Biely dom a kongres súhlasili, že predajú 8 % strategickej ropnej rezervy, ktorá teraz tvorí 695 miliónov barelov. Podľa návrhu zákona bude za obdobie od roku 2018 do roku 2023 predaných 58 miliónov barelov z predpokladaných 5-10 miliónov barelov za rok. V roku 2025 bude tržba z predaja takmer 60 miliónov barelov prevedená do spoločného fondu ministerstva financií.
Podľa oficiálnych údajov má byť získaná suma venovaná na “stabilizáciu rozpočtu”. Ale z ekonomického hľadiska je takýto krok veľmi sporný. Predaj ropy, ktorá pri súčasných cenách prinesie iba tri miliardy dolárov, sotva pomôže krajine splatiť dlh 18 biliónov dolárov, píše Die Welt. Počas roka sa cena ropy znížila približne na polovicu. Ak v polovici roka 2014 jeden barel americkej ropy stál okolo 100 dolárov, dnes jeho cena neprevyšuje 50 dolárov. Spotrebitelia v tomto prípade dostávajú lacný benzín a kúrenie, ale energetickým spoločnostiam a štátu môže takáto situácia iba uškodiť.
“Prečo Washington zverejnil plány na predaj rezervy práve teraz, keď ceny tak veľmi klesli? Možno preto, že ide nielen o peniaze, ale aj o politiku. Rozhodnutie o predaji strategickej ropy je zamerané na to, aby bol umelo vytvorený tlak na trh a oslabené všetky štáty, pre ktoré je ťažba ropy základným prostriedkom doplnenia a tvorby rozpočtu. Takýmto spôsobom USA hádžu rukavicu Rusku, Saudskej Arábii a Iránu a rozpútavajú globálnu surovinovú vojnu,” uzatvára denník.



















