Hraničný konflikt medzi Tureckom a Gréckom

Hraničný konflikt medzi Tureckom a Gréckom

Berlín 7. marca 2020 (HSP/Epochtimes/Foto:Screenshot)

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odôvodnil otvorenie hraníc do Grécka preťažením Turecka sýrskymi utečencami. Grécka dedinčanka žijúca neďaleko hraníc, ako aj novinári a pomocníci na mieste však uvádzajú, že medzi ľuďmi, ktorí teraz chcú prekročiť hranice do Grécka, nie sú takmer žiadni Sýrčania. Situácia sa na mieste naďalej vyostruje

Screenshot

Turecká hlava štátu Recep Tayyip Erdogan nedávno oznámila, že Turecko otvorilo hranice s Gréckom. Turecká vláda potom autobusom odvážala utečencov a migrantov z Istanbulu do pohraničnej oblasti blízko gréckych hraníc. Rôzne médiá o tom zhodne informovali. Ako ukazuje video zo sociálnych sietí, na prepravu ľudí na grécku hranicu využíva turecká vláda aj vlaky.

Reklama

 

Video ukazuje, ako turecká polícia núti iránskych migrantov vystúpiť z autobusu. Odviezla ich, aby ich ďalej presunuli loďami cez more do Grécka.

 

Noviny „Bild“ na mieste informovali, že turecká armáda a tureckí rybári budú spolupracovať pri prevádzaní ľudí z Turecka cez hranice do Grécka. Na rozdiel od migračnej krízy v roku 2015 sa nová konzervatívna grécka vláda tentoraz rozhodla zabezpečiť hranice. Z tohto dôvodu je na turecko-gréckej hranici utečenecká zápcha.

Grécka pohraničná stráž a grécka armáda používajú na zabránenie nelegálnemu prekročeniu hraníc slzotvorný plyn, ostnatý drôt a taktiež strelné zbrane. Okrem toho sú osoby, ktoré nelegálne prekročili hranicu s EÚ, priamo deportované.

 

Reklama

Grékyňa: „Migranti sa stávajú agresívnejšími“

Grékyňa Eleni Kioutsouktsiová, ktorá žije v blízkosti grécko-tureckej hraničnej rieky Marica (gr. Evros), poskytla nedávno rozhovor pre „Tichy’s Einblick“. Pre noviny povedala: Tlak v regióne rastie – nedávno to oznámil aj starosta. „Migranti sú čoraz agresívnejší, hádžu kamene a majú dokonca slzotvorný plyn,“ uviedla Kioutsouktsiová.

 

Dostať situáciu pod kontrolu v pohraničnom regióne pomáha aj nasadená armáda, polícia a miestni obyvatelia. Obzvlášť zlé to býva predovšetkým v noci, pretože pre migrantov je oveľa ľahšie prekročiť hranicu po tme, vysvetlila obyvateľka. Občania sa zhromažďujú aj v noci. „Väčšinou sú prítomní aj  poľnohospodári so svojimi traktormi. Rozsvietia všetky svetlá, aby mohli vidieť, či niekto prešiel alebo nie,“ rozprávala novinám.

Kioutsouktsiová tiež zdôraznila, že títo ľudia majú so sebou kliešte a nože. Pomocou týchto nástrojov ničia títo ľudia ostnatý drôt, ktorý Gréci inštalovali kvôli ochrane. Grékyňa má podozrenie, že Turecko aktívne podporuje činnosť prisťahovalcov.

 

Grékyňa: „Pre mňa to nie sú žiadni utečenci“

Reklama

Povedala, že toto nie sú žiadni utečenci, ale sú to hlavne nelegálni prisťahovalci. „Utečenci dostali vždy pomoc. Dostali jedlo a pitie,“ uviedla grécka dedinčanka. V tom čase [po roku 2013] by tiež k prisťahovalectvu nedošlo v rovnakom rozsahu ako dnes. Od minulého týždňa sa to ešte zhoršilo, povedala pre „Tichy’s Einblick“.

Kioutsouktsiová tiež zdôraznila, že väčšina ľudí v tom čase boli Sýrčania, ale: „Tí, ktorí teraz prichádzajú, nie sú žiadni Sýrčania. Pochádzajú z Afganistanu, z Maroka, z Pakistanu.“

Dedinčania im dávali predtým prikrývky, jedlo a niečo na pitie. Potom sa zavolala príslušná pohraničná stráž. „Vtedy boli u nás stovky ľudí, ktorí prišli pomáhať –  dedina po dedine.“

 

Grékyňa: „Teraz k nám prichádza iný druh ľudí“

Reklama

Ale teraz prichádza cez rieku iný druh ľudí. Grékyňa tiež považuje za „čudné,“ že väčšina týchto ľudí hovorí perfektne turecky. Všimla si, keďže aj ona sama hovorí po turecky, že mnohí z nich vyrastali v Turecku. Taktiež  si všimla, že jeden mladý muž, ktorý sa dozvedel, že hranice sú otvorené, chcel ísť do Európy, hoci vyrastal v Turecku od svojich troch rokov. „On chcel jednoducho ísť len do Európy“, povedala Kioutsouktsiová.

Video ukazuje, ako migranti nechávajú svoje deti vdychovať dym z ohňa, aby ich potom „prezentovali“ ako obete tureckým televíznym tímom:

 

V súčasnej utečeneckej kríze hádžu migranti na Grékov kamene. Okrem toho kričia títo ľudia „Allahu Akbar,“ rozpráva ďalej. Kioutsouktsiová si myslí, že toto všetko je iba „zlá hra“ Erdogana.

 

Ďalej dodala, že Sýrčania rýchlo ubúdali, potom však prišla iná klientela. Za posledný rok sa zvýšil počet vlámaní do domov a krádeží aut. Taktiež došlo k útokom na ženy. „Možno nie tu priamo u nás, ale vo väčších mestách“, vysvetlila pre „Tichy’sEinblick“.

Reklama

 

Erdogan: Turecko je preťažené Sýrčanmi

Turecký prezident Erdogan odôvodnil otvorenie hraníc s Európou tým, že Turecko je preťažené novou vlnou utečencov z napadnutých oblastí v severnej Sýrii. Pozorovatelia to vidia ako taktický manéver a prejav nespokojnosti Erdogana s NATO. Aliancia mu totiž odmietla vojenskú podporu pre jeho zásah v severnej Sýrii.

Medzitým súčasná rešerš „Welt“ potvrdzuje vyhlásenia Grékyne. Rešerše novín ukázali, že väčšina ľudí, ktorí sú v turecko-gréckej pohraničnej oblasti a chcú sa dostať do Európy, nie sú Sýrčanmi. Často sú to Afganci a Iránci.

Reklama

 

Humanitárna pomocníčka: „Sýrčanov sme sotva stretli“

„Konzervy, plienky, hygienické servítky – poskytujeme ľuďom to najnutnejšie,“ uviedla Cigdem Cidamliová, ktorá poskytuje humanitárnu pomoc v mene organizácie obrany žien „Womens Defence Network“ v pohraničnej oblasti. Sýrčanov humanitárni pomocníci pritom sotva stretli, povedala pre „Welt“.

Skupina Afgancov novinám povedala, že chcú ísť do Európy a budú sa naďalej snažiť prekročiť hranice. „Áno, veľa našich krajanov je tu,“ povedal jeden zo skupiny.

Podľa spravodajskej agentúry AP informujú aj grécki úradníci, že len veľmi málo novoprichádzajúcich migrantov, ktorí prišli, sú Sýrčania. Väčšina osôb zatknutých v pondelok boli Afganci, Pakistanci a Maročania.

 

Nízka šanca na získanie azylu pre Afgancov a Iráncov

Reklama

Podľa UNHCR žije v Turecku 3,6 milióna sýrskych utečencov. Mnoho z týchto ľudí žije v Turecku už roky, často síce v zlých podmienkach, ale niektorým sa  tam podarilo nájsť prácu a ubytovanie. V Turecku majú sýrski vojnoví utečenci tiež status dočasnej ochrany.

Situácia je však iná pre prisťahovalcov z Afganistanu, Iráncov alebo Pakistancov. Nemajú žiadny prístup k systému ochrany a systému zaopatrenia krajiny. Turecko je preto pre nich väčšinou iba tranzitnou stanicou. Mnoho z nich chce ísť do Nemecka.

Aj keď sú pre Sýrčanov v Nemecku pomerne vysoké šance na získanie azylu, pre Afgancov a Iráncov sú značne nižšie. Podľa Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) bola miera ochrany Sýrčanov v minulom roku 83,7 percent (ochrana utečencov alebo doplnková ochrana). Naproti tomu Afganci dostali povolenie na dočasný pobyt iba v 38 percentách prípadov, za ktorými nasledovali Iránci s 20,2 percentami.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali