NAŽIVO

Slovenské domácnosti držia v hotovosti a na bankových vkladoch približne 50 miliárd eur, ktoré sa takmer vôbec nezhodnocujú. Na jednu domácnosť to predstavuje takmer polovicu jej majetku. Podiel takto držaných prostriedkov s minimálnym zhodnotením je na Slovensku výrazne vyšší, než je priemer Európskej únie (EÚ). Naopak, v investovaní patrí SR medzi najhoršie krajiny. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Across Private Investments.

10:50

Ceny energií na burzách v minulom týždni klesli o približne dve percentá. Elektrická energia pre Slovensko s dodaním v budúcom roku sa na pražskej burze PXE predávala v piatok (9. 1.) za 97,53 eura za megawatthodinu (MWh), čo je oproti predchádzajúcemu týždňu pokles 2,3 %. Zemný plyn s dodaním v nasledujúcom mesiaci stál na holandskej burze TTF 28,374 eura/MWh a medzitýždňovo tak zlacnel o 2,2 %.

10:49

15-ročný chlapec, ktorý v kyjevskej škole napadol nožom učiteľku a spolužiaka, sa potom porezal aj sám, informoval zástupca vedúceho Kyjevského mestského úradu Valentín Mondrievskij.

K incidentu došlo v štvrti Obolon. Motívy sa vyšetrujú.

10:47

Nemecký kancelár Friedrich Merz v pondelok odsúdil „neprimerané a brutálne násilie“ iránskych bezpečnostných zložiek proti demonštrantom v Iráne a uviedol, že ide o znak slabosti. Informujú o tom správy agentúr AFP a DPA.

„Toto násilie nie je prejavom sily, ale skôr znakom slabosti. Toto násilie sa musí skončiť,“ vyhlásil Merz na návšteve Indie. Merz zároveň vyzval iránsku vládu, aby chránila svoj ľud a neohrozovala ho.

Summit Európskej rady v Bruseli
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Omar Havana
10:24

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili v pondelok odborári v košických oceliarňach U. S. Steel. Dôvodom je, že ani po ôsmich kolách kolektívneho vyjednávania o podobe novej podnikovej kolektívnej zmluvy sa nepodarilo nájsť spoločnú dohodu. Informoval o tom predseda Výboru Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.

U. S. Steel-jd2026011219
Na snímke budova fabriky U.S.Steel Košice / Foto: TASR-František Iván
10:22

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v pondelok uviedol, že v súvislosti s rozsiahlymi protestami v islamskej republike je situácia úplne pod kontrolou. Pripojenie na internet bude podľa neho čoskoro obnovené. Informujú o tom správy agentúry AP a stanice al-Džazíra.

Arákčí tiež uviedol, že protesty „sa stali násilnými a krvavými, aby sa vytvorila zámienka“ pre amerického prezidenta Donalda Trumpa zasiahnuť.

Abbás Arakčí
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arakčí / Foto: SITA/AP-Eraldo Peres
10:15

Letisko vo Frankfurte zrušilo v pondelok ráno desiatky letov po tom, čo snehové zrážky a námraza narušili jeho prevádzku, uviedol prevádzkovateľ letiska Fraport. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Nemecká meteorologická služba (DWD) vydala pre časti spolkovej krajiny Hesensko – kde sa nachádza aj frankfurtské letisko – varovanie pred nepriaznivým počasím.

10:14

Podľa strany Motoristi sebe by sa jej čestný prezident a kandidát na ministra životného prostredia Filip Turek mohol zatiaľ stať splnomocnencom vlády pre Green Deal a z tohto postu by zároveň zabezpečoval chod rezortu životného prostredia. Turek to povedal novinárom pri príchode na pondelkové rokovanie koaličnej rady. V tejto funkcii by podľa svojich slov čakal na to, kým bude vymenovaný za ministra.

Filip Turek
Na snímke Filip Turek / Foto: TASR-Martin Baumann
10:03

Maďarská vláda udelila politický azyl bývalému poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi. Súčasný opozičný poslanec, ktorý je v Poľsku obvinený z korupcie a zneužitia právomoci, to oznámil v pondelok na sieti X, informuje správa agentúry Reuters.

