Hlávková: Rozpočty projektov sa po príchode Ťapákovej začali navyšovať

Bratislava 21. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Na ministerstvo nastupovala z odhodlania, prvé mesiace boli veľmi príjemné a prínosné. „Po lete sa to začalo meniť, keď sa na ministerstve začala objavovať Zuzana Ťapáková, predstavená ako nová mediálna poradkyňa, ale nikto nevedel akú má úlohu,“ uviedla dnes na tlačovej konferencii Transparency International Slovakia (TIS), bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Zuzana Hlávková, ktorá pracovala na odbore pre komunikáciu a prezentáciu. Na ministerstvo nastúpila v júli 2015.

Bývalá pracovníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVsEZ) SR Zuzana Hlávková počas tlačovej konferencie Transparency International Slovensko na tému Pochybenia pri prideľovaní zákaziek v rámci slovenského predsedníctva zo strany MZVaEZ SR
Bývalá pracovníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVsEZ) SR Zuzana Hlávková počas tlačovej konferencie Transparency International Slovensko na tému Pochybenia pri prideľovaní zákaziek v rámci slovenského predsedníctva zo strany MZVaEZ SR

Zdôraznila, že rozpočty viacerých projektov v rámci slovenského predsedníctva sa začali po príchode Ťapákovej, bývalej riaditeľky televízie Markíza, na jeseň 2015 navyšovať. „Pripomienkovala najmä veľké kultúrne podujatia na Slovensku – otváracie ceremónie a koncerty. Stretávala sa s ministrom, štátnym tajomníkom, vedúcim služobného úradu a generálnymi riaditeľmi, riaditeľmi, neskôr aj s nami radovými zamestnancami,“ uviedla.

„Najprv sme mali malý tím s otvorenými vzťahmi a myslím, že sme mali obrovskú dôveru aj zo strany nadriadených robiť veci tak, ako to najlepšie uznáme za vhodné,“ konštatovala Hlávková, pričom na starosti mala napríklad otváracie koncerty, ktoré podľa jej slov Ťapáková nepovažovala za dostatočne dobré a chcela ich zmeniť na veľkolepú, komerčnejšiu akciu.

V tom čase začala podľa jej slov Ťapáková presadzovať aj organizáciu podujatia pri príležitosti predstavenia loga slovenského predsedníctva. Väčšinou iným predsedajúcim krajinám v rámci predsedníctva stačilo poslať tlačovú správu o logu podľa bývalej zamestnankyni, ale Ťapáková veľmi tlačila na podujatie.

„Všetci sme však verili, že sa to nezrealizuje a je to len taká nejaká hra. S týmto sme odchádzali na Vianoce v decembri. Keď sme sa po Vianociach vrátili, zistili sme, že sa na logu už počas vianočných sviatkov keď tam bolo málo ľudí, začalo rýchlo pracovať. Bol vytvorený narýchlo prieskum trhu,“ povedala Hlávková. „Prišli tri ponuky. Návrh Agentúry Evka za 156-tisíc eur bol automaticky vybratý ako ten, ktorý sa bude realizovať. Tlačilo sa na to, aby to bolo ešte pred voľbami,“ vysvetlila Hlávková.

Súčasťou týchto podkladov bola podmienka, že víťaz zabezpečí podujatie predstavenie loga komplexne – vrátane umelcov, priestorov, techniky, dramaturgie podujatia, atď. Pri zabezpečovaní podujatia sa postupovalo pomocou výnimky z verejného obstarávania, ktorá dovoľuje zadať nákupy na predsednícke aktivity do sumy 162-tisíc eur s DPH bez verejnej súťaže.

Počas príprav sa prišlo na to, že suma, ktorú ponúkla Agentúra Evka nie je konečná a že honoráre umelcov, ktorí vystúpia na podujatí pokryje ministerstvo. Ministerstvo údajne zaplatilo zo svojho rozpočtu aj honoráre účinkujúcich, plus priestory SND, ktoré mali byť pôvodne poskytnuté buď zadarmo alebo zahrnuté v celkových nákladoch na podujatie, ktoré pokryje Agentúra Evka. Typ zmlúv, ktoré ministerstvo s umelcami podpísalo, nebol povinne zverejniteľný, preto ich existenciu mohlo ministerstvo zamlčať.

Po novom roku sa mala spolupodieľať na organizovaní otváracieho koncertu pre verejnosť v spolupráci s agentúrou Viva Musica!. Údajne mala spracovať podklady na ďalšiu žiadosť o výnimku z verejného obstarávania.

Agentúra Viva Musica! bola oslovená ministerstvom v auguste 2015. Malo ísť o doplnenie koncertu pre VIP hostí – premietanie koncertu z divadla na veľkoplošnú obrazovku na Hlavnom námestí. Pôvodný rozpočet bol podľa Hlávkovej 20.000 eur.

Podľa bývalej zamestnankyne z pohľadu agentúry Viva Musica! to nebol dostatočne atraktívny formát a prisľúbila, že zašle alternatívne návrhy. Jeden z nich schválil minister v polovici októbra 2015 bez rozpočtu. V novembri podľa jej slov následne dostali návrh rozpočtu na približne 140.000 eur.

Slávnostné uvedenie loga sa uskutočnilo 22. februára. Podľa Hlávkovej slov boli na podujatie narýchlo pozvaní hostia, keďže mnohí nemohli prísť, tak boli zamestnanci sekretariátu povinne nahnaní do divadla, aby zaplnili prázdne miesta. Ona v tom čase už podala výpoveď.

„Vtedy som si uvedomila, že to nepôjde, že by som robila niečo, čo je proti môjmu presvedčeniu. Nemohla by som sa pozrieť do očí svojim rodičom, priateľom, známym. Rozhodla som sa odísť, 15. 2. som oznámila svoju výpoveď, 16. 2. som ju podala a vďaka tomu som nemusela ísť na podujatie,“ uviedla.

Keď odchádzala, rozhodla sa, že osloví aj ministra Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). „Poslala som mu list a poprosila som ho o stretnutie. Týždeň po voľbách ma prijal vedúci služobného úradu. Bol to celkom otvorený rozhovor, pýtal sa ma prečo odchádzam, tak som mu to vysvetlila, rozprávali sme sa o tom, a on priznal, že to nebolo kóšer, ale hovoril, že to bolo stále legálne,“ vysvetlila, pričom na konci stretnutia sa jej údajne spýtal, či je jej rozhodnutie definitívne.

Stále sa však chcela stretnúť s ministrom, keďže keď nastupovala, podľa jej slov k nemu svojím spôsobom vzhliadala a verila, že veci budú transparentné. „Nakoniec ma prijal aj pán minister, stretnutie bolo pre mňa sklamaním, ani sa nepriznal že k nejakému problému došlo. Skôr rozprával o mne, že som mladá, že sú mu sympatické moje ideály, ale že to moje rozhodnutie je radikálne,“ povedala, pričom čakala, že sa k tomu postaví čelom a porozprávajú sa o možných riešeniach. Ponúkol jej prestup na iný odbor.

Stretnutie trvalo asi pol hodinu, rozišli sa s tým, že sa mu má ozvať, či chce na ministerstve zotrvať. Jej odpoveď bola negatívna. Následné obdobie so sebou zvádzala vnútorný boj, až kým sa neobrátila na Transparency International Slovakia.

Bývalá pracovníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVsEZ) SR Zuzana Hlávková a vpravo riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš počas tlačovej konferencie Transparency International Slovensko na tému Pochybenia pri prideľovaní zákaziek v rámci slovenského predsedníctva zo strany MZVaEZ SR
Bývalá pracovníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVsEZ) SR Zuzana Hlávková a vpravo riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš počas tlačovej konferencie Transparency International Slovensko na tému Pochybenia pri prideľovaní zákaziek v rámci slovenského predsedníctva zo strany MZVaEZ SR

Riaditeľ Transparency International Slovakia Gabriel Šípoš sa so Zuzanou Hlávkovou stretol začiatkom júla. Organizácia začala preverovať jej informácie, najmä v registroch zmlúv a faktúr. Obrátili sa priamo na ministerstvo i na Slovenské národné divadlo. V súčasnosti oslovili Úrad pre verejné obstarávanie, Protimonopolný úrad a Najvyšší kontrolný úrad.

Na tlačovej konferencii Šípoš vyzval ministerstvo, aby predložilo všetky potrebné dokumenty a zároveň ministra Lajčáka, aby sa problémom postavil čelom a zverejnil všetku, aj doteraz nezákonne utajovanú dokumentáciu k spomínaným tendrom a buď preukázal, že na jeho ministerstve sa dodržiavajú etické aj zákonné pravidlá, alebo z pochybení vyvodil jasnú zodpovednosť a spravil všetko preto, aby v prípade pochybení boli nezákonne použité prostriedky vrátené štátu.

„Výpoveď Zuzany hovorí to, že prieskum trhu bol fiktívny a nerobil sa poctivo. A dokonca ani tá maximálna suma na výnimku nemusela byť dodržaná, pretože to vyzerá, že ministerstvo platilo aj navyše faktúry,“ povedal na tlačovej konferencii Šípoš.

Zľava bývalá pracovníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVsEZ) SR Zuzana Hlávková, riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš a hudobník a riaditeľ festivalu Viva Musica ! Matej Drlička počas tlačovej konferencie Transparency International Slovensko na tému Pochybenia pri prideľovaní zákaziek v rámci slovenského predsedníctva zo strany MZVaEZ SR
Zľava bývalá pracovníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVsEZ) SR Zuzana Hlávková, riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš a hudobník a riaditeľ festivalu Viva Musica ! Matej Drlička počas tlačovej konferencie Transparency International Slovensko na tému Pochybenia pri prideľovaní zákaziek v rámci slovenského predsedníctva zo strany MZVaEZ SR

Na konci tlačovej konferencie vystúpil aj konateľ Viva Musica! Matej Drlička. „Som vtiahnutý do veci, ktorá vyzerá byť kauzou,“ prišiel s tým, že by chcel veci uviesť na pravú mieru. Podľa neho je Hlávkovej text plný nepresností a poloprávd a videl za ním nezáujem odkomunikovať si veci.

Taktiež obvinil riaditeľa Šípoša, že ho z Transparency International Slovakia nikto nekontaktoval. Kontaktovali jeho manželku, opernú speváčku Adrianu Kučerovú.

Zdalo sa mu logické, že ho pri riešení kultúrnych záležitostí predsedníctva ministerstvo pozvalo na stretnutie. Na prvom stretnutí mu vysvetlili, ako by si predstavovali priebeh koncertu, na čo on navrhol, že prinesie svoje alternatívy. Nepamätal si, že by vtedy zaznela suma 20.000 eur.

„Pripravil som teda varianty, jedným z nich bol projekt VIVA EUROPA,“ povedal. Bránil sa však, že spoločnosť pripravila podujatie, kde bol 200 členný orchester z 28 členských krajín, ktorým mali zabezpečiť tri jedlá denne. „Desať mesiacov tvrdej roboty vyvrcholilo týmto koncertom. Považujem za nehorázne, aby tento projekt skončil ako nejaká politická kauza.“

Poprel, že by projekt riešil so Zuzanou Ťapákovou, komunikoval s Hlávkovej nadriadenou, Zuzanou Mašurovou. S Ťapákovou sa údajne v tejto záležitosti nestretol ani raz. Prisľúbil, že do konca týždňa zverejní všetky prevody, ktoré boli na neho vynaložené. „MZV nepokrylo sto percent tohto projektu, som pripravený vám to vydokladovať,“ uzavrel.

Hlávková mu oponovala, že na prvom stretnutí suma určite zaznela. Taktiež priznala, že na ňu nadriadení tlačili, aby vybrali práve Vivu Musicu! Drlička mal údajne podľa nej povedať, že sa môže dohodnúť s nejakými ďalšími agentúrami, čo Hlávková v tom čase razantne odmietla. Drlička jej tvrdenie popiera.

 

MZVaEZ: Tvrdenia bývalej zamestnankyne Hlávkovej jednoznačne odmietame

Jednoznačne odmietame tvrdenia bývalej zamestnankyne a Transparency International Slovakia o pochybnostiach pri obstarávaniach spojených s naším predsedníctvom. Pre TASR to uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Peter Stano, pričom dodal, že rozpočet slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa dodržiava, a nielenže k jeho navyšovaniu nedochádza, ale podarí sa mu dokonca dosiahnuť úsporu.

„Bývalá zamestnankyňa sa vyjadruje k veciam, o ktorých vzhľadom na svoje referentské zaradenie nemohla mať kompletnú vedomosť, nesúvisia s jej pracovnou náplňou a presahujú trvanie jej pracovného pomeru, keďže odišla v prvej fáze príprav,“ uviedol Stano.

Všetky obstarávania spojené s predsedníctvom, ktorých bolo 64 v úhrnnej sume vyše osem miliónov eur sú podľa jeho slov v súlade so zákonom, rovnako ako všetky potrebné dokumenty v tejto súvislosti boli riadne zverejnené. Na postupe sa podieľalo niekoľko odborných útvarov ministerstva.

Ministerstvo ďalej odmieta obvinenia na adresu jeho zamestnancov, predstaviteľov a spolupracovníkov, ktoré sú nepravdivé, opierajú sa len o subjektívne dojmy a čiastkové informácie vytrhnuté z kontextu.

„Externá poradkyňa ministra Zuzana Ťapáková, ktorá poskytuje odborné poradenstvo v oblasti médií, nemá na ministerstve výkonné právomoci, ani kompetencie zasahovať do rozhodovacích procesov. V súvislosti so zverejnenými obvineniami na jej adresu zvažuje právne kroky,“ konštatoval Stano.

Rezort diplomacie podľa hovorcu požiadal príslušné štátne orgány, aby preverili všetky predsednícke obstarávania.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Krajniak: Vďaka núdzovému stavu vieme zadarmo doručiť ochranné pomôcky

0 icon

Bratislava 25. februára (TASR/HSP/Foto:TASR- Dano Veselský)   Núdzový stav potrebujeme okrem iného na to, aby sme vedeli pomôcť klientom i zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Vďaka núdzovému stavu môže štát doručiť zadarmo napríklad osobné ochranné pomôcky aj tým zariadeniam, ktoré zriaďujú neštátni zriaďovatelia, kraje či obce. V diskusii k predĺženiu núdzového…

USA uvalili na Dobroslava Trnku a jeho syna sankcie

0 icon

Washington 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Americký rezort diplomacie vo štvrtok zakázal bývalému generálnemu prokurátorovi SR Dobroslavovi Trnkovi a jeho synovi Jakubovi vstup na územie USA. Dôvodom je ich účasť na závažnej korupcii, uvádza sa na webovej stránke amerického ministerstva zahraničných vecí O zákaze vstupu pre Dobroslava Trnku…

Krajská prokuratúra: Smrť Violy nebola spôsobená cudzím zavinením. Zlyhalo jej srdce pri opakovanom tupom násilí

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Viola Macakova)   Smrť Violy Macákovej, ku ktorej došlo v novembri 2019, údajne nebola spôsobená cudzím zavinením a bezprostrednou príčinou úmrtia bolo zlyhanie činnosti srdca. Vyplýva to z uznesenia vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave zo stredy (24. 2.), ktoré bolo vo štvrtok doručené na…

Ombudsmanka: Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá karantenizuje celé rómske komunity

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko je v druhej vlne pandémie jedinou krajinou v Európe, kde naďalej dochádza ku karantenizácii celých rómskych komunít. Na zistenia Agentúry Európskej únie (EÚ) pre základné práva poukázala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová Ombudsmanka sa preto listom obrátila na generálneho prokurátora Ombudsmanka…

Nadal sa pre problémy s chrbtom odhlásil z turnaja v Rotterdame

0 icon

Rotterdam 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hamish Blair)   Španielsky tenista Rafael Nadal vo štvrtok oznámil, že pre problémy s chrbtom nebude štartovať na turnaji ATP v holandskom Rotterdame. Podujatie sa začne v pondelok 1. marca Druhého hráča svetového rebríčka pripravil rovnaký zdravotný problém začiatkom februára aj o účasť na ATP Cupe.…

Vláda SR znížila dotáciu na modernizáciu športovej infraštruktúry a stopla projekt výstavby cyklistického centra

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovenská vláda skresala o viac ako 20 miliónov eur financie na modernizáciu športovej infraštruktúry na roky 2021 a 2022. V aktuálnom roku na projekty v tomto smere pôjde namiesto plánovaných 46,5 milióna len 25,7 milióna eur, v roku 2022 ide o pokles z…

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura zostáva vo väzbe

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán K. zostáva vo väzbe. Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu a sám vo veci rozhodol tak, že žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol TASR o…

Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície, uviedla Kolíková

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Odborná verejnosť sa zhoduje na potrebe zmeniť súdnu mapu. Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok. Vyplýva to z okrúhlych stolov, ktoré zorganizovalo Ministerstvo spravodlivosti SR v uplynulých dňoch. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí)…

Penta predáva mäsokombinát Mecom. Biznis s mäsom preberú Číňania

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Investičná skupina Penta po štrnástich rokoch ukončuje svoje pôsobenie v sektore spracovania mäsa. V pondelok oznámila očakávaný predaj spoločnosti Mecom Group, ktorá združuje mäsospracujúce závody na Slovensku a v Maďarsku Kupujúcim je spoločnosť Smithfield Foods ktorá vznikla v roku 1936 vo Virginii v USA. Majiteľom…

Čína schválila ďalšie dve vakcíny proti ochoreniu COVID-19

0 icon

Tchaj-Pej 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čína vo štvrtok schválila ďalšie dve vakcíny proti koronavírusu pre širšie použitie. Tamojšie regulačné orgány podmienečne odobrili očkovaciu látku od štátnej spoločnosti Sinopharm a druhú od súkromnej firmy CanSino Už predtým Čína schválila dve vakcíny proti koronavírusu, ktoré používa v rámci svojej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Mutanti

0icon

Neviem presne, čo obsahujú očkovacie látky od spoločností Pfizer/Biontech a Moderna, nie som virológ ani biochemik. Ale jedno viem iste. Nie sú to vakcíny. Ten názov sa používa len preto, že ľudia na celom svete vakcínam dôverujú...každý z nás bol v minulosti vakcinovaný proti niektorým chorobám. Pre spresnenie pred tromi rokmi som sa…

Pavel Jacz

Sčítanie ľudu je obyčajná fraška na otravovanie ľudí.

0icon

Ten, kto už vyplňoval v týchto dňoch nezmyselný dotazník štatistického úradu sa musel diviť. "Neanonymný" dotazník (rodné číslo, ktoré majú všetky štátne inštitúcie zaregistrované spolu s vašou identifikáciou o Vás prezradí všetko). Všetko, načo sa elektronické zrátanie obyvateľov na Slovensku pýta, neprinesie žiadnu novú informáciu pre inštitúcie. Vezmime si to…

Ivan Lehotský st.

O mládeži, aj o všeličom inom

0icon

Pavol Országh Hviezdoslav už prvými slovami vo svojej básni Ó, mládež naša, tys´ držiteľkou rána... vyjadril myšlienku, že v mládeži je nádej posunúť Slovensko do lepšej budúcnosti. On i národní buditelia boli presvedčení, že výchovou mládeže k pracovitosti, ku krásnemu vzťahu k prírode, k pohybu, k záujmu o históriu, kultúru…

Peter Švec

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9.

0icon

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Marián Tkáč

Naši drahí hlupáci tam hore: chorých liečte a zdravých nechajte na pokoji!

0icon

Nie, tí tam hore si nezaslúžia iné meno: hlupák je totiž aj ten, ktorý činí čo nevie, a aj ten, ktorý činí, čo mu iní prikážu. To, čo s nami utajení samovládcovia sveta zamýšľajú, to raz v náznakoch, inokedy otvorene dávajú najavo. Zbigniew Brzezinski, poľský rodák, zakladateľ Trilaterálnej komisie, ktorá sa podieľa na…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 dôvodov, prečo je prilba naozaj dôležitým ochranným prvkom

0 icon

Je viac ako jasné, že prilby majú svoje opodstatnenie, či už v športe alebo na stavbe. Napriek tomu si dovolíme opäť zdôrazniť, že nasadiť si prilbu na hlavu je to najlepšie, čo môžeš urobiť! Neboj sa, momentálne ti nič nehrozí, keďže sedíš doma za počítačom (keď to čítaš z mobilu,…

Záhadná krajina Vinland a mapa Vikingov

0 icon

Prinášame vám ďalší zaujímavý článok z dielne našej redakcie, kde sa spoločne pozrieme na záhadnú krajinu Vinlad, ktorá je označená na pergamene popri Islande a Grónsku. Po objavení v roku 1957 mapu získal magnát Paul Mellon (žil a pôsobil v rokoch 1907 až 1999), ktorý ju následne daroval Yalovej univerzite v USA. Odborníci o dôveryhodnosti mapy…

Anneliese Michelová a jej záhadná smrť: 1. časť

0 icon

Bola Anneliese Michelová posadnutá alebo usmrtená z nedbanlivosti? Zvláštny prípad mladej Nemky zo 70. rokov minulého storočia otriasol verejnosťou. O niekoľko desaťročí neskôr sa jej príbeh stal námetom pre film V moci diabla. Prinášame dvojdielnu sériu článkov o Anneliese. Na oficiálnej webovej stránke Vatikánu (www.vatican.va) sa píše: „Keď cirkev ako inštitúcia verejne požiada v mene…

10 dôvodov, prečo by si nemal psa nechávať hrať sa v blate

0 icon

Pes je najlepším priateľom človeka, ale zdá sa, že tieto šteniatka tak trocha podlomili dôveru svojich pánov. Pýtaš sa prečo? Nasledujúcich 10 veselých fotografií zo stránky Bored Panda ťa presvedčí o tom, že najlepším priateľom psa nie je človek ale blato! Tieto smiešne fotografie ti určite na tvári vyvolajú úsmev.…

10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

0 icon

Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

Vo svete IT

Rover Perseverance zachytil haváriu pristávacieho modulu

0 icon

Pristávací modul „Sky Crane,“ ktorý zniesol na povrch Marsu rover Perseverance, minulý týždeň havaroval. Dobrou správou je, že rover zachytil fotografie, píše portál Space. Pristávací modul bol posledným krokom počas „siedmich minút strachu.“ Ide o časový úsek, v ktorom musí misia sama prejsť tenkou atmosférou Marsu, spomaliť a dosadnúť na…

Ľudia so sklonmi k extrémizmu si nedokážu poradiť so zložitými úlohami: Tvrdí to nová štúdia

0 icon

Extrémizmus každého druhu môže byť nebezpečný. Jedinci sa môžu v určitých prípadoch obrátiť na násilie, aby dokázali všetkým naokolo svoju pravdu. Bol to práve extrémizmus, ktorý prispel k nespočetnému množstvu tragédií, píše portál IFLScience. Výskumníci z University of Cambridge však tvrdia, že prišli na to, čo môže stáť za extrémistickým…

Toto je TOP 10 celosvetovo najpopulárnejších smartfónov za rok 2020. Zoznam vás určite prekvapí

0 icon

Každoročný rebríček najpopulárnejších smartfónov za predošlý rok je opäť na stole. Tentokrát prišla s komplexným reportom za rok 2020 analytická spoločnosť Omdia, ktorej výsledky boli zverejnené na zahraničnom portáli Phonearena.com. Spoločnosť Omdia vytvorila zoznam „najpopulárnejších“ smartfónov za rok 2020, ktorý vychádza z celkových dodávok týchto zariadení po celom svete. Výsledky…

Google Mapy dostávajú tmavý režim. Takto si ho môžu aktivovať prví šťastlivci, ktorí ho už majú k dispozícii!

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že spoločnosť Google začala s distribúciou viacerých nových funkcií pre Android smartfóny. Jednou z nich je aj natívna podpora tmavého režimu pre aplikáciu Google Mapy. Tmavý režim v Google Mapách je postupne distribuovaný Spoločnosť Google v súvislosti s uvoľnením tejto funkcie…

Sčítanie obyvateľov 2021: Kde, kedy a ako? Pozor, prebieha online!

0 icon

Sčítanie obyvateľov na našom území má dlhú históriu, ktorej začiatok sa datuje ku koncu 18. storočia. Ide tak o jeden z najstarších druhov štatistík, ktorý sa v pravidelných intervaloch opakuje. Jeho cieľom je zistiť nielen to, koľko ľudí žije na území štátu, či miest, ale aj zistiť bližšie demografické informácie…

Armádny Magazín

Izraelský analytik Kedmi odhalil zákerný plán USA o obetovaní Ukrajiny

0 icon

Izrael, 25. februára 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol, že USA nedokázali „podplatiť“ Ruskú federáciu tým, že jej odovzdali pobaltské štáty a Ukrajinu.   Dnes je hlavným geostrategickým cieľom Washingtonu narušenie vzťahov medzi Ruskom a Čínou. Obe mocnosti považujú Američania za kľúčových oponentov. Moskva vystup

Debut slovenského rýpadla na vojenskej výstave v Abu Dhabí

0 icon

Abu Dhabí, 25. februára 2021 (AM) - História spoločnosti CSM INDUSTRY sa v Československu začala písať v roku 1967. V roku 1976 sa začala výroba legendárneho univerzálneho dokončovacieho stroja UDS. Za 50 rokov sa na celom svete vyrobilo a exportovalo viac ako 30 000 strojov a konštrukčných mechanizmov UDS. Stroj je…

Ako cvičenie NATO takmer vyvolalo jadrovú vojnu so ZSSR

0 icon

Rusko, 25. februára 2021 (AM) – Kvôli rozsiahlemu cvičeniu NATO Able Archer sa ZSSR v roku 1983 pripravoval na jadrovú vojnu so Spojenými štátmi, píše The Drive s odvolaním sa na odtajnené materiály amerického ministerstva zahraničia. Dokument obs

Vrtuľníky Bell Huye II putujú do libanonských vzdušných síl

0 icon

FORT WORTH, Texas (25. februára 2021) – Spoločnosť Bell tento mesiac dodala libanonským vzdušným silám (LAF) tri vrtuľníky Bell UH-1H-II. Stroje rozšíria existujúcu flotilu letectva Libanonu, ktoré ich plánuje nasadiť pri najrôznejších pátracích a záchranárskych operáciách, pri transporte vojakov alebo počas hasičských a p

Bezkonkurenčná Derivácia. Najnovší protilietadlový delostrelecký komplex

0 icon

Rusko, 25. február 2021 (AM) - Viete, že Rusko o 5-7 rokov dodá na trh asi 50 nových druhov zbraní a špeciálnej techniky? Určite bude medzi nimi protilietadlový delostrelecký komplex „Derivácia-PVO“ 2S38, predurčený na boj s dronmi, riadené rakety „Grom-E1“ a „Grom-E2“...  

Svetlo sveta

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

Dokedy budeme pozerať na našu slávnu históriu českými očami?

0 icon

Stanovisko k stvárneniu dokumentu o sv. Cyrilovi a Metodovi Vážený pán generálny riaditeľ, na začiatok musíme len zopakovať, že idea vytvoriť a odvysielať vo verejnoprávnej RTVS „Slovenský panteón“ je dobrá a nádejná, realizácia už menej. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k Andrejovi Hlinkovi, robíme tak aj k časti venovanej sv. Cyrilovi a Metodovi. Ide nám o to, aby Panteón bol…

KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

0 icon

Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení. Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi “My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali