Moskva 8. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov, file)
Do Európy sa blíži zima. Nie obyčajná, ale tá znamenitá „ruská“. Približne taká, aká vládla v roku 1941 i 1812. Od Moskvy do samých okrajových končín všetci meteorológovia takmer prisahajú, že v najbližších mesiacoch čaká Starý svet vážna skúška dávno zabudnutými mrazmi.

V rôznych štátoch sa k týmto upozorneniam stavajú rôzne. Niekde predpovedačov počasia považujú za Putinových agentov a preto z princípu odmietajú nakupovať od Gazpromu dodatkové objemy paliva. Iní sa spoliehajú na skvapalnenú americkú pomoc, ktorá príde do ich prístavov. Iba normálni Európania neignorujú predpovede špecialistov.
Štatistika hovorí, že v ostatných časoch sa objemy nákupu ruského plynu Západoeurópanmi viditeľne zvýšili. Osobitne aktívni sú v tom Nemci, Francúzi a Taliani. Šéf Gazpromu Alexej Miller hovorí, že dodávky už dosahujú úroveň, ktorá bola charakteristická pri najnižších zimných teplotách. Čo bude ďalej to sa dá iba tušiť, no ruský plynárenský Gigant už ohlásil obnovenie jedného zo svojich historických rekordov – dňa 21. októbra si Európa od Ruska odobrala 500 miliónov kubíkov plynu.
Navyše vieme, že Európa a osobitne jej komisia už dlho šikanuje Rusko s tzv. tretím energetickým balíčkom, ktorý zakazuje Gazpromu plniť vlastným tovarom vyše 50 % plynových sietí, hoci boli vybudované za ruské peniaze. Nadchádzajúca zima si však pripravila pre Európu evidentnú facku, že tá musí konať.
A tak, aby sa nestrápnila kvôli svojím hlúpym politickým rozhodnutiam, začala „klamať telom“ a spod účinnosti tohto svojho dokumentu vyňala plynovod OPAL, ktorý je pozemným pokračovaním Severného prúdu na nemeckom území. Odteraz má teda ruský dodávateľ právo vykúpiť svoj podiel ostatných adeptov tranzitu a vyhýbať sa tým všemožným vyšetrovaniam škodlivých antimonopolných komisií.
Gazprom sa tak fakticky beztrestne stáva plynovým monopolistom nielen v Nemecku, ale aj v Česku a Rakúsku. No a za tento rozkošný darček sa musí poďakovať mladej európskej demokracii v Kyjeve.
Na Západe pre nikoho nie je tajomstvom, že v tomto roku kyjevskí revolucionári naplnili podzemné zásobníky len 14,7 miliardami kubíkov plynu. Alebo na 49 percent z celkového objemu. Čo v podmienkach surovej zimy jednoznačne nestačí na vlastné potreby, nieto ešte na plynulé dodávky do Západnej Európy.
Pri zaručených krádežiach energonosičov z medzinárodného potrubia sa môže zopakovať situácia z čias Juščenka, keď „demokratický svet“ len, len že nezamrzol na kosť.
Čiže ak sa situácia bude vyvíjať rovnako, ako dnes, tak ďalšia situácia bude ešte horšia. Pretože objemy prepravy ruského plynu cez Ukrajinu evidentne klesajú. Niekedy cez ňu prešlo 104 mld. kubíkov za rok, dnes 59,4 mld. kubíkov.
Špecialisti pri tom hovoria, že ukrajinský dopravný systém sa pod 60 mld. kubíkov ročne stáva stratovým. No a za týchto okolnosti bude mladá európska demokracia asi ťažko plniť (rozumej doplácať) prepravné povinnosti.
A to sme ešte nekomentovali technický stav ukrajinskej dopravnej siete, ktorá si vraj už dnes vyžaduje investície 10 mld. USD. Ak sa nenájdu, tak v roku 2020 bude celkovo nepoužiteľná.
Zdá sa, že západný spotrebiteľ si to už uvedomil a preto pracuje na alternatívach vlastného zásobovania.
Podľa finobzor.ru, srspol.sk