Ziobro-jd2026011215
Na snímke bývalý poľský minister a poslanec za stranu Právo a spravodlivosť (PiS) Zbigniew Ziobro / Foto: TASR/PAP-Piotr Nowak
09:35

Tržby podnikov v kľúčovom odvetví ekonomiky, v priemysle, boli v novembri 2025 medziročne reálne nižšie o 3,7 % (v stálych cenách, po očistení o vplyv inflácie). Pokles zaznamenali tretíkrát v tomto roku. Spomedzi 16 sledovaných priemyselných odvetví pokles evidovala až polovica. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:32

Európska únia (EÚ) by mala zvážiť vytvorenie stálej európskej armády so 100.000 vojakmi a prehodnotiť politické procesy riadiace obranu. Uviedol to v nedeľu na bezpečnostnej konferencii vo Švédsku eurokomisár pre obranu Andrius Kubilius. Informoval o tom magazín Politico.

V snahe pomôcť pri riešení otázky politickej vôle chce Kubilius zriadiť európsku radu bezpečnosti.

09:16

Austrálsky parlament zasadne už na budúci týždeň – o dva týždne skôr než bolo pôvodne plánované. Poslanci sa budú zaoberať návrhmi zákonov o nenávistných prejavoch v reakcii na teroristický útok z decembra, ku ktorému došlo na pláži Bondi v Sydney, oznámila v pondelok tamojšia vláda. Informujú o tom správy agentúry AFP a denníka The Guardian.

Anthony Albanese
Na snímke austrálsky premiér Anthony Albanese / Foto: TASR/AP-Lukas Coch/AAP Image via AP
09:14

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku využilo na prenocovanie v novembri 2025 vyše 467.000 hostí, čo predstavovalo medziročný nárast o 8,4 %. Bol to najúspešnejší november pre ubytovateľov od vypuknutia pandémie. Hotelieri sa priblížili k rekordným číslam z novembra 2019, chýbalo už len 2,7 % hostí. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

08:29
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Do štrajku sa zapoja školy z rôznych kútov Slovenska 

Do štrajku sa zapojí tretina škôl a škôlok a zhruba pätina pedagógov v pôsobnosti Šale 

❚❚
.

Iniciatívu štrajku podporí z približne 250 pedagogických zamestnancov zhruba 50 ľudí,” informovala Erika Kőrösi. Školské zariadenia majú právnu subjektivitu, voči zriaďovateľovi tak majú len oznamovaciu povinnosť. Informácie o štrajku zverejňujú na svojich webových stránkach.

Na ZŠ Bernolákovej budú mať poskytnuté voľno z dôvodu štrajku zamestnancov žiaci prvého stupňa, mimo prevádzky bude aj školský klub detí. Žiaci druhého stupňa sa budú vyučovať podľa upraveného rozvrhu. V prevádzke bude materská škola aj školská jedáleň, informovala riaditeľka školy Janka Tóthová. Učiť sa nebude ani na ZŠ J. C. Hronského. Žiaci prvého stupňa budú mať v čase určenom rozvrhom hodín náhradnú činnosť. Školský klub detí bude zabezpečený predovšetkým pre deti, ktoré majú pracujúcich rodičov, potvrdila riaditeľka školy Jarmila Husáriková. Školská jedáleň je v čase štrajku riadne v prevádzke.

.

Voľno z vyučovania budú mať aj žiaci ZŠ Ľ. Štúra. Žiakom prvého stupňa bude poskytnutá náhradná starostlivosť aj možnosť pobytu v školskom klube detí, ak o to rodičia požiadajú, informovala riaditeľka školy Lýdia Muráriková. Zo siedmich materských škôl sa do pondelkového štrajku zapojí len jedna, MŠ na Ulici P.J. Šafárika.

Vyučovanie v bežnom režime bude zabezpečené na ZŠ J. Hollého, ZŠ s MŠ J. Murgaša, ZŠ s MŠ s vyučovacím jazykom maďarským, MŠ Budovateľská, MŠ Družstevná, MŠ Hollého, MŠ Okružná, MŠ 8. Mája a MŠ Bernolákova. Prevádzka nebude prerušená ani v Základnej umeleckej škole a Centre voľného času.

 

V Banskobystrickom samosprávnom kraji sa do štrajku zapojí 1220 učiteľov a 78 škôl

V Banskobystrickom samosprávnom kraji sa v pondelok zapojí do ostrého štrajku učiteľov 78 materských, základných a stredných škôl a 1220 pedagógov. Z 13 okresov kraja medzi najviac zastúpené patria školy v okresoch Banská Bystrica, Detva a Brezno. Konštatoval to dnes pre TASR člen Iniciatívy banskobystrických učiteľov Ondrej Pastierik. Tento stav je aktuálny k dnešnej 17.00 h.

.

Podľa Pastierika priamo na území mesta Banská Bystrica sa do štrajku mieni zapojiť 16 škôl, z toho jedna materská, sedem základných, štyri gymnáziá a ďalšie štyri stredné školy. Celkovo je to cez 520 učiteľov.

Riaditelia škôl, ktoré budú od pondelka zavreté, informujú o tom žiakov a rodičov na školských webových stránkach.

“Keďže sa do neobmedzeného štrajku rozhodla na našej škole zapojiť väčšina pedagogických zamestnancov, vrátane vychovávateliek ŠKD, nie je možné zabezpečiť riadny chod školy.

Vzhľadom na túto skutočnosť bude aj naša škola od 25. 1. 2016 zatvorená. V prevádzke nebude ani školský klub detí, ani školská jedáleň. Polročná klasifikácia už bude v tomto termíne ukončená. Výpisy známok za 1. polrok dostanú žiaci po ukončení štrajku, alebo si ich môžete prevziať osobne 29. 1. 2016 na sekretariáte školy,” informuje napríklad na webovej stránke ZŠ Ďumbierska na sídlisku Sásová riaditeľ Patrik Ferianc.

Ako tiež dodáva, “uvedomujeme si, že mnohým z vás spôsobíme problémy, no v súčasnej situácii v školstve je náš postup nevyhnutný. Našou snahou je zlepšiť celkovú situáciu v školstve, a to nielen čo sa týka postavenia učiteľov, ale najmä skvalitnenia vzdelávania vašich detí”. V rámci BBSK sa do nátlakovej akcie učiteľov zapája menšina škôl.

.

 

V Trenčianskom kraji účasť potvrdili pedagógovia 58 z celkovo 566 škôl 

Ďalším krajom, ktorého školy sa do štrajku zapoja je Trenčiansky samosprávny kraj. Do štrajku sa podľa informácií zverejnených dnes k 18.00 h na webovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) zapoja v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) pedagógovia z 58 materských, základných a stredných škôl. Ide tak o približne 10,25 % všetkých škôl v kraji.

Niektorých škôl sa štrajk dotkne čiastočne a vyučovací proces v nich bude prebiehať v štandardnom režime, iné budú vyučovať podľa špeciálneho rozvrhu, viacero vzdelávacích inštitúcií v kraji zostane aj zatvorených.

Svoju účasť v štrajku potvrdili aj učitelia z Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. Pedagógovia sa podľa učiteľa a iniciátora akcie na tejto škole Bohdana Cagáňa zapojili do štrajku z pozície možnosti zmeniť aspoň tie skutočnosti, ktoré sú vo vyhlásení ISU. “V školstve chýba taký razantnejší prístup v riešení problémov. Ide nielen o platy, ale celkovo o nastavenie systému školstva na Slovensku. Okrem iného chýba logická prepojenosť základných, stredných a vysokých škôl. Tiež sú podľa nás prijímacie skúšky na stredné školy úplne zbytočné, na rozhodnutie, ktorých žiakov prijať, by úplne stačil monitor.

Problémom aj je, že si učebnice na slovenčinu, ktorá je povinným predmetom, musíme kupovať, lebo nie sú k dispozícii zadarmo,” vysvetlil pre TASR.

Podľa údajov rezortu školstva vzdelávanie žiakom i deťom v Trenčianskom kraji poskytuje dovedna 566 škôl. Z nich je 282 materských, 195 základných a 39 stredných odborných škôl, 19 gymnázií, 19 špeciálnych základných a materských a 12 špeciálnych stredných škôl.

 

V Žilinskom bude štrajkovať 96 škôl

Ide tak o približne 12,68 % všetkých škôl v kraji. Štrajk niektoré školy obmedzí čiastočne a niektoré zavrie úplne. V Žiline pripravili pre žiakov, ktorí sa nebudú môcť učiť, aj náhradný program: “Ak bude treba, k dispozícii je Centrum voľného času na Kuzmányho ulici, ktoré zabezpečí alternatívny program počas školského vyučovania,” povedal v piatok pre TASR hovorca mesta Pavol Čorba.

.

 

Zapojí sa aj východ

Do štrajku sa prihlásilo vyše 11.420 učiteľov. Na východe krajiny chcú štrajkovať pedagógovia celkovo z 91 škôl (údaj k dnešnej 18.00 h). V niektorých okresoch však protestnú akciu nepodporia.

