Europoslanec Zdechovský varuje: Politický islam a právo šaría sa už presadzujú aj v Európe

Europoslanec Zdechovský varuje: Politický islam a právo šaría sa už presadzujú aj v Európe

Praha/Štraburg 21. mája 2018 (HSP/Foto:Facebook)

 

Český europoslanec Tomáš Zdechovský upozorňuje na to, že v niektorých krajinách západnej Európy sa začínajú presadzovať politické hnutia, ktorých cieľom je zaviesť “islamskú demokraciu”. Svoje postrehy rozvinul v svojom blogu

Na snímke český europoslanec Tomáš Zdechovský

Český politik informuje, že jednou z prvých politických strán v Európe, ktoré otvorene hovoria, že chcú v krajine, kde pôsobia, vytvoriť islamský štát či presnejšie islamskú demokraciu a zaviesť islamské právo šaría je belgické hnutie Islam. Tento názov podľa oficiálnej stránky strany znamená Solidarité, Liberté, Authenticité a Moralia. “Táto strana presadzuje oddelenú mestskú dopravu pre mužov a ženy, povinnosť mať halal potraviny na každej škole, umožnenie nosenia šatiek na všetkých miestach a tiež zavedenie trestu smrti,” uviedol Zdechovský o nebezpečnom hnutí založenom v Belgicku v roku 2012.

Reklama

“Mimochodom, veľmi zaujímavú osobnú históriu má hlavná tvár tejto strany Redouane Ahrouch. Už na začiatku svojho politického pôsobenia tvrdil, že chce presadzovať etiku v politike. Pikantné na tom je, že on sám inak v roku 2003 odsúdený za domáce násilie, ktorého sa opakovane dopúšťal. A v strane Islam nie je s podobnou históriou sám!”

Tomáš Zdechovský, ktorý v Európskom parlamente zastupuje české strany KDU-ČSL, dodáva, že Belgicko sa s islamizmom v mnohých podobách potýka už dlhšiu dobu. “O tom, že ide o reálne existujúci problém, sme sa mohli presvedčiť najskôr pri teroristickom útoku na bruselskíé židovské múzeum v roku 2014. Po útokoch, ktoré sa odohrali na jeseň nasledujúceho roka v Paríži, sa tiež dostalo do všeobecného povedomia, že bruselská časť Molenbeek bohužiaľ slúžila ako liaheň teroristov, ako som písal už skôr,” pripomína bývalý publicista a politický analytik.

Reklama

Popri tom Belgicko má podľa údajov z roku 2015 jedno smutné prvenstvo. Okolo 500 ľudí odišlo bojovať do radov tzv. Islamského štátu a Belgicko sa tak stalo európskou krajinou s najväčším počtom ľudí v IS na počet obyvateľov. “Niekoľko mesiacov potom nasledovali teroristické útoky na bruselskom letisku a v metre. A popri tom sa islamizmus začína pomaly presadzovať aj na miestnej politickej scéne.”

“Za zmienku určite stojí ešte fakt, že najväčšími zástancami migrantov z moslimských krajinách sú v Belgicku ľavicové strany, liberáli a neziskové organizácie, ktoré sú aj najčastejšími kritikmi opatrení na obmedzenie migrácie. Vychádzajú často z predpokladu, že multikultúrna spoločnosť bude viac tolerantná a oni získajú voliča. Príklad Belgicko však ukazuje, že je to naopak,” napísal Zdechovský s dodatkom, že belgické tajnej služby opakovane na odchody mladých bojovať do Sýrie upozorňovali, že radikalizácia a islamizmus sa najlepšie šíri u vnukov pôvodných migrantov, ktorí hľadajú svoje korene a odpovede na svoju identitu, ktoré im dáva radikálny islam. Mnohé veľké politické strany sú podľa neho aj naďalej presvedčené o svojej multikultúrnej pravde a dôkazy ignorujú.

 

Dopyt po moslimskej strane existuje

“Najdôležitejšou otázkou preto je, či sa skutočne máme obávať toho, že by strana Islam mohla získať v Belgicku reálny politický vplyv a krajina mala na krku aj jednu otvorene antisystémovou stranu? Môžeme sa samozrejme utešovať dátami z prieskumu z roku 2016, uskutočneného medzi moslimami v Bruseli a vo Flámsku. Podľa získaných informácií zastáva len málo opýtaných moslimov otvorene nenávistné postoje alebo sympatie k radikálnym formám islamu. Napr. 14,5% ľudí má či skôr má pochopenie pre radikalizáciu mladých a len 6% má či skôr má pochopenie pre ľudí, čo išli bojovať do Sýrie v radoch IS.”

Reklama

To ale podľa Zdechovského v žiadnom prípade neznamená, že hrozba presadenia politického islamu v západnej Európe patrí do ríše sci-fi. Sociálna realita je oveľa zložitejšia, než sú si niektorí ochotní pripustiť. “Odmietať IS ešte nemusí znamenať odmietanie politického islamizmu ako takého. Z toho istého prieskumu totiž zároveň jasne vyplýva, že dopyt po strane pre moslimov v Belgicku rozhodne existuje.”

Niečo cez 60% moslimov vo Flámsku a Bruseli by určite alebo skôr volilo stranu, ktorá by vo voľbách kandidovala ako moslimská. Moslimov je teraz v Belgicku podľa odhadov zo začiatku minulého roka okolo 860 tisíc, čo je takmer 7,6% všetkých ľudí žijúcich v Belgicku.

 

Podpora strany Islam je zatiaľ malá, ale …

Zdechovský píše, že pokiaľ ide o reálny vplyv strany Islam na belgickú politiku, tak ten sa teraz blíži nule. V posledných komunálnych voľbách získala strana celkom dva mandáty, keď uspela v bruselských častiach Anderlecht a v už spomínanom Molenbeeku, kde tvoria veľkú časť obyvateľov práve moslimovia. Konkrétne sa 32% v prípade Anderlechtu a 42,5% v Molenbeek. V Anderlechte dostala strana Islam pred šiestimi rokmi 4,13% hlasov a podobný bol aj výsledok v Molenbeeku, (4,12%).

Reklama

Strana neprerazila ani vo voľbách do regionálnych parlamentov v roku 2014. V Bruselskom regióne získala 1,70% hlasov a svoju kandidátku zostavila aj v provincii Liége, kde ju ale podporilo ešte menej voličov – 0,51%. V rovnomennom provinčnom meste bola podpora tejto strany o niečo vyššia. Dosiahla tu 1,53% podpory.

Doterajšie volebné výsledky teda nasvedčujú tomu, že takto bezvýznamné zoskupenie nemôže predstavovať žiadne väčšie nebezpečenstvo. “Sú ale ona dve kreslá v miestnych správach naozaj tak málo, ako sa zdá? Nie tak celkom. V roku 2012 bola strana Islam novo založená a kandidovala prvýkrát. Navyše na kandidátnych listinách v bruselských častiach, kde uspela, mala táto strana vždy iba jedného človeka. Islamisti teda dokázali vyťažiť z volieb takmer maximum a ani v jednom prípade teda výsledok rozhodne úplne zanedbateľný nebol,” vysvetľuje poslanec EP.

 

Hrá demografia do kariet islamistom?

Belgicko čakajú tento rok 14. októbra komunálne voľby. Kým v roku 2012 kandidovala strana Islam len v troch častiach Bruselu, teraz to bude v 14 z 19 bruselských častí a celkovo v 28 obciach v Bruseli a vo valónskej časti Belgicka. Ide o nepatrné číslo z celkového počtu 589 miestnych samospráv v Belgicku, čo ale nič nemení na tom, že táto strana bude môcť osloviť výrazne väčší počet voličov a výrazne tak posilniť svoje zastúpenie najmä v Bruseli.

“Napriek tomu, že islamisti síce v najbližšej dobe pravdepodobne nezískajú masovú volebnú podporu naprieč Belgickom, môže strana výrazne zabodovať pri voľbách do lokálnych samospráv v oblastiach so silnými moslimskými komunitami. Ostatne, belgické islamistické zoskupenie sa spolieha na to, že demografický vývoj je naklonený moslimom a Brusel bude do roku 2030 moslimské mesto. Ponechajme bokom, že nie je príliš reálne, že by moslimovia dosiahli v najbližších rokoch nadpolovičnú väčšinu obyvateľov.”

Zdechovský podotkol, že oficiálne štatistiky týkajúce sa náboženského vyznania sa v Belgicku nevedú, ale odhady hovoria o tom, že moslimovia tvoria necelú štvrtinu populácie Bruselu. “Za súčasného trendu je takmer nemožné dosiahnuť tak výrazné zmeny zloženia obyvateľstva počas viac ako desiatich rokov. Pravdou ale je, že moslimská populácia je v Belgicku výrazne mladšia, než je zvyšok obyvateľstva. Tým sa v budúcnosti pravdepodobne ešte zvýši počet aj podiel voličov, ktorých môžu islamistické strany osloviť. “A myslím, že dôvod na obavy rozhodne nemajú len belgickí socialisti a zelení, čo sú strany, ktoré medzi belgickými moslimami zatiaľ bodujú najviac.”

“Hoci sa strana Islam jednoznačne vymedzuje voči feminizmu a rodu, zástancovia týchto ideológií napospol k vyhláseniam novej belgickej strany mlčia. Naopak sa stále viac navážajú do konzervatívnych a kresťansko-demokratických strán zastávajúcich tradičné hodnoty. ktoré mnohí označujú za európske hodnoty, ako to opakovane urobil bývalý belgický premiér a šéf liberálov v Európskom parlamente Guy Verhostadt.”

 

Úsmev začína tuhnúť

Reklama

Doterajší zanedbateľný vplyv strany Islam teda v žiadnom prípade neznamená, že zoskupenie nemôže uspieť na miestnej úrovni v obvodoch, kde má silnú svoju prirodzenú voličskú základňu. Islamismus sa podľa Zdechovského začína stávať hrozbou nielen bezpečnostnou, ale ako sa ukazuje, pomaly začína prerážať aj na európskej politickej scéne. “Keď som na rast islamizmu v Belgicku upozorňoval v roku 2015, tak sa tomu niektorí českí novinári vysmievali, iní to považovali za hlúposť. Tento rok ide strana Islam v Belgicku opäť do volieb. A chce segregovať ženy, zaviesť právo šaría a tiež trest smrti,” opakuje.

“A čo je najhoršie, v nadchádzajúcich voľbách do miestnych samospráv má obrovskú šancu výrazne posilniť. Myslím, že nie je potrebné dodávať, že podobný vývoj môžeme čakať aj v ďalších európskych krajinách, ktoré nezvládli masovú imigráciu z moslimských krajín. Napríklad to je vidieť na Taliansku, kde od roku 2002 do roku 2017 vzrástol počet cudzincov z 1 241 209 na 5 047 028 obyvateľov. A od roku 2016 sa v niektorých regiónoch so silnou moslimskou komunitou uvažuje o založení moslimskej strany,” uviedol na záver Zdechovský.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali