Fakty bez pátosu: Nenávistné kampane valcujú Slovensko. Spontánny protest pred parlamentom zneužili politici

Bratislava 24. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Facebook,Screenshot)

 

Kampane politikov na sociálnych sieťach ničia spontánne občianske aktivity. Akákoľvek snaha z ľudu o zlepšenie situácie v krajine je potláčaná konaním a stanoviskami politikov. Sociálne siete fungujú ako destabilizátory zomknutosti národa

protest pred NR SR v Bratislave
Na snímke protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave

O proteste, ktorý sa konal dňa 23. júla 2021 pred NR SR kolujú vo verejnosti rôzne názory a sú až neuveriteľne protichodné. Neoliberálna časť spoločenského spektra ich odsudzuje za to, že bola zranená policajtka. Prirovnávajú ich k útoku na americký Capitol. Tzv. proslovenkí a sociálne orientovaní politici ich naopak podporujú. Pochopiteľne. Jeden z pokrikov protestujúcich bol: “Nech žije Fico”.

Radikál Kotleba vyzval dav na zotrvanie pred parlamentom. Hovoril do megafónu o akomsi prinášaní obete zo strany národa.

K protestu, ktorý vznikol z občianskej iniciatívy sa vyjadrujú všetci verejne exponovaní ľudia. Zasiahol Slovensko nečakane a priamo do srdca. Stal sa tak za poslednú dobu jedným z mála protestov, ktoré postavili verejnosť do pozoru. Napadla ma pri tom otázka: “Kde v tomto politickom prihrievaní si vlastnej polievočky stojí nespokojný občan a aké je jeho skutočné postavenie? Rozanalizujeme teda fakty z protestu a pozrime sa na reakcie politikov a aktivistov skúmavo.

“Neoliberálna taktika, ako sa vysporiadať s protestom, ktorý neobvykle zaujal verejnosť je priamočiara a nápadito vedie k rozloženiu občianskych aktivít. Jej nástrojom sa stala nenávistná kampaň”

Na sociálnych sieťach bola na nenávistné kampane zneužitá fotografia, na ktorej poslanec Blaha potľapkáva poslanca Kotlebu po rameni. Fotografia sa stala okamžite virálna, keďže ju zdieľali všetci neoliberálni politici. Dokonca ju zdieľal aj minister pre diplomaciu Korčok, ktorý by mal národ, ako profesionálny diplomat upokojovať.

Fotografia mala prostredníctvom nenávistnej kampane dosiahnuť v spoločnosti jediný efekt: Podsunúť verejnosti názor, že Blaha je rovnaký typ politika ako Kotleba a mal by preto dostať rovnakú spoločenskú nálepku fašista, akú má Kotleba. Z analytického pohľadu je to nenávistné konanie, navyše, nezakladajúce sa na realite. Blaha nie je fašista ani náznakom. Zamerať pohľad verejnosti však rozhodne treba na spoločenské následky takýchto kampaní, ktoré sú kópiami rozdeľovania spoločnosti z minulosti. Dôvody sú prosté: rozložená spoločnosť nemá žiadny spoločenský výtlak.

blaha kotleba
Na snímke Ľuboš Blaha a Marian Kotleba

Závažnú úlohu rozkladu slovenskej spoločnosti plnia neoliberálni influenceri, napr. stránka Zomri a Prečo ľuďom hrabe. Tie použili na oslabenie spoločenského výtlaku protestujúcich prirovnanie k útoku na Capitol. Všetko samozrejme pod rúškom satiry.

protest
Ilustračné foto

Veľmi účinné taktika na rozloženie spoločenských nepokojov. Blahova podpora protestu bola teda spoločensky zneužitá na rozklad výtlaku protestu a sám Blaha sa stal obeťou ich nenávistnej kampane. Žiadny “útok na Capitol” sa nekonal. Je to skôr poplašná správa, ako realita.

Stránka “Prečo ľuďom hrabe”, použila tradične, oveľa primitívnejšie formy rozkladu spoločenských nálad. Aktivity verejnosti potláčali tým, že odpor k súčasnej politike nazvali “Pohľaďom dezolátov”.  Z hľadiska spôsobu, vcelku nechutná a nemorálna kampaň. Protestujúci občan nie je dezolát.

protest
Ilustračné foto

Ide o dosť zaostalú taktiku rozdeľovania spoločnosti. Z hľadiska účinnosti, je však škodlivá. Z histórie je známe, že konečný spoločenský efekt takéhoto druhu nenávistných kampaní je skôr opačný a nálady obyvateľstva skôr radikalizuje. Stránka “Prečo ľuďom hrabe” sa teda radí medzi ultra radikálne spoločenské sily. Jej rozvratnú spoločenskú činnosť by si mali viac začať všímať úrady.

 

Zranená policajtka je obohratá pieseň

Na úvod oboznámenia sa s realitou demokracie, si je treba uvedomiť jednu podstatnú vec. Protesty, ako demokratický nástroj moci verejnosti neboli do demokratických procesov implementované, aby niečo zmenili. Protesty sami o sebe fungujú skôr, ako “pretlakový ventil” spoločenského napätia. Schopnými akýchkoľvek zmien sú až vtedy, keď protestujúci dosiahnu širší spoločenský konsenzus. To vedie k podpore, napr. spolupráci protestujúcich s odbormi alebo vykonávateľmi štátnych mocí vo funkciách, ktorí sú naklonení spoločenskej zmene, generálne štrajky, ako nátlakový spôsob vyjednávania s vládou a podobne. Je to teda širší spoločenský konsenzus, čo dnes neoliberáli maria. Ide im o zamedzenie vzniku širokej spoločenskú mienky a zranená policajtka je zastaralá taktika na jej ovládanie. Funguje iba v spoločnostiach s nerozvinutými tradíciami kladenia spoločenského odporu. Preto je na Slovensku často používaná, ale napr. vo Francúzsku – v kolíske búrlivých protestov by určite nezabrala. Tam sa bežne rozbíjajú výklady a podpaľujú autá.

Tieto primitívne taktiky poznáte aj z minulosti, kedy bol na rozloženie názorovosti o proteste na viacero spoločenských prúdov, použitá informácia o zranenom policajtovi. Pokiaľ sa nemýlim, tak to bolo vtedy, keď protestujúcich nazval minister Naď “opicami zavesenými na bráne”.

Hospodárske noviny zverejnili na svojej stránke celý priebeh protestov, takmer 7,5 hodinové video. V minutáži od 2:33:30 do  2:33:45, viacerí protestujúci uviedli, že zverejnené informácie o zranenej policajtke nie sú pravdivé. Existujú teda očití svedkovia, ktorí incident opisujú inak, ako slovenské korporátne médiá a neoliberálni politici.

Realita je taká, že povolanie policajta je rizikové. Musí konať na rozkaz a keď rozkaz znie “Potlačiť dav dolu zo schodov parlamentu”, ako tomu bolo v tomto prípade, tak je viac, ako predpokladateľné, že môže prísť k úrazu. Ale, to sa v tomto prípade nestalo. Našťastie.

Skúsenosť z iných demokracií je taká, že sa to stáva – aj to je historickou súčasťou demokratických protestoch v prípadoch, kedy sa úrady snažili o ich bezbrehé potláčanie. Politici majú aj inú, demokratickejšiu možnosť – zaoberať sa pravými dôvodmi nepokojov a zjednávať nápravy. Ak existujú teda na Slovensku obete nepokojov, potom je to na vrub súčasného vedenia štátu. Slovensko predsa dlhodobo vykazuje vysokú mieru občianskej nespokojnosti. Čo robili dodnes politici na ukľudnenie? Nenávistnými kampaňmi na sociálnych sieťach situáciu iba hrotia.

V skutočnosti malo ísť o nevoľnosť policajtky hodinu po nadýchaní sa výparov obranného aerosolu. Pre médiá to potvrdila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová. Zo strany korporátnych médii ide teda bezpochyby, iba o ďalší podporný argument na rozkladanie verejnej mienky na viac prúdov.

Jednoduchší, v zmysle prvoplánovo konajúci politici, ako napr. ministerka Remišová to okamžite zneužili, na akési, nevydarené odsúdenie demokratických protestov verejnosti. Na svojom sociálnom profile uviedla: “Útoky na políciu počas agresívnej demonštrácie pred parlamentom sú absolútne neprípustné. Je to výsledok zničujúcej politiky ľudí, ktorí sa dnes boja politickej aj trestnej zodpovednosti”. Evidentne si iba neuvedomila, že píše v prvom rade o sebe – o súčasnej politickej garnitúre pri moci.

Protest zneužil v neprospech svojich protestujúcich aj minister Mikulec. Na svojom statuse, okrem iného píše: “Nedokážem však pochopiť, aký je skutočný úmysel a cieľ ľudí, ktorí po policajtoch hádžu vajíčka a striekajú ich kečupom. Som však presvedčený, že snaha vyvolať otvorený dialóg to nie je. Skutočnosť, že sa na takúto úroveň zníži súdruh Blaha, poslanec Fico, či Kotleba je do očí bijúcim dôkazom toho, že jediné, o čo usilujú je burcovať ľudí, vyvolávať vášne, nepokoje, neustále klamať a šíriť dezinformácie.”

Nie je to pravda – ide iba o druh Mikulcovej nenávistnej kampane na sociálnej sieti, zameranej proti opozícii. Ani Kotleba, ani Blaha, ani Fico sa na hádzanie vajíčok na policajtov neznížili a ani to otvorene nepodporovali. Pokiaľ máme hovoriť o “otvorenom dialógu”, tak sú to práve Blaha s Ficom, ktorí od volieb 2020 nerobia nič iné, iba sa snažia o vyvolanie otvoreného dialógu s vládou.

 

Komické štáby korporátnych médií

Zaujímavé bolo sledovať, ako na výzvy protestujúcich reagovali niektorí novinári. Napr. niektorí členovia štábu Markízy pozerali na protestujúci dav, ako na zjavenie, čím dávali najavo svoje pohŕdavé spoločenské postoje. Tiež, akúsi spoločenskú nadradenosť. Príde mi to na prácu profesionálov vcelku úsmevné.

Som odporca akýchkoľvek násilností na ľuďoch pri demonštráciách. Na druhej strane, skúsenosti z rozvinutých demokracií hovoria o inom správaní sa novinárov počas protestov. Napríklad vo Francúzsku je pri protestoch úplne bežné, že novinári chodia na protesty v nepriestrelných vestách s helmami na hlavách. V spoločnosti, ktorú stvorili svojimi protinárodnými postojmi hlavne korporátne médiá by som kolegom odporučil, aby sa správali rovnako, ako ich francúzski kolegovia. Pri označení by dokonca mali používať maskovanie “PRESS” a neuvádzať svoju pravú príslušnosť k médiu. Je to bohužiaľ pomerne nebezpečný jav aj v rozvinutejších demokraciách.

Nejde iba o nebezpečenstvo hroziace novinárom zo strany davu, naopak. Novinári sa často stávajú obeťami útokov polície. „Som profesionálny novinár. Rozumiem rizikám, ktoré podstupujem, a viem, ako sa dostať do bezpečia, ak je to potrebné. Ale nemôžem bojovať proti tomu, aby som sa nestal terčom polície,„ uviedol pred dvoma rokmi po jednom z rozsiahlych protestoch francúzsky novinár Valentin Belleville.

„Boli sme cielene, zámerne zameraní,” vysvetľuje Ulrich Lebeuf, fotograf časopisu Liberation po protestoch v Toulouse. Zatiaľ čo na námestí Place du Capitole, medzi žltými vestami a políciou, stúpalo napätie, traja fotografi sme sa držali ďalej od demonštrantov „v bezpečnostnej pozícii” a čupeli za stenou McDonald-u. Policajt však hodil taktický granát smerom ku nám,” komentoval situáciu zranený novinár.

francuzsko novinar
Ilustračné foto

 

Kotleba a Danko sú ďalšími rozkladnými elementmi občianskych protestov 

Pri analýze skutkového stavu protestujúcej spoločnosti sa treba zameriavať aj na tzv. politických parazitov. Sú totiž nekonečným zdrojom zneprehľadňovania situácie. Práve ich zásluhou sa často stáva, že občan má pocit, že žije v neprehľadnej spoločnosti, kde bojuje každý s každým. Takto sa v súvislosti s protestom pred parlamentom zasprával napr. Andrej Danko, predseda mimoparlamentnej politickej strany SNS. Na svojom statuse obvinil politika Borisa Kollára citujem: “Vyzývame Borisa Kollára, aby sa vzdal funkcie predsedu parlamentu a ospravedlnil sa demonštrantom. Je to hrubý zásah do práv občanov. Slovenský parlament je oddnes pošpinený silou agresie a brutality. Kollár vpustil ťažkoodencov bočným vchodom a títo bezprecedentne použili obušky a slzotvorný plyn.”

Ľuďom, ako napr. Marián Kotleba či Andrej Danko a samozrejme aj iným politikom, ktorí permanentne zneužívajú spontánne aktivity národa na svoje zviditeľňovanie sa, by som odporučil, aby si obliekli tričko, krátke nohavice, postavili sa spolu s protestujúcimi do davu, mávali transparentami a kričali pronárodné heslá. Rozhodne by tak svojim stranám pomohli oveľa viac. Na ich “vodcovské” vyhlásenia na tribúne či spoza internetu na sociálnych sieťach, nie je dnes nikto zvedavý a ich postoje majú opačný spoločenský efekt, akým sa prezentujú.

 

Ochrana  pred politickým zneužívaním občianskych protestov je na mieste

Symbolikou protestu pred NR SR sa stalo zneužitie protestu na politické účely. V slovenskej spoločnosti sa to deje pomerne dlho a ak je niečo na Slovensku viditeľné pomerne jasne, tak je to politický nezáujem o spontánne aktivity národa. Ide skôr o politickú dehonestáciu protestov naprieč celým celým politickým spektrom – to zdôrazňujem. 

Strávil som podrobnou analýzou protestu mnoho hodín a dve veci môžem tvrdiť veľmi zodpovedne: Aktivisti zo strany organizátorov protestov sú demokraticky vyspelí ľudia a organizujú svoje protesty na slovenské pomery veľmi dobre. Nakoniec, spontánny protest pred parlamentom, ktorý zatriasol spoločnosťou je toho dôkazom. Nie je dôvod, im neveriť. A po druhé, politická podpora slovenských protestov nie je vo vyhláseniach politikov, ktorí sa chodia na tieto akcie zviditeľňovať. Mala by byť zásadne iba v podpore z pozadia. Mám na mysli hlavne širokospektrálnu spoločenskú podporu protestov a jej vyjednávanie s odbormi a inými záujmovými spoločenskými skupinami, ktoré by spoločenskú váhu protestov znásobovali. Napríklad lekárskou komorou a podobne, keďže sa jedná o protesty proti povinnému očkovaniu. A presne toto dnes nikto nerobí, napriek tomu, že opozícia na to má svoje páky. Nemožno teda hovoriť o reálnej politickej podpore protestov zo strany opozície.

Tony Belohorec

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pelé sa vrátil na JIS, podľa dcéry sa zotavuje dobre

0 icon

Sao Paulo 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Alexander Zemlianichenko, File)   Legendárny brazílsky futbalista Pelé sa po troch dňoch vrátil na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa zotavuje po operácii nádoru v hrubom čreve. Informovali o tom brazílske médiá, predstavitelia nemocnice sa k správe nevyjadrili. Podľa jeho dcéry Kely Nascimentovej sa…

182. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   „Som zvedavá veľmi, a či lepšie povedané priam zmieram zvedavosťou dozvedieť sa kto si, odkiaľ pochádzaš, ale predovšetkým chcem vedieť, odkiaľ máš ten neobyčajne zvláštny amulet, čo ti visí na krku, lebo musíš vedieť, že tento amulet je...“ Prv však ako mohla…

Brutálny útok: Známy trenčianský transsexuál dobodal 17-ročné dievča

0 icon

Trenčín 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Polícia SR)   Transsexuál – muž prezliekajúci sa za ženu – ktorý má byť Trenčanom známy, včera večer dobodal iba 17-ročné dievča, informuje portál tvnoviny.sk Transsexuál mal útočiť večer pred 21.00 hodinou na Električnej ulici. Podľa dostupných informácií vybehol z kríkov a dievča trikrát bodol zo…

Austrálska senátorka odkazuje nezaočkovaným: Ešte vám bude horúco!

0 icon

Canberra 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Austrália, ktorú „preslávili“ prísne lockdowny i masívna výstavba karanténnych centier, má ďalšiu hviezdu „covidového neba“ – tentoraz sa ňou stala senátorka za Tasmániu Jacqui Lambie, ktorá vyhlásila vojnu nezaočkovaným Austrálčanom Vlnu pobúrenia len nedávno vyvolala premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklian, ktorá občanom…

Prvýkrát v histórii: Francúzsko reaguje na strategickú spoluprácu a povoláva svojich veľvyslancov z USA a Austrálie

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar, TASR/AP-Evan Vucci)   Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v piatok večer oznámil, že krajina okamžite povoláva svojich veľvyslancov z USA a Austrálie na konzultácie. Francúzsko tak reaguje na novú strategickú spoluprácu USA, Británie a Austrálie, v dôsledku ktorej Canberra zrušila…

Posolstvo kapitána, ktorý sa búri proti povinnému očkovaniu: Austrália, zobuď sa!

0 icon

Canberra 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Po kapitánovi hasičov Cristianovi Granuccim, ktorý sa verejne vzoprel nariadeniu, zavádzajúcemu povinné očkovanie zamestnancov mesta Los Angeles, pozná svet meno ďalšieho rebela. Je ním kapitán najväčšej austrálskej leteckej spoločnosti Qantas Graham Hood. Vo videu, ktoré obletelo planétu, striktne odmietol povinnú vakcináciu - svojmu…

Komentované udalosti týždňa: Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády. (Ne)spravodlivý súdny proces s Dušanom Kováčikom sa chýli ku koncu – rozhoduje Tódovej kamoška? Pápež František na Slovensku. Nicholsonová odkazuje nezaočkovaným: Ak nemáte covid-pas, nepatríte do spoločnosti

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Jakub Kotian,Martin Baumann,Pavol Zachar)   Prinášame vám top udalosti týždňa   Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády Igor Matovič a jeho hnutie OĽaNO dostalo vo voľbách silný mandát na boj proti korupcii - zákonným spôsobom. Matovič si však svoj mandát vysvetlil po…

Ukrajina uvalila sankcie na organizátorov ruských parlamentných volieb na Kryme

0 icon

Kyjev 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) uvalila sankcie na organizátorov ruských parlamentných volieb na Kryme a v samozvaných republikách v Donbase. Oznámil to v piatok tajomník RNBO Olexij Danilov, informuje tlačová agentúra TASS "Väčšina týchto sankcií sa vzťahuje na jednotlivcov zainteresovaných v…

Zomrel bývalý alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika

0 icon

Alžír 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Sidali Djarboub, File)   Bývalý alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika, ktorý v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia bojoval za nezávislosť krajiny od Francúzska a po 20 rokoch pri moci z funkcie v roku 2019 pod tlakom masových prodemokratických protestov odstúpil, zomrel vo veku…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali