Minulý štvrtok Chalífa Haftar vyzval občanov krajiny, aby odmietli politickú dohodu uzatvorenú v roku 2015 v Schiráte, ktorej dôsledkom bolo vytvorenie Vlády národnej jednoty.
“Líbyjčania, ozvali ste sa na našu výzvu vyhlásiť zrušenie politickej dohody, ktorá zničila krajinu, a tiež na výzvu o poskytnutie právomoci tomu, koho považujete za najhodnejšieho, aby riadil krajinu v tejto fáze,“ povedal Haftar a dodal, že “Líbyjčania splnomocnili hlavné velenie (Líbyjskej národnej armády – red.) k tejto historickej misii“.
Vytvorenie Vlády národnej jednoty bolo možné po podpísaní v roku 2015 takzvaných dohôd z Schirátu – po rokovaní medzi líbyjskými stranami v marockom Schiráte. Dokument mal položiť základ politického urovnania v krajine, tieto rozhodnutia však neboli uplatnené napriek úsiliu zahraničných sponzorov (Tuniska, Talianska a Alžírska) a osobitných predstaviteľov OSN.
Reakcia Ruska a USA
Ako oznámil Sputniku zdroj na Ministerstve zahraničia Ruskej federácie, Moskva je prekvapená Haftarovými vyhláseniami o prechode moci v Líbyi a trvá na tom, že konflikt nemá vojenské riešenie.
“Je to divné. Existujú predsa rozhodnutia samitu v Berlíne, a hlavne rezolúcia č. 2510 Bezpečnostnej rady OSN, ktorú majú plniť predovšetkým sami Líbyjčania za pomoci medzinárodného spoločenstva a generálneho tajomníka OSN,” oznámil zdroj.
“Sme za to, aby sa v rámci politického procesu pokračovalo v inkluzívnom dialógu medzi líbyjskými stranami, konflikt nemá vojenské riešenie,“ dodal zdroj agentúry.
USA vyzvali Haftara, aby sa pripojil k humanitárnemu prímeriu v krajine.
“Spojené štáty ľutujú predpoklad veliteľa Líbyjskej národnej armády Haftara, že zmeny politickej štruktúry v Líbyi môžu byť nanútené jednostranným vyhlásením. Avšak veľvyslanectvo víta každú možnosť zapojenia veliteľa LNA Haftara a všetkých strán do dôležitého dialógu o tom, ako má krajina postupovať vpred,” uvádza sa vo vyhlásení na stránke Veľvyslanectva USA v Líbyi na Facebooku.
“V súvislosti s tým, že civilní obyvatelia zažívajú útrapy v posvätnom mesiaci ramadánu a že pandémia covid–19 ohrozuje stále viac ľudských životov, naliehavo vyzývame Líbyjskú národnú armádu, aby sa pripojila ku Vláde národnej jednoty a vyhlásila neodkladné humanitárne zastavenie bojových akcií, ktoré privedie k trvalému zastaveniu paľby, ako to bolo sformulované v priebehu rokovaní 5+5 za prostredníctva misie OSN 23. februára v Ženeve,” podotýkajú na veľvyslanectve.
Nestabilita v Líbyi
Po zvrhnutí a vražde líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v roku 2011 Líbya prakticky prestala existovať ako jednotný štát.
V súčasnej dobe panuje v krajine dvojvládie. Na východe zasadá ľudom zvolený parlament a na západe, v hlavnom meste Tripolise, sídli Vláda národnej jednoty na čele s Faizom Sarradžom.
Úrady vo východnej časti krajiny konajú nezávisle na Tripolise a spolupracujú s Líbyjskou národnou armádou na čele s maršalom Haftarom, ktorý od apríla roku 2019 podniká neustále pokusy o dobytie Tripolisu.