Do vypuknutia vojny bolo 2 miliónové Aleppo najväčším sýrskym mestom, s rozvinutým ekonomickým potenciálom a s veľkým kultúrnym významom. Mesto patrí k najstarším mestám ľudskej civilizácie, pred rozhorením sa občianskej vojny prežívalo Aleppo svoj „zlatý vek“. Mesto označovali aj ako jedno z „hlavných miest Islamského sveta“, nehľadiac na jeho mnohokonfesionálnosť a kultúrnu rozmanitosť.

Dnes je Aleppo len hromada rozvalín, v meste v katastrofických podmienkach prežíva približne 300 000 obyvateľov. Ekonomika v Aleppe neexistuje, infraštruktúra je zničená. Predstavy o tom, že pre Asada je dôležité získať Aleppo, pretože posilní svoj ekonomický potenciál a získa nových vojakov do svojej armády sú scestné. Získanie Aleppa bude pre Asada znamenať nové výdavky na humanitárnu pomoc pre obyvateľov, získanie nových brancov je takisto iluzórne, pretože bude potrebné filtrovať a preverovať mužskú populáciu, ktorá v Aleppe ostala žiť, navyše je otázne či sú psychologicky schopní nasadenia v sýrskej vládnej armáde. Ak sa začne do Aleppa vracať obyvateľstvo, ktoré pred džihádistami z mesta pred niekoľkými rokmi utieklo, finančné zaťaženie Asada sa ešte viac zvýši.

Aleppe v súčasnosti Foto: Aleppo Media Center/AP
Aleppe v súčasnosti Foto: Aleppo Media Center/AP

Džihádisti a opozičné skupiny, podporované USA a Západom začali s útokmi voči Aleppu na jar 2012. Vtedy začala séria teroristických útokov s využívaním samovražedných atentátnikov, začali sa prvé pouličné boje – najprv na predmestiach, neskôr v historickom centre a centrálnych štvrtiach. Opozícia v tom čase získala aj ťažké zbrane a tanky a upevnila svoju dominanciu nad Aleppom i Idlibom, pričom sa pripravovala na útok voči Damasku. Opozícia získavala dostatok pomoci cez tureckú hranicu, nad ktorou sýrske vládne jednotky stratili kontrolu.

Sýrskej opozícii sa však nepodarilo napriek pomoci USA, Západu a Turecka dosiahnuť úplné víťazstvo. Na vojenskom letisku Kuvejres pokračovali v boji obkľúčení vojaci sýrskej vládnej armády, ktorí sa odmietli vzdať a viac ako tri roky v obkľúčení odolávali útokom opozície i džihádistov. Zásoby získavali leteckou cestou, pričom viacero sýrskych pilotov pri zásobovaní tejto obkľúčenej hrdinskej jednotky zahynulo.

Vojaci v Kuvejrese predstavovali „tŕň v päte“ pre USA a sýrsku opozíciu, pretože narušovali jej zásobovacie trasy a viazali aj veľkú časť opozičných síl. Charakteristickým znakom vojny v Sýrii je ohraničenie ľudskými, materiálnymi a technickými zdrojmi. Týmto neduhom trpia takmer všetky zoskupenia v Sýrii, nielen Asadova armáda. Ak sa niekde objaví voľná skupina bojovníkov zložená z niekoľko desiatok členov a s dostatkom ťažkej výzbroje, ktorá obsadí strategicky výhodnú polohu, dokáže blokovať aj miliónové mesto. Blokáda sa skončí, ak proti nej zasiahne skupina vládnych vojakov, ktorá sa však musí často prepraviť zo vzdialenejších oblastí. Práve teroristi boli v taktike presúvania malých mobilných skupín podstatne úspešnejší ako sýrska vládna armáda, ktorá pôsobí vo väčších vojenských zoskupeniach.

radosť z víťazstva v Kuveirese  Foto: Printscreen youtube
radosť z víťazstva v Kuveirese Foto: Printscreen youtube

No pouličné boje v Sýrii si vyžiadali, aby teroristi do mesta presúvali čoraz viac svojich bojovníkov a zásob, či už spod Rakky, Palmýry, Homsu a Hamy. V Aleppe sa tak čoskoro ocitla väčšina najviac bojaschopných jednotiek džihádistov a umiernenej opozície. Navyše využívanie civilných obyvateľov Aleppa ako „živé štíty“ pred útokmi ruského a sýrskeho obyvateľstva zvýšilo životnosť teroristov. V Aleppe nehrozilo, že ruské a sýrske letectvo zlikviduje presúvajúce sa kolóny, ako sa tomu dialo v pustine, kde ruské vrtuľníky lovili jednotlivé pickupy ako zajace.

Takže momentálne je situácia taká, že v Aleppe sa nachádza väčšina „zástupnej armády USA“, ktorá sa spolieha, že civilné obyvateľstvo ju ochráni pred útokmi ruského a sýrskeho letectva. V podzemí mesta sa nachádza množstvo tunelov a priestorov so zásobami, muníciou, v podzemí sa nachádzajú aj poľné nemocnice, v ktorých zranení teroristi získavajú odbornú lekársku pomoc. Teroristi veria, že vládne vojská sa nevrhnú do pouličných bojov, ktoré budú mať zničujúci charakter, podobne ako v Stalingrade. Aleppo je však obkľúčené a ak by sa nejakým spôsobom podarilo Rusom a sýrskej vládnej armáde teroristov a „umiernenú opozíciu v Aleppe zlikvidovať“, nemal by už kto na americkej strane bojovať.

Pred Damaskom stálo a aj stojí niekoľko možností, ako na danú situáciu reagovať. Jedna z možností je vrhnúť sa do krvavých pouličných bojov v Aleppe a zlikvidovať napriek vysokým stratám teroristov. Ďalšia možnosť je zaútočiť na Rakku, útočiť na oblasť v Deir ez Zor, tieto operácie budú pre sýrsku vládnu armádu menej krvavé, budú však trvať podstatne dlhšie.

Možnosť zlikvidovať teroristov i umiernenú opozíciu v Aleppe je však nesmierne lákavá. Ak sýrska armáda zvíťazí, USA naozaj stratia svoju „zástupnú armádu“ a na obdobie desaťročí môžu zabudnúť na zasahovanie do sýrskych vnútorných záležitostí. Navyše porážka teroristov v Aleppe by uvoľnila sýrske jednotky a tie by mohli byť nasadené v likvidácii zvyšných teroristických zoskupení. Teroristi sa v Aleppe skrývajú ako krysa v kúte, nemajú však dostatok síl, aby prelomili obkľúčenie a prebili sa z pasce. Aj úspešný prielom by bol len iluzórnym víťazstvom, pretože vo voľnom priestore by unikajúcich teroristov a členov „umiernenej opozície“ zlikvidovalo ruské a sýrske letectvo.

Ilustračné foto Foto: Dmitry Lovetsky
Ilustračné foto Foto: Dmitry Lovetsky

Likvidácia teroristov v Aleppe by umožnila sýrskej armáde postup k Idlibu a ku tureckej hranici. Idlib predstavuje centrum ISIL, špecifiká vojny v Sýrii však rátajú s využívaním dopravných tepien. Aleppo s teroristami predstavuje vážnu prekážku, preto sýrski a ruskí vojenskí odborníci uvažujú o útoku na Aleppo. Krvavosť pouličných bojov, osudy civilného obyvateľstva a verejná mienka však predstavujú faktory, ktoré je potrebné starostlivo zvážiť.

Ak by však Aleppo získali sýrske vládne jednotky, nastal by aj ďalší problém. Turci v Sýrii nechcú, aby sa posilnilo postavenie Kurdov, USA svojou dvojtvárnou politikou oslabili svoje postavenie aj v očiach Kurdov a aj v očiach Turkov. V prípade ak Aleppo padne, americká zástupná armáda zložená z džihádistov umiernenej opozície bude zlikvidovaná, a USA stratia svoju reálnu vojenskú silu, ktorou môžu v regióne pôsobiť, Kurdi sa pragmaticky dohodnú s Ruskom a Asadom. Dohodnúť sa budú musieť aj Turci a ani Turci a ani Kurdi nebudú komunikovať s USA, ktoré tak stratia svoje pozície na Blízkom Východe.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin Foto:RIA-Novosti, Kremlin,Alexei Druzhinin
Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin Foto:RIA-Novosti, Kremlin,Alexei Druzhinin

Podľa niektorých vojenských odborníkov lukratívnosť útoku na Aleppo a prípadné zničenie americkej zástupnej armády zloženej z džihádistov a z umiernených džihádistov spočíva aj v psychologickom faktore. Víťazstvo sýrskej vládnej armády v Aleppe ukončí vojnu v Sýrii a o odchode Asada už nebude môcť byť ani reči. Celá politická stratégia USA a Západu skrachuje, tejto skutočnosti sú si americkí jastrabi a ich spojenci zo Západu vedomí. Preto sa zvyšuje miera ich hystérie a takisto snaha za každú cenu zvyšky svojich obkľúčených bánd v Aleppe zachrániť. V rámci tejto záchrany sa uchyľuje CNN propagandisticky aj k tomu, že vo svojich reportážach ukazuje malé deti s plyšovými hračkami ako obete útokov sýrskych vládnych síl a Ruska.

Sýrski vojenskí odborníci s nevôľou prijali aj skutočnosť, že pri predchádzajúcich prímeriach na ktorých nástojili najmä USA sa v Aleppe, vytvorili koridory pre civilné obyvateľstvo, ktoré tak mohlo opustiť miesto konfliktu. Tieto koridory však využila časť teroristov, ktorá použila civilné obyvateľstvo ako živé štíty a spokojne v rámci dohodnutého 24 hodinového prímeria odišla do Idlibu. Vďaka aktivitám diplomatov USA sa tak zachránili pred istou smrťou. Sýrski vojaci boli samozrejme s takýmto vývojom udalosti značne pobúrení. Diplomati USA pokrytecky žiadajú, aby sa brali do úvahy osudy civilného obyvateľstva pri prípadnom útoku sýrskej vládnej armády na obkľúčených teroristov v Aleppe. Je však verejne známe, že teroristi v Aleppe týrajú a vraždia civilné obyvateľstvo – to však USA evidentne nevadí. Takže podľa niektorých sýrskych vládnych dôstojníkov a vojakov nemajú čo Američanom vadiť ani straty civilného obyvateľstva, ktoré nastanú v prípade útoku sýrskej armády na pozície teroristov.

Blížiaca sa bitka o Aleppo nepredstavuje len prelom v občianskej vojne vyprovokovanej zo strany USA a Západu, ktorá zničila rozvinutú Sýriu, rovnako ako boli svojho času zničené aj Lýbia a Irak. Bitka o Aleppo sa mení na rozhodujúcu bitku o potvrdenie vplyvu Ruska či USA na Blízkom východe.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Saková nepovažuje za správne publikovanie akýchkoľvek záverov komisie ministerstva spravodlivosti v prípade smrti generála Lučanského

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (HSP/Foto: SITA/Branislav Bibel)   Denisa Saková (Hlas-SD) pripomína, že v prípade smrti generála Milana Lučanského sa stále vedú dve trestné konania zo strany generálneho prokurátora. Poslankyňa, ktorá bola sama členkou komisie, preto publikovanie akýchkoľvek záverov komisie ministerstva spravodlivosti nepovažuje za správne Saková o komisii a jej…

NATO vyjadrilo plnú solidaritu s Českou republikou

0 icon

Praha 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Organizácia NATO vyjadrila vo štvrtok hlboké znepokojenie nad destabilizačnými akciami, ktoré Rusko podľa nej naďalej uskutočňuje v euroatlantickom priestore, a to aj na území samotnej Aliancie, a vyjadrilo plnú solidaritu s Českou republikou V stanovisku Severoatlantickej rady (NA) sa uvádza, že český minister zahraničných…

Hodina pre seniora – „darujme čas seniorom, darujeme radosť“

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Archív)   Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) začalo spolupracovať s o. z. Pre seniora na projekte „Hodina pre seniora“. Ide o aktivitu pre klientov v dôchodkovom veku v pobytových zariadeniach sociálnych služieb. Jej cieľom je „naštartovať“ spoločenský život seniorov, ktorý sa pre…

Smer-SD vyzýva vládu, aby informovala o dôvodoch vyhostenia ruských diplomatov. Remišová: „Je to jasný odkaz“

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Opozičná strana Smer-SD vyzýva členov vlády, aby bezodkladne informovali slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie.  Podpredseda strany a Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú…

Spoločnosť Heineken sa celosvetovo zaviazala k uhlíkovej neutralite do roku 2040

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Heineken)   Spoločnosť Heineken sa v rámci svojej globálnej stratégie zaviazala k uhlíkovej neutralite vo výrobe do roku 2030 a v celom dodávateľskom reťazci do roku 2040. Ako sa uvádza v tlačovej správe, znižovanie CO2 je jedným z krokov, ktoré spoločnosť v krajinách svojho pôsobenia, vrátane…

Hospodárstvo eurozóny je stále na barlách, potrebuje podporu ECB aj vlád, tvrdí Lagardeová

0 icon

Frankfurt nad Mohanom 22. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Hospodárstvo eurozóny je stále „na barlách“ a odkázané na podporu zo strany centrálnej banky a vlád. Vyhlásila to vo štvrtok šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová. Ako dodala, diskusia o ukončení mimoriadnych stimulov by bola „predčasná“ Pokrok vo vakcinačných kampaniach…

Rusi sťahujú vojakov z ukrajinských hraníc, minister obrany Šojgu im prikázal návrat na domovské základne. Zelenskyj reaguje

0 icon

Kyjev 22. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Rusko vo štvrtok ukončilo rozsiahle vojenské cvičenia na juhu a juhozápade krajiny. Minister obrany Sergej Šojgu vojakom prikázal návrat na domovské základne. Vojenská technika však zostane na mieste v blízkosti hraníc s Ukrajinou, aby bola k dispozícii pre iné cvičenie v ďalšej časti…

Taraba: Korčok vyhostením ruských diplomatov povýšil svoje kariérne osobné záujmy nad záujmy Slovenska

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 (HSP/strana-zivot/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov bez udania dôvodu len na základe žiadosti Českej republiky o akt solidarity, je plytké a ide proti záujmom Slovenska. Ako členská krajina NATO by sme mali svoju diplomaciu zamerať na riešenie a nie na eskaláciu konfliktov Diplomacia sa…

Klub 500 zásadne nesúhlasí s návrhom na zriadenie centrálneho registra účtov 

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube/SMER-sociálna demokracia)   Klub 500 zásadne nesúhlasí s návrhom ministerstva vnútra na zriadenie centrálneho registra účtov (CRÚ). Žiada jeho prepracovanie do podoby, ktorá by zohľadnila široké pripomienkovanie a neohrozovala by bankové tajomstvo ani pravidlá ochrany osobných údajov. Za neprijateľné považuje predovšetkým "bezdôvodné nahliadanie do…

Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov, uviedol Heger. Rusi to označili za „nepriateľské konanie“ a avizujú, že čoskoro odpovedia

0 icon

Bratislava 22. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov. Opustiť územie SR musia do siedmich dní. Slovensko tak reaguje na udalosti v Českej republike. Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom informoval vo štvrtkovom vyhlásení v prítomnosti ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) a ministra zahraničných vecí…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Návod ako vyrobiť z dodávok zbraní pre Islamský štát, ruský útok na Česko.

0icon

V októbri 2014 došlo v muničnom sklade vo Vrběticiach k výbuchu 50 ton munície. O dva mesiace neskôr vybuchol druhý sklad ktorý obsahoval asi 13 ton munície. Česká polícia to vyšetrovala ako všeobecné ohrozenie. Po siedmych rokoch, čítate dobre siedmych rokoch,  sme sa cez mediálne predpripravovanú inscenáciu dozvedeli, že na základe „jasných dôkazov“ bezpečnostných…

Adam Heriban

Nehaňte ľud môj. Toto si Rusi nezaslúžia!

0icon

Situácia okolo českých Vrběticích naberá na obrátkach. Celý svet sa zas a znova koncentruje iba na Ruskú federáciu ale každému akosi uniká pointa. Pred 7 rokmi došlo v českom muničnom sklade k výbuchu, pri ktorom zahynuli 2 český občania. Do tejto akcie mali byť zapojené ruské tajné služby. Ruskí agenti podľa českej vlády…

Ivan Holek

Zbavte sa ilúzií! Vakcína nie je zodpovednosť!

0icon

Slovenskom nedávno zarezonovala kauza podvodnej snahy o získanie vakcín Pfizer a Bio

Ivan Štubňa

Vražda M. Lučanského je naďalej neobjasnená !!! Verejne spochybňujem závery Komisie!!!

0icon

Na stránkach Ministerstva spravodlivosti SR sú uverejnené informácie týkajúce sa úmrtia  generála Milana Lučanského, ktoré si zaslúžia pozornosť občanov SR. https://www.justice.gov.sk/Stranky/Informacie/Mimoriadna-udalost-v-UVV-a-UVTOS-Presov.aspx Na základe nedostatočného vyšetrenia mimoriadnej udalosti týkajúcej sa úmrtia generála M. Lučanského budeme n

Pavel Jacz

Šeliga - politický rýchlokvašák využije každú možnosť, aby perlil.

0icon

Mladý radikálny “prevrato-revolucionár“, ktorý po protestoch Za slušné Slovensko, ktoré organizoval, sa vyjadril, že ho vraj nikto neriadil, vraj nikto neplatil a že do politiky vraj vôbec neplánuje vstúpiť, dáva každým vystúpením pred kamerami najavo, že on je viac ako všetci dookola. Využíva na to svoj celkom dobrý prejav a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Morzeovka: Ako rýchlo sa zvládneš naučiť základy Morseovej abecedy?

0 icon

Ak aj ty v týchto dňoch vysedávaš doma a prechádzaš sa maximálne tak z gauča do chladničky, využi čas strávený doma na získanie nových schopností. Morzeovka by mohla byť ideálnou zábavkou minimálne pre tvoje mozgové závity, ktoré teraz zrejme umierajú nudou. Morseova abeceda, hovorovo morzeovka, je sústava telegrafných signálov zodpovedajúcich…

Bitka o Los Angeles 1. časť

0 icon

Podivná bitka o Los Angeles sa odohrala 24. a 25. februára roku 1942. Výklady tohto celého sa skutočne odlišujú. Udiala sa necelé tri mesiac po japonskom útoku na Pearl Harbor a iba jeden deň po tom, čo japonská ponorka 1-17 bombardovala Elwood. Ako prvé ľudí napadlo, že Japonci podnikli útok zo svojho územia,…

Ulica: Miesto, na ktorom nájdeš množstvo prekvapení

0 icon

Určite aj v tvojom meste sa nachádza nejaká ulica, s ktorou nie je všetko v poriadku. Dnes ti prinášame pár fotografií toho, čo všetko sa môže pokaziť pri tých najjednoduchších činnostiach. Ulica je miesto, kde to žije. Určite aj ty chodíš denne miestami, ktorým nevenuješ zvýšenú pozornosť. Jednoducho kráčaš za svojim cieľom bez…

Týchto 10 fotografií ti dokáže, že aj čiarové kódy môžu tvoriť dizajn produktu

0 icon

V súčasnosti má všetko čo si kúpime čiarový kód. Ten už berieme ako samozrejmosť a často si ho na samotnom produkte ani nevšimneme. Po vzhliadnutí nasledujúcich fotografií budeš určite obozretnejší a tieto malé čiarky budeš sledovať na každom obale. A prečo? Pretože sa ľahko môže stať, že v rukách budeš…

Vo svete IT

„Jednorožec“ je názov novej, najbližšej čiernej diery: Jej hmotnosť vás zarazí!

0 icon

Astronómovia nedávno objavili jednu z najmenších čiernych dier, ktorá je zároveň najbližšou čiernou dierou pri Zemi, píše portál Phys. Vedci ju nazvali Jednorožec. Jeden z dôvodov je ten, že zatiaľ je táto drobná čierna diera jednou z mála, ten druhý je ten, že bola objavená v súhvezdí Jednorožca. Objav bol publikovaný…

Ďalší veľký úspech! V rámci misie Rover Perseverance sa podarilo extrahovať z atmosféry Marsu kyslík

0 icon

Rover Perseverance pristál na planéte Mars len niekoľko týždňov dozadu, pričom pozornosť krátko na to, na seba na zvrhol Dron Ingenuity. Dôvodom je, že zatiaľ čo rover doposiaľ poslal „len“ niekoľko fotografií z povrchu Marsu, tak dronu sa podarilo vykonať prvý kontrolovaný let v atmosfére iného vesmírneho telesa. Najnovšie však…

Plánujete prechod k inému operátorovi, ale neviete, či má vo vašej lokalite dobré pokrytie signálom? Takto to zistíte!

0 icon

V súčasnosti sa operátori medzi sebou pretekajú a ponúkajú každým dňom nové a nové paušály. Niektoré znejú doslova neodolateľne. Niektorí operátori ponúkajú v rámci ich siete za 20€ poplatok všetko neobmedzene. Iní si zas za tento typ balíka nechajú dobre zaplatiť, pričom „nekonečný internet“ pri plnej rýchlosti je obmedzený už…

Mi MIX Fold v Európe!? Všetky indície nasvedčujú tomu, že už čoskoro tu bude!

0 icon

Mi MIX Fold bol predstavený len nedávno a okamžite zamotal hlavy mnohým fanúšikom. Ide o prvé skladateľné zariadenie od Xiaomi, ktoré si udržalo politiku spoločnosti a prišlo s naozaj nízkou cenou. Šok však spôsobilo tvrdenie, že nový Fold si v Európe nezakúpime, a tak nám ostáva len nákup z Číny.…

Dostane Chrome funkciu sledovanie ceny produktov v e-shopoch? Pravdepodobne áno. Takto by mala vyzerať!

0 icon

Internetový prehliadač Google Chrome je aktuálne najrozšírenejším na svete, hoci konkurenčný Edge rastie ako z vody. Aby si Chrome však udržal svoje dominantné postavenie aj naďalej, tak musí tvrdo pracovať na vylepšeniach a nových funkciách vzhľadom na to, že konkurencia nespí. Nie tak dávno sme mohli napríklad čítať o zvyšovaní…

Armádny Magazín

"Bez toho sa nezaobídeme.": Čím odpovie Severné loďstvo Ruskej federácie vojenskému námorníctvu NATO

0 icon

Rusko, 22.apríl 2021 (AM) – Neobvyklé konštrukčné riešenie, nehlučnosť, veľká nezávislosť plavby a neštandardné úlohy - do roku 2027 bude Severná flotila Vojenského námorníctva RF posilnená minimálne štyrmi najnovšími dieselelektrickým ponorkami projektu 677 Lada. Te

Minister obrany USA: Peking vynakladá veľká úsilie na to, aby nám obmedzil prístup k svojim hraniciam

0 icon

USA, 22.apríl 2021 (AM) –Posilnenie Vojenského námorníctva USA, militarizácia Tichého oceánu, konfrontácia s veľmocami a nové vojenské technológie - administratíva Joea Bidena požiadala Kongres o nový obranný rozpočet. Na národnú bezpečnosť chce Biely dom vynaložiť celkovo 753 mili

Ukrajina presunula na Donbas osem jednotiek raketových systémov Točka. Posilňuje aj hranice s Bieloruskom

0 icon

Ukrajina, 22.apríl 2021 (AM) – Tieto raketové systémy boli na Donbase už skôr, ale nie až v takom počte. Informuje o tom Telegram-kanál „WarGonzo“ na základe správ od obyvateľov žijúcich na okupovanom území Luhanskej oblasti. „Podľa našich údajov systémy „Točka-U“ dorazili do zóny konfliktu z oblasti Černigov s muníciou a podporn

Šojgu uviedol termín dokončenia testov hypersonickej riadenej strely Zirkon

0 icon

Rusko, 22.apríl 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že testy hypersonickej riadenej strely Zirkon majú byť ukončené v roku 2021. "Tento rok sa plánuje dokončiť testy hypersonickej riadenej strely Zirkon." Tento komplex má vybaviť jadrové ponorky a hladinové lode v oblasti ď

Začne exodus mužov z Ukrajiny? Zelenskij podpísal sprísnený zákon o povolávaní záložníkov

0 icon

Ukrajina, 22.apríl 2021 (AM) – Zákon tiež zavádza trestné činy vyhýbania sa vojenskej službe od povolávacieho rozkazu, alebo počas cvičení. Podľa agentúry TASS ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij podpísal zákon prijatý Najvyššou radou o reforme systému vojenských komisariátov, ktorý umožňuje povolanie záložníkov na službu v arm

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali