Teherán 31. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR)
Teherán s Izraelom a ľudskými právami neboduje
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa v Teheráne, kam pricestoval na summit Nezúčastnených krajín, (NAM) stretol s iránskym prezidentom Mahmúdom Ahmadínežádom a najvyšším duchovným vodcom krajiny, ajatolláhom Alím Chameneím. Zopár hodín po príjazde do krajiny ich kritizoval za porušovanie ľudských práv v Iráne. Informoval o tom na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom iránskeho parlamentu Alím Laridžáním.
“Hovorili sme o tom, ako by OSN mohla spolupracovať s Iránom na zlepšení situácie v oblasti ľudských práv v Iráne. Máme vážne obavy z porušovania ľudských práv v tejto krajine,” prekvapil Laridžáního Pan Ki-mun.
Panov hovorca Martin Nesirky informoval, že Pan kritizoval iránskych predstaviteľov za urážlivé a neprijateľné slovné útoky na Izrael. Ahmadínežád tento mesiac povedal, že na budúcom Blízkom východe nie je miesto pre židovský štát a Chameneí dodal, že Izrael raz prestane existovať a jeho územie sa vráti Palestínčanom. “Povedal, že takéto urážlivé a buričské vyhlásenia sú neprijateľné a všetci by ich mali odsúdiť,” citoval hovorca Pana.
Pan Ki-mun vyzval iránskych predstaviteľov, aby prijali konkrétne opatrenia a dokázali, že jadrový program ich krajiny má mierové ciele. Naliehal tiež na nich, aby využili svoj vplyv a pomohli ukončiť 17-mesačný ozbrojený konflikt v Sýrii. Pan tiež v Teheráne vyzval všetky krajiny, aby prestali dodávať zbrane všetkým stranám (konfliktu) v Sýrii.
Egyptský prezident vyzval na zahraničnú intervenciu v Sýrii
Samotní predstavitelia Sýrie sa na rokovaniach NAM zúčastnili iba pár hodín. Zaslúžil sa o to egyptský prezident Muhammad Mursí, ktorý na rozdiel od Generálneho tajomníka OSN ostro kritizoval režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada a otvorene podporil tamojších povstalcov. Vyzval pritom na zjednotenie sýrskej opozície a nenásilnú demokratickú transformáciu krajiny. Krviprelievanie v Sýrii sa podľa neho neskončí bez “aktívnej intervencie” zo zahraničia.
“Naša solidarita so zápasom sýrskeho ľudu proti utláčateľského režimu, ktorý stratil svoju legitimitu, je morálnou povinnosťou, a tiež politickou a strategickou nevyhnutnosťou,” vyhlásil Mursí v Iráne, ktorý je verným spojencom Asada.
Sýrska vládna delegácia podľa televízie al-Džazíra na protest proti jeho slovám odišla z rokovacej sály.
Egyptský prezident týmto krokom prekvapil svojho možného iránskeho spojenca. Vzťahy Egypta a Iránu boli od islamskej revolúcie v roku 1979 zmrazené vzhľadom na egyptskú podporu iránskeho šacha a mierovú zmluvu medzi Egyptom a Izraelom.
Teherán preto vítal vlaňajšie povstanie v Egypte, ktoré napokon priviedlo k moci súčasného islamistického prezidenta Mursího. Ten sa podľa pozorovateľov snaží predísť priamej roztržke s Iránom a chce ho zaangažovať do medzinárodných snáh o urovnanie konfliktu v Sýrii.
Mursí Iránu oficiálne odovzdal rotujúce predsedníctvo v NAM. Teherán prezentuje svoje začínajúce trojročné predsedníctvo v 120-člennej organizácií ako neúspech politiky USA zameranej na zahraničnopolitickú izoláciu Iránu.