V Prešovskom kraji sa zatiaľ rozhodli vstúpiť do štrajku učitelia z 32 školských zariadení. V kraji pôsobí celkovo 1154 materských, základných a stredných škôl. V Košickom kraji ide o pedagógov 59 škôl z celkového počtu 935 školských zariadení. Niektoré okresy na východe ako Snina, Humenné, Medzilaborce, Kežmarok, Svidník či Stropkov do štrajku nevstupujú.

Do štrajku sa rozhodla zapojiť na východe napríklad Základná škola s materskou školou v Sedliciach v okrese Prešov. Jej riaditeľ Štefan Rimák pre TASR uviedol, že k štrajku sa pripoja od stredy 27. januára, lebo o tom rozhodli iba vo štvrtok 21. januára a museli dodržať trojdňovú oznamovaciu lehotu. Predbežne chcú štrajkovať tri dni do 29. januára.

.

“Pripájame sa k výzve Slovenskej komory učiteľov, aby sa vyriešila platová otázka, aby tabuľkové platy vzrástli. Tiež by sme boli radi, keby sa prehodnotil kreditový systém, ktorý sa nám zdá nespravodlivý. Nemáme problémy s materiálnym vybavením školy aj spolupráca so zriaďovateľom – obecným úradom je na dobrej úrovni,” uviedol riaditeľ.

Do štrajku sa zapájajú všetci 17 učitelia základnej aj materskej školy. Po troch dňoch chcú ďalšie kroky prehodnotiť, buď budú v štrajku pokračovať, alebo rozhodnú o inej forme protestu. Sedlickú školu navštevuje 140 žiakov.

“Počas štrajku 25. januára bude spomedzi stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) uzavretá len jedna škola – Gymnázium vo Vranove nad Topľou. Do štrajku sa tam zapojilo 72 percent učiteľov, takže nie je možné zabezpečiť vyučovací proces,” informovala v piatok (22.1.) hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.

V mnohých školách so zapojením učiteľov do štrajku však vyučovanie neprerušia. Odbor školstva Košického samosprávneho kraja požiadal riaditeľov, aby v čase štrajku budúci maturanti nepocítili výpadok na príprave k záverečným skúškam. “Vo všetkých školách má byť zabezpečené vyučovanie, suplovanie, respektíve skrátené vyučovanie,” vysvetlil vedúci odboru Štefan Kandráč.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

Miroslav Urban

Milan Šupa

.
.
.

Cukor mu už došiel. Bol to signál Trumpa Putinovi

Zmocnenie sa ropného tankera Marinera, ktorý plával pod ruskou vlajkou, bolo signálom Trumpa Putinovi, informuje The Telegraph s odvolaním sa…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

„Arktída sa stáva frontovou líniou,“ varuje popredný predstaviteľ NATO

Na bezpečnostnom fóre vo švédskom meste Sälen najvyšší vojenský veliteľ NATO pre Európu Alexus Grynkewich zdôraznil rastúci strategický význam Arktídy.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nespravodlivo stíhajú lekárov, ktorí „kladú pacientov na prvé miesto“. Kennedy otvára oči Nemecku

Americký minister zdravotníctva Robert F. Kennedy Jr. vzniesol jasné obvinenia voči nemeckému súdnictvu, vláde a zdravotníckemu systému krajiny v súvislosti s pandémiou COVID-19.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Psie záprahy… Rusko, Čína… NATO.” Trump hrozí na všetky strany

Trump vyhlásil, že obrana Grónska „doslova pozostáva z dvoch psích záprahov“. Podľa neho sú v tejto oblasti prítomné ruské a…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historik komentuje udalosti posledných dní. Výrok Štefanca ho šokoval: Keď Pán Boh chce niekoho potrestať, zoberie mu rozum

Cirka pred 2500 rokmi žil v starom Grécku bájkar Ezop. Satirickým spôsobom opisoval rôzne ľudské vlastnosti, ktoré pripisoval zvieratám. Jeho…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ficov výrok o Kallasovej rezonuje v ruských médiách

Bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová by mala byť nahradená na poste šéfky zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie, vyhlásil v…

12. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pápež Lev XIV. ostro kritizoval Západ. Spomenul interrupcie, eutanáziu aj obmedzenie slobody prejavu

Pápež Lev XIV. počas svojho prvého novoročného príhovoru varoval pred stratou slobody prejavu, kritizoval súčasný vývoj vo svete a vyjadril obavy…

12. 01. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ruskí sérioví vrahovia

Každý už pravdepodobne počul o Andrejovi Čikatilovi. Osudy „angarského maniaka“ Michaila Popkova alebo otravkyne detí Tamary Ivanutiny sú však málo…

12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Riaditelia škôl hodnotia zákaz mobilných telefónov

Zákaz mobilných telefónov od 1. januára 2025 hodnotia riaditelia škôl veľmi pozitívne. Podľa ich spätnej väzby kolektívy začínajú viac žiť,…

12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

„Irán má veľké problémy“ – Trump už zvažuje pozemnú inváziu

Americký prezident Donald Trump na palube Air Force One nešetril ostrými slovami: oznámil, že Teherán „prekročil červenú čiaru“ a môže…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Komentátora denníka SME Petra Schutza mali napadnúť v košickom Auparku, čaká na operáciu

Komentátora denníka SME Petra Schutza v sobotu poobede v košickom nákupnom centre Aupark mal napadnúť neznámy muž. Ako informoval denník,…

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sociálne siete deformujú naše deti. Zákaz je cesta, domnieva sa Hlas

Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril v prospech možnosti zákazu sociálnych sietí pre deti a mládež. Pozreli sme sa na názory…

11. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump vs. EÚ

Nemecko navrhne vytvorenie spoločnej misie NATO na monitorovanie a ochranu bezpečnostných záujmov v Arktíde, aby zmiernilo napätie so Spojenými štátmi…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Vyššie dôchodky od januára 2026. Kto si polepší a komu ich „zje“ exekúcia?

Sociálna poisťovňa vstupuje do roka 2026 s valorizáciou dôchodkových dávok, ktorá má zmierniť dosahy rastúcich životných nákladov, no zároveň prináša…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruský protivzdušný raketový komplex S-300 zničil stíhačku F-16 ukrajinských ozbrojených síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sto sedm pro důvěru vládě…

Zatímco svět je ve stavu pohotovosti, protože výsledek mocenské přetlačované v Íránu v podstatě určí velikost současné americké moci, vrátíme…

12. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Patrioti predkladajú návrh na ďalšie hlasovanie o nedôvere voči von der Leyenovej

Europarlamentná frakcia Patrioti pre Európu predkladá ďalší návrh na vyslovenie nedôvery voči  Ursule von der Leyenovej a Európskej komisii pod jej…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Brusel vyhlásil vojnu kresťanskej Európe

Viktor Orbán na kongrese Fideszu jasne odkázal: Brusel dnes nie je ochrancom Európy, ale nepriateľom európskej kresťanskej civilizácie. Bruselská elita…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Zrážka auta s rušňom si vyžiadala dve obete

Dva ľudské životy si vyžiadala v nedeľu popoludní tragická dopravná nehoda v obci Dolné Naštice v okrese Bánovce nad Bebravou.…

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Regióny | 6 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Regióny | 6 min. čítania | 0 komentárov

"Dokázať celému svetu, že som dobrý, že náš tím je dobrý!" Hviezda KHL Adam Ružička priblížil ambície na olympiáde a prehovoril o osobnej zmene

Slovenský hokejový útočník Adam Ružička pôsobiaci v Spartaku Moskva sa koncom minulého týždňa dozvedel, že bol nominovaný za Zimné olympijské…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

„Kým nie je neskoro!“ Trump hrozí Kube

Trump hrozí Kube, že Kubánci musia uzavrieť „dohodu“ so Spojenými štátmi, „kým nie je neskoro“

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nájdite 3 rozdiely na tomto obrázku za 19 sekúnd!

Rozdiely medzi dvoma takmer rovnakými obrázkami dokážu poriadne potrápiť oči aj myseľ. Práve preto patria hádanky typu „nájdi rozdiely“ medzi…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Pri zatknutí Madura použili americké jednotky záhadnú zbraň

Počas operácie na zajatie Nicolasa Madura použili americkí vojaci silnú neznámu zbraň, ktorá zneškodnila venezuelských vojakov a techniku, píše denník…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nevyhlásená vojna alebo odvodoví vojenskí komisári proti Ukrajincom

Rusko, 12. januára 2026 - Kyjevský režim označil za nepriateľov tých, ktorí zaň nechcú zomrieť   Lov mužov na uliciach…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Najmodernejší nemecký systém PVO nedokáže Orešnik zachytiť

Nový systém protiraketovej obrany Arrow-3, nasadený v Nemecku, nie je pripravený na zachytenie rakety „Orešnik“, píše Die Welt

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Najmenší vták na svete: Kolibrík včelí z Kuby

Najmenší vták na svete fascinuje vedcov aj milovníkov prírody svojimi neuveriteľnými rozmermi. Napriek tomu, že váži menej ako minca, dokáže…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Plán odplaty: Rusko, po incidente s tankerom Marinera, pripravuje pre USA prekvapenia

Rusko tak ľahko nezabudne na incident s tankerom Marinera. Pripravujú sa štyri varianty odplaty a to je len prvá fáza…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hnízdil pre HS: Kto cez covid hovoril o zdraví, bol dezinformátor. Kto teraz hovorí o mieri, je dezolát. Ako môžu žiť zdraví ľudia v atmosfére vojny, keď vojnová propaganda beží na plné obrátky?

Jan Hnízdil je známy český všeobecný a rehabilitačný lekár, zdravotný poradca, publicista, a je aj jedným z priekopníkov českej psychosomatickej…

11. 01. 2026 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov

Senzácia! Slovák bodoval v Svetovom pohári skokov na lyžiach. Mladík Kapustík sa zapisuje do histórie

Skokan na lyžiach Hektor Kapustík dosiahol v nedeľu v poľskom Zakopanom veľký úspech, keď prvýkrát v kariére vybojoval body vo…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Slovenské domácnosti držia v hotovosti a na bankových vkladoch približne 50 miliárd eur, ktoré sa takmer vôbec nezhodnocujú. Na jednu domácnosť to predstavuje takmer polovicu jej majetku. Podiel takto držaných prostriedkov s minimálnym zhodnotením je na Slovensku výrazne vyšší, než je priemer Európskej únie (EÚ). Naopak, v investovaní patrí SR medzi najhoršie krajiny. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Across Private Investments.

10:50

Ceny energií na burzách v minulom týždni klesli o približne dve percentá. Elektrická energia pre Slovensko s dodaním v budúcom roku sa na pražskej burze PXE predávala v piatok (9. 1.) za 97,53 eura za megawatthodinu (MWh), čo je oproti predchádzajúcemu týždňu pokles 2,3 %. Zemný plyn s dodaním v nasledujúcom mesiaci stál na holandskej burze TTF 28,374 eura/MWh a medzitýždňovo tak zlacnel o 2,2 %.

10:49

15-ročný chlapec, ktorý v kyjevskej škole napadol nožom učiteľku a spolužiaka, sa potom porezal aj sám, informoval zástupca vedúceho Kyjevského mestského úradu Valentín Mondrievskij.

K incidentu došlo v štvrti Obolon. Motívy sa vyšetrujú.

10:47

Nemecký kancelár Friedrich Merz v pondelok odsúdil „neprimerané a brutálne násilie“ iránskych bezpečnostných zložiek proti demonštrantom v Iráne a uviedol, že ide o znak slabosti. Informujú o tom správy agentúr AFP a DPA.

„Toto násilie nie je prejavom sily, ale skôr znakom slabosti. Toto násilie sa musí skončiť,“ vyhlásil Merz na návšteve Indie. Merz zároveň vyzval iránsku vládu, aby chránila svoj ľud a neohrozovala ho.

Summit Európskej rady v Bruseli
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Omar Havana
10:24

.

Otváranie dverí môže zachrániť život: Prečo by vodiči mali používať holandský úchop

Otváranie dverí auta sa môže zdať ako úplná banalita, no v skutočnosti ide o návyk, ktorý môže rozhodovať o zdraví…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Počuli ste niekedy niečo o nejakej záhadnej Tartárii? Čo a prečo to pred nami taja?

Bola Veľká Tartaria úmyselne vymazaná z oficiálnej historiografie? A keď, tak prečo? Kto boli jej obyvatelia? Neboli to dnešní Tatari?…

10. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko po prvýkrát použilo proti Ukrajine nové útočné bezpilotné lietadlo

Na začiatku roka 2026 Rusko po prvýkrát použilo proti Ukrajine nové útočné bezpilotné lietadlo „Geraň-5“

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pellegrini prelomil mlčanie a prehovoril o vývoji strany Hlas

Prezident Peter Pellegrini je naďalej v kontakte s predstaviteľmi strany Hlas-SD, žiadnym spôsobom však neovplyvňuje procesy v strane

11. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny – Britský minister obrany zažil na Ukrajine reálne ostreľovanie

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

Miroslav Urban

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov