Hrabko: Kotlebovci proti domobrane hlasovali, radikálni boli kollárovci

Hrabko: Kotlebovci proti domobrane hlasovali, radikálni boli kollárovci

Bratislava 4. júna 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Publicista Juraj Hrabko komentoval medializované informácie o tom, že trojica poslancov Sme rodina Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek plánujú vytvoriť stranícku platformu

Hlasovanie o novele zákona o politických stranách z dielne Ondreja Dostála (SaS), ktorá stranám zakazuje zakladať si domobrany a iné ozbrojené zložky, malo podľa publicistu Juraja Hrabka prekvapujúci priebeh.

Reklama
Na snímke publicista Juraj Hrabko
Na snímke publicista Juraj Hrabko

Hoci sa očakávalo, že proti posunutiu novely do druhého čítania bude najmä Kotlebova Ľudová strana – Naše Slovensko, všetci jej prítomní poslanci zákaz v prvom čítaní podporili, podobne ako drvivá väčšina parlamentu. Naopak, postup novely do druhého čítania nepodporil ani jeden poslanec strany Sme rodina Borisa Kollára.

„Kotlebovci hlasovali všetci za posunutie tohto návrhu zákona, zo Sme rodina to nepodporil ani jeden poslanec. Podľa tohto hlasovania sa zdá byť radikálnejšia strana Sme rodina – Boris Kollár ako kotlebovci,“ povedal Hrabko v diskusnej relácii na TABLET.TV.

Reklama

V priebehu diskusie komentoval cestu vládneho kabinetu do Bruselu na rokovania o nastávajúcom predsedníctve SR v Rade Európskej únie, nové kompetencie podpredsedu vlády pre investície, vznik opozičnej rady a diskusie medzi predstaviteľmi opozičných strán, návrh na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aj situáciu troch poslancov Sme rodina, ktorí avizovali vznik straníckej platformy.

„Určite mal na mysli hlavne referendum vo Veľkej Británii a migračnú krízu,“ reagoval Hrabko na vyhlásenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska, podľa ktorého sú očakávania od nášho predsedníctva vysoké, lebo prichádza v “rozhodujúcich chvíľach pre Európu”.

„Sprostredkovať debatu na vrcholných úrovniach, to znamená aj na úrovni jednotlivých ministrov, a obstarať celú agendu, ktorú Európska únia má,“ špecifikoval Hrabko úlohy predsedajúcej krajiny. „Práve preto tam podľa môjho názoru premiér Robert Fico zobral celú vládu s výnimkou ministra obrany, ktorý musí byť na Slovensku, aby sa zoznámili s prostredím. Nie všetci na takejto úrovni v Bruseli už boli,“ dodal.

Na druhej strane, Slovensko podľa Hrabka ani v čase nadchádzajúceho predsedníctva nezmenilo politiku smerom k migrantom. „Veď ani žalobu Robert Fico nesťahuje,“ pripomenul kroky Slovenska po schválení povinných migračných kvót.

Na otázku, či môže situáciu v strategických investíciách zlepšiť posilnenie kompetencií zodpovedného podpredsedu vlády, Hrabko odpovedal, že môže, ale on osobne to neočakáva. „Úrad môže byť výhodný skôr pre Smer ako stranu, než pre spoločnosť ako takú,“ povedal Hrabko. „Ten úrad bol vymyslený pre podpredsedu vlády Petra Pellegriniho. Bolo treba umiestniť vychádzajúcu hviezdu, v minulom volebnom období urobil naozaj raketovú kariéru,“ dodal.

Reklama

Opozičnú radu, ktorú vytvorili SaS a OĽaNO, označil Hrabko za prevažne marketingový produkt. „Požiadavka na vytvorenie tieňovej vlády, ktorá by bola prirodzenejšia, jednoducho neprešla. Veď aj Robert Fico mal v opozícii tieňovú vládu, len to je oveľa viac práce ako vytvorenie rady,“ poznamenal Hrabko. „SaS a OĽaNO iba vyhoveli určitej nálade alebo požiadavkám svojich voličov,“ povedal.

Komentoval aj ostrý spor, ktorý na sociálnych sieťach prebehol medzi nezaradeným poslancom Miroslavom Beblavým a lídrom OĽaNO Igorom Matovičom pre post v Dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

„Beblavý bol ochotný tú funkciu vziať. Minister zdravotníctva Drucker ponúkol dve funkcie v dozorných radách, vo VŠZP a Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Dve najsilnejšie mimovládne strany, SaS a OĽaNO sa rozhodli, že si ich rozdelia,“ povedal Hrabko. „Akým spôsobom budú vyberať nominantov, je na nich. Miroslav Beblavý im navrhol výberové konania, Igor Matovič to odmietol,“ dodal.

Druhá vec je, že politické cesty Matoviča a Beblavého sa rozchádzajú. „Politické záujmy Igora Matoviča a Miroslava Beblavého sú rozdielne. Matovič má svoj poslanecký klub, Miroslav Beblavý si musí hľadať svoje zaradenie nanovo potom, ako opustil SDKÚ, vstúpil do Siete a potom z nej odišiel,“ upozornil Hrabko.

Na margo opozičnej iniciatívy na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka Hrabko poznamenal, že „ak mimovládne strany predložia návrh na odvolanie ministra Kaliňáka, minister odvolaný nebude“. Samotné podnikanie Ladislava Bašternáka, v ktorého bytovom komplexe má prenajatý byt aj premiér Robert Fico, však podľa Hrabka vzbudzuje veľké otázniky.

Reklama

Opozícia, ktorá žiada ministrovu hlavu preto, že nedôveruje objektívnosti vyšetrovania kauzy, podľa Hrabka využije diskusiu v parlamente nato, aby medializovala svoje argumenty.

„Tá kauza smrdí a smrdí veľmi. Bolo tam veľa podozrení na machinácie cez finančnú správu. Ale som veľmi zvedavý, či sa ju niekedy podarí vyšetriť,“ povedal Hrabko. „A predpokladám ešte jednu vec, obrana môže byť aj taká, že všetko sa mohlo stať iba preto, že Ivan Mikloš spackal systém. Systém vtedy zlyhal a viacerí v úvodzovkách podnikatelia to vtedy využili. Aj tento argument možno v tejto debate zaznie,“ dodal.

Hrabko komentoval aj medializované informácie o tom, že trojica poslancov Sme rodina Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek plánujú vytvoriť stranícku platformu. „Keď vznikne platforma, vznikne, ale u nás to zatiaľ vždy skončilo tak, že sa z platformy nakoniec vykľul nový politický subjekt,“ povedal Hrabko.

Argumenty Borisa Kollára o tom, že uvažuje o vylúčení poslancov zo strany pre ich nízku pracovnú aktivitu v parlamente považuje Hrabko za účelové. „Možno si Boris Kollár chce vyčistiť stranu. Chce si urobiť poriadok v poslaneckom klube. Ale ak by títo traja odišli, Boris Kollár by mal iba osem poslancov. Ak by mu potom odišiel ešte jeden, prišiel by o poslanecký klub,“ poznamenal Hrabko. „Niektoré veci môže v rámci parlamentnej taktiky urobiť len trojica poslaneckých klubov,“ dodal s tým, že opozícii by sa stratou jedného klubu znížil manévrovací priestor.

Naopak, ak by sa títo traja poslanci pridali k #Sieti, procházkovci by získali dostatok poslancov na vytvorenie vlastného poslaneckého klubu. „Aj keby vystúpili z klubu Sme rodina, nepredpokladám, že by okamžite vstúpili do #Siete. Procházka je dosť skúsený politik, aby tomu zabránil. Ale môžu potichu vstúpiť o pol roka. Tým by umožnili vznik poslaneckého klubu #Siete, samozrejme, musí o tom hlasovať parlament,“ uzavrel Hrabko.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali