Európska liga: Villarreal vyhral nad Tel Avivom 4:0 a vedie I-skupinu

Bratislava 6. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Futbalisti Slavie Praha zvíťazili vo štvrtkovom zápase 3. kola Európskej ligy UEFA 2020/2021 nad Nice 3:2 a dostali sa na čelo C-skupiny. Smolný duel má za sebou slovenský reprezentant Michal Ďuriš, ktorý dostal červenú kartu a jeho Omonia Nikózia prehrala s Granadou CF 0:2

Slavia Praha - OGC Nice
Hráč Slavie Jan Kuchta (dole) oslavuje so spoluhráčmi tretí gól v zápase C -skupiny 3. kola skupinovej fázy Európskej ligy Slavia Praha – OGC Nice

Slávisti nastúpili na domáci duel bez viacerých futbalistov, keďže len pár dní pred štartom sa v tíme objavil koronavírus a tréner Jindřich Trpišovský musel doplniť káder hráčmi z B-tímu. Na jej hre to však nebolo veľmi poznať a už po štvrťhodine išla do vedenia. Jan Kuchta využil zaváhanie obrany hostí a zblízka otvoril skóre. V 33. minúte síce po peknej narážačke vyrovnal Amine Gouiri, no Slavia išla do šatní s náskokom. V 43. minúte sa presadil po rohu Abdallah Sima. Domaci mali viac z hry aj v ďalšom priebehu, súpera v druhom polčase takmer k ničom nepustili a v 71. minúte poistil ich triumf druhým gólom Kuchta. V nadstavenom čase ešte znížil Dan Ndoye. V druhom zápase skupiny zvíťazil Bayer Leverkusen na pôde Hapoel Beer Ševa 4:2 a rovnako ako český tím má na konte šesť bodov.

Darilo sa aj druhému pražskému klubu, Sparta zvíťazila na štadióne Celticu Glasgow 4:1. Do vedenia išla v 26. minúte, keď po rohu hlavičkoval slovenský obranca Dávid Hancko do žrde a odrazenú loptu poslal do siete Lukáš Juliš. Dvadsaťpäťročný útočník bol pri chuti a tesne pred prestávkou poslal hostí do dvojgólového vedenia. Po hodine hry síce znížil domáci útočník Leigh Griffiths, no v 77. minúte spečatil hetrik Juliš a definitívne rozhodol o triumfe svojho tímu. V závere ešte upravil skóre Ladislav Krejčí. Hancko bol na ihrisku do 73. minúty. V šlágri H-skupiny zvíťazilo Lille na ihrisku AC Miláno 3:0. Hrdinom duelu bol turecký stredopoliar Yusuf Yazici, ktorý zaznamenal hetrik. Francúzsky klub vedie tabuľku so siedmimi bodmi, Miláno má o jeden menej, Sparta je s tromi tretia.

Tretí český zástupca Slovan Liberec, ktorý mal taktiež problémy s koronavírusom, utŕžil debakel na štadióne nemeckého bundesligistu TSG 1899 Hoffenheim 0:5. O dva góly domácich sa postaral v prvom polčase izraelský reprezentant Munas Dabbur, po prestávke sa presadil Florian Grillitsch a dvakrát Sargis Adamjan. V drese hostí odohral celé stretnutie Martin Koscelník, Jakub Hromada bol na trávniku do 77. minúty, Lukáš Csáno nastúpil v 67. minúte. Hoffenheim má po troch dueloch na konte deväť bodov a skóre 11:1, Liberec nazbieral tri body.

Prvé tri body do tabuľky D-skupiny získal poľský Lech Poznaň, ktorý si poradil doma so St. Liege 3:1. V jeho drese odohral celý duel slovenský stopér Ľubomír Šatka. Dramatický priebeh malo druhé stretnutie skupiny, v ktorom Benfica Lisabon privítala Glasgow Rangers. Domáci sa ujali vedenia už v 2. minúte, keď si dal vlastný gól Connor Goldson, no v 19. minúte prišli o skúseného stopéra Nicolasa Otamendiho, ktorý ako posledný muž fauloval unikajúceho útočníka. O päť minút prišlo vyrovnanie, keď si zrazil loptu do siete Diogo Goncalves. Hostia sa potom dostali do dvojgólového vedenia po zásahoch Glena Kamaru, a Alfreda Morelosa, ale oslabená Benfica dokázala vybojovať aspoň bod. V 77. minúte znížil Rafa Silva a v nadstavenom čase vyrovnal Darwin Nunez. Oba tímy majú na konte sedem bodov.

Na štvrtkový zápas E-skupiny jeho Omonie Nikózia s Granadou (0:2) nebude v dobrom spomínať slovenský reprezentačný útočník Michal Ďuriš, ktorý videl v 41. minúte za šlapák druhú žltú a následne červenú kartu a musel predčasne pod sprchy. Jeho krajan Tomáš Hubočan odohral celý duel. Omonia je na poslednom mieste tabuľky s jedným bodom. Granada má na čele dvojbodový náskok pred PAOK-om Solún, ktorý zdolal doma PSV Eindhoven 4:1.

V F-skupine sa Stanislav Lobotka tešil z triumfu jeho Neapola na pôde chorvátskej Rijeky 2:1. Klub spod Vezuvu figuruje na čele tabuľky, rovnako šesť bodov majú aj Alkmaar a Real Sociedad San Sebastian. V A-skupine triumfoval AS Rím doma nad CFR Kluž vysoko 5:0 a na konte má sedem bodov.

V “jéčku” zvíťazili hráči Tottenham Hotspur na ihrisku Ludogorca Razgrad 3:1. Do vedenia išli už v 13. minúte, keď sa po rohu presadil hlavou Harry Kane. Pre anglického útočníka to bol jubilejný dvojstý gól v drese Spurs, tento míľnik dosiahol v 300. zápase v klube. Okrem toho si pripísal aj asistenciu na gól Lucasa Mouru, tretí pridal Giovani Lo Celso. Za domácich skóroval Claudiu Keseru.

V B-skupine triumfoval Arsenal Londýn nad Molde 4:1 aj vďaka dvom vlastným gólom nórskeho mužstva a s deviatimi bodmi sa priblížil k postupu do šestnásťfinále. Plný počet bodov z troch zápasov má aj Leicester City, ktorý doma zdolal portugalskú Bragu vysoko 4:0. O dva góly sa postaral Kelechi Iheanacho, ďalšie pridali Dennis Praet a James Maddison.

Do jarného šestnásťfinále postúpia prví dvaja z každej skupiny, doplní ich v ňom osem tretích zo skupín Ligy majstrov. Finále EL sa v tejto sezóne bude hrať 26. mája 2021 v poľskom Gdansku.

Rapid Viedeň – Dundalk FC 4:3 (1:1)

Góly: 22. Ljubicic, 79. Arase, 87. Hofmann, 90.+1 Demir – 7. Hoban, 81. a 90.+6 McMillan (oba z 11m)

Arsenal Londýn – Molde FK 4:1 (1:1)

Góly: 45.+1 Haugen (vl.), 62. Sinyan (vl.), 69. Pepe, 88. Willock – 22. Ellingsen

1. Arsenal      3 3 0 0 9:2 9

2. Molde        3 2 0 1 4:5 6

3. Rapid Viedeň 3 1 0 2 5:6 3

4. Dundalk      3 0 0 3 4:9 0

C-skupina:

Hapoel Beer Ševa – Bayer Leverkusen 2:4 (2:2)

/Šatka za domácich celý zápas/

Benfica Lisabon – Glasgow Rangers 3:3 (1:2)

Góly: 2. Goldson (vl.), 77. Silva, 90.+1 Nunez – 24. Goncalves (vl.), 25. Kamara, 51. Morelos, ČK: 19. Otamendi (Benfica)

1. Glasgow Rangers 3 2 1 0  6:3 7

2. Benfica Lisabon 3 2 1 0 10:5 7

3. Lech Poznaň     3 1 0 2  5:6 3

4. Standard Liege  3 0 0 3  1:8 0

E-skupina:

Omonia Nikózia – Granada CF 0:2 (0:1)

Góly: 4. Herrera, 64. Suarez Charris, ČK: 41. ĎURIŠ (Omonia)

/za domácich Hubočan celý zápas, Ďuriš do 41. min, keď dostal druhú ŽK/

PAOK Solún – PSV Eindhoven 4:1 (0:1)

Góly: 47. Schwab, 56. a 66. Živkovič, 58. Tzolis – 21. Zahavi (z 11m)

1. Granada        3 2 1 0 4:1 7

2. PAOK Solún     3 1 2 0 5:2 5

3. PSV Eindhoven  3 1 0 2 4:7 3

4. Omonia Nikózia 3 0 1 2 2:5 1

F-skupina:

HNK Rijeka – SSC Neapol 1:2 (1:1)

Góly: 13. Murič – 43. Demme, 62. Braut (vl.)

/Lobotka za hostí do 60. min/

Real Sociedad San Sebastian – AZ Alkmaar 1:0 (0:0)

AC Miláno – Lille OSC 0:3 (0:1)

Góly: 22., 55. a 58. Yazici (prvý z 11m)

Góly: 11. Osmanpasa, 88. Kayode

Villarreal CF – Maccabi Tel Aviv 4:0 (1:0)

J-skupina:

Ludogorec Razgrad – Tottenham Hotspur 1:3 (0:2)

Góly: 50. Keseru – 13. Kane, 33. Lucas, 62. Lo Celso

Royal Antverpy – LASK Linz 0:1 (0:0)

Gól: 55. Eggestein, ČK: 68. Holland (LASK)

1. Tottenham         3 2 0 1 6:2 6

2. Antverpy          3 2 0 1 3:2 6

3. LASK Linz         3 2 0 1 5:6 6

4. Ludogorec Razgrad 3 0 0 3 5:9 0

K-skupina:

Feyenoord Rotterdam – CSKA Moskva 3:1 (0:0)

Góly: 63. Haps, 71. Kokcu, 72. Geertruida – 80. Sensei (vl.)

Dinamo Záhreb – Wolfsberger AC 1:0 (0:0)

Gól: 76. Atiemwen

1. Dinamo Záhreb       3 1 2 0 1:0 5

2. Wolfsberger         3 1 1 1 5:3 4

3. Feyenoord Rotterdam 3 1 1 1 4:5 4

4. CSKA Moskva         3 0 2 1 2:4 2

L-skupina:

Crvena Zvezda Belehrad – KAA Gent 2:1 (1:1)

Góly: 12. Kanga, 59. Katai – 31. Odjidja-Ofoe

TSG 1899 Hoffenheim – Slovan Liberec 5:0 (2:0)

Góly: 22. a 30. Dabbur, 59. Grillitsch, 71. a 76. Adamjan.

19:32

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla tohto roka schodok na úrovni 3,2 miliardy eur. Medziročne sa tak zvýšil o 1,005 miliardy eur alebo 45,8 %. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií (MF) SR.

19:22

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR má od začiatku mája nového riaditeľa. Odchádzajúceho Jozefa Bíreša nahradil Martin Chudý, ktorý organizáciu riadil už počas úradníckej vlády. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

19:18

Parížska univerzita Sciences Po odmietla požiadavky protestujúcich študentov, aby prehodnotila svoje vzťahy s partnerskými izraelskými inštitúciami. Uviedol to vo štvrtok jej dočasný riaditeľ Jean Basseres. Niektorí študenti v reakcii na to avizovali, že na budúci týždeň začnú hladovku.

19:17

Poľská tenistka Iga Swiateková sa stala prvou finalistkou dvojhry na turnaji WTA v Madride. V semifinále v pozícii nasadenej jednotky zdolala osemnástku “pavúka” Američanku Madison Keysovú hladko 6:1, 6:3.

19:05

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere 10. rokovacieho dňa 12. schôdze venovali novele zákona o rodnom čísle. Rokovanie má pokračovať opäť v piatok (3. 5.). Na programe majú poslanci napríklad novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslankýň za PS. Počas dňa by poslanci nemali hlasovať, rokovať by mali do 15.00 h.

19:01

Spojené štáty vo štvrtok vyjadrili znepokojenie z návrhu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu, o ktorom rokuje parlament v Gruzínsku. Kritici tvrdia, že pripomína ruskú legislatívu, ktorá sa využíva na potlačenie disentu.

18:51

Osem detí utrpelo vo štvrtok zranenia v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď ruské navádzané bomby zasiahli prevádzku istej firmy nachádzajúcu sa pri športovom komplexe, v ktorom deti vtedy trénovali. Oznámili to miestni predstavitelia.