Hodnotenie výsledkov stretnutia Putin – Biden: Konflikt novinárov s ochrankou, urazené americké spravodajstvo a Bidenova blamáž

Ženeva 17. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Pool)

 

Ženeva sa na jeden deň stala najsledovanejším miestom na svete. Stretnutie Putin – Biden, toto neutrálne európske mesto takmer vyľudnilo. Bezpečnostné opatrenia boli viditeľné všade, na letisku boli schodiská vedúce z lietadiel prekryté nepriehľadnými plexisklami, na trase kadiaľ prechádzali prezidentské kolóny a v jej okolí, boli dopravné výluky

Biden Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a americký prezident Joe Biden

Na rohoch ulíc stáli nápadní muži v oblekoch. Ženeva v niektorých jej častiach pripomínala mesto duchov. Prázdne ulice s vlajúcimi farbami Ruskej federácie a Spojených štátov pripomínali skôr opustené výstavisko zhýralého európskeho luxusu a vyvolávalo zmiešané reakcie skromnejšie žijúceho, svetového obecenstva.

Svet pred stretnutím nevie, ako bude následne reagovať. Prechádzame ťažkou krízou a všetci sme s napätím čakali, čo sa na stretnutí udeje a ako sa v závere prezidenti k stretnutiu postavia.

Množstvo svetových médií sa pred stretnutím vyjadrovalo v tom zmysle, že od stretnutia prezidentov nemajú veľké očakávania. Nakoniec sa stalo stretnutím vyjasnenia si pozícii, sprevádzaným neobvyklým napätím.

Stretnutie prezidentov RF a USA v švajčiarskej Ženeve, sa stalo najdiskutovanejšou témou na svete, ešte pred fyzickým stretnutím Putin – Biden a analytické informácie zo stretnutia budú formovať svetovú mienku ešte niekoľko dní. Novinársky záujem popredných médii bol preto obrovský.

Už pred hlavným stretnutím, na obvyklom meetingu s novinármi, ktoré sa pri rokovaniach tohto typu dejú vždy pred hlavnými rozhovormi boli prítomní okrem akreditovaných  novinárov, prezidentov Joa Bidena a Vladimíra Vladimíroviča Putina, aj ministri diplomacie oboch strán. Za ruskú stranu to bol minister Sergej Lavrov, za americkú diplomaciu minister Antony Blinken.

Príliš liberálne správanie sa novinárov v tejto fáze stretnutia vyvrcholilo hádkou, pri ktorej sa handrkovali sami novinári, medzi sebou. „Zvádzali boj o výhľad“ na hlavných aktérov stretnutia. Ukončila to až ochranka, ktorá opakovanými výzvami: „Chodte preč! Chodte preč!“ polo násilne, toto malé stretnutie novinárov s aktérmi ukončila. Bolo to až také zlé a neprofesionálne, že na obvykle kamennej tvári ministra Lavrova, bolo spočiatku badať jemné znepokojenie a následne, výzorovo potláčaný odpor k takémuto správaniu sa, niektorých novinárov.

Roztržka novinárov s ochrankou pokračovala vonku. Latinsko Americké noviny El País zverejnili video, kde je možné celú roztržku novinárov s usporiadateľmi pozorovať.

Slovenské médiá v značnom počte, v priebehu stretnutia na svetovú udalosť, takmer nezareagovali. O momentálne žurnalisticky najsledovanejšie stretnutie na svete prezidentov Putina a Bidena, nejavili slovenské korporátne médiá počas stretnutia vážnejší záujem. Buď nepovažovali prinášať svojim čitateľom online spravodajstvo za potrebné alebo len vyčkávajú, lebo v čase stretnutia nedisponovali tými „správnymi západnými pohľadmi“ na stretnutie. Pokračovať v globalizačnej, východoeurópskej, geopolitickej hre a vyjadrovať sa k stretnutiu budú pravdepodobne neskôr.

Hlavné správy sa venovali stretnutiu veľmi podrobne a prinášali informácie z diania počas celého dňa. Reportáž „minútu po minúte“ zverejnili na svojom spravodajskom webe.

Reakcie svetových médií na stretnutie sa rôznia, často sa dokonca odlišujú diametrálne. Opačné svetové strany sa stali zároveň opačnými názorovými prúdmi. Americké korporátne spravodajské médiá reagovali po Putinovom mítingu s novinármi rozhorčene. Popudili ich Putinove vyjadrenia, ktorými kritizoval politiku spojených štátov. „Dovolil“ si pri odpovediach západným novinárom poukázať na, vo svete nepopulárne, americké zasahovanie do politík nezávislých krajín a pri odpovediach ich konfrontoval s reálnou americkou politikou.

Ruské médiá sa v deň stretnutia správali principiálne podobne ako slovenské – váhavo. O schôdzke ich prezidenta s jeho americkým náprotivkom síce informovali, ale stroho. K analytickým pohľadom, na ktoré sú ruskí novinári náchylní sa počas včerajšieho dňa nedostali. Bolo z ich váhavosti jasné, že vyčkávajú na reakcie okolitého sveta a vyjadrovať sa budú v závere.

Prezidentský míting v Ženeve obsahoval program s presne zacielenými prvkami geopolitickej hry: Putin bol programom stretnutia nútený hovoriť s novinármi ako prvý. Bidenova tlačová konferencia sa udiala až následne. Biden neskôr otvorene pred novinármi priznal, že pred svojou tlačovou konferenciou najskôr sledoval vyjadrenia Putina.

Joe Biden pri dialógu s Putinom poukázal na viacero faktorov. Paradoxne, vyčítal Putinovi a Rusku okrem iného aj nedostatočnú slobodu slova. Pravdepodobne si pán Biden iba neuvedomil, akú neskoršiu blamáž si tým vyrobil. Putin mal totiž následne, na stretnutí s médiami, prítomných, vcelku doterných novinárov, akreditovaných z celého sveta a rozprával sa s nimi jednu hodinu – až do vyčerpania novinárskych otázok. Novinárov, ktorých Pán Putin poznal, oslovoval menom. Počas celej tlačovej konferencie zachoval obvyklé dekórum. Prezident Biden pózoval iba pred americkými novinármi a zvyšok novinárskeho sveta bol z tlačovej konferencie vylúčený. Hneď na začiatku konferencie povedal, že má vybraných novinárov, ktorí môžu klásť otázky a tých bude postupne vyzývať, aby sa pýtali.

Biden väčšinu času s novinármi strávil vysvetlovaním, ako sa snažil Putina primäť k inému, lepšiemu, demokratickejšiemu správaniu sa v budúcnosti. Spomenul témy rozhovoru: dodržiavanie ľudských práv v Rusku, jednalo sa samozrejme o kauzu Navaľnyj, ďalej to bola téma spolupráce pri rokovaniach s Iránom či téma stiahnutia sa amerických vojakov z Afganistanu. Prezident ukončil tlačovú konferenciu spôsobom, typickým pre amerických prezidentov – rýchlym poďakovaním sa a snahou o náhly odchod. Svoju tlačovku ukončil už po 30 minútach. Novinári po ňom na odchode pokrikovali a dožadovali sa ďalších odpovedí na otázky.

Úplne na konci, sa však Biden medzi novinárov na okamih vrátil. Vyprovokovala ho otázka novinárky z americkej odnože CNN, Kaitlan Collinsovej. Jej otázka znela: „Prečo ste si taký istý, že Vladimír Putin zmení svoje správanie a nebude pokračovať v agresívnych akciách aj po nástupe Joa Bidena do funkcie? Bidenova reakcia bola mierne napísané, podráždená: „Nie som si istý,“ povedal Biden. „Kde do pekla – čo robíš stále?“ Kedy som povedal, že som si istý? “ Collinsová však v debate pokračovala, ale jej reč Biden nakoniec zahriakol slovami: „Ak toto tvrdíte, tak nerozumiete svojej práci.“ Neskôr, pri odchode – pri nástupe do lietadla sa novinárke za svoju reakciu ospravedlnil. Bolo to však ospravedlnenie sa z akéhosi druhu prezidentskej povinnosti a úprimne, rozhodne nevyzeralo.

Bolo to impulzívne stretnutie Joa Bidena a jeho novinárov. Je škoda, že žiaden z nich nepoložil svojmu prezidentovi podstatnú otázku, ktorá zaujíma dnes celý svet: „Pán prezident, aj po dnešnom stretnutí si stále myslíte, že prezident Vladimír Putin je vrah, ako ste to pred časom vyhlásili v rozhovore pre televíziu ABC News?“  Otázka by v deň stretnutia týchto prezidentov mala zmysel, lebo potom, ako to Biden vyhlásil, sa telefonicky ozval Putinovi a jeho mediálne prezentované slová sa stali predmetom vysvetľovania Putinovi. A práve pri tom telefonáte navrhol Joe Biden Vladimírovi Putinovi, aby sa stretli. Stretnutie v Ženeve bolo teda iniciatívou amerického prezidenta. Bola to jedna z vecí, ktoré prezident Putin povedal na tlačovej konferencií pred novinármi.

 

Témy zo stretnutia prezidentov Joa Bidena a Vladimíra Putina v Ženeve a komentáre svetových médií 

„Biden odmietol Putinovo „smiešne porovnanie“ medzi výtržníkmi Kapitolu a Navaľným“, komentoval jednu časť rozhovoru dvoch prezidentov, britský The Guardian. „Joe Biden bol novinármi na tlačovej konferencii požiadaný, aby povedal, ako zareagoval na Vladimíra Putina, keď ruský prezident porovnal jeho uväznenie politických oponentov, napríklad Alexeja Navaľného, s obvineniami vznesenými proti demonštrantom s požiadavkami na uskutočnenie riadneho sčítania volieb a vyšetrenia káuz, ktorí neskôr spáchali útok na budovu Kapitolu vo Washingtone 6. januára 2021.“

„Myslím, že je to smiešne porovnanie,“ odpovedal Biden novinárom v Ženeve. Americký prezident zdôraznil, že je veľký rozdiel medzi útokom na Kapitol so zbraňami a vyhrážaním sa strážcom zákona pri pochode za právo vykonať (v Rusku) slobodné a spravodlivé voľby. Počas svojej dnešnej tlačovej konferencie Putin pomocou tohto, podľa The Guardianu „nespravodlivého“ porovnania vyvrátil otázku, prečo je toľko jeho kritikov uväznených alebo mŕtvych.

Putin tým chcel vyjadriť zásadný fakt, ktorý sa v USA iba málokto dnes odváži verejne presadzovať: Ak má byť väznený Navaľnyj so svojím tímom Putinovi opozícia, tak ľudia, ktorí vtrhli do budovy Kapitolu, zákonite musia byť väznená Bidenova opozícia.

Počas návratu do Ruska poskytol Putin rozhovor novinárom aj v lietadle. Zverejnili to ruské noviny Vzgljad. Mal potrebu dodatočne sa vyjadriť, k prebiehajúcim alebo starším, stále nedoriešeným americkým kauzám.

„O tom, kto, kde, za čo môže alebo o tom, kto je vrah.“ Pozrite sa, v uliciach amerických miest každý deň niekoho zabijú, vrátane popredných lídrov rôznych organizácií. Tam nestihnete povedať ani slovo, už poriadkové sily strieľajú. Buď do hrude, alebo od chrbta. Bez ohľadu na to, či sú vedľa deti alebo nie. Pamätám si, žena šoférka opustila auto, bežala, a strelili jej do chrbta – zastrelili ju.

Dobre, sú to trestné veci, ale zoberme si Afganistan. Tam bolo jednou raketou zabitých 120 ľudí na svadbe.

Povedzme, že išlo stále o chybu – aj to sa stáva. Ale streľba z dronov alebo vrtuľníkov na civilistov v Iraku – to bolo čo? Kto je za to zodpovedný? Kto je vrah? “ Dodal prezident Putin.

Putin v závere ruským novinárom pripomenul aj fakt, že americká väznica na Guantáname je stále v prevádzke. „Hovoria o ľudských právach, ale Guantánamo stále funguje. Nedodržiavajú vôbec nič – ani medzinárodné, ani americké právo, nič. Stále na ostrove Kuba existuje“, uviedol Putin.

Asi najpálčivejšou otázkou, ktorá zaujíma slovenského čitateľa je informácia, čo si prezidenti na stretnutí v Ženeve povedali o Ukrajine a budúcich spoločných riešeniach Ukrajinskej občianskej vojny.

„Počas rozhovorov sa prezidenti Vladimir Putin a Joe Biden zhodli na tom, že k urovnaniu na Ukrajine má dôjsť podľa minských dohôd“, uviedol ruský prezident na svojej tlačovej konferencii po samite. „Pokiaľ ide o Ukrajinu, tejto témy sme sa dotkli. Nemôžem povedať, že sme to prebrali veľmi podrobne, ale pokiaľ som pochopil prezidenta Bidena, tak súhlasí s tým, že minské dohody by mali byť základom pre urovnanie na juhovýchode Ukrajiny,“ uviedol Putin. Poznamenal tiež, že sa okrajovo dotkli témy vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie. Putin na stretnutí podľa jeho slov tiež uviedol, že Rusko má voči Ukrajine iba jeden záväzok – vykonávanie minských dohôd, ak je na to Kyjev pripravený.

„Pokiaľ ide o povinnosti týkajúce sa Ukrajiny, máme iba jednu povinnosť – podporovať vykonávanie minských dohôd. Ak bude ukrajinská strana na to pripravená, bez akýchkoľvek pochýb pôjdeme touto cestou,“ uviedol ruský prezident.

Putin tiež poznamenal, že ešte v novembri minulého roku predstavila ukrajinská delegácia svoje názory na to, ako plánuje implementovať minské dohody. Podľa neho nejde v prípade Minskej dohody o tajný dokument. Je verejný a hovorí sa v ňom, že je predovšetkým potrebné predložiť návrhy na politickú integráciu Donbassu do ukrajinského právneho systému a do ústavy. „K tomu je potrebné zmeniť ukrajinskú ústavu – je to tam vysvetlené“, uviedol Putin.

Zásadná otázka, na ktorej sa prezidenti nezhodli je Bielorusko. Biden predstavil Putinovu svoju verziu vnímania udalostí v Bielorusku, s ktorou ruská strana zásadne nesúhlasila.

Tony Belohorec

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ľuboš Ferus by sa mal v septembri postaviť pred dva rôzne súdy v jeden deň

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ľuboš F., považovaný za bývalého bosa nitrianskeho podsvetia, sa opätovne postaví pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Ako vyplýva z rozpisu činnosti ŠTS, hlavné pojednávanie s ním a ďalším obžalovaným je naplánované na pracovisku Banská Bystrica na 16. septembra "Prokurátor Úradu špeciálnej…

Dnes bude veľká, prechodne zmenšená oblačnosť

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Dnes bude na území Slovenska prevažne veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach sa postupne môžu vyskytnúť prehánky, dážď, miestami búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota dosiahne 22 až 28, v Above…

Zmarenie zásahu inšpekcie ministerstva vnútra iniciovali mainstreamoví novinári. Minister Mikulec sa priznal, že konal na ich podnet

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec sa priznal, že zásah úradu inšpekčnej služby bol zmarený na jeho žiadosť. Učinil tak na podnet mainstreamových novinárov, ktorí od skorých ranných hodín monitorovali situáciu pred inšpekciou a na ministra vnútra sa obracali s otázkami, prečo z inšpekčnej služby vyrazilo 20 policajtov…

Naď: „Do zahraničných operácií budú chodiť iba vojaci očkovaní proti COVID-19.“ Nepovinné očkovanie zaradili do povinnej očkovacej schémy

0 icon

Bratislava/Nikózia 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a…

Slávna nemecká speváčka Nena upadla do nemilosti: „Burcuje“ občanov proti korona opatreniam

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena…

Generálny štrajk na Slovensku? Nespokojnosť občanov s opatreniami vlády sa stupňuje

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian,Facebook)   Víkendové rokovanie parlamentu, ktoré prijalo kontroverzný zákon zvýhodňujúci zaočkovaných, malo dozvuky. Skupina tisíc až tisícpäťsto protestujúcich protestovala proti prijatiu tohto zákona pred Prezidentským palácom, zrejme v snahe zabrániť jeho podpísaniu Bohužiaľ, v čase protestov bol zákon už dávno podpísaný - prezidentka ho podpísala…

„Pyrrhovo víťazstvo Ruska.“ Bývalý dánsky politik chce použiť Nord Stream 2 proti Moskve

0 icon

Kodaň 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Dmitrij Leltschuk)   Bývalý dánsky minister zahraničia Uffe Ellemannn-Jensen vyzval západné krajiny, aby využili všetky dostupné prostriedky, aby zmenili plynovod Nord Stream 2 v "Pyrrhovo víťazstvo Moskvy" Bývalý minister priznal, že plynovod je takmer hotový, a to nehľadiac na prieťahy kvôli sankciám. Jedným z faktorov, ktoré…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

V čom potrebujú zaočkovaní nejaké zastanie či ochranu? Belousovová vníma iniciatívu „Za očkované Slovensko“ ako pokus o zbieranie politických bodov

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto: SITA/Martin Medňanský)   Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) zorganizovala v piatok 30. júla 2021 na Námestí Slobody v Bratislave verejnú manifestáciu s názvom Za očkované Slovensko. Bývalá politička Anna Belousovová nechápe, prečo je potrebné zastávať sa očkovaných PS akciu organizovalo ako odpoveď na protesty proti…

Bieloruský prezident Lukašenko poveril premiéra, aby poslal Tichanovskej balíček so sušienkami

0 icon

Minsk 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Shelega/BelTA Pool Photo via AP)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko poveril premiéra Romana Golovčenka, aby opozičnej političke Svetlane Tichanovskej poslal niekoľko balení sušienok V stredu ráno sa s ňou v Bielom dome stretol americký prezident Joe Biden. Tichanovská požiadala prezidenta, aby podporil "nenásilný prechod k…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali